Aktualności

 


Idą święta nie o kartce


4. Buraczany tydzień


Jasełka 2023

 


Roraty 11.12.2023


Refleksja Adwentowa 1


 

Spotkanie ze Św. Mikołajem


Pasowanie na przedszkolaka


Bieg w Piżamach1


21 listopada 2023 Msza Św. PRZYPOMINAJKASerdecznie zapraszamy całe Rodziny  

 21 listopada Msza Św Autokar

 

 


                                              Wdzięczność - „Razem mamy moc pomagania”
W dniach 23-29 października Kościół przeżywał Tydzień Misyjny. W naszym przedszkolu prowadzona była akcja zbierania funduszy na pomoc w doposażeniu sali plastyczno-rękodzielniczej prowadzonej przez s. Joannę ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Dee Aar na pustyni Karru w Republice Południowej Afryki. Wiele osób zdecydowało, że chce pomóc i dzięki ich dobroduszności zebrano kwotę 710 zł. Za zebraną kwotę zostały zakupione krzesełka. Siostra Joanna z RPA przekazała serdeczne podziękowania na ręce Siostry Dyrektor naszego Przedszkola, za olbrzymie wsparcie oraz zainicjowanie akcji. Wszystkie starania ofiarodawców z Polski, pomogły siostrom w ich codziennej pracy misyjnej w Afryce.

Podziekowanie - s. Joanna (kliknąć na link)


 

20.11.2023 Wycieczka Aleklocki


3. Dyniowy tydzień


 

Msza św. 19.11.2023


Dnia 8 listopada 2023 r. odeszła do wieczności śp. S. Janina Zygmunt ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 listopada w Mszanie Dolnej. O godz. 12.00 w domowej kaplicy przy ul. Leśnej odmówimy Różaniec i przejdziemy do Kościoła, gdzie o godz. 13.30 odprawiona zostanie Msza Święta Pogrzebowa. Dziękując Bogu za życie i ofiarną posługę śp. S. Janiny dla Kościoła i Zgromadzenia łączmy się w modlitwie prosząc o dar Nieba dla naszej Drogiej Zmarłej.

               Siostra Janina Zygmunt

s. Janina Zygmunt

 

Poświęcenie Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Mszanie Dolnej 30 sierpnia 2003 r.

IMG 20231110 WA0007

S. Janina Zygmunt 

* 18.11.1938 r. – Brzóza Królewska, k. Leżajska
06.08.1959 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
+ 08.11.2023 r. – odeszła do wieczności – Mszana Dolna, ul. Leśna 47

S. Janina obdarowana przez Pana Boga nieprzeciętną inteligencją, wielką intuicją, a nade wszystko dobrocią serca, z wielką pokorą współpracując z łaską Bożą korzystała z tych darów dla dobra Zgromadzenia i tych, których na drodze swojego życia spotykała. Oddając się Panu Bogu poprzez śluby zakonne, z wielką odpowiedzialnością podchodziła do powierzanych jej obowiązków. W Zgromadzeniu pełniła ważne funkcje: przez 12 lat posługiwała Siostrom jako Przełożona Prowincjalna Krakowskiej Prowincji Najświętszego Serca Jezusowego, 6 lat była Radną Generalną, pełniła też obowiązek przełożonej we wspólnotach zakonnych: w Przemyślu, Krakowie, Zakopanem i w Mszanie Dolnej. W Zakopanem S. Janina była przełożoną wspólnoty Sióstr w „Księżówce”, gdy w 1997 r. św. Jan Paweł II podczas Pielgrzymki do Zakopanego był podejmowany w „Księżówce”.
S. Janina, wierna Bożym natchnieniom, z głęboką wiarą w Opatrzność Bożą wraz z Zarządem Prowincjalnym podejmowała odważne decyzje. Pełniąc posługę przełożonej prowincjalnej, w latach osiemdziesiątych, rozbudowała dom prowincjalny w Krakowie. Wiele modlitwy i pracy poświęciła w prowadzenie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – Założyciela naszego Zgromadzenia i szerzenie Jego kultu. Po beatyfikacji, której dokonał na Krakowskich Błoniach św. Jan Paweł II w 2002 r., postarała się, aby Rada Miasta Krakowa przyznała nazwę ulicy św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (Os. Gotyk). W procesie cudu za wstawiennictwem bł. Zygmunta Szczęsnego, który był prowadzony w Krakowie przed Jego kanonizacją, S. Janina pełniła funkcję postulatora procesu. Św. Zygmunta Szczęsnego kanonizował Ojciec Święty Benedykt XVI w 2009 r.
W Mszanie Dolnej także S. Janina Zygmunt przyczyniła się do przyspieszenia powstania drugiej parafii i budowy Kościoła Miłosierdzia Bożego. Starsi ludzie pamiętają niedzielne Msze św. o godz. 15.00 w małej kaplicy w domu Sióstr przy ul. Św. Maksymiliana Kolbego, gdzie większość ludzi w takich warunkach musiała stać przed domem. Kiedy była rozpoczęta budowa nowego domu dla przedszkola, a przełożona prowincjalna - S. Janina Zygmunt musiała także podjąć decyzję odnośnie urządzenia nowej kaplicy. Udała się do Ks. Kardynała Franciszka Macharskiego i przedstawiając istniejącą sytuację, zapytała, czy jest w planie budowa nowego kościoła, czy my powinnyśmy przygotować większą kaplicę. Jeżeli będzie nowy kościół, to nam wystarczy mała kaplica na potrzeby naszej wspólnoty Sióstr i dzieci z przedszkola. W 2002 r. Ks. Kardynał przysłał do Mszany Dolnej Ks. Stanisława Parzygnata i zlecił mu zadanie budowy kościoła. Wtedy S. Janina w ramach pomocy naszego Zgromadzenia przy powstaniu nowej parafii i rozpoczęcia budowy, udostępniła kaplicę w naszym domu, aby Ksiądz mógł odprawiać w niej Msze św. i Nabożeństwa dla ludzi, a także pokój naprzeciw kaplicy dla załatwiania spraw kancelaryjnych i organizacyjnych. I tak było do czasu poświęcenia Kaplicy Miłosierdzia Bożego w dniu 12.02.2005 r.
S. Janina Zygmunt pełniąc obowiązek przełożonej prowincjalnej w latach 1997-2003 wraz z S. Grażyną Kulą- ekonomką prowincjalną (aktualnie przełożoną domu przy ul. Leśnej), budowała i wyposażyła dom przy ul. Św. Maksymiliana, w którym w dniu 30.08.2003 r. zostało otwarte Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi im. Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.


Szkoła do Hymnu 2023


 

Drodzy Rodzice,

rozpoczął się Tydzień Misyjny pod hasłem: "Misje sercem Kościoła". 
Zapraszamy do zaangażowania i podarowania symbolicznego 5 zł dla dzieci z De Aar w Afryce, gdzie posługują Siostry z naszego Zgromadzenia - Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Zebrane pieniążki zostaną przekazane na doposażenie sali plastycznej. 
Bardzo dziękujemy za wsparcie i okazane serce.

 

Tydzień misyjny


 


 


Drodzy Rodzice, 

czas wakacji juz dawno za nami, ale wpomnienia napewno nam towarzyszą. Dlatego też podsumowując akcję „Bijemy rekord! Kto zamęczy listonosza?”, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi serdecznie dziękuje Rodzicom i Dzieciom za przesłanie kartek z pozdrowieniami z wakacji. Wakacje Anno Domini 2023”.

Dzieci, które wysłały kartki z wakacji to:

Wiewiórki:
- Ignacy L..

Niedźwiadki:
- Wiktoria Ł.
- Laura P.

Sarenki:
- Zofia G.
- Alicja T.
- Milena M.

Zajączki:
- Alicja Ł.
- Hanna Cz.
- Marta W.
- Franciszek T.
- Zofia L.
- Helena H.

Krystian K.

Nasze Panie/Siostry z przedszkola:
- p. Monika S.
- p. Elżbieta F.
- s. Magdalena

 


 


Drodzy Rodzice,

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Janine Porazińską, wybitną pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest m. in. w szkołach i bibliotekach, gdzie organizowane są sesje czytelnicze. W roli czytających wcielają się bibliotekarze, nauczyciele, starsi koledzy, strażacy czy znani aktorzy. Dzieci mogą też zobaczyć jak wygląda praca w bibliotece, opowiedzieć o swoich ulubionych książkach czy poznać nowe propozycje, związane np. z zainteresowaniami.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces. Dziekujemy Rodzicom z naszego przedszkola, którzy z chęcią poswięcili swój czas i poczytali nam bajki w grupach.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest więc wyjątkowym wydarzeniem nie tylko dla dorosłych ale przede wszystkim dla wszystkich dzieci... bo dzieci kochają jak się im czyta bajki. Ten właśnie dzień stał się dla nas zaproszeniem do udziału w akcji "Kącik spacerującej książki".


Zapraszamy do dobrej zabawy - do wspólnego spędzania czasu z książką i dziećmi w naszych rodzinach.

 

 

 


 


 


Konkurs plastyczno-patriotyczny - REGULAMIN


 
 

Zapraszam do posłuchania bajki "Kropka"

https://www.youtube.com/watch?v=rETI9cQxNgQ
 List oraz życzenia do uczniów, nauczycieli i rodziców

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024 minister Przemysław Czarnek skierował list oraz życzenia do uczniów, nauczycieli i rodziców. Całej społeczności szkolnej życzył wielu sukcesów edukacyjnych i wychowawczych.

Minister Przemysław Czarnek przywołał najważniejsze zmiany w systemie oświaty obowiązujące od 1 września, wskazując w ten sposób kluczowe wyzwania, z jakimi będzie mierzyła się polska szkoła w najbliższych miesiącach. Zapowiedział jednocześnie kontynuację wielu programów i przedsięwzięć realizowanych w poprzednich latach szkolnych.

Prosimy o przekazanie listu i życzeń nauczycielom, uczniom oraz ich rodzicom.

Życzenia od ministra Przemysława Czarnka
Z wyrazami szacunku

Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki

listministraedukacjiinaukizokazjirozpoczecianowegorokuszkolnego.pdf (mein.gov.pl)

(Życzenia z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024 od ministra Przemysława Czarnka - YouTube