Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi p.w. Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w Mszanie Dolnej

KRONIKA 2012/2013 - sem II

Data utworzenia: 2013-09-30 20:32:47

18 marzec - W tym dniu został rozstrzygnięty konkurs pod  hasłem „Najpiękniejsze jajko wielkanocne”, który został zorganizowany przez s. Marzenę Jończyk i p. Monikę Stawowy. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań plastycznych pobudzających do twórczego wykorzystania wolnego czasu oraz podtrzymanie i wdrażanie do kultywowania tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych. Konkurs polegał na wykonaniu pisanki przez dzieci i ich rodziców. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a pomysłowość wykonanych prac była niejednokrotnie zaskakująca. Wszystkie pisanki były piękne i zasługiwały na wyróżnienie. Jury w składzie: s. Jolanta Bielińska, p. Teresa Kotarba, p. Marta Liberda miało bardzo trudną decyzję do podjęcia.

I miejsce zajęli egzekwo Oliwer Jania, Maja Flig, Patryk Stożek

II miejsce zajęli egzekwo Dawid Piekarczyk, Gabriela Bieniek

III miejsce zajęli egzekwo Emil Krzysztofiak, Marcin Trybus

Wszystkie pozostałe prace zostały wyróżnione i uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

22 marzec - Do naszego przedszkola zawitali aktorzy z Agencji Artystycznej KANON z Krakowa, z przedstawieniem pt.: „Wiosenne porządki”. Aktorzy w humorystyczny sposób przybliżyli dzieciom wiosenne zwyczaje panujące wśród zwierząt. Dzieciom bardzo podobała się wiewiórka, która robiła wiosenne porządki, miś budzący się z zimowego snu, sójka robiąca wielkie zamieszanie oraz bocian, który właśnie wrócił z ciepłych krajów. Wiosenne przedstawienie przypomniało dzieciom, że wiosna tuż, tuż. Wszystkim dzieciom bardzo się podobało.

26 marzec - Gościem w naszym przedszkolu była dziś Pani Barbara Stożek – czynna działaczka Koła Zagórzan w Mszanie Dolnej. Pani Basia ubrana w piękny strój regionalny, opowiedziała nam o tradycjach zagórzańskich związanych ze świętami wielkanocnymi.

11 -12 kwiecień - Dzieci z grupy „Wiewióreczki” i „Niedźwiadki” udały się na wycieczkę do zagrody Państwa Szarków. Podczas tej wyprawy przedszkolaki mogły zobaczyć gdzie mieszkają zwierzęta takie jak: krowy, kury, kaczki, świnki, kurczęta oraz zobaczyć je na żywo. Dowiedzieliśmy się co jedzą zwierzęta mieszkające w zagrodzie oraz jakie mają przyzwyczajenia. Wycieczka bardzo podobała się wszystkim przedszkolakom, była świetnym podsumowaniem tego o czym dzieci uczyły się przez cały tydzień.

16 kwiecień - Gościliśmy wolontariuszy ze Służby Maltańskiej, którzy pokazali nam jak wyglądają materiały opatrunkowe oraz jak należy ich używać, kiedy zajdzie taka potrzeba. Ponadto wolontariusze powiedzieli jak należy wezwać pomoc w razie wypadku. Mogliśmy także usłyszeć bicie serduszek naszych kolegów przez specjalne słuchawki w które była wyposażona Służba Maltańska. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem brały udział w zajęciach podczas których zdobyły ważne informacje na temat pierwszej pomocy.

18 kwiecień - Już po raz drugi w naszym przedszkolu mieliśmy możliwość wysłuchać koncertu duetu Baśniowej Kapeli pod hasłem „ZRÓBMY COŚDOBREGO”. Wspaniałe kompozycje muzyczne wpadające szybko w ucho stały się przebojami dzieci. Przedszkolaki odważnie włączały się w śpiew kapeli, bawiąc się przy tym i tańcząc radośnie.Dało się odczuć ciepło, serdeczność i poczucie, że jesteśmy jedną wielką rodziną.

24 kwiecień - Tego dnia dzieci z grupy „Niedźwiadków” wybrały się na pieszą wycieczkę do zakładu krawieckiego pani Teresy Świętalskiej (mamusi Klaudii).Dzieci mogły zobaczyć urządzenia, maszyny  i różne akcesoria krawieckie, a także same przyszywać guziki. Porozmawiały także z właścicielką zakładu  o precyzji i sumienności w zawodzie krawcowej. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły pani Teresie laurkę z podziękowaniem za mile spędzony czas. Wracając już do przedszkola odwiedziliśmy również kwiaciarnię, gdzie pracuje mama Marcelinki – pani Żaneta Nawieśniak, która opowiedziała o swojej pracy. Każde dziecko otrzymało mały prezencik od pani Żanety. Dziękujemy bardzo za okazaną życzliwość. Ten dzień był pełen atrakcji i wrażeń.

25 kwiecień - Dzieci z grupy „Niedźwiadki” wybrały się na wycieczkę do pizzerii tatusia Julki Fliśnik, gdzie poznały historię pizzy i zobaczyły jak przebiega proces jejprodukcji. Dzieci miały możliwość wspaniałej zabawy związanej z własnoręcznym przygotowaniem i pieczeniem pizzy a następnie degustowaniem i rozsmakowywaniem się w niej. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły pani Tadeuszowi Fliśnik laurkę z podziękowaniem za mile spędzony czas i okazaną życzliwość.

6 maj – Dzisiaj w przedszkolu gościliśmy "Baśniową Kapelą" tym razem przenieśli nas do Liliowego Boru, gdzie akcja dzieje się wśród zwierząt, które ze światem ludzi łączy postać Jeremiasza – wędrowca, jedynego człowieka, który rozumie głosy mieszkańców lasu. Niezwykle emocjonujące opowiadanie. Pojawiają się w nim ważne wątki, m.in. pożar w dziupli wiewiórek oraz uprowadzenie małego kosa Bemola przez nieznajomą Srokę Jednooką. Nasza ulubiona " Baśniowa Kapela" dostarczyła nam wiele wrażeń, radości i wspaniałej zabawy! 

 

16 maj – Dzisiaj do naszego Przedszkola zaprosiliśmy strażaków z Zawodowej Straży Pożarnej w Limanowej. Przyjechali wielkim strażackim wozem, który zaparkował na przedszkolnym ogrodzie. Wszystkie przedszkolaki były bardzo ciekawe jak wyposażony jest wóz strażacki. Strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, pokazali z czego składa się ich ubranie pożarnicze, pokazali wyposażenie wozu bojowego oraz inne sprzęty potrzebne podczas ich pracy. Chętni mogli przymierzyć strażacki hełm oraz poczuć się jak strażak w akcji. Najwięcej radości dostarczył pokaz lania wody w wykonaniu strażaków oraz w wykonaniu dzieci. Na koniec każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie przy wozie strażackim.

16, 20, 23 maj - W tych dniach każda z grup w przedszkolu wybrała się na wycieczkę do stadniny koni „APACZ” w Mszanie Górnej. Na miejscu czekały na dzieci liczne atrakcje, m.in. indywidualna przejażdżka na koniu, zabawy w plenerze. Mogliśmy tam również obejrzeć stajnię poznać konie różnych ras. Na końcu odbyło się ognisko podczas którego piekliśmy pyszne kiełbaski, którymi następnie z uśmiechami na twarzach zajadaliśmy się. Wycieczka była bardzo udana. Dzieciaki miło i aktywnie spędziły czas.

25 maja

Dziś w przedszkolu wielkie święto!
Mama z buzią uśmiechniętą, tata też zadowolony
śle uśmiechy w różne strony !!!
Hej Rodzina dziś w przedszkolu zabawę zaczyna.
Mama, tata, syn i córka
– bukiet kwiatów i laurka.

Pomimo deszczu i trochę zimnej pogody, w sobotnie popołudnie obchodziliśmy Dzień Rodziny. Dzięki życzliwości pani Dyrektor: mgr Haliny Bubiłek mogliśmy świętować w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej.

Uroczystość rozpoczęła Siostra Dyrektor, która powitała wszystkich gości oraz podziękowała rodzicom za całoroczną współpracę z przedszkolem. Następnie została odmówiona Litania do Najświętszej Maryi Panny, po której rozpoczął się występ przedszkolaków. Dzieci zaprezentowały wierszyki oraz piosenki, przygotowane specjalnie na tę okazję. Po licznych i głośnych owacjach, każdy przedszkolak wręczył swoim rodzicom własnoręcznie zrobione prezenty. Następnie odbył się pokaz tańca w którym wzięły udział dzieci, uczęszczające przez cały rok na zajęcia taneczne. Kolejnym punktem spotkania był ciepły poczęstunek. Każdy mógł skosztować domowych wypieków Rodziców i pysznego bigosu przygotowanego przez Personel kuchni. Po poczęstunku na ciepło nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pt. „Korowód Świętych”. Dzieci były poprzebierane za wybranych świętych i musiały przedstawić kilkoma słowami postać wybranego Świętego. Wszystkie stroje i pomysły były bardzo oryginalne dlatego też wszyscy zajęli pierwsze miejsce. Nawet chłopczyk przebrany za św. Franciszka, przyprowadził na konkurs pieska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

 Najodważniejsi, którzy wzięli udział w konkursie

 

Bartosz Nalepa            - Św. Franciszek

Patryk Stożek             - Bł. Jan Paweł II

Jakub Kozicki             - Św. Dominik Savio

Filip Łacny                 - Św. Maksymilian Kolbe

Kinga Malec               - Św. Kinga

Karolina Chrustek      - Bł. Karolina Kózka

Paulina Chorążak       - Św. Faustyna

Gabriela Łabuz           - Św. Jadwiga

Filip Łabuz                 - Św. Tarsycjusz

Michał Stożek            - Św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Hubert Michalak        - Św. Hubert

Weronika Wydra        - Św. Weronika

Sara Jarosz                  - Św. Sara

Sonia Jarosz                - Św. Zofia

Oliwia Malec              - Św. Klara

 

Wspólne tańce i zabawy przy muzyce przerywane były zabawnymi konkurencjami rodzinnymi, w których zwycięzcy otrzymywali piękne nagrody i medale. Nie zabrakło także sportowych konkurencji,  podczas których rodzice wraz ze swoimi pociechami wytrwale walczyli o zajęcie pierwszego miejsca.

Gościliśmy również zespół muzyczny „BIS”. Panowie tak przygrywali, że nogi same rwały się do tańca. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Dnia Rodziny!

W dniu dzisiejszym zaszczycili nas swoją obecnością Ks. Proboszcz Tadeusz Mrowiec i Ks. Wikary Mateusz Korpak.

 

19 czerwiec Dzisiaj dwie najmłodsze grupy: „Wiewiórki” i „Sarenki” udały się do Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Do wyznaczonego celu udaliśmy się autokarem. Po przyjeździe na miejsce zjedliśmy drugie śniadanie, a następnie przystąpiliśmy do kolejnego punktu wycieczki – zajęć edukacyjnych, które były niezwykłą atrakcją dla dzieci. Podczas warsztatów dzieci poznały narzędzia, których dawniej używano do uzyskiwania mąki. Każdy z nas mógł własnoręcznie młócić cepem zboże, przesiewać plewy przez przetak, mleć ziarno na żarnach, zarabiać ciasto, formować placki i kosztować moskoli, popijając je przepyszną kawą zbożową z mlekiem. Po zajęciach dzieci pobiegły na plac zabaw. Po zabawie na świeżym powietrzu nadeszła pora na upragniony obiad. A po tym już tylko pełen snów powrót do przedszkola. Wycieczka się udała… Pogoda dopisała… Wróciliśmy cali i zdrowi!

Naszym kochanym Rodzicom – dzielnym opiekunom wycieczki – serdecznie dziękujemy!

 

18 czerwca – w godzinach dopołudniowych odbyło się rozdanie dyplomów „Superprzedszkolaka” oraz pamiątkowych książek dzieciom z młodszych grup w naszym przedszkolu. Siostra Dyrektor podziękowała najmłodszym za cały rok przedszkolny oraz pogratulowała im wytrwałości w uczęszczaniu do przedszkola. Następnie każdy przedszkolak odebrał z rąk Siostry Dyrektor dyplom oraz książkę po czym zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie grupowe.

Po południu o godzinie 15. 00 odbyło się uroczyste pożegnanie dzieci uczęszczających do przedszkolnej zerówki. Jako pierwsze swój występ zaprezentowały dzieci z grupy pięciolatków czyli „Niedźwiadki”, pożegnały swoich starszych kolegów piosenkami i wierszykami. . Dzieci z grupy „Zajączki” przedstawiły dla swoich młodszych kolegów i rodziców bajkę pt  “Ambaras w świecie bajek”. Ponadto przedszkolaki wręczyły sobie na pamiątkę własnoręcznie wykonane prezenty. Na koniec Siostra Dyrektor wręczyła wszystkim przedszkolakom dyplomy ukończenia przedszkola oraz Biblie. Wszystkim „Zajączkom” opuszczającym nasze przedszkole życzymy wielu sukcesów w kolejnym, nowym etapie ich życia oraz błogosławieństwa Bożego na każdy dzień ich szkolnego życia. Prosimy także, aby nie zapominali o przedszkolu i odwiedzili nas od czasu do czasu.

 

17 czerwca – przedszkolaki wraz z kochanymi rodzicami i siostrami, o godz.16.00 uczestniczyły w Uroczystej Eucharystii, podczas której dziękowały  Panu Jezusowi za cały rok przedszkolny.

Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Tadeusz Mrowiec. Oprawę liturgiczną przygotowały same przedszkolaki, oczywiście pod czujnym okiem Sióstr i  Pań. Dzięki wspólnej Eucharystii wszyscy stajemy się jedną rodziną, rodziną, w której mieszka Bóg.