Kronika 2019/2020

02.03.2020 – Ratownicy Medyczni
Właśnie dzisiaj w przedszkolu gościliśmy ratowników medycznych. Panie ratowniczki pokazały nam jak należy usztywnić nogę lub rękę w szynie i zabandażować oraz jak zakłada się kołnierz ortopedyczny. Zademonstrowały także postawę podczas wykonywania sztucznego oddychania. Następnie każdy przedszkolak mógł sam spróbować na fantomie i misiu wykonać ucisk na klatkę piersiową. Każdy z nas otrzymał misia, którym musieliśmy się zaopiekować, kiedy było mu zimno i gorąco wtedy nakryliśmy misia kocem medycznym albo stroną złotą albo srebrną. To zadanie wykonaliśmy wzorowo i otrzymaliśmy dyplom małego ratownika - jesteśmy z siebie dumni!


21.02.2020 – Imieniny Pani Marty oraz Pani Małgorzaty
Kochanym Paniom swoim śpiewem wyrażamy wdzięczność i składamy najpiękniejsze życzenia. Pani Marcie dziękujemy, że jest z dziećmi w grupie i dba o nasze przedszkole. Pani Małgosi serdecznie dziękujemy za jej serce włożone w naukę nas języka angielskiego.


17.02.2020 – Imieniny Siostry Dyrektor
Naszej kochanej Siostrze Dyrektor - złożyliśmy życzenia pełne wdzięczności i miłości za jej poświęcenie, miłość do nas i dobroć, którą otacza każdego z nas. Życzymy przede wszystkim zdrowia, opieki Pana Jezusa i Maryi, ale także pięknych chwil spędzonych z dziećmi w przedszkolu.


13.02.2020 – Bal Karnawałowy
W przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Przedszkolaki pięknie przebrane w różne stroje zachęcały do zabawy. Panie animatorki uśmiechem i dobrym humorem ,,porwały” dzieci do tańców oraz konkursów. Dzieci bardzo chętnie brały udział w konkursach i cieszyły się z nagród niespodzianek. Wspólna zabawa przy skocznej muzyce sprawiła wiele radości.


21-24.01.2020 – Dzień Babci i Dziadka
To dni, w których zaprosiliśmy nasze kochane Babcie i kochanych Dziadziusiów na przedstawienie ,,Jasełek” przez dzieci. Ale także uczcić ich piękne święto – Dzień Babci i Dziadka.


20.01.2020 – Imieniny Siostry Agnieszki i Pani Tatiany
Tego dnia obchodziliśmy imieniny s. Agnieszki i p. Tatiany śpiewaliśmy piękne pieśni i piosenki. Naszym kochanym solenizantkom dziękujemy za ich trud pracy w kancelarii oraz kuchni.


19.01.2019 – Imieniny Siostry Bogusławy
To dzień, w którym swoje imieniny obchodziła s. Bogusia. Naszej siostrze, wychowawczyni z całego serca dziękujemy za trud pracy. Wspólnie śpiewając złożyliśmy życzenia naszej solenizantce.


17.01.2020 – Teatr Eden z Wieliczki „Zaginiona owieczka”
Dzieci miały przyjemność obejrzeć teatrzyk: ,,Zaginiona owieczka” w wykonaniu aktorów Teatru Eden z Wieliczki. Dzieci podczas tego spektaklu dowiadują się na czym polega praca pasterza, drwala i leśniczego. Tłumaczymy dzieciom, że jeśli ,,zagubią się” tak jak tytułowa owieczka to zawsze mogą liczyć na pomoc swoich kochających rodziców i wychowawców. Jest to przedstawienie, które pomaga budować autorytet rodzica i nauczyciela. Najmłodsi widzowie uczą się wytrwałości tak jak Dobry Pasterz, który do samego końca wierzy, że odnajdzie swoją owieczkę.


16-19.12.2019 – Jasełka dla Rodziców
Te dni w naszym przedszkolu były wyjątkowe. Był to czas gdy nasi kochani rodzice przyszli na kolędowanie oraz na jasełka, w których nasze dzielne dzieci wcieliły się w role Świętej Rodziny, pasterzy, królów, aniołków i innych wspaniałych postaci. Po przedstawieniu połamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie nawzajem serdeczne życzenia bożonarodzeniowe, a później zasiedliśmy do stołu na poczęstunek i kolędowanie.


6.12.2019 – Odwiedziny Świętego Mikołaja
To długo oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Cały długi rok czekały na przyjście Świętego Mikołaja. Ze skupieniem, nadzieją oczekiwaliśmy na przyjście Świętego Mikołaja. Nagle rozległ się po przedszkolnym korytarzu dźwięk dzwoneczka i oto przyszedł długo oczekiwany gość. Z wdzięczności za prezenty którymi nas obdarował Święty Mikołaj dzieci zaśpiewały dla niego piosenkę, zatańczyły i powiedziały pięknie wiersz. Bardzo dziękujemy Święty Mikołaju, że nas odwiedziłeś i obdarowałeś prezentami.


25.11.2019 – Teatrzyk „Latający Kapelusz” z Wieliczki
W tym dniu przyjechał do nas teatrzyk ,,Latający Kapelusz” z Wieliczki. ,,Dzielny Krawczyk - baśń szkocka” to wyjątkowy spektakl stworzony na podstawie bardzo starej baśni szkockiej, dzięki któremu widz przenosi się do dawnej Szkocji i poznaje co to znaczy zmierzyć się z własnym lękiem. Ręcznie malowane kurtyny, autorska muzyka, wspaniałe kostiumy nawiązujące do szkockiej tradycji.


22.11.2019 – Baśniowa Kapela - spektakl „O kozach, co wilkom uciekły z talerza”

Odwiedziła nas Baśniowa Kapela ze słuchowiskiem obrazkowo- muzycznym pt ,, O kozach, co wilkom uciekły z talerza”. Opowiadanie dotyczyło regionów Polski. Kozy z Liliowego Boru lękające się watahy wilków zostają zmuszone do opuszczenia kozich skał. W trakcie wędrówki narażone są na różne niebezpieczeństwa, gdyż podąża za nimi wilk fajtłapa i co rusz atakuje. Dzieci są wówczas świadkami komicznych scenek. W opowiadaniu pojawia się wzruszający wątek rozstania rodziców z dziećmi. Część piosenek opowiada legendy poszczególnych miejscowości, a także o Święcie Narodowym Odzyskania Niepodległości.


18.11.2019 – Imieniny Pani Eli
Świętowała swoje imieniny pani Ela. Dzieci z grupy ,,Sarenki” przygotowały piękną laurkę i wręczyły kwiaty. Wszyscy wspólnie śpiewająco złożyliśmy naszej drogiej solenizantce życzenia.


8.11.2019 – Akademia Patriotyczna
Świętowaliśmy uroczystości Dnia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Dzieci uczestniczyły w programie przygotowanym przez grupę ,,Zajączki”. Wspólnie z honorem odśpiewaliśmy Hymn Polski. ,,Mazurek Dąbrowskiego” popłynął z naszych serc jako wyraz wdzięczności wszystkim Polakom walczącym o naszą wolność.


30.10.2019 – Imieniny Księdza Proboszcza
Swoje imieniny w przedszkolu obchodził ks. Proboszcz. Dzieci z wielką radością i miłością zaśpiewały księdzu Tadeuszowi piosenki i zadeklamowały życzenia . Najstarsza grupa ,,Zajączki" zatańczyła piękny taniec do hymnu światowych dni młodzieży ,,Błogosławieni Miłosierni". Naszemu drogiemu solenizantowi życzymy zdrowia, błogosławieństwa Bożego, potrzebnych łask i sił w podejmowanej posłudze.


24.10.2019 – Wycieczka do Muzeum w Rabce Zdrój
Grupa ,, Niedźwiadki" pojechała na wycieczkę do Muzeum Górali i Zbójników w Rabce. Tam dzieci zwiedzały chałupe białą i czarną oraz poznały dawne stroje regionalne. Mogły także zobaczyć dawne żelazka, maślniczki, garnki, rondle i inne przedmioty. Przedszkolaki chodziły śladami rozbójników, poznali metody tortur- mogli doświadczyć zamknięcia w dybach. Dzieci wzięły także udział w warsztatach regionalnych i pomalowali farbami zabawkę z drewna.


17.10.2019 – Wycieczka do Kopalni Soli w Bochnii
Przedszkolaki z gr. ,,Sarenki" i ,, Zajączki" wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę autokarową do Kopalni Soli w Bochni. Dzięki wspaniałym paniom przewodniczkom - pani Agnieszce i pani Kindze poznaliśmy legendę o powstaniu najstarszej kopalni soli w Polsce. Wzbogaciły nasze wiadomości o średniowiecznych i współczesnych metodach wydobycia soli kamiennej. Zapoznały nas z interesującymi miejscami w kopalni soli, o walorach zabytkowych, poznaliśmy także tradycje i zwyczaje górnicze. Dzieci dzięki wspaniałym wizualizacjom miały możliwość przejścia ,, śladami pracy górnika". Spotkali na swej trasie górnika średniowiecznego dzięki któremu poznali stare narzędzia służące do wydobywania soli. Wielką frajdę sprawił im zjazd winda i przejazd podziemną kolejką ,, Kuba", która swoją nazwę zawdzięcza najstarszemu kucykowi pracującemu w kopalni. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki. Wrócili do przedszkola z uśmiechem na ustach, drobnymi pamiątkami i wspaniałymi wrażeniami.


11.10.2019 – Teatrzyk „Legenda o Smoku Wawelskim”
W przedszkolu powitaliśmy teatrzyk objazdowy, który przedstawił nam ,, Legendę o Smoku Wawelskim". Spektakl oparty na polskich legendach.


9.10.2019 – Różaniec w Kościele Parafialnym w Mszanie Dolnej
Również tego dnia o godz. 17:30 w naszym kościele mogliśmy wspólnie wraz z dziećmi, rodzicami i całym przedszkolem pomodlić się do matki bożej modlitwą ,,Zdrowaś Mario” prowadząc i odmawiając w tym dniu różaniec. Dziękujemy za tę łaskę wspólnej modlitwy.


9.10.2019 – Cyrk „Warszawa”
Nasze przedszkole odwiedzili artyści z cyrku ,,Warszawa”. Pokaz rozpoczął się piękną piosenką "Bal Arlekina". Tancerka, która przebierała się w piękne, kolorowe stroje popisywała się wspaniałymi umiejętnościami, kręciła kilkoma hula - hop jednocześnie i wykonywała różne akrobacje. Były też magiczne sztuczki oraz popisy z króliczkami. W międzyczasie zabawiał dzieci klown ubrany w zabawny strój. To był występ pełen emocji i atrakcji, a zachwycone dzieci nagrodziły artystów gromkimi brawami.


2.10.2019 – Straż Miejska
W tym dniu również odwiedził przedszkole komendant Straży Miejskiej w Mszanie Dolnej. Pan Jakub przybliżył dzieciom swoją pracę opowiadając z niej kilka zdarzeń. Pokazał także swoje przedmioty które są niezbędne w jego pracy: krótkofalówka, tarcza (tak zwany lizak), kajdanki. Mogliśmy także przymierzyć jego czapkę i poczuć się jak strażnik miejski. Pan komendant opowiedział nam o zasadach ruchu drogowego i bezpiecznej jazdy w samochodzie, a także przypomnieliśmy sobie numer alarmowy 112. Każde dziecko otrzymało od pana komendanta opaskę odblaskową.


2.10.2019 – Imieniny Pani Teresy
Dzisiaj obchodziła swoje imieniny nasza kochana pani Terenia. Dziękując że jest z nami, wspólnymi życzeniami, śpiewem złożyliśmy jej najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, błogosławieństwa Bożego i wszelkich potrzebnych łask.


18.09.2019 – Imieniny Siostry Stanisławy
To dzień imienin s. Stanisławy. Dziękując za Jej poświęcenie, pracę i za to, że jest z nami wspólnie pięknie śpiewając złożyliśmy Siostrze najserdeczniejsze życzenia.

17.09.2019 – Msza Święta na rozpoczęcie roku przedszkolnego 2019/20220
O godzinie 15:30 w Kościele Parafialnym Miłosierdzia Bożego w naszym mieście odbyła się Msza Święta na uroczystość naszego Patrona Przedszkola Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Homilii przewodził ks. Szymon Wykupił. Kapłan powitał wszystkie siostry, dzieci z rodzicami i personel przedszkola, który w tym szczególnym dniu przyszedł prosić o potrzebne łaski na kolejny rozpoczynający się rok przedszkolny. Ksiądz Szymon przybliżył dzieciom postać naszego Patrona, Jego oddanie bliźniemu, a szczególnie chorym i potrzebującym. Dzieci wspólną modlitwą i śpiewem wyrażały swoją wdzięczność i radość.


17.09.2019 – Święto Patrona Przedszkola
To bardzo ważny dzień dla całej wspólnoty przedszkolnej. W tym dniu obchodzimy Święto Naszego Patrona Przedszkola Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Siostra Marzenka przygotowała dla przedszkolaków prezentację przybliżającą Świętego, Jego życie jako małego chłopca, aż do obrania drogi kapłańskiej. Wspólnie dziękowaliśmy naszemu biskupowi śpiewem za Jego opatrzność nad siostrami, dziećmi i całym przedszkolem. Wyszliśmy także do kaplicy przedszkolnej, aby ucałować relikwie Świętego Zygmunta i pomodlić się przed jego obrazem.