Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi p.w. Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w Mszanie Dolnej

KRONIKA 2019/2020 SEMESTR I

Data utworzenia: 2020-05-19 03:34:44

 

17 WRZEŚNIA TO BARDZO WAŻNY DZIEŃ DLA CAŁEJ WSPÓLNOTY PRZEDSZKOLNEJ.

W TYM DNIU OBCHODZIMY ŚWIĘTO NASZEGO PATRONA PRZEDSZKOLA ŚWIĘTEGO ZYGMUNTA SZCZĘSNEGO FELIŃSKIEGO ZAŁOŻYCIELA ZGROMADZENIA SIÓSTR FRANCISZKANEK RODZINY MARYI. SIOSTRA MARZENKA PRZYGOTOWAŁA DLA PRZEDSZKOLAKÓW PREZENTACJĘ PRZYBLIŻAJĄCĄ ŚWIĘTEGO, JEGO ŻYCIE JAKO MAŁGO CHŁOPCA AŻ DO OBRANIA DROGI KAPŁAŃSKIEJ. WSPÓLNIE DZIĘKOWALIŚMY NASZEMU BISKUPOWI ŚPIEWEM ZA JEGO OPATRZNOŚĆ NAD SIOSTRAMI, DZIEĆMI I CAŁYM PRZEDSZKOLEM. WYSZLIŚMY TAKŻE DO KAPLICY PRZEDSZKOLNEJ ABY UCAŁOWAĆ RELIKWIE ŚWIĘTEGO ZYGMUNTA I POMODLIĆ SIĘ PRZED JEGO OBRAZEM.

 

 

17 WRZEŚNIA O GODZINIE 15:30 W KOŚCIELE PARAFIALNYM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W NASZYM MIEŚCIE ODBYŁA SIĘ  MSZA ŚWIĘTA NA UROCZYSTOŚĆ NASZEGO PATRONA PRZEDSZKOLA ZYGMUNTA SZCZĘSNEGO FELIŃSKIEGO . HOMILII PRZEWODZIŁ KS. SZYMON WYKUPIŁ. KAPŁAN POWITAŁ WSZYSTKIE SIOSTRY , DZIECI Z RODZICAMI I PERSONEL PRZEDSZKOLA ,KTÓRY W TYM SZCZEGÓLNYM DNIU PRZYSZEDŁ  PROSIĆ O POTRZEBNE ŁASKI NA KOLEJNY ROZOCZYNAJĄCY SIĘ ROK PRZEDSZKOLNY. KSIĄDZ SZYMON PRZYBLIŻYŁ  DZIECIOM POSTAĆ NASZEGO PATRONA , JEGO ODDANIE BLIŻNIEMU A SZCZEGÓLNIE CHORYM I POTRZEBUJĄCYM. DZIECI WSPÓLNĄ MODLITWĄ I ŚPIEWEM WYRAŻAŁY SWOJĄ WDZIĘCZNOŚĆ I RADOŚĆ

18 WRZEŚNIA TO DZIĘŃ IMIENIN SIOSTRY STANISŁAWY. DZIĘKUJĄC JEJ ZA JEJ POŚWIĘCENIE, PRACĘ I ZA TO ,ŻE JEST Z NAMI WSPÓLNIE PIĘKNIE ŚPIEWAJĄC ZŁOŻYLIŚMY SIOSTRZE NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA.

2 PAŹDZIERNIKA OBCHODZIŁA SWOJE IMIENINY NASZA KOCHANA PANI TERENIA.

DZIĘKUJĄC ŻE JEST Z NAMI, WSPÓLNYMI ŻYCZENIAMI, ŚPIEWEM ZŁOŻYLIŚMY  JEJ NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA : ZDROWIA, BŁOGOSŁAWIEŃSTWA BOŻEGO I WSZELKICH POTRZEBNYCH ŁASK.

 

W TYM DNIU RÓWNIEŻ ODWIEDZIŁ PRZEDSZKOLE KOMENDANT STRAŻY MIEJSKIEJ W MSZANIE DOLNEJ. PAN JAKUB PRZYBLIŻYŁ DZIECIOM SWOJĄ PRACĘ OPOWIADAJĄC Z NIEJ KILKA ZDAŻEŃ . POKAZAŁ TAKŻE SWOJE PRZEDMIOTY KTÓRE SĄ NIEZBĘDNE W JEGO PRACY: KRÓTKOFALÓWKA, TARCZA(TAK ZWANY LIZAK), KAJDANKI. MOGLIŚMY TAKŻE PRZYMIERZYĆ JEGO CZAPKĘ I POCZUĆ SIĘ JAK STRAŻNIK MIEJSKI. PAN KOMENDANT OPOWIEDZIAŁ NAM O ZASADACH RUCHU DROGOWEGO I BEZPIECZNEJ JAZDY W SAMOCHODZIE,A TAKŻE PRZYPOMNIELIŚMY SOBIE NUMER ALARMOWY 112. KAŻDE DZIECKO OTRZYMAŁO OD PANA KOMENDANTA OPASKĘ ODBLASKOWĄ .

 

9 PAŹDZIERNIKA NASZE PRZEDSZKOLE ODWIEDZILI ARTYŚCI Z CYRKU ,,WARSZAWA”

POKAZ ROZPOCZĄŁ SIĘ PIĘKNĄ PIOSENKĄ "BAL ARLEKINA". TANCERKA, KTÓRA PRZEBIERAŁA SIĘ W PIĘKNE, KOLOROWE STROJE POPISYWAŁA SIĘ WSPANIAŁYMI UMIEJĘTNOŚCIAMI, KRĘCIŁA KILKOMA HULA - HOP JEDNOCZEŚNIE I WYKONYWAŁA RÓŻNE AKROBACJE. BYŁY TEŻ MAGICZNE SZTUCZKI ORAZ POPISY Z KRÓLICZKAMI. W MIĘDZYCZASIE ZABAWIAŁ DZIECI KLOWN UBRANY W ZABAWNY STRÓJ.

TO BYŁ WYSTĘP PEŁEN EMOCJI I ATRAKCJI, A ZACHWYCONE DZIECI NAGRODZIŁY ARTYSTÓW GROMKIMI BRAWAMI.

 

9 PAŹDZIERNIKA TAKŻE  O GODZ 17:30 W NASZYM KOŚCIELE MOGLIŚMY WSPÓLNIE WRAZ Z DZIEĆMI, RODZICAMI I CAŁYM PRZEDSZKOLEM POMODLIĆ SIĘ DO MATKI BOŻEJ MODLITWĄ ,,ZDROWAŚ MARIO” PROWADZĄC I ODMAWIAJĄC W TYM DNIU RÓŻANIEC.DZIĘKUJEMY ZA TĘ ŁASKĘ WSPÓLNEJ MODLITWY .

11 PAŻDZIERNIKA W PRZEDSZKOLU POWITALIŚMY TEATRZYK OBJAZDOWY, KTÓRY PRZEDSTAWIŁ NAM ,, LEGENDĘ O SMOKU WAWELSKIM". SPEKTAKL OPARTY NA POLSKICH LEGENDACH.

17 PAŹDZIERNIKA  PRZEDSZKOLAKI Z GR. ,, SARENKI" I ,, ZAJĄCZKI" WRAZ Z OPIEKUNAMI WYBRAŁY SIĘ NA WYCIECZKĘ  AUTOKAROWĄ DO KOPALNI SOLI W BOCHNI. DZIĘKI WSPANIAŁYM PANIOM PRZEWODNICZKOM - PANI AGNIESZCE I PANI KINDZE POZNALIŚMY LEGENDĘ O POWSTANIU NAJSTARSZEJ KOPALNI SOLI W POLSCE. WZBOGACIŁY NASZE WIADOMOŚCI O ŚREDNIOWIECZNYCH I WSPÓŁCZESNYCH METODACH WYDOBYCIA SOLI KAMIENNEJ. ZAPOZNAŁY NAS Z INTERESUJĄCYMI MIEJSCAMI W KOPALNI SOLI ,O  WALORACH ZABYTKOWYCH, POZNALIŚMY TAKŻE TRADYCJE I ZWYCZAJE GÓRNICZE. DZIECI DZIĘKI WSPANIAŁYM WIZUALIZACJOM MIAŁY MOŻLIWOŚĆ PRZEJŚCIA ,, ŚLADAMI PRACY GÓRNIKA". SPOTKALI NA SWEJ TRASIE GÓRNIKA ŚREDNIOWIECZNEGO DZIĘKI KTÓREMU POZNALI STARE NARZĘDZIA SŁUŻĄCE DO WYDOBYWANIA SOLI. WIELKĄ FRAJDĘ SPRAWIŁ IM ZJAZD WINDA DOP ZIEMIĘ I PRZEJAZD PODZIEMNĄ KOLEJKĄ ,, KUBA", KTÓRA SWOJĄ NAZWĘ ZAWDZIĘCZA NAJSTARSZEMU KUCYKOWI PRACUJĄCEMU W KOPALNI.

WSZYSCY BYLI BARDZO ZADOWOLENI Z WYCIECZKI . WRÓCILI DO PRZEDSZKOLA Z UŚMIECHEM NA USTACH, DROBNYMI PAMIĄTKAMI I WSPANIAŁYMI WRAŻENIAMI.

24 PAŹDZIERNIKA GRUPA ,, NIEDŹWIADKI" POJECHAŁA NA WYCIECZKĘ DO MUZEUM  GÓRALI I ZBÓJNIKÓW W RABCE. TAM DZIECI ZWIEDZAŁY CHAŁUPE BIAŁĄ I CZARNĄ ORAZ POZNAŁY DAWNE STROJE REGIONALNE. MOGŁY TAKŻE ZOBACZYĆ DAWNE ŻELAZKA, MAŚLNICZKI, GARNKI, RONDLE I INNE PRZEDMIOTY.PRZEDSZKOLAKI CHODZIŁY ŚLADAMI ROZBÓJNIKÓW,POZNALI METODY TORTUR- MOGLI DOŚWIADCZYĆ ZAMKNIĘCIA W DYBACH. DZIECI WZIĘŁY TAKŻE UDZIAŁ W WARSZTATACH REGIONALNYCH I POMALOWALI FARBAMI ZABAWKĘ Z DREWNA.

30 PAŹDZIERNIKA  SWOJE IMIENINY W PRZEDSZKOLU OBCHODZIŁ KS. PROBOSZCZ. DZIECI Z WIELKĄ RADOŚCIĄ I MIŁOŚCIĄ ZAŚPIEWAŁY KSIĘDZU TADEUSZOWI PIOSENKI I ZADEKLAMOWAŁY ŻYCZENIA . NAJSTARSZA GRUPA ,,ZAJĄCZKI" ZATAŃCZYŁA PIĘKNY TANIEC  DO HYMNU ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY ,,BŁOGOSŁAWIENI MIŁOSIERNI". NASZEMU DROGIEMU SOLENIZANTOWI ŻYCZYMY ZDROWIA, BŁOGOSŁAWIEŃSTWA BOŻEGO, POTRZEBNYCH ŁASK I SIŁ W PODEJMOWANEJ POSŁUDZE.

 

8 LISTOPADA ŚWIĘTOWALIŚMY UROCZYSTOŚCI DNIA ODZYSKANIA  NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ. DZIECI UCZESTNICZYŁY W PROGRAMIE PRZYGOTOWANYM PRZEZ GRUPĘ ,,ZAJĄCZKI”. WSPÓLNIE Z HONOREM ODŚPIEWALIŚMY HYMN POLSKI . ,, MAZUREK DĄBROWSKIEGO”POPŁYNĄŁ Z NASZYCH SERC JAKO WYRAZ WDZIĘCZNOŚCI WSZYSTKIM POLAKOM WALCZĄCYM O NASZĄ WOLNOŚĆ.

 

18 LISTOPADA ŚWIĘTOWAŁA SWOJE IMIENINY PANI ELA. DZIECI Z GRUPY ,, SARENKI” PRZYGOTOWAŁY PIĘKNĄ LAURKĘ I WRĘCZYŁY KWIATY. WSZYSCY WSPOLNIE ŚPIEWAJĄCO ZŁOŻYLIŚMY NASZEJ DROGJIEJ SOLENIZANTCE ŻYCZENIA.

 

22 LISTOPAD ODWIEDZIŁA NAS BAŚNIOWA KAPELA ZE SŁUCHOWISKIEM OBRAZKOWO- MUZYCZNYM PT ,, O KOZACH, CO WILKOM UCIEKŁY Z TALERZA „ OPOWIADANIE DOTYCZYŁO REGIONÓW POLSKI. KOZY Z LILIOWEGO BORU LĘKAJĄCE SIĘ WATAHY WILKÓW ZOSTAJĄ ZMUSZONE DO OPUSZCZENIA KOZICH SKAŁ. W TRAKCIE WĘDRÓWKI NARAŻONE SĄ NA RÓŻNE NIEBEZPIECZEŃSTWA, GDYŻ PODĄŻA ZA NIMI WILK FAJTŁAPA I CO RUSZ ATAKUJE. DZIECI SĄ WÓWCZAS ŚWIADKAMI KOMICZNYCH SCENEK.  W OPOWIADANIU POJAWIA SIĘ WZRUSZAJĄCY WĄTEK ROZSTANIA RODZICÓW Z DZIEĆMI. CZĘŚĆ PIOSENEK OPOWIADA LEGENDY POSZCZEGÓLNYCH MIEJSCOWOŚCI A TAKŻE O ŚWIĘCIE NARODOWYM ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

 

25 LISTOPAD  W TYM DNIU PRZYJECHAŁ DO NAS TEATRZYK ,,LATAJĄCY KAPELUSZ”Z WIELICZKI . ,,DZIELNY KRAWCZYK - BAŚŃ SZKOCKA” TO WYJĄTKOWY SPEKTAKL STWORZONY NA PODSTAWIE BARDZO STAREJ BAŚNI SZKOCKIEJ., DZIĘKI KTÓREMU WIDZ PRZENOSI SIĘ DO DAWNEJ SZKOCJI I POZNAJE CO TO ZNACZY ZMIERZYĆ SIĘ Z WŁASNYM LĘKIEM.RĘCZNIE MALOWANE KURTYNY, AUTORSKA MUZYKA, WSPANIAŁE KOSTIUMY NAWIĄZUJĄCE DO SZKOCKIEJ TRADYCJI .

6 GRUZIEŃ TO DŁUGO OCZEKIWANY DZIEŃ PRZEZ WSZYSTKIE DZIECI. CAŁY DŁUGI ROK CZEKAŁY NA PRZYJŚCIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA  I TAK BYŁO TEGO DNIA OD SAMEGO RANA. ZE SKUPIENIEM , NADZIEJĄ OCZEKIWALIŚMY NA PRZYJŚCIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. NAGLE ROZLEGŁ SIĘ PO PRZEDSZKOLNYM KORYTARZU DŹWIĘK DZWONECZKA I OTO PRZYSZEDŁ DŁUGO OCZEKIWANY GOŚĆ. Z WDZIĘCZNOŚCI ZA PREZENTY KTÓRYMI NAS OBDAROWAŁ ŚWIĘTY MIKOŁAJ DZIECI ZAŚPIEWAŁY DLA NIEGO PIOSENKĘ, ZATAŃCZYŁY I POWIEDZIAŁY PIĘKNIE WIERSZ. BARDZO DZIĘKUJEMY ŚWIĘTY MIKOŁAJU , ŻE NAS ODWIEDZIŁEŚ I OBDAROWAŁEŚ PREZENTAMI.

16-19 GRUDZIEŃ TE DNI W NASZYM PRZEDSZKOLU BYŁY WYJĄTKOWE. BYŁ TO CZAS GDY NASI KOCHANI RODZICE PRZYSZLI NA KOLĘDOWANIE ORAZ NA JASEŁKA, W KTÓRYCH NASZE DZIELNE DZIECI WCIELIŁY SIĘ W ROLE ŚWIĘTEJ RODZINY , PASTERZY, KRÓLÓW , ANIOŁKÓW I INYCH WSPANIAŁYCH POSTACI. PO PRZEDSTAWIENIU POŁAMALIŚMY SIĘ OPŁATKIEM I ZŁOŻYLIŚMY SOBIE NAWZAJEM SERDECZNE ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE , A PÓŹNIEJ ZASIEDLIŚMY DO STOŁU NA POCZĘSTUNEK I KOLĘDOWANIE.

19 GRUDZIEŃ TO DZIEŃ W KTÓRYM SWOJE IMIENINY OBCHODZIŁA SIOSTRA BOGUSIA. NASZEJ KOCHANEJ SIOSTRZE, WYCHOWAWCZYNI Z CAŁEGO SERCA DZIĘKUJEMY ZA TRUD PRACY . WSPÓLNIE ŚPIEWAJĄC ZŁOŻYLIŚMY ŻYCZENIA NASZEJ SOLENIZANTCE.

17 STYCZEŃ  DZIECI MIAŁY PRZYJEMNOŚĆ OBEJRZEĆ TEATRZYK ,, ZAGINIONA OWIECZKA” W WYKONANIU AKTORÓW TEATRU EDEN Z WIELICZKI.

DZIECI PODCZAS TEGO SPEKTAKLU DOWIADUJĄ SIĘ NA CZYM POLEGA PRACA PASTERZA, DRWALA I LEŚNICZEGO. TŁUMACZYMY DZIECIOM, ŻE JEŚLI ,,ZAGUBIĄ SIĘ” TAK JAK TYTUŁOWA OWIECZKA TO ZAWSZE  MOGĄ LICZYĆ NA POMOC  SWOICH KOCHAJĄCYCH RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW. JEST TO PRZEDSTAWIENIE, KTÓRE POMAGA BUDOWAĆ AUTORYTET RODZICA I NAUCZYCIELA. NAJMŁODSI WIDZOWIE UCZĄ SIĘ WYTRWAŁOŚCI TAK JAK DOBRY PASTERZ, KTÓRY DO SAMEGO KOŃCA WIERZY, ŻE ODNAJDZIE SWOJĄ OWIECZKĘ.

20 STYCZEŃ IMIENINY SIOSTRY AGNIESZKI I PANI TATIANY ŚWIĘTOWALIŚMY PIĘKNYMI PIEŚNIAMI I PIOSENKAMI . NASZYM KOCHANYM SOLENIZANTKOM DZIĘKUJEMY ZA ICH TRUD PRACY W KANCELARII ORAZ KUCHNI.

21-24 STYCZEŃ TO DNI W KTÓRYCH ZAPROSILIŚMY NASZE KOCHANE BABCIE I KOCHANYCH DZIADZIUSIÓW NA PRZEDSTAWIENIE ,, JASEŁEK” PRZE DZIECI . ALE TAKŻE UCZCIĆ ICH PIĘKNNE ŚWIĘTO – DZIEŃ BABCI I DZIADKA.