Kronika 2010/2011

A.D. 2010/2011
|

Historie z przedszkolnej półki:
CZERWIEC

22 czerwca – O godzinie 16. 00 w Kaplicy Parafialnej pw. Miłosierdzia Bożego odbyła się Msza Święta, którą odprawił ks. Proboszcz Stanisław Parzygnat. Podczas Mszy dziękowaliśmy Bogu za cały rok przedszkolny i otrzymane w tym czasie łaski. Ponadto prosiliśmy o bezpieczne wakacje i powrót do przedszkola we wrześniu.

20 czerwca – Dzisiaj o godzinie 13:30 odbyło się uroczyste pożegnanie dzieci z grupy „Niedźwiadki”, które od września rozpoczną naukę w I klasie szkoły podstawowej. Pożegnanie rozpoczęła Siostra Dyrektor Małgorzata Kapłon, która przywitała dzieci oraz ich rodziców. Następnie „Zerówka” przedstawiła bajkę pt: „Brzydkie Kaczątko”. Dzieci wcieliły się w role kaczątek, kurek, ślimaków, żabek tworząc piękne przestawienie. Po spektaklu przyszedł czas na pożegnanie przez dzieci z grupy „Zajączki” swoich starszych kolegów. Dzieci zaśpiewały piosenki i recytowały wierszyki. Na koniec odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia przedszkola oraz pamiątek. Dzieci z grupy „Niedźwiadki” czeka od września nowy etap w ich życiu. Życzymy im powodzenia w szkole, samych szóstek i duuuużo kolegów. Zapraszamy w odwiedziny do przedszkola, kiedy tylko znajdą chwilkę wolnego czasu!

5 czerwca – „Mamo, mamo, mamo,
                        Tato, tato, tato
                        Moje życie mam dzięki WAM!”
Pomimo niesprzyjającej pogody na placu przedszkolnym odbyło się Święto Rodziny! Spotkanie rozpoczęło się od Litania do Błogosławionego Jana Pawła II. Następnie dzieci rozpoczęły program artystyczny przygotowany na tę okazję. Recytowaliśmy wiersze oraz śpiewaliśmy piosenki dla naszych kochanych rodziców. Nawet padający deszcz nie odstraszył naszych przedszkolaków, które pod parasolami, ale z uśmiechem na twarzach występowały przed rodzicami. Następnie wręczyliśmy rodzicom upominki, które własnoręcznie wykonaliśmy. Podczas tego dnia dzieci zaprezentowały również układy taneczne nad którymi pracowały wraz z panią Justynką na zajęciach rytmiczno-tanecznych. Po ciepłym poczęstunku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt: „Błogosławiony Jan Paweł II i rodzina polska”, w którym wzięło udział 30 rodzin z naszego przedszkola. Siostra Dyrektor podała wyniki konkursu, a uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Z biegiem czasu pogoda robiła się coraz ładniejsza, dlatego nikt nie myślał już o powrocie do domu. Dzięki naszym kochanym mamusiom i babciom nie zabrakło słodkich pyszności na stołach, dzięki czemu mieliśmy siłę na zabawę i udział w rodzinnych konkurencjach takich jak: rodzinne muzykowanie, projektowanie stroju dla mamusi oraz Quiz rodzinny. Na koniec wszyscy mogli bawić się podczas wspólnego tańca z …. WIELBŁĄDEM. Przedszkolaki i ich rodziny na pewno długo wspominać będą ten pełen przygód dzień!

1 czerwca – Nadszedł czas na wielkie święto – DZIEŃ DZIECKA. Od samego rana na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek. Na szczęście pogoda dopisała dlatego wszystkie atrakcje mogły odbyć się w ogrodzie przedszkolnym. Pierwszą z nich było przedstawienie teatralne pt: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” , które wraz z siostrą Marią Król oraz panią Elżbietą Adamczyk przygotowali rodzice naszych przedszkolaków. Następnie odbyły się tańce i konkurencje sportowe, w których dzieci miały możliwość zdobycia nagród. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Wielką niespodzianką okazała się również wata cukrowa, którą specjalnie dla naszych przedszkolaków zamówiła Siostra Dyrektor z okazji Święta Wszystkich Dzieci. Podczas tego dnia miło nam było gościć dzieci z zerówki ze Szkoły nr 2 wraz z panią Wiolettą Dudzik, które razem z nami cieszyły się Dniem Dziecka.


MAJ

19, 20 maja –Podczas tych dni dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w wycieczkach do słynnej SOLILANDII, która znajduje się w Kopalni Soli w Wieliczce. W pierwszy dzień w wyprawie brały udział „Zajączki” i „Niedźwiadki”. Natomiast drugiego dnia Solilandię miały przyjemność odkryć „Wiewióreczki” i „Sarenki”. Pogoda dopisała nam zarówno w pierwszy jak i w drugi dzień wypraw do solnej krainy. Na wycieczkę udaliśmy się autokarem który przed wyjazdem został sprawdzony przez policję i dopuszczony do jazdy. Kiedy dotarliśmy na miejsce zjedliśmy pyszny obiad i wyruszyliśmy w drogę. Dzieci dzielnie pokonywały wiele schodów i korytarzy wielickiej kopalni soli aby dotrzeć do bajkowego świata Solilandii. Po drodze musieliśmy wykonać kilka trudnych i wymagających nie lada odwagi zadań tj. policzyć jaja Solizaurów, znaleźć i obudzić Soliludka, przywitać się ze Skarbnikiem, odnaleźć Solonia, rozwiązać Quiz wiedzy o krainie Solilandii. Wszystkie przedszkolaki wykazały się dużą odwagą i wytrwałością i bez grymasów na twarzach dzielnie wędrowały wykonując wszystkie przydzielone im zadania. I opłacało się – bowiem dotarliśmy do Solilandii !!! A tam Skarbnik wybrał spośród dziewczynek św. Kingę, której wręczył zaczarowany pierścień. Na końcu wszystkie przedszkolaki otrzymały pyszne lizaki i dyplomy po czym zmęczeni ale bardzo zadowoleni wyjechaliśmy windami na powierzchnię ziemi gdzie ponownie przywitało nas wesołe słoneczko. W drodze powrotnej większość dzieci ucięło sobie drzemkę a kiedy dotarliśmy do Mszany Dolnej odebrali nas z autokaru stęsknieni rodzice. Długo będziemy wspominać wycieczkę do wspaniałej solnej krainy, która znajduje się głęboko pod ziemią.

17 maja - Do przedszkola zawitał Teatr Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza z przedstawieniem pt: „Mała myszka”. Dzieci poznały wzruszającą historię o sierotce Kasi, która stała się mądrą królową, a także o zaklętym w mysz księciu oraz Złotej Pani żyjącej w złotym mieście i pomagającej biednym sierotom.
Bajka pokazała nam, że im więcej w życiu dobrego uczynimy tym więcej tego dobra do nas wróci, a wytrwała praca pozwala zdobyć największa nagrodę.


KWIECIEŃ

29 kwietnia - Dzieci z grupy „Wiewióreczki” wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa wiejskiego. Mogły z bliska zobaczyć wszystkie zwierzątka o których uczyły się przez cały tydzień tj. krowy, świnie, kury, kaczki, kurczęta. Obserwowaliśmy zwierzęta wiejskie w ich domach, ponadto mogliśmy posłuchać jakie odgłosy wydają. Pani gospodyni opowiedziała nam także co zwierzęta jedzą, oraz jak należy się nimi zajmować. Za gościnę wszystkie „Wiewióreczki” serdecznie dziękują.

22 kwietnia - W Wielki Piątek przedszkolaki wraz z Siostrami, Paniami oraz Rodzicami zgromadziły się w Kaplicy Parafialnej pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, by adorować Pana Jezusa. Poprzez wiersze oraz pieśni Wielkopostne pragnęliśmy pocieszyć cierpiącego za nas Jezusa… 
 
14 kwietnia – Gościliśmy Panie z Zespołu Regionalnego Zagórzanie, które opowiedziały nam o mszańskich tradycjach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Spotkanie było bardzo interesujące. Dzieci z zaciekawieniem słuchały wiadomości na temat zwyczajów wielkanocnych regionu w którym żyją. To jednak nie koniec ważnych wydarzeń dzisiejszego dnia, ponieważ dwoje dzieci z grupy Niedźwiadki – Jakub Kotarba i Maciej Kołodziejski pod opieką Pani Joasi Sochackiej, wyruszyło do Krakowa na Konkurs Wiedzy pt: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Chłopcy dzielnie reprezentowali przedszkole poprawnie odpowiadając na zadane im pytania. Za trud włożony w przygotowanie się do konkursu, otrzymali ciekawe nagrody i z uśmiechem na twarzach powrócili do Mszany Dolnej

12 kwietnia – Dzisiaj obraduje Komisja Rekrutacyjna, która została powołana ze względu na dużą liczbę zgłoszeń dzieci do naszego przedszkola na nowy rok szkolny. Jej wyniki zostaną ogłoszone 30. IV.

1 kwietnia – Do naszego przedszkola zawitał znany nam i lubiany Teatr Animacji Falco show z przedstawieniem pt: „Czarodziejski kapturek”.  Na początku spektaklu pojawił się magik, który wyciągnął ze swojego kapelusza bohaterów bajki. Oczywiście był wśród nich wilk, babcia, myśliwy, mama oraz dziewczynka zwana Czerwonym Kapturkiem. Jednak dziewczynka ta nie pasowała do opisu znanej nam postaci z baśni braci Grimm. Była krnąbrna, leniwa i nieposłuszna. Na szczęście dzięki pomocy najbliższych udało jej się przezwyciężyć przywary, które wpędziły ją w wielkie tarapaty.
Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim przedszkolakom, czego najlepszym dowodem były owacje na stojąco! (ZDJĘCIA)

MARZEC

14 marca – Grupa „Zajączki” wybrała się na wycieczkę do zaprzyjaźnionego sklepu Państwa Ślusarczyk – rodziców Marysi z naszej grupy. Podczas wyjścia mieliśmy okazję obejrzeć wystawę oraz wnętrze sklepu. Ponadto zobaczyliśmy jak wygląda praca Pani ekspedientki. Na końcu wizyty zrobiliśmy małe zakupy do naszego przedszkola. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie! (ZDJĘCIA) 

7 – 11 marca – W tym tygodniu  dzieci z grupy „Sarenki” poznawały zawody swoich rodziców. W związku z tym mieliśmy przyjemność gościć mamę Radusia Drat, która pracuje w zawodzie pielęgniarki. Pani Drat opowiedziała nam o swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy oraz zademonstrowała czynności jakie wykonuje w czasie dyżurów każda pielęgniarka. W tym tygodniu gościliśmy również mamę Wiktorka Aksamit, która pracuje w zawodzie fryzjerki. Pani Aksamit pokazała nam akcesoria fryzjerskie i wyjaśniła do czego służą. Ponadto wykonała piękne, brokatowe fryzury na główkach wszystkich przedszkolaków z grupy „Sarenki”, co przysporzyło dzieciom wiele radości. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny. Cieszymy się, że udało się nam dowiedzieć czegoś więcej na temat zawodów naszych rodziców. (ZDJĘCIA)


3 marca – Dzisiaj grupę „Wiewióreczki” odwiedził wyjątkowy gość - Pani Urszula Szymańska, babcia Julii Ciężadlik, która pracuje w zawodzie pielęgniarki. Pani pielęgniarka opowiedziała nam o swojej pracy oraz o tym czego potrzebuje chora osoba. Ponadto pokazała nam przybory niezbędne do swojej pracy. Opowiedziała nam również o tym jak należy prowadzić zdrowy tryb życia. Wszystkie Wiewióreczki były bardzo zadowolone ze spotkania, czego dowodem był piękny śpiew jakim podziękowały babci Julii za wizytę.

LUTY

22 luty – W dniu dzisiejszym przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt: „Powrót do domu – opowieść o przyjaźni i poświęceniu” w wykonaniu aktorów Teatru Bajdurka z Rabki Zdroju. W kolejnych scenach teatrzyku poznawaliśmy przygody mieszkańców ogrodu zoologicznego: misia polarnego Beniamina i krokodyla Funio, którzy przekonali nas o tym, że przyjaźń warta jest wszelkich poświęceń.

15 luty – Dzisiaj w naszym przedszkolu z samego rana zamiast dzieci pojawiły się wróżki, księżniczki, motylki, żabki, biedronki oraz piraci i kowboje. To za sprawą wielkiego balu karnawałowego który miał miejsce w ten piękny zimowy dzień. We wszystkich grupach odbywały się wesołe zabawy i tańce. Ponadto dzieci miały okazję brać udział w ciekawych konkursach. Tego dnia nie zabrakło także słodkości oraz pączków, dzięki którym przedszkolaki mogły nabrać sił i energii do dalszych zabaw. Dzieci z pewnością zapamiętają na długo dzisiejszy dzień i odliczają już czas do następnego balu karnawałowego. (ZDJĘCIA)

STYCZEŃ

28 stycznia – Do naszego przedszkola przybył Teatr Lalek „Bajka” ze Starego Sącza z przedstawieniem pt: „Wielkie sprawy małej żaby”. Przygody tytułowej bohaterki uświadomiły dzieciom, że należy dbać  o przyrodę oraz być przyjaźnie i tolerancyjnie nastawionym wobec odmiennych osobowości i wyglądu.

23 stycznia –

„Babcia, babcia to starsza dziewczynka,
co kiedyś miała, usta jak malinka.
Mamę, tatę dawno wychowała.
Za to w prezencie wnuki dostała
Wnuki dostała – to właśnie MY!”

W piękne, zimowe popołudnie świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych, z której mogliśmy skorzystać dzięki uprzejmości Pana Dyrektora mgr inż. Andrzeja Dębskiego i p. mgr Moniki Łysek za co bardzo serdecznie dziękujemy. Spotkanie rozpoczęła Siostra Dyrektor Małgorzata Kapłon, która powitała zgromadzonych gości: nasze kochane babcie, dziadków oraz rodziców. Następnie rozpoczęła się część na którą wszyscy czekali czyli Jasełka, w których wzięły udział dzieci z wszystkich grup naszego przedszkola. Przedszkolaki odegrały swoje role, jak prawdziwi aktorzy. Na twarzach widzów pojawiał się uśmiech, a także łzy wzruszenia. Następnie zaśpiewaliśmy piosenkę dla babci i dziadka oraz wyrecytowaliśmy dla nich wierszyk. Po występie wręczyliśmy naszym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki  i zasiedliśmy do stołów. Przygotowane przez nasze kochane mamusie ciasta były jak zwykle przepyszne! Podczas posiłku przygrywał nam zespół dziadziusia Kai z grupy „Niedźwiadków”. Oczywiście grali jak zwykle wspaniale dlatego też dzieci od razu skorzystały z okazji by tańczyć i bawić się przy tak świetnej muzyce. (ZDJĘCIA)

18 stycznia – Świętowaliśmy imieniny naszej kochanej Siostry Dyrektor Małgorzaty Kapłon.  Z tej okazji zebraliśmy się wszyscy aby złożyć Siostrze Małgorzacie z serca płynące życzenia. Następnie  wręczyliśmy solenizantce laurki i upominki, wykonane przez przedszkolaków oraz zaśpiewaliśmy wspólnie piosenki. Po słodkim poczęstunku udaliśmy się do kaplicy przedszkolnej aby uczestniczyć we Mszy Świętej, którą odprawił Ks. Proboszcz Stanisław Parzygnat w intencji Siostry Dyrektor. Podczas Mszy Świętej prosiliśmy Dobrego Boga o zdrowie i błogosławieństwo dla Siostry w każdym dniu jej pracy i posługi.

12 stycznia – O godzinie 17.30 w Kaplicy Parafialnej pw. Miłosierdzia Bożego odbyła się Adoracja Pana Jezusa w żłóbku, na której spotkały się dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami, Siostrami i paniami. Śpiewaliśmy piękne kolędy oraz odważnie recytowaliśmy przygotowane na tę okazję wierszyki.
Po Adoracji Ks. Mateusz Korpak odprawił Mszę Świętą w intencji przedszkolaków, ich rodzin, a także wszystkich pracowników przedszkola. (ZDJĘCIA)

GRUDZIEŃ
22-23 grudnia - Nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia ogarnął całe przedszkole. We wszystkich grupach odbyły się spotkania opłatkowe podczas których składaliśy sobie z serca płynące życzenia świąteczne. (ZDJĘCIA)

21 grudnia – Do naszego przedszkola zawitała Agencja Artystyczna Kanon z przedstawieniem pt: „Śnieżne opowieści”. Dzieci z zaciekawieniem oglądały spektakl, który przypomniał, że należy być dobrym dla innych ludzi i pomagać im kiedy znajdą się w potrzebie. Po przedstawieniu wszystkie dzieci otrzymały świąteczne upominki.  

20 grudnia – Gościliśmy Panie z Zespołu Regionalnego Zagórzanie, które przekazały nam mszańskie tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się co to jest oraz jak wygląda podłaźniczka, nauczyliśmy się zagórzańskich życzeń świątecznych oraz zaśpiewaliśmy mszańskie pastorałki. Dziękujemy za zapoznanie nas z tradycjami świątecznymi naszego regionu!

6 grudnia  – Dzisiejszy dzień pełen był wrażeń i emocji! Od samego rana wszyscy czekali na wyjątkowego Gościa. Na szczęście dzieci przez cały rok były grzeczne dlatego punktualnie o godzinie 13:30 na przedszkolne podwórko wjechał zaprzęg koni z bryczką na której przyjechał do nas Święty Mikołaj wraz z aniołkami. Dzieci przywitały Świętego Mikołaja pięknymi wierszykami i piosenkami których nauczyły się specjalnie na tę okazję. Święty Mikołaj spotkał się z dziećmi z wszystkich grup i podarował każdemu przedszkolakowi wspaniały prezent. Nie zapomniał również o siostrach i paniach pracujących w przedszkolu. Niestety Święty Mikołaj nie mógł długo pozostać z nami ponieważ musiał odwiedzić jeszcze inne dzieci, ale obiecał, że wróci do grzecznych przedszkolaków już za rok! Mikołaju czekamy!!! (ZDJĘCIA)

LISTOPAD
26 listopad –Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt: „Jesienne opowieści” w wykonaniu Agencji Artystycznej Kanon, z którego w ciepły i humorystyczny sposób dowiedziały się o sposobach przygotowywania się zwierząt leśnych do zimy.

19 listopad – W naszym przedszkolu gościliśmy studentki Wyższej Szkoły Filozoficzno – Pedagogicznej „IGNATIANUM”i z Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa, które wraz z chłopcami z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Mszanie Dolnej przygotowały dla dzieci teatrzyk pacynkowy pt: „Przygody rycerza Chwalipięty”. Po przedstawieniu mogliśmy przywitać się z bohaterami oraz pobawić się lalkami teatralnymi – pacynkami.


18 listopad – Dzisiaj grupa „Zajączków” gościła panią Marię Chrustek pracującą w zawodzie krawcowej. Pani Maria opowiedziała dzieciom o swojej pracy i pokazała nam jak wygląda prawdziwa maszyna do szycia oraz inne przybory potrzebne do pracy krawcowej. Spotkanie bardzo podobało się wszystkim dzieciom, nawet chłopcy patrzyli z zaciekawieniem kiedy pani Maria szyła na naszych oczach piękną poduszkę lub gdy za pomocą maszyny do szycia robiła wzorki na materiale. Po spotkaniu większość dziewczynek oznajmiła, że w przyszłości chce zostać krawcową. (ZDJĘCIA)
Tego dnia również „Niedźwiadki” miały przyjemność gościć u siebie wspaniałego gościa, który pracuje w ciekawym zawodzie. Odwiedził nas bowiem pan Artur Borkowski, który jest lekarzem weterynarii. Pan doktor przyniósł ze sobą jednego ze swoich podopiecznych – kotka, którego mogliśmy dotknąć, pogłaskać a także posłuchać jak bije jego serduszko za pomocą specjalnych słuchawek. Pan doktor pokazał nam również różne narzędzia potrzebne podczas badania i leczenia zwierząt. Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się także jak należy dbać o zwierzątka i że nigdy nie wolno robić im krzywdy. (ZDJĘCIA)


10 listopad – W naszym przedszkolu odbył się Rodzinny Konkurs Piosenki i Poezji Patriotycznej zorganizowany przez p. Katarzynę Łotocką oraz p. Kingę Popławską. Do konkursu przystąpiło dwanaście rodzin z naszego przedszkola oraz jedna rodzina, która reprezentowała Przedszkole Nr 2 w Mszanie Dolnej. W skład komisji oceniającej występy uczestników weszli:
1. Siostra Teresa Maciejewska która objęła funkcję przewodniczącej jury;
2. Pan ppłk Artur Baniowski;
3. Siostra Helena Kałamucka – organistka;
Swoją obecnością podczas konkursu zaszczyciła nas również Matka Prowincjalna Lucyna Rąpała, która przyjechała do nas z Krakowa. Konkurs rozpoczęła Siostra Dyrektor Małgorzata Kapłon, witając wszystkich uczestników, gości oraz szanowne Jury. Po krótkim przemówieniu s. Dyrektor nastąpiło odśpiewanie Hymnu Narodowego oraz Hymnu Naszego Przedszkola. Następnie odbyła się najbardziej oczekiwana część programu – występ wspaniałych uczestników. Już na początku występów jury przekonało się o tym, że decyzja kto zostanie zwycięzcą nie będzie łatwa, ponieważ wszystkie rodziny przygotowały się bardzo profesjonalnie do zaprezentowania piosenek lub poezji patriotycznej. Po zakończeniu występów komisja udała się na obrady natomiast uczestnicy i goście zaproszeni zostali na słodką przerwę. Kiedy jury powróciło z obrad nastąpiła najważniejsza część konkursu - Matka Prowincjalna Lucyna Rąpała podała wyniki. Nastąpił moment wręczenia dyplomów oraz nagród.
Miejsce I zajęła Zuzanna Kopycińska z rodziną, która reprezentowała Przedszkole Nr 2 w Mszanie Dolnej.
Miejsce II zajęli Monika i Karol Radomscy z rodziną.
Miejsce III zajęła Kaja Kolarska z rodziną.
Nagrodę pierwszego wyróżnienia otrzymała Angelika Skrobot z rodziną.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody wyróżnienia. Na zakończenie konkursu Siostra Dyrektor podziękowała wszystkim rodzinom, które wzięły udział w konkursie i zachęciła do udziału w następnej edycji już za rok!

9 listopad – Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyło się żołnierskie spotkanie. Gościliśmy bowiem pana ppłk Artura Baniowskiego. Pan podpułkownik opowiedział nam o swojej służbie i podzielił się z nami swoim bogatym doświadczeniem zawodowym. Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się jak wygląda mundur, ubranie koszarowe oraz wyposażenie prawdziwego żołnierza. Największą atrakcją okazało się jednak przymierzanie nakryć głowy jakie nosi żołnierz. Spotkanie bardzo podobało się wszystkim dzieciom, szczególnie chłopcom, chociaż nie zabrakło również dziewczynek, które w przyszłości chciałyby służyć w wojsku.


5 listopada – Do naszego przedszkola zawitał Teatr Lalek „Bajka” z przedstawieniem „Gucio Zaczarowany” na podstawie powieści Zofii Urbanowskiej pod tym samym tytułem. Dzieci bardzo chętnie oglądały bajkę, która przedstawiała problem lenistwa i niechęci do nauki. Dzieci przekonały się o tym, że każdy z nas ma prawo do szczęścia, ale mamy też swoje obowiązki do wypełnienia. Po przedstawieniu odbyła się rozmowa na temat treści bajki.


PAŹDZIERNIK

26 października – Dzisiaj w przedszkolu gościliśmy Burmistrza miasta Mszana Dolna – pana Tadeusza Filipiaka, który w odpowiedzi na specjalne zaproszenie przybył do przedszkola aby razem z nami świętować swoje imieniny. Dzieci złożyły panu Burmistrzowi piękne życzenia, wręczyły własnoręcznie wykonane laurki oraz zaśpiewały z serca płynące sto lat. Z kolei Pan Burmistrz nie zapomniał o imieninowych cukierkach, którymi poczęstował wszystkie dzieci. To spotkanie przysporzyło wszystkim wiele radości!

25 października – Do naszego przedszkola przybyła „Baśniowa kapela”. Aktorzy zaprezentowali dzieciom bajkę pt. „Liliowy bór” na kanwie książki Adama Szafrańca, w której poprzez zachowania zwierząt pokazali konsekwencje ulegania namowom obcych, niebezpiecznych osób. Opowiedzieli i zaśpiewali, jak należy się zachować podczas pożaru. Dzieci bawiąc się i śpiewając mogły utrwalić sobie numery telefonów alarmowych Występ „Baśniowej kapeli” bardzo podobał się naszym przedszkolakom.

22 października – Dzisiaj dzieci z grup „Zajączki” oraz „Niedźwiadki” wybrały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Mszanie Dolnej. Podczas wycieczki mogliśmy obserwować pracę urzędników pocztowych a także zobaczyć ich stanowiska pracy. Wysłaliśmy również listy do swoich chorych koleżanek i kolegów z grupy. Następnie zostaliśmy zaproszeni na zaplecze, gdzie każdy z nas otrzymał kartkę na której mógł przybić prawdziwą pieczątkę. Panie pracujące na poczcie pokazały nam także jak segregowane są listy. Wycieczka okazała się bardzo interesująca, mogliśmy zobaczyć na własne oczy to, o czym uczyliśmy się przez cały tydzień.

21 października - O godz. 17.30 dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami i personelem przedszkola zgromadziły się w Kaplicy Miłosierdzia Bożego na Nabożeństwie Różańcowym. Przez serce Maryi prosiliśmy Dobrego Boga o potrzebne łaski dla nas i naszych rodzin.

14 października – Dzisiaj dzieci z grupy „Zajączki” w odpowiedzi na specjalne zaproszenie wybrały się na grilla do swojego kolegi z grupy - Maciusia Aksamit. Pogoda dopisała więc na grillu było świetnie. W oczekiwaniu na pyszne kiełbaski z grilla dzieci mogły pobawić się na świeżym powietrzu. Kiedy kiełbaska była już gotowa dzieci zasiadły do stołu i z radością spróbowały przysmaku z grilla. Po posiłku jeszcze chwilka zabawy i powrót do przedszkola. Ten dzień dzieci z pewnością będą długo i mile wspominać.

7 października – Dzieci z grupy „Niedźwiadki” wybrały się na ognisko do Ks. Proboszcza Stanisława Parzygnata. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji. Oczywiście największą z nich było pieczenie kiełbasek i poczęstunek w altance. Jednak w międzyczasie dzieci mogły bawić się w ogrodzie obok plebanii, pograć w piłkę, pobawić się w chowanego. Po poczęstunku nadszedł czas na wspólne śpiewanie przy akompaniamencie gitary. Ksiądz proboszcz usłyszał największe hity w wykonaniu „Niedźwiadków” : „Aniołku mój przyjacielu”, „Weź do ręki swą gitarę”, „Michael”. Na koniec dzieci otrzymały od ks. Proboszcza w prezencie za wspaniałą zabawę kosz przepysznych cukierków!

3 października – W ten piękny październikowy dzień miała miejsce Uroczystość oddania naszego miasta Mszana Dolna pod przemożny patronat św. Michała Archanioła. O godzinie 14:30 spod Kościoła Św. Michała wyruszył wielki Orszak Aniołów w którym brały udział dzieci z placówek oświatowych w Mszanie Dolnej. Znaczną część orszaku stanowiły dzieci z naszego przedszkola. Każda grupa wiekowa charakteryzowała się własną nazwą i kolorem stroju. Najmłodsze dzieci „Wiewióreczki” ubrane były w różowe tuniki i pełniły rolę „Aniołków Miłości”, „Sarenki” które założyły białe tuniki były „Aniołkami Nadziei”.„Zajączki” które wystąpiły w tunikach niebieskich pełniły rolę „Aniołków pokoju”. Natomiast dzieci z najstarszej grupy w naszym przedszkolu czyli „Niedźwiadki” wystąpiły w tunikach koloru żółtego i pełniły rolę „Aniołków Pokoju”. Wszystkie dzieci wyglądały jak prawdziwe Aniołki. Kiedy orszak dotarł już pod parking przy Urzędzie Gminy Aniołki zostały zaproszone na scenę. Mogliśmy na niej zaprezentować swoje stroje i troszkę pośpiewać. Ten dzień z pewnością zostanie w pamięci wszystkich Aniołków na długo.WRZESIEŃ

30 września - Do przedszkola przyjechał Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza z przedstawieniem „Przygody Janka i złej czarownicy.” Dzieci oglądając przygody bohatera i jego towarzyszy przekonały się, że w życiu należy spełniać dobre uczynki i postępować według głosu serca a wtedy będzie się miało wokół siebie dużo dobrych ludzi i przyjaciół.

29 września  – Z okazji Odpustu Parafialnego w Parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej nasze przedszkole otrzymało figurkę św. Michała Archanioła, którą na ręce Siostry Dyrektor przekazał ks. biskup Bronisław Biernacki z Odessy.

20 września – O godzinie 17.00 w Królewskiej Katedrze na Wawelu została odprawiona Uroczysta Msza Święta w podziękowaniu za dar kanonizacji Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Mszy Świętej przewodniczył Arcybiskup Metropolita Krakowski Stanisław Dziwisz. Udział w Uroczystości wzięła delegacja pracowników z Naszego Przedszkola na czele z Siostrą Dyrektor. Nie zabrakło również przedstawiciela najmłodszych - Kubusia Kotarby, który dzielnie reprezentował wszystkie dzieci z przedszkola.

17 września – Dziś obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – Patrona Naszego Przedszkola. Przypomnieliśmy sobie historię życia Św. Zygmunta, a o godzinie 11.00 w kaplicy naszego Przedszkola odbyła się Msza Święta którą odprawił ksiądz Proboszcz Jerzy Raźny z parafii Św.Michała Archanioła.  Podczas Mszy Świętej  podziękowaliśmy Bogu za Patrona Naszego Przedszkola oraz dar Jego kanonizacji. Mogliśmy także ucałować relikwie Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i prosić Go o dalszą opiekę nad nami i naszym przedszkolem.

15 września- Dzisiaj w przedszkolu odbyło się bardzo ważne spotkanie, odwiedził nas bowiem Pan Policjant Piotr Dara. Opowiedział o swojej pracy i odpowiedzialności jaka ciąży na funkcjonariuszach policji a także  uświadomił nam jak należy bezpiecznie poruszać się po drogach. Pan Policjant odpowiedział na wszystkie pytania przedszkolaków. Największą atrakcją stało się jednak przymierzanie policyjnej kamizelki oraz oglądanie przyborów które są potrzebne do pracy każdemu policjantowi. Dzieci były bardzo szczęśliwe i przejęte wiadomościami zdobytymi od naszego gościa. W odpowiedzi na pytanie: Kto chciałby w przyszłości zostać policjantem? – w górze znalazły się rączki prawie wszystkich!
Jednak to nie był koniec wielkich przeżyć dzisiejszego dnia. Po wizycie Pana Policjanta, obchodziliśmy wielkie Święto. Otóż Siostra Przełożona Maria Dudycz, która codziennie przygotowuje dla nas pyszne posiłki obchodziła dzisiaj swoje imieniny. Dlatego wszyscy razem zebraliśmy się, aby złożyć naszej kochanej Siostrze serdeczne życzenia, wręczyć upominki wykonane przez dzieci oraz zaśpiewać wspólnie pieśni i piosenki. Oczywiście jak co roku przy tym Święcie wszystkie dzieciaki mogły liczyć na słodki poczęstunek.(Zdjęcia)

7 września- Nasze przedszkole odwiedziła dzisiaj pani Lucyna Łabuz, która pracuje w zawodzie pomocy dentystycznej. Podczas tego spotkania dowiedzieliśmy się jak możemy dbać o nasze ząbki. Pani Lucyna przekonała nas o tym, że aby mieć piękny i zdrowy uśmiech należy dbać o higienę jamy ustnej, jeść dużo owoców i warzyw a także udać się od czasu do czasu na wizytę kontrolną do lekarza stomatologa. Ponadto pani Lucyna pokazała nam jak należy myć ząbki oraz była przy nas  gotowa do pomocy i udzielania wskazówek kiedy pierwszy raz myliśmy zęby w przedszkolu. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i dobre rady! Zapraszamy za rok! (Zdjęcia)

1 września- Pierwszy dzień w nowym roku przedszkolnym był pełen wrażeń i emocji. Pomimo rzęsistego deszczu, do przedszkola z uśmiechem na buźkach powróciły dzieci !!! Powitaliśmy także nowo przyjęte maluszki, które początkowo z lekkim niepokojem wkraczały w nowy etap swojego życia. Na szczęście rozłąka z mamą nie okazała się tak straszna i w miarę upływu czasu dzieci przekonały się, że przedszkole jest jak drugi dom. Pracę w naszym Przedszkolu rozpoczęła s. Marzena Kot, nauczyciel w grupie „Wiewióreczek” oraz s. Janina Kornakowska, która opiekuje się Mikołajem z grupy „Zajączków”. Miło jest nam także gościć s. Magdalenę Białorudzką, odbywającą praktykę formacyjną w naszym przedszkolu. Wszystkie Siostry witamy bardzo serdecznie, cieszymy się z ich obecności wśród nas i życzymy wielu łask Bożych w pracy z dziećmi. Po południu o godzinie 16.00 spotkaliśmy się wszyscy w Kaplicy Parafialnej pw. Miłosierdzia Bożego, aby uczestniczyć we Mszy Świętej, którą w intencji dzieci, rodziców oraz personelu przedszkola odprawił Ks. Proboszcz Stanisław Parzygnat. Wspólnie prosiliśmy Dobrego Boga o błogosławieństwo na cały Rok Przedszkolny. (Zdjęcia)