Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi p.w. Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w Mszanie Dolnej

KRONIKA 2013/2014 - Sem II

Data utworzenia: 2014-08-22 20:59:56

Kronika 2013 - 2014 - Semestr II

11 marzec
– W tym dniu w naszym przedszkolu odbył się konkurs pt.: „W KRAINIE WIERSZY JANA BRZECHWY” zorganizowanym przez grupę „Zajączki”. Do konkursu przystąpiło 27 dzieci. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci 3, 4 letnie oraz 5, 6 letnie. Konkurs miał formę prezentacji dowolnego utworu poetyckiego Jana Brzechwy.

Ocenie podlegało: interpretacja wiersza, kultura słowna, dykcja, ogólny wyraz artystyczny.

W składzie Jury zasiedli:

• S. Dyrektor – Danuta Gromada,

• P. Urszula Kawecka – nauczycielka języka polskiego,

• P. Sara Nowak – logopeda.

 

Przyznano następujące miejsca: w kategorii dzieci 3, 4 letnich:

• I miejsce – Aleksandra Malec,

• II miejsce – Wiktoria Tomala,

• III miejsce – Szymon Nowak,

 

w kategorii dzieci 5, 6 letnich:

• I miejsce – Julia Haras (z wyróżnieniem), Zuzanna Borkowska, Zuzanna Konieczny,

• II miejsce – Magdalena Drabik, Gabriela Szynalik,

• III miejsce – Izabela Malec, Natalia Cieżak.

Uroczystość rozdania nagród uwieńczyło wspólne zdjęcie. Wszystkim młodym artystom

i zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

18 marzec – W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność gościć aktorów Skrzat z Krakowa, którzy zaprezentowali nam przedstawienie pt. „Bal u królowej kwiatów”. Aktorzy

w kolorowy i humorystyczny sposób przypomnieli nam o nadchodzącej wiośnie, a wraz z nią

o bezpiecznym poruszaniu się na drodze. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom.

 

08 – 10 kwiecień – W tych dniach odbywały się rekolekcje w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego. Rekolekcje prowadził Ojciec Dariusz Sambor.

W rekolekcjach uczestniczyły nasze starsze przedszkolaki „Zajączki” oraz „Sarenki”.

 

23 kwiecień – Ten dzień był pełen emocji, dzisiaj do naszego przedszkola zawitali po raz kolejny aktorzy z Teatru „Skrzat” z Krakowa. Tym razem przedstawili nam bajkę pt. Nowe przygody „Koziołka Matołka”. Zaprezentowane piosenki oraz wesołe scenki sprawiły, że dzieci bawiły się doskonale podczas podróży Koziołka do Pacanowa. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły losy bohatera i razem z Koziołkiem przeżywały jego przygody, stając się aktywnymi uczestnikami spektaklu.Po teatrzyku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Postać Jana Pawła II”, który został zorganizowany przez s. Lidię Tendelską, s. Marzenę Jończyk i p. Renatę Biskup. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci 3, 4 letnie oraz 5, 6 letnie. Do konkursu przystąpiło 30 dzieci.

Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej z postacią Papieża Jana Pawła II przez dzieci i ich rodziców.Celem konkursu było przybliżenie dzieciom postaci Papieża Polaka - Jana Pawła II, przygotowanie do kanonizacji Bł. Jana Pawła II, pogłębianie wśród dzieci wiedzy o życiu, działalności, twórczości i osobowości Papieża Jana Pawła II, propagowanie wartości głoszonych przez Jana Pawła II, kształtowanie  szacunku do Wielkiego Polaka, rozwijanie wrażliwości estetycznej, kreatywności oraz uzdolnień plastycznych. Kryteria oceny obejmowały: wkład pracy dziecka, oryginalność pomysłu, estetyka wykonania, dobór i wykorzystanie różnorodnych materiałów. W składzie Jury zasiedli: s. Anna Gromada, p. Renata Tomala Kuczaj, Stanisław Kamiński.

Przyznano  następujące miejsca w kategorii dzieci 3, 4 letnich:

I miejsce – Franciszek Stanik,

II miejsce – Laura Stożek, Łabuz Aleksandra,

III miejsce – Oliwia Malec,

w kategorii dzieci 5, 6 letnich:

I miejsce – Julia Haras, Patryk Stożek,

II miejsce – Klaudia Świtalska,

III miejsce – Gabriela Szynalik.

Gabriela Bieniek i Magdalena Drabik otrzymały wyróżnienie.Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia. Wszystkim zwycięzcom   konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

30 kwiecień – W tym dniu „Niedźwiadki” gościły Panią Martę Florek, która przybliżyła dzieciom zawód fryzjera. Przedszkolaki ustawiły się w kolejce do Pani Marty, a po chwili mogliśmy podziwiać piękne fryzury wykonane przez Panią Fryzjer.

 

15 maj – Dzisiaj „Niedźwiadki” odwiedziła Pani Katarzyna Żądło-Adamczyk, która jest stomatologiem. Pani Kasia uświadomiła dzieciom w jaki sposób należy prawidłowo dbać

o zęby i jak ważne jest to dla zdrowia. Zachęciła przedszkolaków do systematycznego kontrolowania zębów w gabinecie stomatologicznym.

 

16 maj – Dzisiejszego dnia przybyli do nas aktorzy z Teatru Arkadia, którzy zaprezentowali nam przedstawienie pt. „Nie wszystko złoto co się świeci”. Były to przygody misia i zająca, wędrujących przez las. Pokazały one dzieciom, jak ważna jest wzajemna pomoc i traktowanie siebie z szacunkiem. Przypomnieli również w jakich sytuacjach należy używać czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Dzieci miały możliwość wspólnej zabawy tanecznej z misiem podczas piosenki pt. „Stary Niedźwiedź mocno śpi”. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom, czego dowodem były gromkie oklaski oraz radosne i uśmiechnięte buzie.

 

24 maj – W dniu dzisiejszym na przedszkolnym placu zabaw obchodziliśmy uroczyście Dzień Rodziny. Uroczystość rozpoczęła Siostra Dyrektor, która serdecznie powitała wszystkich gości oraz podziękowała rodzicom za całoroczną współpracę z przedszkolem. Wszyscy odmówiliśmy Litanię do Najświętszej Maryi Panny. Po Litanii przedszkolaki zaprezentowały przedstawienie, wierszyki i piosenki. Po gromkich brawach dzieci wręczyły rodzicom własnoręcznie zrobione prezenty. Następnie wszyscy udaliśmy się na ciepły poczęstunek. Po poczęstunku przedszkolaki, które uczęszczały na zajęcia taneczne zaprezentowały swoje umiejętności. Była wspólna zabawa ruchowa w kole, dużo sportowych konkurencji, w których rodzice wraz z dziećmi „zaciekle” walczyli o zajęcie pierwszego miejsca. Były też liczne konkursy, a nawet teleturniej „Czar par” oraz  „Familiada”. Nie zabrakło fantastycznych nagród. Mimo momentem burzliwej pogody dzień ten był cudowny i bardzo radosny. Na pewno wszyscy zapamiętamy go bardzo długo.

 

26 maj – Na ten dzień z niecierpliwością czekały „Wiewiórki” i „Niedźwiadki”. Dwie najmłodsze grupy przedszkola wybrały się na wycieczkę autokarem do Rabki-Zdroju. W pierwszej kolejności pojechaliśmy do Teatru „Rabcio” na spektakl pt. „Calineczka”.

Barwna bajkowa scenografia, wesoła muzyka oraz pomysłowe i kolorowe kostiumy sprawiły, że dzieci świetnie się bawiły. Po przedstawieniu pojechaliśmy do parku rozrywki „Rabkolandu”. Tutaj czekało na nas bardzo dużo atrakcji i wspaniałej zabawy. Poszaleliśmy w dmuchanym domku, odwiedziliśmy wesołą farmę, gdzie podziwialiśmy ruchome figury zwierząt, ludzi i piękną scenografię, pojeździliśmy również na karuzeli. Odpoczywając zjedliśmy pyszny obiadek, a po obiedzie znowu do zabawy!. Mogliśmy pooglądać się w krzywych zwierciadłach. Oj było śmiechu bardzo dużo!. Pływaliśmy też łódkami. Do przedszkola wróciliśmy zmęczeni ale bardzo szczęśliwi. Już nie możemy się doczekać następnej wycieczki.

 

30 maj – Dzisiaj nasze przedszkole po raz kolejny odwiedzili aktorzy z teatru Skrzat z Krakowa przedstawiając dzieciom spektakl pt. Czarująca Żaba. Opowieść była bardzo ciekawa i pouczająca. Główna bohaterka żaba uświadomiła dzieciom, że gdy się czegoś bardzo pragnie to wszystko można osiągnąć i pokonać nawet najtrudniejsze przeszkody, tylko trzeba wierzyć w swoje możliwości, jak również  w zwycięstwo dobra nad złem.

 

02 czerwiec – Dzisiejszy dzień był niezwykły. Z okazji Dnia Dziecka rodzice zaprezentowali przedszkolakom przedstawienie pt. Czerwony kapturek. Mogliśmy podziwiać świetną grę aktorów-rodziców wcielonych w postacie: kapturka, wilka, jeża, żaby, zająca, babci, leśniczego, wiewiórki. Bajka oprócz świetnej zabawy dostarczyła cenny przekaz, mianowicie: że nie wolno rozmawiać z nieznajomymi osobami oraz, że zawsze trzeba słuchać rodziców. Po przedstawieniu odbyła się wspaniała zabawa taneczna ze wszystkimi postaciami z bajki, nie zabrakło pysznych słodkości. Atmosfera radości towarzyszyła nam przez cały dzień, także podczas zabaw i konkursów grupowych.

 

06 czerwiec – Tego dnia o godz. 7.00 rano, dzieci z najstarszych grup „Sarenek” i „Zajączków” wyruszyły na wycieczkę do Krakowa. W pierwszej kolejności odwiedziły Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, w którym mogły podziwiać niesamowite wynalazki i poprzez zabawę poznawały proste prawa fizyki. Następnie przedszkolaki udały się do Muzeum Lotnictwa Polskiego, w którym zobaczyły różnego rodzaju samoloty, jak również oglądały ciekawy film o szybowcu. Największą atrakcją było wejście do samolotu, w którym podróżował Papież św. Jan Paweł II. Po zwiedzaniu Muzeum Lotnictwa czekał na wszystkich pyszny obiadek. W drodze powrotnej Sarenki i Zajączki odwiedziły Centrum Jana Pawła II. Gdy przedszkolaki wróciły do przedszkola czekali na nich stęsknieni rodzice.