Kronika 2012/2013

KRONIKA 2012/2013 - sem I

Data utworzenia: 2014-08-22 20:55:02

3 wrzesień - Rozpoczęliśmy Nowy, kolejny Rok Przedszkolny! Po długich wakacjach przedszkole wypełnia radość i zadowolenie z powrotu dzieci! Od samego rana panowała dziś radosna atmosfera, wypełniona serdecznymi powitaniami. Nawet dzieci nowo przyjęte dzielnie znosiły trudne chwile rozłąki z rodzicami! I choć jeszcze na niektórych twarzyczkach widać małe łezki, to większość dzieci już chętnie i z uśmiechem wkracza do swoich sal. Niektóre dzieci zmieniły nazwę grupy i salę co było związane z wkraczaniem w bardziej dorosłe" życie.

Grupę "Wiewióreczki" stanowią dzieci najmłodsze, 3 i 4 latki będące pod opieką s. Marii K., p. Joasi S., s. Izy D. "Sarenki" to dzieci 4 letnie, którymi opiekują się s. Magdalena B., p. Kasia Ł., p. Ania K. "Niedźwiadki" - 5 latki pozostały w swojej sali pod opieką s. Marzeny K., p. Kingi P., p. Marty L. Najstarsza grupa to "Zajączki" 5 i 6 latki o rozwój których dbają s. Marzena J., p. Ela A., p. Teresa K. Wszystkim dzieciom życzymy samych radosnych chwil, pełnego rozwoju w nadchodzącym roku przedszkolnym.

4 wrzesień - Po południu, o godzinie 16.00 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego ksiądz Proboszcz Tadeusz Mrowiec odprawił uroczystą Mszę Świętą, rozpoczynającą Nowy Rok Przedszkolny. Wspólnie z dziećmi i rodzicami prosiliśmy Dobrego Boga przez wstawiennictwo Matki Naświętszej i Patrona naszego przedszkola - Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego o błogosławieństwo i obfitość łask w Nowym Roku Przedszkolnym.

5 wrzesień - W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie organizacyjne z rodzicami. Pierwszą część zebrania poprowadziła siostra Dyrektor - s. Maria, omawiając sprawy organizacyjne przedszkola. Następnie przedstawiła zaproszonego z prelekcją gościa - panią Ewę Zielińską.Tematem spotkania była współpraca rodziców z przedszkolem. Rodzice mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania związane z pobytem dzieci w przedszkolu. Pani Ewa Zielińska zaproponowała pewne rozwiązania ułatwiające zmianę wymagań i postępowania w stosunku do dzieci, zwłaszcza mających na celu usamodzielnienie ich bo jak wiadomo dziecko bardziej samodzielne posiada wyższe poczucie własnej wartości, niezależności co ułatwia mu otworzenie się na innych.

14 Września - Dzisiaj w przedszkolu obchodziliśmy Dzień imienin Siostry Przełożonej. Dlatego zebraliśmy się wszyscy razem w sali „Wiewióreczek”, aby złożyć naszej kochanej Siostrze serdeczne życzenia, podziękować za pyszne posiłki i wręczyć upominki wykonane przez dzieci. Nie zabrakło serdecznych życzeń i śpiewu. Oczywiście, jak co roku były imieninowe cukierki, które bardzo smakowały wszystkim dzieciom.

17 Września - Obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – Patrona Naszego Przedszkola. O godzinie 10.00 w kaplicy przedszkolnej odbyła się Msza Święta, którą odprawił ksiądz Proboszcz Tadeusz Mrowiec. Podczas Eucharystii podziękowaliśmy Bogu za Naszego Patrona. Zaśpiewaliśmy również Hymn Przedszkola. Mogliśmy także ucałować relikwie Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i prosić Go o dalszą opiekę nad nami i Naszym Przedszkolem. Po Mszy Świętej obejrzeliśmy inscenizację pt.: „Order uśmiechu dla Arcybiskupa Felińskiego” przygotowaną przez gr. „Zajączków”.

O godzinie 13.00 odbyło się przedstawienie pt.: „Niezwykła przygoda” w wykonaniu aktorów Teatru „Pinokio” z Nowego Sącza. Była to wzruszająca historia o przyjaźni w trudnych chwilach, poświęceniu i odwadze. Bajkowa sceneria, pięknie wykonane kukiełki oraz dynamiczne akcje na długo pozostaną w pamięci wszystkich przedszkolaków. Ten dzień był pełen wrażeń, ale nie był to koniec atrakcji na dzisiaj, ponieważ nie zabrakło także słodkości, które wręczyła nam Siostra Dyrektor – s. Maria.

25 września - Dzisiejszego dnia w przedszkolu odwiedził nas pan Policjant (tatuś Karolka z gr. IV). W bardzo ciekawy sposób opowiedział o trudnej i odpowiedzialnej pracy policjanta. Nasz gość zwrócił dzieciom uwagę na zachowanie bezpieczeństwa w poruszaniu się po drodze, jak również w kontaktach z nieznajomymi. Uświadomił również Przedszkolakom jak ważne jest noszenie odblasków, by być widocznym na drodze. Dzieci mogły zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności na temat poruszania się po drodze. Sporą atrakcją dla Przedszkolaków stało się przymierzenie policyjnej czapki i kamizelki oraz oglądanie przyborów, które są potrzebne do pracy każdemu policjantowi. Na koniec spotkania dzieci podziękowały panu policjantowi śpiewając piosenkę i wręczając laurkę. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, z uwagą i ogromnym entuzjazmem słuchały policjanta. Ciepła atmosfera, jaką stworzyli nasi milusińscy, zaowocowała obietnicą kolejnych spotkań.

27 września - Dzieci z grupy „ Niedźwiadki” i „ Zajączki” wybrały się na autokarową wycieczkę do Zubrzycy Górnej. Tam zaplanowane było wejście z przewodnikiem do Muzeum Regionalnego na program edukacyjny „ Od ziarna do chleba” gdzie przez około 90 minut obserwowaliśmy dawne sposoby pozyskiwania ziarna, pieczenia chleba. Mieliśmy okazję przebywać w dawnej wiejskiej chacie, która wyposażona była w piec chlebowy, stare drewniane ławy, piękne ścienne ozdoby, naczynia codziennego użytku, suszone kwiaty i zioła. Tam uczestniczyliśmy w etapach pieczenia chleba:

- młóciliśmy zboże cepem,

- oczyszczaliśmy je na sicie,

- mieliliśmy na żarnie,

- wyrabialiśmy,

- formowali,

- piekliśmy.

Każdy indywidualnie mógł tego spróbować i doświadczyć. Już wiemy, że nie jest to taka łatwa praca, doskonale sprawdza się przysłowie „ Bez pracy nie ma kołaczy”. Dawne pieczenie chleba było w domu rytuałem obdarzonym wielkim szacunkiem. Gospodyni, która piekła chleb, wyrabiała go wkładając „całe swoje serce”, by udał się jak najlepszy- nie można było jej wtedy przeszkadzać. Po wypieczeniu chlebków zajadaliśmy się nimi popijając prawdziwą kawę zbożową- ten smak i zapach był niesamowity.

Wycieczka uświadomiła nam jak ciężko ludzie pracowali, to lekcja szacunku kawałka chleba. Po zajęciach zjedliśmy obiad i wspólnie bawiliśmy się na świeżym powietrzu. Po tak intensywnych zabawach nadszedł czas na kolejny posiłek- kiełbaski.

Muzeum w Zubrzycy kryje w sobie wiele ciekawostek zarówno dla małych jak i dużych zwiedzających. Zadowoleni z udanej wycieczki i wspaniałej pogody ruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka obfitowała w mnóstwo atrakcji, które pozostaną w naszej pamięci na zawsze.

29 września - W tym dniu zostały zorganizowane w Przedszkolu warsztaty muzyczno – ruchowe prowadzone przez wybitnego pedagoga i muzyka Jacka Tarczyńskiego. Inspiracje do swoich niezwykle oryginalnych zajęć czerpie z systemu Carla Orffa. Jak pisze Carl Orff „wszystkie przeżycia wczesnego wieku, wszystko, co w dziecku zostanie obudzone i rozwinięte, pozostaje mu właściwie przez całe życie”.

Działania twórcze - śpiew, tworzenie muzyki, gra na instrumentach i taniec - w dużej mierze oparte na improwizacji, to główna oś jego zajęć, zarówno z dziećmi, jak i nauczycielami uczestniczącymi w kursach przez niego prowadzonych. Na pierwszą część warsztatów zostały zaproszone dzieci z gr. „Niedźwiadków” i „Zajączków Zajęcia prowadzone były w wyjątkowo interesujący i oryginalny sposób. Po zakończeniu zabawy dzieci były zachwycone. Dodatkowo spotkanie zostało uwieńczone pamiątkami w postaci „magicznego” długopisu.

Druga część zajęć została przeznaczona dla nauczycieli. Każdy mógł się zagłębić w tajniki dotyczące zabaw muzyczno – ruchowych związanych z czterema porami roku. Uczestnicy mogli również zapoznać się z grą na przedmiotach codziennego użycia, np.: wiaderkach, akcesoriach kuchennych takich jak: łyżki, wałek do ciasta, deska do krojenia itp. Metoda Carla Orfa nie jest nam obca, ale pasja, którą zaraził nas pan Jacek Tarczyński w trakcie swoich warsztatów metodycznych jeszcze bardziej nas zmobilizowała. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z warsztatów.

17 październik - Dzisiaj o godzinie 17.30 zebraliśmy się wszyscy w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, aby uczestniczyć w Nabożeństwie Różańcowym, które zostało poprowadzone przez Dzieci, Rodziców oraz Personel przedszkola. Podczas modlitwy prosiliśmy Dobrego Boga o błogosławieństwo dla nas i naszych bliskich.

23 październik - W związku z obchodzonym w Polsce Tygodniem Misyjnym, odwiedził nas dzisiaj ksiądz Marek z Tanzani - misjonarz. Przywitaliśmy księdza misjonarza piosenką: „Bóg jest tu, Bóg jest tam”. Ksiądz Marek urodził się w Polsce, ale swoje życie poświęcił misjom. Dzisiaj opowiadał nam o Tanzani, państwie we wschodniej Afryce, które powstało z połączenia dawnych kolonii brytyjskich. Dowiedzieliśmy się trochę o zwyczajach mieszkańców, o życiu misyjnym, o trudnościach i warunkach w jakich żyją miejscowi ludzie, a także o posłudze księdza Marka. Ks. Marek opowiadał, że dzieci uczą się tam języka miejscowego – suahili a także języka angielskiego w szkole. Dzieci nie mają tam zabawek jak u nas w każdym przedszkolu, ale sami sobie robią zabawki z nieużywanych już rzeczy. Podczas spotkania nauczyliśmy się piosenki w języku suahili: „Mama je tu mema”. Dziękujemy Ks. Markowi za obecność i przybliżenie nam życia misyjnego.

24 październik - Dzisiaj dzieci z grup „Zajączki” wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Mszanie Dolnej. Podczas wycieczki mogliśmy obserwować pracę urzędników pocztowych, a także zobaczyć ich stanowiska pracy. Następnie zostaliśmy zaproszeni na zaplecze, gdzie każdy z nas otrzymał kartkę na której mógł przybić prawdziwą pieczątkę. Panie pracujące na poczcie pokazały nam także jak segregowane są listy. Wycieczka okazała się bardzo interesująca, mogliśmy zobaczyć na własne oczy to, o czym uczyliśmy się przez cały tydzień.

25 październik - W dniu dzisiejszym dzieci z najmłodszych grup w naszym przedszkolu wyruszyły na wycieczkę do Teatru Lalek „RABCIO” w Rabce Zdroju. Przedszkolaki miały przyjemność obejrzeć spektakl pt: „Karius i Baktus”. Dzieci z przejęciem śledziły przygody bohaterów spektaklu. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom. Były one pod wrażeniem prawdziwej sceny, aktorów, wielkich miękkich lalek i dynamicznej muzyki. Po spektaklu przedszkolaki nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

29 październik - Gościem w naszym przedszkolu był dziś Burmistrz Miasta Mszana Dolna - Pan Tadeusz Filipiak, który świętował swoje Imieniny. Dzieci z grupy "Zajączków" recytując wiersze, składały życzenia, a my wszyscy śpiewaliśmy Mu z serca płynące "Sto lat". Pan Burmistrz przywiózł ze sobą dużo radości i uśmiechu. Nie zabrakło też imieninowych cukierków i niespodzianek dla każdego dziecka.

30 październik - Dziś w przedszkolu gościliśmy niecodziennych gości. Zawitała do nas bowiem Żandarmeria Wojskowa. Panowie z wielką przyjemnością i zaangażowaniem opowiedzieli o swojej pracy. Rozmawiano na temat bezpiecznego poruszania się na drodze oraz demonstrowano zastosowanie przedmiotów stanowiących ich wyposażenie. Przedszkolaki miały też okazję przymierzyć hełm oraz kamizelkę. Na koniec spotkania każda grupa otrzymała odblaskowy plecak.

12 listopada - W naszym przedszkolu z okazji Święta Niepodległości odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej „Nasza Ojczyzna” zorganizowany przez Siostrę Marzenę Jończyk i Panią Elżbietę Adamczyk. W tym roku do konkursu przystąpiło 23 uczestników: 10 dzieci z grup młodszych i 13 dzieci z grup starszych. Występy oceniało Jury w skład którego weszli: ksiądz proboszcz Tadeusz Mrowiec, Pan ppłk Artur Baniowski, Siostra Dyrektor Maria Kiłyk oraz Siostra Magdalena Białorudzka. Konkurs rozpoczęła Siostra Dyrektor, która powitała wszystkich uczestników oraz w krótkich słowach przybliżyła historię Narodu Polskiego w okresie niewoli, w którym żył Patron Przedszkola Św. Zygmunt Szczęsny Feliński. Po powitaniu nastąpiło odśpiewanie Hymnu Narodowego. Kolejnym punktem programu stała się długo oczekiwana chwila - występy dzieci, które czarowały nas swoim przepięknym śpiewem. Po występach Jury udało się na naradę. Kiedy jury powróciło z obrad nastąpiła najważniejsza część konkursu – ogłoszenie wyników. Nastąpił moment wręczenia dyplomów oraz nagród.

W grupie dzieci młodszych (3-4 lata):

Miejsce I zajęli egzekwo Krzysztof Kubik oraz Monika Wydra

Miejsce II zajęli egzekwo Karolina Chrustek oraz Jakub Kozicki

Miejsce III zajął Kacper Łabuz

W grupie dzieci starszych (5-6 latków):

Miejsce I zajęły egzekwo Zuzanna Borkowska oraz Julia Chlipała

Miejsce II zajęła Julia Nowosielska

Miejsce III zajęli egzekwo Jakub Baniowski oraz Maja Flig

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody pocieszenia. Na zakończenie konkursu Siostra Dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w konkursie i zachęciła do udziału w następnej edycji już za rok!

19 listopad - W dniu dzisiejszym gościliśmy aktorów Teatru Lalek „Bajka” ze Starego Sącza z przedstawieniem kukiełkowym pt. „Wyjątkowy Gość”. Była to niezwykła opowieść o biednym Szewcu i bogatym Młynarzu, która w ciekawy sposób zwróciła uwagę na potrzebę pomagania innym oraz wystrzegania się egoizmu i zazdrości. Dobrzy i gościnni okazali się szewc i jego żona, którzy nakarmili biednego wędrowca, nie wiedząc, że to sam Jezus ich odwiedził. Natomiast zazdrosny i chciwy młynarz wraz z żona przegonili z domu wędrowca, sierotę i sprzedawcę guzików nie dzieląc się z nimi swoim bogactwem. Od tego czasu zamieszkała z nimi Bieda Piszcząca. Ręcznie malowane dekoracje, duże oryginalne kukiełki, fascynujące swoim wyglądem i wielkością, profesjonalna oprawa muzyczna oraz bogate treści dydaktyczno-wychowawcze to atuty oglądanej bajki. Mamy nadzieję, że spektakl ten głęboko utkwił w sercach naszych dzieci.

„Trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole

i każdy może z niego ukroić tyle, ile potrzebuje… „ (z myśli Świętego Brata Alberta).

6 grudnia - Dzisiejszy dzień był pełen wrażeń i emocji! Od samego rana wszyscy czekali na wyjątkowego Gościa. Dzieci z ogromną radością powitały Świętego Mikołaja, który przyniósł ze sobą wór prezentów. Nasz Gość przybył w towarzystwie swoich pomocników - Aniołków. Dzieci przywitały Świętego Mikołaja pięknymi wierszykami i piosenkami których nauczyły się specjalnie na tę okazję. Święty Mikołaj spotkał się z dziećmi z wszystkich grup i każdy przedszkolak mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z naszym wyjątkowym Gościem. Na zakończenie przesympatycznego spotkania Święty Mikołaj rozdał naszym milusińskim upragnione prezenty, za które dzieci pięknie podziękowały i obiecały, że będą bardzo grzeczne przez cały rok!

17 - 20 grudnia - Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinny okres w roku. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli, z niecierpliwością oczekują nadejścia tych ciepłych chwil. Tradycją naszego przedszkola jest przedstawienie "Jasełek". Jako pierwsze zadebiutowały najmłodsze przedszkolaki „Wiewióreczki”, drugiego dnia występowały „Sarenki”, następnie „Niedźwiadki” i na końcu najstarsi w przedszkolu czyli „Zajączki”. W przepięknej scenografii, w miłej i świątecznej atmosferze dzieci odegrały swoje role. Oglądający goście nie kryli wzruszenia. Spotkania przepełnione były radością dzieci oraz wzruszeniem rodziców, dumnych ze swych pociech. Tradycyjnie po Jasełkach odczytaliśmy fragment Pisma Św. o Narodzeniu Pana Jezusa a następnie podzieliliśmy się opłatkiem. Zaproszeni Rodzice wraz ze swoimi dziećmi zasiedli do wspólnego stołu na poczęstunek i kolędowanie przy akompaniamencie instrumentów muzycznych. Swoja obecnością zaszczyciła nas Matka Prowincjalna Maria Rokosz, a także Pan Burmistrz Tadeusz Filipiak. Na zakończenie Siostra Dyrektor przekazała ciepłe słowa podziękowania Wychowawczyniom grup za trud przygotowania i zaprezentowania jasełek.

W oczekiwaniu na Święta dzieci z poszczególnych grup odwiedzili Osoby i Instytucje współpracujące z naszym Przedszkolem, wręczając świąteczne upominki oraz składając życzenia świąteczne.

„Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy;

dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory”.

19 grudnia - Konkurs – „NAJPIĘKNIESZY LAMPION ADWENTOWY” - Adwent to czas radosnego oczekiwania na Narodziny Bożego Dzieciątka. Jednym z najbardziej lubianych przez dzieci symboli adwentowych jest właśnie lampion, który Dzieci noszą ze sobą na Roraty i w ten sposób ukazują wszystkim światło Chrystusa. Dlatego w naszym przedszkolu został ogłoszony konkurs pt.: „Najpiękniejszy Lampion Adwentowy” zorganizowany przez s. Magdalenę Białorudzką. Celem tego konkursu było promowanie aktywności twórczej oraz wspólne spędzanie czasu z najbliższymi. Konkurs był adresowany do dzieci w wieku od 3-6 lat. Przy tworzeniu lampionu była dopuszczalna pomoc osoby dorosłej. Pomysłowość na lampion przekroczyła nasze oczekiwania. Wszystkie lampiony były bardzo oryginalne, wykorzystywano różne techniki plastyczne i różnorodne materiały. Dzieciom nie tylko pomagali Rodzice ale bardzo chętnie włączali się Dziadkowie, Ciocie i Rodzeństwo. Dnia 19 grudnia konkurs został rozstrzygnięty przez Komisję, którą reprezentowały: s. Stanisława Wojtyczka i s. Anna Jonkisz. Nastąpił moment ogłoszenia wyników:

Miejsce I zajęła Julia Chlipała

Miejsce II zajęli egzekwo Oliwier Jania oraz Ania i Grześ Cichorz

Miejsce III zajęli egzekwo Zuzanna Borkowska, Kinga Żądło, Kinga Malec, Karolina Chrustek,

Patryk Stożek, Julia Pułczyńska, Wiktor Magiera

Miejsce IV zajęli egzekwo Michał Jakubiak, Izabela Szynalik, Dawid Piekarczyk

Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody wyróżnienia i uznania.

Wszystkie lampiony pięknie ozdobiły dekorację w naszym przedszkolu.

20 grudnia - Dzisiaj nasze Przedszkole gościło dzieci z klas I Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mszanie Dolnej. Uczniowie obejrzeli przedstawienie Jasełkowe w wykonaniu grupy „Niedźwiadków”. Po przedstawieniu zostali zaproszeni na poczęstunek. Spora część naszych gości dobrze zna przedszkole, ponieważ byli jego absolwentami. Dlatego spotkali oni swoich młodszych kolegów oraz Siostry i Panie, które jeszcze do niedawna opiekowały się nimi. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze.

8 stycznia - W naszym przedszkolu po raz kolejny gościliśmy „Baśniową Kapelę”, która tym razem przedstawiła słuchowisko pt. „Serce, serduszko”, przeplatane przepięknymi piosenkami. Zaprezentowali nam piękną historię opartą na motywach baśni Andersena ,,Królowa Śniegu". Wzruszająca opowieść o mądrym i bohaterskim psie Biczu - Miłku pokazała dzieciom jak warto mieć prawdziwego przyjaciela. W przekazie tym dobro zwyciężyło zło. Dzieciom bardzo podobały się piosenki śpiewane przez artystów, a szczególnie przypadł im do gustu utwór pt: "Gaz, gaz, gaz". Tradycyjnie jak co roku muzycy z „Baśniowej Kapeli” podarowali nam swoją płytę i malowanki, za co serdecznie im dziękujemy.

11 stycznia - Dzisiaj w naszym Przedszkolu gościliśmy Straż Miejską z Mszany Dolnej, która tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych realizowała zaplanowane szkolenie zorganizowane dla szkół i przedszkoli „ Bezpieczna droga do szkoły i przedszkola”.   Pierwsze spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom, iż z pozoru beztroskie zabawy na sankach, nartach, czy łyżwach mogą być niebezpieczne, jeśli odbywać się będą w sposób bezmyślny i w miejscach do tego nieprzeznaczonych, m.in. blisko drogi, zbiornika wodnego. Strażnicy przypomnieli również zasady, jakimi trzeba się kierować w przypadku, kiedy przytrafi się nieszczęśliwy wypadek i konieczne jest wezwanie pomocy. Zajęcia prowadzone były przy pomocy specjalnie w tym celu przygotowanej prezentacji, pełnej kolorowych obrazków. Spotkanie zostało uwieńczone pamiątkową fotografią.

Po południu o godzinie 17.30 dzieci z naszego Przedszkola wraz z Rodzicami oraz Personelem Przedszkola zebrały się w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego by adorować przy Żłóbku małego Pana Jezusa. Przedszkolaki pięknie adorowały pana Jezusa śpiewając kolędy i wyrażając słowem miłość do Dzieciąteczka. Po adoracji Ksiądz Proboszcz Tadeusz Mrowiec odprawił w intencji wszystkich przedszkolaków, ich Rodzin oraz Personelu Przedszkola Mszę Świętą.

29.01 – 1.02 - Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Zaproszeni Dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Uroczystość rozpoczęła Siostra Dyrektor – s. Maria, która serdecznie przywitała przybyłych gości. Najważniejszą częścią uroczystości były występy naszych przedszkolaków. Wszystkie grupy przedstawiły Jasełka w swoim wykonaniu, po których zaśpiewały radosne piosenki oraz złożyły piękne życzenia dla swoich Babć i Dziadków. Wzruszenie dostojnych Gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy obdarowywali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem, miłą rozmową i wspólnym kolędowaniem.

Przy tej okazji dziękujemy s. Dyrektor, s. Marii za nieustanne wsparcie podczas przygotowywania dzieci do różnych występów, Nauczycielkom, Siostrom za poświęcenie, przygotowanie dzieci i zorganizowanie różnych imprez przedszkolnych i Paniom za wszelką pomoc.

1 luty - Tego dnia do naszego Przedszkola przybył Ksiądz Mateusz Korpak, Wikary z Parafii Miłosierdzia Bożego wraz z młodzieżą, która wspólnie z przedszkolakami śpiewała kolędy. Młodzież z Oazy i Lektorzy, przebrani za kolędników oprócz śpiewania kolęd przeczytali dzieciom dwie bajki. Następnie przedszkolaki zaprosiły młodzież do wspólnej zabawy przy muzyce. Było to spotkanie pełne radości. Pod koniec kolędowania młodzież rozdała dzieciom pamiątkowe obrazki i oczywiście nie zabrakło słodkiego poczęstunku.

4 luty - W dzisiejszym dniu w przedszkolu odbyła się wielka uroczystość: imieniny Matki Prowincjalnej Marii Rokosz. Z tej okazji cała społeczność przedszkolna spotkała się w sali, by złożyć z serca płynące życzenia. Przedszkolaki pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Dzieci z grupy „Niedźwiadków” zatańczyły taniec góralski, grupa „Zajączków” przedstawiła inscenizację „Order uśmiechu dla Arcybiskupa Felińskiego”. Matka Prowincjalna za trud i miłą atmosferę obdarowała dzieci smacznymi cukierkami. Życzymy Kochanej Matce Prowincjalnej wiele łask i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień.

7 luty - W naszym Przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Było wesoło, radośnie i kolorowo. Przedszkolaki przebrały się w przepiękne stroje – można było spotkać księżniczki, motylki, wróżki, rycerzy, piratów i wiele innych postaci z bajek. We wszystkich grupach odbywały się wesołe zabawy i tańce. Tego dnia nie zabrakło także słodkości oraz pączków, dzięki którym przedszkolaki mogły nabrać sił i energii do dalszych zabaw. Dzieci z pewnością zapamiętają na długo dzisiejszy dzień, ponieważ był to wyjątkowy bal, na którym wszyscy dobrze się bawili.

8 luty - Dzisiejszego dnia do przedszkolaka przybyły studentki z Krakowa, gdzie przeprowadziły pogadankę na temat dbania o higienę jamy ustnej. Pani stomatolog wraz z myszką Elinką opowiedziała wszystkim dzieciom jak dbać o zęby, co należy zrobić, aby zawsze były czyste i zdrowe oraz jak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dzieci odważnie zasiadały do badania jamy ustnej i chętnie słuchały przekazywanych im informacji na temat sposobów dbania o zęby. Zainteresowaniem przedszkolaków cieszył się zwłaszcza duży model jamy ustnej, na którym dzieci mogły poćwiczyć prawidłowe mycie zębów. Na zakończenie wizyty każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom i książeczkę.

12 luty - W dzisiejszym dniu gościliśmy dziecięca pisarkę panią Ewę Stadtmüller. Pani Ewa bawiła przedszkolaków barwnymi i ciekawymi opowieściami. Przybliżyła im różne gatunki literackie takie jak: bajka, baśń, legenda, wiersz i piosenka. Razem ze swymi literackimi bohaterami (kukiełkami) królewną, królem, skrzatem, smokiem oraz ze zwierzętami podróżowała po bajkowym świecie, tworząc z dzieciakami –aktorami, mały teatrzyk. Każde dziecko nabyło książeczkę, do której pani Ewa wpisała dedykację. Przedszkolaki były z tego powodu bardzo zadowoleni i uśmiechnięci. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie z panią Ewą pamiątkowe zdjęcie

22 luty - Grupa „Niedźwiadków” miała przyjemność gościć u siebie pielęgniarkę - panią Urszulę Szymańską. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się skąd pochodzi nazwa pielęgniarka, co to jest higiena osobista oraz uzyskały praktyczne rady jak dbać o własne zdrowie. Pani Urszula pokazała dzieciom, w jaki sposób mogą zapobiegać infekcjom (np.: zasłanianie ust w czasie kaszlu), powiedziała jak należy o siebie dbać, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać, zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Nasz miły Gość bardzo chętnie odpowiadał na wszystkie pytania przedszkolaków. Na zakończenie spotkania zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

 

KRONIKA 2012/2013 - sem II

Data utworzenia: 2013-09-30 20:32:47

18 marzec - W tym dniu został rozstrzygnięty konkurs pod hasłem „Najpiękniejsze jajko wielkanocne”, który został zorganizowany przez s. Marzenę Jończyk i p. Monikę Stawowy. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań plastycznych pobudzających do twórczego wykorzystania wolnego czasu oraz podtrzymanie i wdrażanie do kultywowania tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych. Konkurs polegał na wykonaniu pisanki przez dzieci i ich rodziców. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, a pomysłowość wykonanych prac była niejednokrotnie zaskakująca. Wszystkie pisanki były piękne i zasługiwały na wyróżnienie. Jury w składzie: s. Jolanta Bielińska, p. Teresa Kotarba, p. Marta Liberda miało bardzo trudną decyzję do podjęcia.

I miejsce zajęli egzekwo Oliwer Jania, Maja Flig, Patryk Stożek

II miejsce zajęli egzekwo Dawid Piekarczyk, Gabriela Bieniek

III miejsce zajęli egzekwo Emil Krzysztofiak, Marcin Trybus

Wszystkie pozostałe prace zostały wyróżnione i uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

22 marzec - Do naszego przedszkola zawitali aktorzy z Agencji Artystycznej KANON z Krakowa, z przedstawieniem pt.: „Wiosenne porządki”. Aktorzy w humorystyczny sposób przybliżyli dzieciom wiosenne zwyczaje panujące wśród zwierząt. Dzieciom bardzo podobała się wiewiórka, która robiła wiosenne porządki, miś budzący się z zimowego snu, sójka robiąca wielkie zamieszanie oraz bocian, który właśnie wrócił z ciepłych krajów. Wiosenne przedstawienie przypomniało dzieciom, że wiosna tuż, tuż. Wszystkim dzieciom bardzo się podobało.

26 marzec - Gościem w naszym przedszkolu była dziś Pani Barbara Stożek – czynna działaczka Koła Zagórzan w Mszanie Dolnej. Pani Basia ubrana w piękny strój regionalny, opowiedziała nam o tradycjach zagórzańskich związanych ze świętami wielkanocnymi.

11 -12 kwiecień - Dzieci z grupy „Wiewióreczki” i „Niedźwiadki” udały się na wycieczkę do zagrody Państwa Szarków. Podczas tej wyprawy przedszkolaki mogły zobaczyć gdzie mieszkają zwierzęta takie jak: krowy, kury, kaczki, świnki, kurczęta oraz zobaczyć je na żywo. Dowiedzieliśmy się co jedzą zwierzęta mieszkające w zagrodzie oraz jakie mają przyzwyczajenia. Wycieczka bardzo podobała się wszystkim przedszkolakom, była świetnym podsumowaniem tego o czym dzieci uczyły się przez cały tydzień.

16 kwiecień - Gościliśmy wolontariuszy ze Służby Maltańskiej, którzy pokazali nam jak wyglądają materiały opatrunkowe oraz jak należy ich używać, kiedy zajdzie taka potrzeba. Ponadto wolontariusze powiedzieli jak należy wezwać pomoc w razie wypadku. Mogliśmy także usłyszeć bicie serduszek naszych kolegów przez specjalne słuchawki w które była wyposażona Służba Maltańska. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem brały udział w zajęciach podczas których zdobyły ważne informacje na temat pierwszej pomocy.

18 kwiecień - Już po raz drugi w naszym przedszkolu mieliśmy możliwość wysłuchać koncertu duetu Baśniowej Kapeli pod hasłem „ZRÓBMY COŚDOBREGO”. Wspaniałe kompozycje muzyczne wpadające szybko w ucho stały się przebojami dzieci. Przedszkolaki odważnie włączały się w śpiew kapeli, bawiąc się przy tym i tańcząc radośnie.Dało się odczuć ciepło, serdeczność i poczucie, że jesteśmy jedną wielką rodziną.

24 kwiecień - Tego dnia dzieci z grupy „Niedźwiadków” wybrały się na pieszą wycieczkę do zakładu krawieckiego pani Teresy Świętalskiej (mamusi Klaudii).Dzieci mogły zobaczyć urządzenia, maszyny i różne akcesoria krawieckie, a także same przyszywać guziki. Porozmawiały także z właścicielką zakładu o precyzji i sumienności w zawodzie krawcowej. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły pani Teresie laurkę z podziękowaniem za mile spędzony czas. Wracając już do przedszkola odwiedziliśmy również kwiaciarnię, gdzie pracuje mama Marcelinki – pani Żaneta Nawieśniak, która opowiedziała o swojej pracy. Każde dziecko otrzymało mały prezencik od pani Żanety. Dziękujemy bardzo za okazaną życzliwość. Ten dzień był pełen atrakcji i wrażeń.

25 kwiecień - Dzieci z grupy „Niedźwiadki” wybrały się na wycieczkę do pizzerii tatusia Julki Fliśnik, gdzie poznały historię pizzy i zobaczyły jak przebiega proces jejprodukcji. Dzieci miały możliwość wspaniałej zabawy związanej z własnoręcznym przygotowaniem i pieczeniem pizzy a następnie degustowaniem i rozsmakowywaniem się w niej. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły pani Tadeuszowi Fliśnik laurkę z podziękowaniem za mile spędzony czas i okazaną życzliwość.

6 maj – Dzisiaj w przedszkolu gościliśmy "Baśniową Kapelą" tym razem przenieśli nas do Liliowego Boru, gdzie akcja dzieje się wśród zwierząt, które ze światem ludzi łączy postać Jeremiasza – wędrowca, jedynego człowieka, który rozumie głosy mieszkańców lasu. Niezwykle emocjonujące opowiadanie. Pojawiają się w nim ważne wątki, m.in. pożar w dziupli wiewiórek oraz uprowadzenie małego kosa Bemola przez nieznajomą Srokę Jednooką. Nasza ulubiona " Baśniowa Kapela" dostarczyła nam wiele wrażeń, radości i wspaniałej zabawy!

16 maj – Dzisiaj do naszego Przedszkola zaprosiliśmy strażaków z Zawodowej Straży Pożarnej w Limanowej. Przyjechali wielkim strażackim wozem, który zaparkował na przedszkolnym ogrodzie. Wszystkie przedszkolaki były bardzo ciekawe jak wyposażony jest wóz strażacki. Strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, pokazali z czego składa się ich ubranie pożarnicze, pokazali wyposażenie wozu bojowego oraz inne sprzęty potrzebne podczas ich pracy. Chętni mogli przymierzyć strażacki hełm oraz poczuć się jak strażak w akcji. Najwięcej radości dostarczył pokaz lania wody w wykonaniu strażaków oraz w wykonaniu dzieci. Na koniec każda grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie przy wozie strażackim.

16, 20, 23 maj - W tych dniach każda z grup w przedszkolu wybrała się na wycieczkę do stadniny koni „APACZ” w Mszanie Górnej. Na miejscu czekały na dzieci liczne atrakcje, m.in. indywidualna przejażdżka na koniu, zabawy w plenerze. Mogliśmy tam również obejrzeć stajnię poznać konie różnych ras. Na końcu odbyło się ognisko podczas którego piekliśmy pyszne kiełbaski, którymi następnie z uśmiechami na twarzach zajadaliśmy się. Wycieczka była bardzo udana. Dzieciaki miło i aktywnie spędziły czas.

25 maja

Dziś w przedszkolu wielkie święto!
Mama z buzią uśmiechniętą, tata też zadowolony
śle uśmiechy w różne strony !!!
Hej Rodzina dziś w przedszkolu zabawę zaczyna.
Mama, tata, syn i córka
– bukiet kwiatów i laurka.

Pomimo deszczu i trochę zimnej pogody, w sobotnie popołudnie obchodziliśmy Dzień Rodziny. Dzięki życzliwości pani Dyrektor: mgr Haliny Bubiłek mogliśmy świętować w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej.

Uroczystość rozpoczęła Siostra Dyrektor, która powitała wszystkich gości oraz podziękowała rodzicom za całoroczną współpracę z przedszkolem. Następnie została odmówiona Litania do Najświętszej Maryi Panny, po której rozpoczął się występ przedszkolaków. Dzieci zaprezentowały wierszyki oraz piosenki, przygotowane specjalnie na tę okazję. Po licznych i głośnych owacjach, każdy przedszkolak wręczył swoim rodzicom własnoręcznie zrobione prezenty. Następnie odbył się pokaz tańca w którym wzięły udział dzieci, uczęszczające przez cały rok na zajęcia taneczne. Kolejnym punktem spotkania był ciepły poczęstunek. Każdy mógł skosztować domowych wypieków Rodziców i pysznego bigosu przygotowanego przez Personel kuchni. Po poczęstunku na ciepło nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu pt. „Korowód Świętych”. Dzieci były poprzebierane za wybranych świętych i musiały przedstawić kilkoma słowami postać wybranego Świętego. Wszystkie stroje i pomysły były bardzo oryginalne dlatego też wszyscy zajęli pierwsze miejsce. Nawet chłopczyk przebrany za św. Franciszka, przyprowadził na konkurs pieska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

 Najodważniejsi, którzy wzięli udział w konkursie

Bartosz Nalepa            - Św. Franciszek

Patryk Stożek             - Bł. Jan Paweł II

Jakub Kozicki             - Św. Dominik Savio

Filip Łacny                 - Św. Maksymilian Kolbe

Kinga Malec               - Św. Kinga

Karolina Chrustek      - Bł. Karolina Kózka

Paulina Chorążak       - Św. Faustyna

Gabriela Łabuz           - Św. Jadwiga

Filip Łabuz                 - Św. Tarsycjusz

Michał Stożek            - Św. Zygmunt Szczęsny Feliński

Hubert Michalak        - Św. Hubert

Weronika Wydra        - Św. Weronika

Sara Jarosz                  - Św. Sara

Sonia Jarosz                - Św. Zofia

Oliwia Malec              - Św. Klara

Wspólne tańce i zabawy przy muzyce przerywane były zabawnymi konkurencjami rodzinnymi, w których zwycięzcy otrzymywali piękne nagrody i medale. Nie zabrakło także sportowych konkurencji,  podczas których rodzice wraz ze swoimi pociechami wytrwale walczyli o zajęcie pierwszego miejsca.

Gościliśmy również zespół muzyczny „BIS”. Panowie tak przygrywali, że nogi same rwały się do tańca. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Dnia Rodziny!

W dniu dzisiejszym zaszczycili nas swoją obecnością Ks. Proboszcz Tadeusz Mrowiec i Ks. Wikary Mateusz Korpak.

19 czerwiec – Dzisiaj dwie najmłodsze grupy: „Wiewiórki” i „Sarenki” udały się do Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Do wyznaczonego celu udaliśmy się autokarem. Po przyjeździe na miejsce zjedliśmy drugie śniadanie, a następnie przystąpiliśmy do kolejnego punktu wycieczki – zajęć edukacyjnych, które były niezwykłą atrakcją dla dzieci. Podczas warsztatów dzieci poznały narzędzia, których dawniej używano do uzyskiwania mąki. Każdy z nas mógł własnoręcznie młócić cepem zboże, przesiewać plewy przez przetak, mleć ziarno na żarnach, zarabiać ciasto, formować placki i kosztować moskoli, popijając je przepyszną kawą zbożową z mlekiem. Po zajęciach dzieci pobiegły na plac zabaw. Po zabawie na świeżym powietrzu nadeszła pora na upragniony obiad. A po tym już tylko pełen snów powrót do przedszkola. Wycieczka się udała… Pogoda dopisała… Wróciliśmy cali i zdrowi!

Naszym kochanym Rodzicom – dzielnym opiekunom wycieczki – serdecznie dziękujemy!

18 czerwca – w godzinach dopołudniowych odbyło się rozdanie dyplomów „Superprzedszkolaka” oraz pamiątkowych książek dzieciom z młodszych grup w naszym przedszkolu. Siostra Dyrektor podziękowała najmłodszym za cały rok przedszkolny oraz pogratulowała im wytrwałości w uczęszczaniu do przedszkola. Następnie każdy przedszkolak odebrał z rąk Siostry Dyrektor dyplom oraz książkę po czym zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie grupowe.

Po południu o godzinie 15. 00 odbyło się uroczyste pożegnanie dzieci uczęszczających do przedszkolnej zerówki. Jako pierwsze swój występ zaprezentowały dzieci z grupy pięciolatków czyli „Niedźwiadki”, pożegnały swoich starszych kolegów piosenkami i wierszykami. . Dzieci z grupy „Zajączki” przedstawiły dla swoich młodszych kolegów i rodziców bajkę pt “Ambaras w świecie bajek”. Ponadto przedszkolaki wręczyły sobie na pamiątkę własnoręcznie wykonane prezenty. Na koniec Siostra Dyrektor wręczyła wszystkim przedszkolakom dyplomy ukończenia przedszkola oraz Biblie. Wszystkim „Zajączkom” opuszczającym nasze przedszkole życzymy wielu sukcesów w kolejnym, nowym etapie ich życia oraz błogosławieństwa Bożego na każdy dzień ich szkolnego życia. Prosimy także, aby nie zapominali o przedszkolu i odwiedzili nas od czasu do czasu.

17 czerwca – przedszkolaki wraz z kochanymi rodzicami i siostrami, o godz.16.00 uczestniczyły w Uroczystej Eucharystii, podczas której dziękowały Panu Jezusowi za cały rok przedszkolny.

Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Tadeusz Mrowiec. Oprawę liturgiczną przygotowały same przedszkolaki, oczywiście pod czujnym okiem Sióstr i Pań. Dzięki wspólnej Eucharystii wszyscy stajemy się jedną rodziną, rodziną, w której mieszka Bóg.