Kronika 2008/2009

A.D. 2008/2009

Historie z przedszkolnej półki

Czerwiec

23 czerwcadzisiaj nasze przedszkolaki poczuły się jak prawdziwi Indianie. Rankiem w prawdzie nie na mustangach, ale busem, grupa młodych Apaczów na czele z doświadczonymi wojownikami, czyli siostrami odwiedziła „ Wioskę Indiańską” w Szczyrzycu.

       Drogę do wioski wskazywały liczne znaki, które maluchy rozpoznawały bezbłędnie (nauka wojowników nie idzie w las). W dali było widać liczne stado bizonów czyli naszych polskich krów.

       W progach wioski przywitała grupę żona wodza, czyli Pani przewodniczka. Przedszkolaki zdobyły wiele cennych informacji na temat Indian: jak mieszkali, jak byli ubrani, jak polowali, jakie mieli zwyczaje.

       Na własne oczy dzieciaki zobaczyły prawdziwe tipi, czyli dom Indian oraz wiele interesujących rzeczy takich jak: łuk, pióropusz, tomahawk, fajkę pokoju, łapacz snów itd.

       Prawdziwy Indianin zdobywa jednak nie tylko cenną wiedzę, ale przede wszystkim sprawność fizyczną. Dlatego też po piętnastu minutach przerwy, w czasie, której wszyscy wzmocnili swoje zgłodniałe żołądki, rozpoczęły się indiańskie zawody. Było strzelanie z łuku, „polowanie na grzechotnika” oraz „jaszczurowy wyścig”. Oj! Były emocje!

       Przyszedł jednak czas, by poznać Wodza Wioski Indiańskiej. Wódz okazał się utalentowanym muzykiem i osobiście zademonstrował swoje umiejętności na różnych indiańskich instrumentach. Nauczył również przedszkolaki prawdziwej indiańskiej piosenki.

       Czas jednak płynął nieubłaganie. W „Wiosce Apaczów”, czyli w przedszkolu czekał już na przedszkolaków gorący obiad. Do zobaczenia za rok. (zdjęcia)

22 czerwcaprzedszkolaki wraz z kochanymi rodzicami i siostrami, o godz.16.00 uczestniczyły w Uroczystej Eucharystii, podczas której dziękowały  Panu Jezusowi za cały rok nauki.
       Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Stanisław Parzygnat. Oprawę liturgiczną przygotowały same przedszkolaki, oczywiście pod czujnym okiem sióstr. 
         Dzięki wspólnej Eucharystii wszyscy stajemy się jedną rodziną, rodziną, w której mieszka Bóg. (zdjęcia)

18 czerwiec- ,, Bo czasy miodowe powoli kończą się i szkoła już do Was swe zaproszenie śle.”
 Od samego rana w naszym przdszkolu panowała gorąca atmosfera.
Pożegnaliśmy, bowiem naszych ZERÓWKOWICZÓW, których już od września przywita swym głosem szkolny dzwonek.
 
Uroczystą Akademię pożegnalną rozpoczeliśmy od serdecznych życzeń imieninowych dzieci i rodziców dla   naszej siostry Dyrektor. Były kwiaty, całusy, a nawet w oku zakręciła się łza.
 Po życzeniach na scene wkroczyly pełne energii i promienistego uśmiech STARSZAKI, które wierszem i piosenką pożegnały przyszłych pierwszoklasistów, życząc im szóstek, sukcesów i humoru. Na pamiątkę przedszkolni absolwenci otrzymali od małych artystów drobne upominki.
 Nie na tym jednak był koniec. Oto, bowiem ZERÓWKA nastroiwszy swe “gitary” rock n `rollem rozpoczęła swój pożegnalny występ. Wszystkim nogi rwały sie do tańca, ale scena należała do nich.
 To Oni dzisiaj byli “Gwiazdami Dnia”. To na nich skierowane były oczy zgromadzonych dzieci i rodziców. Jeszcze raz podziwialiśmy ich zdolności i talenty.
Teraz już ZERÓWKA prawie samodzielni. Wszystko już potrafią. Tacy Oni dzielni.
 Uroczystą Akademię uświetniły nagrody i dyplomy, które małym uczniom wręczyła sama siostra Dyrektor. Bylo wiele radości.
 
Jednak czas uścisnąć sobie ręce i pożegnać najgoręcej. Miło było razem z Wami bawic się tu zabawkami.
Tak tak- bardzo lubimy Was.
Nigdy nie zapominajcie o nas
! (zdjęcia)

16 czerwca - 
dzisiaj sala STARSZKÓW zamieniła się w prawdziwy teatr. Bohaterami sceny było,, Kółko teatralne”, czyli nasi starsi koledzy z Zespołu Szkół nr1 w Mszanie Dolnej.
 
Młodzi aktorzy z prawdziwą wprawą recytowali wiersze pani Władysławy Jamróz – poetki i opiekunki kółka teatralnego. Pani Jamróz jest naszym częstym i miłym gościem.
Nasza przedszkolna widownia z dziecięcym aplauzem podziękowała za wspaniały występ. Niejeden przedszkolak zapewne marzył sobie:,, może ja też kiedyś będę poetą lub aktorem?” (zdjęcia)
                      
           ***

 - dzisiaj również  nasi przyszli absolwenci wraz z Siostrą Dyrektor i Siostrami Wychowawczyniami odwiedzili szkolne progi. Przyszli pierwszoklasiści zostali serdecznie przyjęci przez obecne pierwsze klasy. Mali uczniowie szkoły z entuzjazmem zapoznawali naszych ZERÓWKOWICZÓW ze szkolnymi tajemnicami i zakamarkami.
 Nasze przedszkolaki po tak miłym przyjęciu już chciały usłyszeć dzwonek pierwszego września.
 Jak przystało na prawdziwą ZERÓWKĘ, zaprosiła ona w przedszkolne progi swoich szkolnych kolegów.
I tak oto dnia 18 czerwca w kierunku przedszkola maszerowały klasy pierwsze ze swoimi wychowawczyniami. Niektóre "pierwszaki" przypomniały sobie swoje miodowe lata  w tym przedszkolu. Było wiele radości, zabawy i dziecięcych wspomnień! (zdjęcia)

10 czerwiec – w ogródku przedszkolnym pojawiła się dziś wielka niespodzianka – dmuchana trampolina! Zaraz po zajęciach „wskoczyliśmy” więc na podwórko, by ją wypróbować! Każdy skakał, jak tylko potrafi i tak długo, na ile mu sił wystarczało! Niektórzy z nas wyglądali, jak po wyjściu z pod prysznica! Ale nic nas nie zrażało! Niesamowita zabawa i niezapomniane wrażenia! Po prostu było cudownie!
Za wypożyczenie trampoliny Tatusiowi Zuzi z całego serca DZIĘKUJEMY! (zdjęcia)

9 czerwiec –
dzisiaj w naszym przedszkolu gościliśmy „Baśniową Kapelę”. Poznaliśmy niezwykłe przygody Arka i Emilki, które przeplatane były radosnymi, pełnymi optymizmu i szybko wpadającymi w ucho piosenkami. Nauczyliśmy się refrenów tych piosenek, a każdy z nas śpiewał całym sercem najpiękniej, jak tylko potrafi. Głębokie przeżycia tego występu przypomniały nam tę wielką prawdę, że każdy z nas jest UKOCHANYM DZIECKIEM BOGA i zachęciły do czynienia dobra.  Wspólny śpiew i zabawa sprawiły, że czuliśmy się dobrze….,  bo przedszkole to przecież nasz Drugi Dom! Dziękujemy „Baśniowej Kapeli” za zasiane w naszych sercach dobro! (zdjęcia)

1 czerwiec – dziś w naszym przedszkolu odbyły się wielkie obchody Dnia Dziecka! W tym roku po raz pierwszy zaprosiliśmy do wspólnego świętowania dzieci z miasta Mszana Dolna, które nie uczęszczają do przedszkola. Na nasze zaproszenie odpowiedziało  20 dzieci z opiekunami.
Wspaniałą niespodziankę w tym niezwykłym Dniu sprawili nam nasi Rodzice, którzy specjalnie dla nas przygotowali teatrzyk pt. „Kotek Psotek”. Przepiękne stroje i doskonały makijaż tak perfekcyjnie ukryły aktorów, że trudno było rozpoznać kto jest kim. Dobrze, że znamy ton głosu naszych rodziców…
Za przygotowanie i przedstawienie teatrzyku dziękujemy -  reżyserowi - s. Marii i wszystkim aktorom – Kochanym Rodzicom!     
 
Po części artystycznej rozpoczęła się wspólna zabawa przeplatana ciekawymi konkursami oraz pełnymi wrażeń konkurencjami. Nie brakowało pięknych, atrakcyjnych  nagród, niespodzianek, a także słodyczy, słodyczy i słodyczy… Dziś uśmiech, zadowolenie i radość towarzyszyły wszystkim zebranym na naszym podwórku przedszkolnym…
Dziękujemy wszystkim Dzieciom! Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Dzieci – Gości, które wspaniałomyślnie odpowiedziały na nasze zaproszenie, by wspólnie z nami przeżyć ten wyjątkowy Dzień! (zdjęcia)

Maj

31 maj – Dzień Rodziny

 Każdy dzień jest piękny i pełen niespodzianek! Tak samo możemy powiedzieć o Dniu Rodziny, który zaczął się niezwykle, z przygodami... Pogoda od  rana płatała nam figle, dlatego cała uroczystość miała odbyć się w przedszkolu... Gdy już wszystko było gotowe odważni i pełni wiary Panowie z Zespołu „Bis” powynosili cały sprzęt, wszystkie instrumenty muzyczne na podwórko i oświadczyli,   że napewno „ nie bedzie loło!”Rozpoczęła się więc niezwykle szybka „akcja ewakuacyjna” – kto tylko mógł wynosił z przedszkola, co się tylko dało (stoliki zapełnione jedzonkiem, krzesełka , itd., itp. ...) Gdyby zorganizowano konkurs  pt. „Akcja ewakuacyjna” zdobylibyśmy na pewno pierwsze miejsce!!!   
 Wspólne świętowanie Dnia Rodziny od początku zawierzyliśmy Matce Bożej, celebrując majówkę. Kolejnym puntkem spotkania była Akademia dedykowana Rodzicom, a po niej dzieci wreczyły Mamusi i Tatusiowi prezenty. Następnie odbył sie pokaz tańca -  przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejetności nabyte pod okiem Pana Instruktora podczas zajęć, w ciągu roku. Po występie dzieci, był czas posiłku, podczas którego przygrywał nam NAJLEPSZY ZESPÓŁ MSZAŃSKI  „BIS” !!! (zdjęcie) Panowie tak wspaniale przygrywali, że nie wszystkim udało się spożyć posiłek do końca...  Nogi same rwały się do tańca – nie tylko Rodzicom i Dzieciom, ale także Siostrom. :):):)
 W dalszej części odbywały się konkursy, w których Rodzice i Dzieci brali liczny udział, a wszystko to przeplatane było wspniałym występem zespołu „Bis”.
W poniedziałek spotykając się na korytarzu przedszkolnym, mieliśmy radosne, zadowolone miny i jak refren powtarzało się pytanie: „Kiedy znowu się spotkamy i  tak poswiętujemy???”
 Tego dnia szczególnie odczuliśmy Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej! Bóg dał specjalnie, wyłącznie na ten czas pogodę i wlał w nasze serca dużo, dużo radości! Z Nim nasze świętowanie nabrało prawdziwie rodzinnego charakteru i pozwoliło przekonać się, że można dobrze bawić się całą Rodziną!!!
 
 Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Dnia Rodziny!
 Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Zespołu „Bis” za bezinteresowne przygrywanie i wspaniałe „uświętnienie” naszej Uroczystości! Bardzo, bardzo goraco dziekujemy wszystkim Uczestnikom!!! (zdjęcia)

20 maj – od samego rana dziś gwarno i wesoło… Przed nami wspaniała wyprawa - całodniowa wycieczka autokarowa do Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej. Do wyznaczonego celu udaliśmy się dwoma autokarami. Po przyjeździe na miejsce zjedliśmy drugie śniadanie, a następnie przystąpiliśmy do kolejnego punktu wycieczki - zwiedzania Skansenu. Niezwykłą atrakcją stały się dla nas zajęcia edukacyjne. Grupy I i II miały okazję poznać drogę „Od ziarna do chleba”. Każdy z nas mógł własnoręcznie młócić cepem zboże, przesiewać plewy przez przetak, mleć ziarno na żarnach, zarabiać ciasto, formować placki i kosztować moskoli, popijając je przepyszną kawą zbożową z mlekiem. Grupa III zaś wzięła udział w programie pt.  „Jak to z lnem było”. Poznaliśmy ciekawą historię uprawy i obróbki lnu. Każdy z uczestników zajęć otrzymał wiązkę rośliny, którą przy instrukcji osoby prowadzącej samodzielnie obrabiał. Po zajęciach nadeszła pora na upragniony obiad – bigos myśliwski - czyli „kapusta na talerzu, a mięso w lesie”... - polujemy! :-) :-) :-)  A po tym już tylko pełen snów powrót do przedszkola... Było kooooolorowooo...
Wycieczka się udała… Pogoda dopisała… Wróciliśmy cali i zdrowi!
Naszym kochanym Rodzicom – dzielnym opiekunom wycieczki – serdecznie dziękujemy! (zdjęcia)


19 maj – Dzisiaj w progach naszego przedszkola zawitał Teatr lalek „Pinokio” z Nowego Sącza z przedstawieniem pt. „Skarby lasu”. Przygody trzech głównych bohaterów uświadomiły nam jak ważne jest odpowiednie zachowanie się i dbanie o czystość w  lesie.

Kwiecień

29 kwiecień – „Przygoda z literaturą” przyprowadziła dziś do nas wielkiego gościa – Ojca Marka Chmielnickiego, kapucyna z Tenczyna… Ojciec nie tylko przeczytał nam piękną historię ks. Janusza Stańczuka pt. „Słonik na szczęście”, ale nauczył nas także afrykańskiej piosenki: „O alelele”. Jego dobre, spontaniczne serce nie poprzestało tylko na tym… Śpiewał z nami najróżniejsze piosenki, opowiadał o swojej pracy, śmiał się i zadawał zabawne pytania… Na koniec zrobiliśmy z nim wspólne, pamiątkowe zdjęcie…
 Dziękujemy Ojcze! I zapraszamy jeszcze… (zdjęcia)

 24 kwiecień – „Wiewióreczki” wybrały się dziś do Prywatnego Gabinetu Stomatologicznego, prowadzonego przez Panią Stomatolog Katarzynę Paryś. Pani Dentystka wraz ze swoją Pomocą Dentystyczną opowiedziały nam o trudnej i odpowiedzialnej pracy, którą wykonują. Przypomniały nam w jaki sposób mamy dbać o swoje zęby. Niektórzy z nas – dzielni ochotnicy – mogli nawet usiąść na fotelu dentystycznym, na którym Pani Stomatolog sprawdzała stan uzębienia. Większość z nas nigdy wcześniej nie była u dentysty… Dzięki tej wycieczce wiemy już, jak wygląda wizyta u stomatologa! Nie ma się czego bać!
 Za miłe przyjęcie i niespodziankę - obu Paniom - serdecznie dziękujemy! (zdjęcia)

 Dziś także czworo naszych dzieci – Angelika K.,
Karolina S., Aleksandra Ż. i Szczepan A. razem z s. Marią i dwiema mamusiami pojechali do Krakowa na rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Ocalić od zapomnienia – Regionalne ozdoby wielkanocne”. Dzieci zajęły w nim III miejsce!
Bardzo sie cieszymy i gratulujemy!!!
Wycieczka rozpoczęła się bardzo pobożnie, gdyż pierwszym miejscem naszych nawiedzin stała Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie - Łagiewnikach. Po krótkiej modlitwie i dzielnym wdrapywaniu się na wieżę, (z której wspaniale widać miasto i okolice), dotarliśmy do Przedszkola nr 10 im.Jana Pawła II. Tam odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród... Naszą wyprawę zakończyły szleństwa w „Kulkolandii”... A po nich powrót autobusem i błogi, upragniony sen...  

23 kwiecień – grupa „Zajączków” przeżyła dziś niesamowitą wyprawę do zagrody wiejskiej… Z bliska przyglądaliśmy się żyjącym tam zwierzętom – krowom, świniom, kaczkom, kurom i kurczętom. Radości było co nie miara…, zwłaszcza, że kurczątka mogliśmy nawet potrzymać w rekach! Na koniec, w podziękowaniu za miłe przyjęcie zaśpiewaliśmy Gospodyni - Babci Bartoszka - piosenkę pt. „Wieziemy tu kogucika, dajcie jajek do koszyka” I ku naszemu zdziwieniu Babcia podarowała nam i jajka, i sery… Za gościnę w zagrodzie i „zwierzęce prezenty” – gorąco dziękujemy! (zdjęcia)

22 kwiecień – Dzisiaj troje naszych dzieci – Karolina Ł., Weronika N. i Tomasz P. wraz z siostrami wychowawczyniami wyjechało do Krakowa, by wziąć udział w konkursie pt. „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Przedszkolaki dzielnie się spisały, odpowiadając poprawnie i wyczerpująco na wszystkie wylosowane przez siebie pytania. Każde z nich przywiozło ze sobą dyplom i atrakcyjną nagrodę za udział. (zdjęcia)
W „Przygodzie z literaturą” spotkaliśmy dziś niezwykłego gościa… Prosto z Krakowa przybyła do nas Matka Prowincjalna naszych Sióstr – s. Maria Rokosz. Czytała dla nas piękne i niezwykle pouczające historie ks. Janusza Stańczuka pt.  „Stare drzewo”  i „Niezwykły batonik”. Za trud przybycia i wspaniałą lekturę -  dziękujemy! (zdjęcia)

20 kwiecień – dziś w przedszkolu gościliśmy przedstawicieli Firmy Artystycznej Agnes II z zabawą rytmiczno – muzyczną pt. „Muzyka góralska”. Poznaliśmy podstawowe kroki góralskiego tańca – tzw. Zbójnickiego. Każdy z nas mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w stroju góralskim – dziewczynki w gorsetach, a chłopcy w parzenicach. Trzeba przyznać, że pięknie się w nich prezentujemy…

17 kwiecień – „Zajączki” odwiedziły dziś Urząd Gminy w Mszanie Dolnej. Dzięki przychylności pracujących tam osób, a wśród nich mamusi Oli, usłyszeliśmy wiele ciekawych i interesujących informacji na temat pracy w zawodzie Księgowej i Pośrednika Pracy. Atrakcją stało się zwiedzanie poszczególnych biur – w każdym z nich działo się „coś”, co przyciągało naszą uwagę w 100 %. (zdjęcia) 

16 kwiecień – dziś w naszym przedszkolu rozpoczęła się wizytacja Kuratorium Oświaty prowadzona przez Panią Wizytator mgr Małgorzatę Lenartowicz. Dzieci przejęte uciszają się: „Cicho,  tutaj pracuje Pani Obserwator”. Siostry też przejęte, ale uśmiechnięte witają Panią Wizytator i ...  pracujemy dalej.

10 kwiecień – dzisiaj wybraliśmy się do Kaplicy Parafialnej, by Adorować Pana Jezusa w Ciemnicy. Byliśmy bardzo blisko Pana Jezusa…  Dla Niego recytowaliśmy pełne modlitwy wierszyki i śpiewaliśmy wielkopostne pieśni…  Wszystko po to, by choć trochę pocieszyć cierpiącego za nas Chrystusa.

8 kwiecień – już niedługo święta Wielkanocne… Gościem w naszym przedszkolu była dziś Pani Barbara Stożek – czynna działaczka Koła Zagórzan w Mszanie Dolnej. Pani Basia ubrana w piękny strój regionalny, opowiedziała nam o tradycjach zagórzańskich związanych ze świętami wielkanocnymi. (zdjecia)


7 kwiecień – gościliśmy dzisiaj Panią Józefę Wcisło - członkinię Koła Zagórzan w Mszanie Dolnej, która opowiedziała nam o tradycji przygotowywania palm na Niedzielę Palmową. Pani Józefa zaprezentowała nam także kilka sposobów wykonania bibułowych kwiatów. Za to z całego serca dziękujemy! (zdjęcia)


 Marzec
   W tym miesiącu poszerzyło się grono „przyjaciół” naszego przedszkola.
Są nimi w grupie I rybki i żabka, które swoim wdziękiem przyciągają tłumy zafascynowanych obserwatorów.(zdjęcie) Nowym mieszkańcem w grupie III jest żółw ozdobny, wodno – lądowy, któremu nadano szlachetne imię Kapsel. (zdjęcie)Żółwiowi dopisuje niezwykły apetyt – codziennie pożera 5 suszonych robaczków i jedną dwucentymetrową suszoną rybkę. Kapsel podbił serca wielu! Wśród nich jest także Siostra dyrektor, która objęła go czułą troską pedagogiczną... Żółwik robi już przysiady, wdrapuje się na kamień, skacze do wody na główkę, a co najważniejsze pływa żabką! Grupa II zaś, cieszy się małymi rybkami, które w tym właśnie miesiącu „przyszły na wodny świat”... Rybeńki rosną w specjalnym kojcu, zachwycając wszystkich swoim rybim urokiem! (zdjęcia)

13 marzec – grupa „Wiewióreczek” gościła dziś wspaniałego gościa – lekarza weterynarii. W zawodzie tym pracuje mamusia Jasia Borkowskiego, a dziś przybyła do nas, aby nam o nim opowiedzieć. Pani weterynarz przyniosła ze sobą prawdziwego, żywego kotka. Każdy z nas mógł go dotknąć i pogłaskać! Pani doktor pokazała nam także różne narzędzia przydatne podczas badania zwierząt, tj. słuchawki, strzykawki, lampkę, lupę, termometr, itp. Niektórzy z nas mogli badać pluszowego, „chorego pieska”, zakładać mu opatrunek lub zakraplać uszy. Na koniec częstowaliśmy się żelkami i ciasteczkami. Wszystkie te smakołyki miały kształt zwierzątek! Pani weterynarz z pewnością dużo wysiłku włożyła w przygotowanie tych zajęć! Za to całym sercem dziękujemy! (zdjecia) 

9 marzec – w naszym przedszkolu gościliśmy dziś aktorów Teatru Każdej Sztuki z Nowego Sącza, którzy przedstawili nam bajkę Marii Kownackiej pt. „O straszliwym Smoku i dzielnym  Szewczyku, przepięknej Królewnie i Królu Gwoździku”. Losy głównych bohaterów bajki przekonały nas o tym, że czyniąc dobro możemy przemienić nawet najbardziej skamieniałe serce… Dobro zawsze zwycięża! (zdjęcia)

6 marzec – dziś wybraliśmy się do Kaplicy Parafialnej, by tam rozważać Mękę Pana Jezusa. Niosąc krzyż odprawiliśmy Drogę Krzyżową, a po powrocie do przedszkola każdy z nas narysował stację, którą najbardziej przeżył i zapamiętał.
Dziękujemy Jezu za Twoją wielką miłość!
Któryś cierpiał za nas rany – Jezu Chryste zmiłuj się nad nami. (zdjęcia)

4 marzec – grupa „Zajączków” wybrała się dziś do sklepu Pana Tomasza Sadło, gdzie mogliśmy obserwować proces mieszania farb, a także przyglądnąć się i poznawać nazwy narzędzi wykorzystywanych do malowania mieszkań.
Po południu w naszym przedszkolu gościliśmy Księdza Proboszcza Stanisława Parzygnata, który w ramach „Przygody z literaturą” przeczytał nam bajkę Bruno Ferrero pt. „Trzy drzewa”. (zdjęcia)

Luty

Luty – miesiąc ten przyniósł nam wiele radości… Przyczyną stał się śnieg, na którym odbywały się najróżniejsze zabawy. Na naszym placu zabaw pojawiły się bałwany i bałwanki, wybudowaliśmy nawet prawdziwe igloo! Niestety Eskimosi nie przyjechali…, ale w naszym zimowym ubraniu niewiele różnimy się od nich…W zabawach śniegowych nie zabrakło jazdy na sankach, jabłuszkach, rzucania się śnieżkami i pięknych, rozłożystych orłów… Cieszymy się zimą, bo to przecież pora roku dzieci… (zdjęcia)

9 luty – W naszym przedszkolu gościliśmy aktorów Agencji „ Prekursor Artystyczny” z Krakowa z przedstawieniem edukacyjnym pt. „Telekomputerek”. Przygody głównego bohatera – Adasia- uświadomiły nam fakt, jak niebezpieczne może się stać nadużywanie telewizora i komputera. Od dziś wiemy, że urządzenia te są dobre i mogą nam służyć pod warunkiem, że będziemy z nich roztropnie korzystać… Wiemy też, że żadne urządzenie techniczne nigdy nie zastąpi nam przyjaciela…(zdjęcia)

 5 lutyKarnawał w przedszkolu  - od samego rana gwarno i wesoło – każdy z nas wyglądał dziś inaczej… Na bal przybyły księżniczki, wróżki, czerwone kapturki, aniołki, rycerze, kowboje, piraci i wiele, wiele innych postaci, a każda z nich piękna i urzekająca. W poszczególnych grupach odbywały się tańce, zabawy i hulanki, przeplatane co jakiś czas ciekawymi konkursami. Nikt z nas dzisiaj się nie nudził – nie było na to czasu! Nawet Rodzice mogli dziś zapomnieć  o codzienności - bawili się z nami, bo chcąc odebrać swoje dziecko musieli zatańczyć… I tańczyli!!!  A radości naszej nie było końca! (zdjęcia) 

4 luty Dziś w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie Rodziców z Panią dr Wiesławą Kogut – wykładowcą Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Głównym tematem spotkania stały się: „Prawidłowe i błędne postawy wychowawcze”. Pani doktor  rozpoczęła  wykład od bardzo ważnego pytania, na które każdy z nas w głębi duszy powinien sobie odpowiedzieć: „Kim dla mnie jest dziecko”, a następnie przedstawiła standardy rozwojowe dziecka w wieku przedszkolnym oraz uświadomiła nam wielką rolę rodziców w jego życiu. Punktem kulminacyjnym stały się zgodnie z tematem prawidłowe i błędne postawy wychowawcze rodziców i nauczycieli. (zdjęcia)

Styczeń

19, 20, 21 Styczeń – Uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka.
W tych dniach w przedszkolu głośno i wesoło... Zaprosiliśmy bowiem naszych Kochanych Dziadków, by tu w miejscu, gdzie się bawimy i uczymy wyrazić im miłość i wdzięczność za to wszysko, co dla nas robią. Dla nich z radością przedstawiliśmy Jasełka i Akademię. Nasze wspólne kolędowanie uświetniła kapela, w której grali i śpiewali nasi Dzielni Dziadkowie oraz smaczny poczęstunek. (zdjęcia)
Kochamy naszych Dziadków!!! I niech nam żyją przynajmniej 200 lat!!! 

16 StyczeńAdoracja Bożej Dzieciny w Kaplicy parafialnej. (zdjęcia)
O godzinie 17. 30 wspólnie z rodzicami adorowliśmy Jezusa, który z Miłości do nas stał się taki maleńki... W przepięknych wierszach, kolędach i pastorałkach dziękowaliśmy Dobremu Bogu za ogrom niezliczonych łask. Na koniec adoracji razem z tatusiami i siostrami zaśpiewaliśmy koledę w jezyku włoskim pt. „Venite adoriamo”. Później uczestniczyliśmy we mszy świetej, prosząc Jezusa o błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski w Nowym Roku dla dzieci, rodziców i całego personelu przedszkola.

15 Styczeń – Warsztaty teatralne.
Dziś w naszym przedszkolu gościliśmy panie Irenę Józefiak i Katarzynę Pędzimąż aktorki z Rabki, które przeprowadziły z nami bardzo ciekawe i zaskakujące wprawki teatralne. Wielu z nas zakładało wspaniałe kostiumy. W trakcie warsztatów poznaliśmy nazwę i wygląd niektórych rekwizytów teatralnych, takich jak: lalki, pacynki, kukiełki, a także zawody związane z teatrem, np. reżyser, aktor, garderobiana. Dzisiejsze warsztaty odsłoniły nam to, co przeważnie ukryte jest za kulisami teatru...
Od dzisiaj wiemy, że my także jesteśmy dobrymi aktorami!!! (zdjęcia)

Grudzień

17 – 19 Grudzień – Jasełka, opłatek i wspólne kolędowanie z Rodzicami.
Święta już tuż, tuż... Zaprosiliśmy więc naszych Kochanych Rodziców do przedszkola, by wspólnie z nimi uczcić Bożą Dziecinę. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia Jasełek, które specjalnie dla nich przygotowaliśmy. Po nich dzieliliśmy się wszyscy białym opłatkiem, życząc sobie wszelkich łask od Narodzonego Pana. Później w jadalni odbył się słodki, świąteczny poczęstunek, któremu towarzyszyły śpiewy przepięknych kolęd i pastorałek. 

11, 15 Grudzień – Konkurs plastyczny pt. “Najpiękniejsza kartka Bożonarodzeniowa”. (zdjęcia)
    Do udziału w konkursie zaprosiliśmy dzieci z Przedszkoli nr 1 i nr 2 w Mszanie Dolnej.   Wpłynęło 70 niepowtarzalnych i jedynych w swoim rodzaju prac. Wzruszajacą treścią, bogatą kolorystyką i różnorodną techniką wzbudzały zachwyt komisji konkursowej i wszystkich oglądających. Jury w składzie pani mgr Maria Nawieśniak, s. mgr Anna Jonkisz i pani mgr Paulina Bachleda – Kubańska nagrodziło i wyróżniło 29 prac. 15 grudnia o godzinie 10.00 odbyło się uroczyste roztrzygnięcie konkursu. W naszym przedszkolu zebrały się wszystkie dzieci, które wykonały prace na konkurs wraz z paniami Dyrektorkami i Wychowawczyniami. Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody książkowe i inne upominki. Od 17 grudnia konkursowe kartki można było oglądać w siedzibie Banku Spółdzielczego przy ul. Kolbego w Mszanie Dolnej.

10 Grudzień – Grupa “Zajączków” odwiedziła dziś zakład fryzjerski Pani Małgorzaty Matuła, która zapoznała nas z zawodem fryzjera.
    Po południu w Kaplicy Miłosierdzia Bożego spotkaliśmy się z Księdzem Biskupem Antomim Długoszem. Przyjechał do nas z prezentacją najnowszej książki pt. “Chrześcijanin radosny”. Razem z naszym Kochanym Gościem śpiewaliśmy i tańczyliśmy na chwałę Pana.

6 Grudzień – Spotkanie ze Świętym Mikołajem. 
    Od samego rana w przedszkolu panowała atmosfera radości i wielkie oczekiwanie na Gościa, o którym dziś “każde dziecko śni”. Wreszcie o godzinie 14.00 na podwórko przedszkolne wjechał zaprzęg koni z bryczką, na której to przyjechał do nas Świety Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami - aniołkami. Po uroczystym powitaniu piosenką Dobry Święty rozpoczął odwiedziny w poszczególnych grupach. I tu działy się rzeczy wyjątkowe – Święty Mikołaj rozdawał prezenty, tańczył i śmiał sie razem z nami. Potem niestety musiał odjechać, ale obiecał, że przyjedzie znowu... za rok!

3 Grudzień – Do naszej “Przygody z literaturą” zaprosiliśmy dziś Siostrę Wiesławę Zemla z Warszawy, która przeczytała nam wzruszające opowiadanie Adama Mickiewicza pt. “Powrót Taty”.

1 Grudzień – W naszym przedszkolu odbył się dziś pokaz zwierzątek egzotycznych.

LISTOPAD

27 Listopad - Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyło się badanie postawy ciała, zorganizowane przez Ośrodek Promocji Zdrowia "Korekt" w ramach: "Programu profilaktyki wad postawy ciała".
    W tym dniu odbyła sie także wielka zabawa andrzejkowa. Dobra wróżka (s. Maria Król) zorganizowała wiele ciekawych i zaskakujących zabaw, w których każdy z nas mógł uczestniczyć. Było cudownie!!!
    W "Przygodzie z literaturą" gościliśmy dziś ks. Jana Kowalika z Krakowa, który przeczytał nam opowiadanie Ewy Stadtmuller pt. "Trzy gwiazdki szczęścia", a potem rozmawialismy z Księdzem o jego pracy i  zadawaliśmy Mu pytania, na które z radością odpowiadał.  

26 Listopad - Grupę "Zajączków" odwiedziła dziś Pani Agata Nowosielska - lekarz pediatra. Pani Doktor opowiedziała nam o tajnikach swojej pracy, a potem, czytając książeczki, zachęcała nas do zdrowego odżywiania się i dbania o zdrowie. 

25 Listopad - "Zajączki" odwiedziły dziś gabinety lekarskie Państwa Przeklasów. Pani Doktor opowiedziała nam o trudnej i odpowiedzialnej pracy lekarza. Wyjaśniła także, że w zawodzie tym istnieją różne specyjalizacje. 

13 Listopad - Grupa "Wiewióreczek" wybrała się dziś na spacer do mogiły żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny. Dzieci oddały hołd bohaterom Narodu Polskiego, zapalając znicz oraz modląc się dla nich o dar nieba.

 12 Listopad - W dniu dzisiejszym po raz pierwszy w naszym przedszkolu odbył się KONKURS PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ, zorganizowany przez s. Teresę Maciejewską i s. Magdalenę Białorudzką. Do udziału w konkursie zgłosiło się 27 dzieci, które z pomocą swoich rodziców uczyły się śpiewu dowolnie wybranej pieśni.
Wykaz dzieci, które przystapiły do konkursu:

1. Aksamit Gabriela - "Przybyli Ułani"
2. Szynali Mateusz - "Przybyli Ułani"
3. Borkowski Jan - "Płynie Wisła"
4. Skawski Karol - "Legiony"
5. Wsół Konrad - " Przybyli Ułani"
6. Kotarba Jakub - "Wojenko, wojenko"
7. Kotarba Angelika - "Wojenko, wojenko"
8. Drat Kamil - "Hymn Polski"
9. Matuła Tomasz - "Płynie Wisła", "Marszerują Strzelcy"
10. Abramczyk Szczepan - "Marszerują Strzelcy"
11. Ogiela Dawid - "Wojenki, wojenko"
12. Bierowiec Kamil - "Gdy żołnierze idą drogą"
13. Bierowiec Kinga - "Gdy żołnierze idą drogą"
14. Wojciechowski Bartosz - "Przybyli Ułani"
15. Majerczyk Bartłomiej - "Boże coś Polskę"
16. Zając Izabela - "Płynie Wisła"
17. Żurek Aleksandra -
18. Nowosielska Weronika - "O mój rozmarynie"
19. Cudek Kinga - "Polskie kwiaty"
20. Franczak Natalia - "Rozkwitały pąki białych róz"
21. Franczak Hubert - "Rozkwitały pąki białych róż"
22. Ogiela Aleksandra - "Jak długo w sercach naszych"
23. Łabuż Anna - "Mazurek 3 maja"
24. Krzysztofiak Grzegorz - "Jak długo w sercach naszych"
25. Łabuz Karolina - "Serce w plecaku"
26. Łabuz Gabriela - "Serce w pecaku"
27. Panek Filip  - "Rota" 

    Na czas konkursu powołane zostało Jury, w którego skład weszli:
1. Porucznik Tadeusz Dębski - kombatant,
2. Pani Teofila Latoś - dyrektor Przedszkola nr 2 w Mszanie Dolnej,
3. s. Maria Dudycz - przełożona domu sióstr przy ul. M. Kolbego 30,
4. s. Helena Kałamucka - organistka

    Rozpoczęcia konkursu dokonała s. Anna Watras (dyrektorka naszego przedszkola), witając wszystkie dzieci, rodziców, gości i szanowne Jury. Po uroczystym powitaniu, nastapiło wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego. Kolejną częścią programu stało się krótkie przemówienie Porucznika Tadeusza Dębskiego, a po nim najważniejszy punkt konkursu - występ dzieci, które swoim śpiewem zachwycały wszystkich. Nie obyło się więc bez łez, wzruszenia i gromkich braw. Po wykonaniu pieśni patriotycznych przez dzieci nastąpiła krótka przerwa, a po niej członkowie Jury wręczyli wszystkim uczestnikom konkursu nagrody - dyplomy i książki pt. "Co wiem o swojej Ojczyźnie?"

7 Listopad - Dziś gościliśmy w naszym przedszkolu aktorów Agencji Artystycznej "Kanon" z przedstawieniem pt. "Baśnie Ezopa". Prezentowani bohaterowie, przekonali nas o tym, że warto czynić dobrze! Od dzisiaj pamiętamy wielkie i mądre przysłowie: "Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe".

PAŹDZIERNIK

30 październik - Grupa "Zajączków" odwiedziła dziś Dom Strażaka w Mszanie Dolnej.   Dzielni strażacy opowiedzieli nam o swoim zawodzie, a potem każdy z nas mógł przyjrzeć się strojowi strażaka. Najwiekszą frajdą stało się jednak oglądanie wozu strażackiego i słuchanie włączonej specjalnie dla nas syreny.

29 październik - Gościem w naszym przedszkolu był dziś Burmistrz Miasta Mszana Dolna - Pan Tadeusz Filipiak, który świętował swoje Imieniny. Dzieci z grupy "Niedzwiadków" recytując wiersze, składały życzenia, a my wszyscy śpiewaliśmy Mu z serca płynące "Sto lat". Pan Burmistrz przywiózł ze sobą dużo radości i uśmiechu. Nie zabrakło też imieninowych cukierków i niespodzianki dla każdego dziecka.

28 październik - Gościliśmy dziś dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej należące do Kółka Misyjnego. Nasi starsi koledzy odegrali dla nas przedstawienie pt. "Gość oczekiwany". My zaś przekazaliśmy im owoce tygodniowej zbiórki na rzecz misji. Przez ich ręce podarowaliśmy dzieciom z Meksyku - zeszyty, długopisy, ołówki i mydełka. Cieszymy się tym, że i my możemy pomóc innym!

21 październik - W naszej przedszkolnej "Przygodzie z literaturą" spotkaliśmy się dzisiaj z poetką mszańskiej ziemi - Panią Władysławą Anną Jamróz. Autorka przedstawiła nam kilka tomików swoich wierszy, czytając te, które sami wybraliśmy.

20 październik - Grupa "Niedzwiadków" udała się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki, gdzie uczestniczyła w programie edukacyjnym poświęconym Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

17 październik - Bezpiecznie z prądem! - Gościlismy dzisiaj pracowników Spółki Enion z Krakowa, którzy w wyświetlonym filmie zapoznali nas z zasadami bezpiecznego zachowania się w pobliżu urządzeń elektrycznych. Stąd wiemy, że prąd może być naszym przyjacielem tylko wtedy, kiedy będziemy się z nim ostrożnie obchodzić!

16 październik - Razem z całą Polską obchodziliśmy dziś XII Dzień Papieski. W każdej grupie opowiadano o "Karolku, który został papieżem". W tym dniu nie zabrakło też modlitwy o Jego beatyfikację. 

15 październik - O godzinie 17.30 razem z dziećmi i rodzicami spotkaliśmy się w Kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego na październikowym różańcu. Przez Serce Maryi prosiliśmy Boga o Jego błogosławieństwo w naszych domach i w przedszkolu.

14 październik - Dzisiaj swoje świeto obchodzą wszyscy Nauczyciele. Także i u nas nie zabrakło gorących życzeń, śpiewów i laurek.

13 październik - Grupa "Zajączków" wyruszyła dziś do Parku Miejskiego w poszukiwaniu Pani Jesieni. Daleka wędrówka zakończyła się powodzeniem - znaleźliśmy Jesień w różnokolorowych liściach i przepieknym krajobrazie.

3 październik - Do przedszkola przyjechał dziś Teatr Lalek z bajką pt. "Kocmołuszek", w której poruszony został temat zdrowego odżywiania, higieny własnej i otoczenia. Treści zawarte w bajce pomogły nam zrozunieć, jak ważne jest korzystanie ze środków higienicznych, tj. mydło, pasta do zebów, szampon, itp.

2 październik - Gościem w przedszkolu był dziś ks. Rafał Ryczek - wikariusz pracujacy w naszej parafii. Opowiadał nam o Aniołach i o swoim Patronie Archaniele Rafale. Z racji Imienin złożyliśmy Mu z serca płynące życzenia.

1 październik - Swoje Imieniny obchodziła dziś s. Teresa Maciejewska - wychowawczyni grupy "Niedzwiadków". Było dużo radości, śpiewów i słodkich cukierków.

 Wrzesień

30 wrzesień - "Zajączki" odwiedziły dzisiaj gabinet stomatologiczny Państwa Grażyny i Macieja Machnickich, znajdujący sie przy ul. Krakowskiej. Wysłuchały tam przepięknej pogadanki na temat codziennej pielęgnacji jamy ustnej, a także przeszły szybki kurs prawidłowego mycia zębów. 

24 wrzesień - Nasze przedszkole odwiedzili dziś aktorzy Firmy muzyczno - edukacyjnej "Profit" z programem pt. "Przez muzykę poznajemy świat".

17 wrzesień - Świetowaliśmy dzisiaj IMIENIMY NASZEGO PRZEDSZKOLA. 17 września przypada bowiem wspomnienie bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego - Patrona przedszkola. Dzień ten spędziliśmy inaczej niż zazwyczaj. W kazdej grupie odbywały się tańce, hulanki i swawole, przeplatane słodkim poczęstunkiem. Poznaliśmy także historię naszego Patrona, a w dowód naszej miłości do Niego, ucałowaliśmy Jego relikwie, prosząc Go o dalszą opiekę.

15 wrzesień - Wielkie świeto w przedszkolu - swoje Imieniny obchodziła dziś s. Przełożona - s. Maria Dudycz. Zaraz po śniadaniu zebraliśmy sie więc w sali "Zajączków", by złożyć Jej najserdeczniejsze życzenia. Siostra Maria poczestowała nas Imieninowymi cukierkami, których smak długo będziemy pamiętać!

10 wrzesień - W naszym przedszkolu gościliśmy dziś Policjanta - Pana Marcina Habiedę.  W bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiedział nam o swoim trudnym i odpowiedzialnym zawodzie, a także zaznajomił nas z zasadami bezpiecznej drogi do przedszkola. To spotkanie pozwoliło zrozumieć każdemu z nas prawdę o tym, że policjant to przyjaciel dzieci, do którego zawsze można zwrócić się z prośbą o pomoc. 

1 wrzesień - Dziś rozpoczęliśmy Nowy Rok Przedszkolny. Wszędzie panowało wiele radości i zadowolenia, choć w grupie "Wiewióreczek" nie brakowało także płaczu i niekończących się przytuleń do rodziców.
    Po południu, o godzinie 16.30 w Kaplicy parafialnej pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego ksiądz Proboszcz Stanisław Parzygnat odprawił uroczystą Mszę Świętą, rozpoczynającą Nowy Rok Przedszkolny. Wspólnie z dziećmi i rodzicami prosiliśmy Dobrego Boga przez wstawiennictwo Patrona naszego przedszkola - bł. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego o błogosławieństwo i obfitość łask w Nowym Roku Przedszkolnym.