A.D. 2011/2012
Historie z przedszkolnej półki
1 września – Rozpoczęliśmy Nowy, Kolejny Rok Przedszkolny. Po długich wakacjach przedszkole wypełniła radość i zadowolenie z powodu powrotu dzieci! Jedynie w grupie „Wiewióreczek” – najmłodszych przedszkolaków nie zabrakło łez spowodowanych rozłąką z rodzicami. Z upływem czasu okazało się jednak, że w przedszkolu można się dobrze bawić i na twarzach naszych nowoprzyjętych przedszkolaków pojawił się uśmiech. Serdecznie witamy naszą nową Siostrę Dyrektor – s. Marię Kiłyk. Cieszymy się z jej obecności wśród nas i życzymy błogosławieństwa Bożego na każdy dzień posługi. Pracę w naszym przedszkolu rozpoczęła Siostra Magdalena Białorudzka, która przejęła obowiązki nauczyciela w najmłodszej grupie „Wiewióreczek”. Miło nam jest też gościć Siostrę Lidię Tendelską oraz Siostrę Lidię Ziembowicz, które odbywają w Naszym Przedszkolu praktykę formacyjną. Wszystkie Siostry witamy bardzo serdecznie – życzymy radości, pokoju i wielu łask Bożych w pracy z przedszkolakami. O godzinie 16.00 w Kaplicy Parafialnej pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego Ksiądz Proboszcz Stanisław Parzygnat odprawił uroczystą Mszę Świętą w intencji Dzieci, Rodziców oraz Personelu Przedszkola. Wspólnie prosiliśmy Dobrego Boga o błogosławieństwo na cały Rok Przedszkolny 2011/2012.
14 września – W naszym przedszkolu gościliśmy Pana Policjanta –
tatusia Karolka z grupy „Zajączków”. Pan Policjant przypomniał nam zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Ponadto w ciekawy sposób opowiedział o swoim zawodzie oraz pokazał wyposażenie, które potrzebne jest do pracy każdemu funkcjonariuszowi policji. Podczas tego spotkania dzieci mogły przekonać się że Policjant to przyjaciel dzieci, który zawsze nam pomoże gdy zajdzie taka potrzeba.
15 września – Dzisiaj w przedszkolu obchodziliśmy Wielkie Święto. Mianowicie swoje imieniny obchodziły: Siostra Przełożona oraz Siostra Organistka. Dlatego zebraliśmy się w sali „Zajączków” by złożyć Siostrom z serca płynące życzenia, wręczyć wykonane przez dzieci prezenty oraz zaśpiewać wspólnie piosenki. Nie zabrakło również imieninowych cukierków, które bardzo smakowały wszystkim przedszkolakom.
16 września – Dziś obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie Świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – Patrona Naszego Przedszkola. O godzinie 11.00 udaliśmy się do Kaplicy Przedszkola aby wspólną modlitwą podziękować Dobremu Bogu za Patrona. Zaśpiewaliśmy również Hymn naszego Przedszkola. Następnie w dowód naszej miłości ucałowaliśmy relikwie Świętego Zygmunta prosząc Go o dalszą opiekę nad nami i przedszkolem. O godzinie 13.00 obejrzeliśmy przedstawienie pt: „Przygoda Zająca Poziomki – ABC zdrowia na wesoło” w wykonaniu aktorów Teatru Bajdurka z Rabki Zdroju. Była to historia zajączka łakomczuszka, która w zabawny sposób przekazała dzieciom, jak ważne w życiu jest zdrowe odżywianie, higiena oraz sport. Przedszkolaki spontanicznie włączyły się w akcję przedstawienia. Śpiewały oraz tańczyły wraz z aktorami a nawet wykonywały ćwiczenia gimnastycznej
4 października – Gościliśmy aktorów z Teatru Lajkonik z Krakowa, którzy zaprezentowali przedstawienie pt: „Bezpieczny przedszkolak”. Podczas spektaklu dzieci poznały zasady bezpieczeństwa, jakimi powinien kierować się każdy przedszkolak. Dowiedziały się między innymi, jak należy zachować się podczas spotkania z nieznajomym oraz jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.
11 października – Dzisiaj o godzinie 17.30 zebraliśmy się wszyscy w Kaplicy parafialnej aby uczestniczyć w Nabożeństwie Różańcowym, które zostało poprowadzone przez Dzieci, Rodziców oraz Personel przedszkola. Podczas modlitwy prosiliśmy Dobrego Boga o błogosławieństwo dla nas i naszych bliskich.
12 października – Grupy „Zajączki” oraz „Sarenki” wybrały się na wycieczkę do DINOZATORLANDU – Parku Dinozaurów w Zatorze. Na szczęście pomimo niesprzyjającej pogody w poprzednich dniach, w dzień wycieczki na niebie ukazało się słoneczko i dzieci mogły spokojnie spacerować po parku oglądając duuuże dinozaury, które zrobiły na nich ogromne wrażenie. Następnie dzieci wzięły udział w programie edukacyjnym – pogadance na temat dinozaurów oraz wyklejaniu dinozaura z modeliny. Przedszkolaki bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem. Wielką radość sprawiło im także korzystanie z placu zabaw który znajduje na terenie parku, szczególnie przejazd kolorowym pociągiem. Dzieci chętnie zjadły także pyszny obiadek w plenerze i zmęczone ale zadowolone powróciły autokarem do Mszany Dolnej w której czekali na nich stęsknieni rodzice
16 października - Grupa „Zajączków’ udała się na wycieczkę do zakładu krawieckiego w którym pracuje mamusia Emilki. Podczas wizyty dzieci dowiedziały się czym zajmuje się krawcowa oraz jakimi przyborami posługuje się w swojej pracy. Mogliśmy także spróbować swoich możliwości szyjąc na maszynie, oczywiście przy pomocy pani krawcowej. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak maszyna, która potrafi wyszywać różne wzory, także Liebert. Mama Emilki wyszyła dla nas napis „Zajączki” – czyli nazwę naszej grupy. Zobaczyliśmy też jak wygląda żelazko krawieckie a także do czego służy manekin. Wycieczka była bardzo udana i ciekawa. 27 października – W dniu dzisiejszym dzieci z najmłodszych grup w naszym przedszkolu wyruszyły na wycieczkę do Teatru Lalek „RABCIO” w Rabce Zdroju. Przedszkolaki miały przyjemność obejrzeć spektakl pt: „Miś Tymoteusz Rym Cim Cim” który w zabawny sposób przedstawiał historię Misia Tymoteusza, jego Tatusia oraz Pieska który został ich przyjacielem. Dzieci z przejęciem śledziły przygody bohaterów spektaklu. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom. Były one pod wrażeniem prawdziwej sceny, aktorów, wielkich miękkich lalek i dynamicznej muzyki. Po spektaklu przedszkolaki nagrodziły aktorów gromkimi brawami. 28 października – W ten dzień jak co roku odwiedził nas Pan Burmistrz – Tadeusz Filipiak, by świętować z nami swoje imieniny. Dzieci pięknie wyrecytowały przygotowane specjalnie na tę uroczystość wierszyki, następnie zaśpiewaliśmy kilka piosenek wśród których znalazło się oczywiście „Sto lat”. Na końcu przedszkolaki wręczyły Panu Burmistrzowi laurki i prezenty, które własnoręcznie przygotowały. Natomiast nasz gość poczęstował wszystkie dzieci pysznymi cukierkami imieninowymi. 30 października – Odbyła się uroczystość poświęcenia Kościoła w Mszanie Dolnej, podczas której delegacja dzieci z naszego przedszkola, ubrana w stroje regionalne, wręczyła księdzu proboszczowi Stanisławowi Parzygnatowi pluszowego baranka na znak, że wszystkie parafialne „owieczki” uważają go za najlepszego pasterza, który je prowadzi. Przedszkolaki wręczyły również kard. Stanisławowi Dziwiszowi i innym obecnym kapłanom symboliczne róże.
10 listopada – W naszym przedszkolu odbył się Konkurs Piosenki i Poezji Patriotycznej w którym wzięło udział 27 uczestników: 18 dzieci z naszego przedszkola, 5 dzieci z Przedszkola Parafialnego nr 188 na Wzgórzach Krzesławickich w Krakowie, 2 dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Mszanie Dolnej oraz 2 dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 2 w Mszanie Dolnej. Występy oceniało Jury w skład którego weszli: Pan ppłk Artur Baniowski, Siostra Organistka Stanisława Wojtyczko oraz Pani Elżbieta Adamczyk. Konkurs rozpoczęła Siostra Dyrektor, która powitała wszystkich uczestników, gości oraz wspaniałe Jury. Po powitaniu nastąpiło odśpiewanie Hymnu Narodowego oraz Hymnu Naszego Przedszkola. Kolejnym punktem konkursu były występy uczestników, którzy perfekcyjnie zaśpiewali piosenki oraz recytowali wzruszające wiersze patriotyczne. Po występach Jury udało się na naradę. Decyzja o tym kto zostanie zwycięzcą nie była łatwa ponieważ uczestnicy przygotowali występy na wysokim poziomie.
Ostatecznie w grupie dzieci młodszych (3-4 lata) w kategorii piosenka:
Miejsce I zajęła Aleksandra Sentyrz
Miejsce II zajęła Karolina Chrustek
Miejsce III zajęła Sara Jarosz
W kategorii wiersz:
Miejsce I zajęła Kinga Malec
Miejsce II zajęła Gabriela Łabuz
Miejsce III zajął Jakub Kozicki
W grupie dzieci starszych (5-6 latków) w kategorii piosenka:
Miejsce I zajęły na równi Julia Chlipała oraz Gabriela Ogiela
Miejsce II zajęli na równi Karolina Machał oraz Jan Gocał
Miejsce III zajęła Julia Nowosielska
W kategorii wiersz:
Miejsce I zajęły na równi Natalia Karpińska oraz Weronika Pitala
Miejsce II zajęli na równi Maciej Aksamit oraz Bartosz Strona
Miejsce III zajęli na równi Jakub Stec oraz Mateusz Woźnicki
Wszyscy dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Siostra Dyrektor pogratulowała uczestnikom odwagi i pięknych występów i zaprosiła do udziału w kolejnym konkursie. 16 listopad – Dzieci z grupy Sarenki odwiedziły Szkołę Podstawową Nr 1 w Mszanie Dolnej. Mieliśmy możliwość zwiedzenia szkoły oraz spotkania się ze starszymi koleżankami i kolegami. Wielu z nich do niedawna uczęszczało z nami do przedszkola! Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Dzieci bardzo zadowolone i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.
23 listopad - przybył do naszego przedszkola ksiądz Józef Małota, który z zamiłowania jest myśliwym. Na spotkanie z gr. „Sarenki” i „ Zajączki” przyprowadził psa - towarzysza swoich myśliwskich wypraw.
Aby przybliżyć działania myśliwego rozpoczął od zapoznania nas z Legendą o Św. Hubercie - patronie myśliwych. Bardzo zaciekawiła nas ta niezwykła opowieść.
Podczas spotkania poznaliśmy pracę myśliwego, w jaki sposób pomagają zwierzętom w lesie i dlaczego są potrzebni. Obejrzeliśmy na komputerze ciekawy film przedstawiający obowiązki, pomoc myśliwych wobec zwierząt - jak je dokarmiają, uwalniają z zastawionych przez kłusowników sideł.
Dzięki temu spotkaniu mogliśmy poznać ciekawostki z życia zwierząt. Ponadto na fotografiach obejrzeliśmy zwierzęta, które można spotkać w naszych lasach.Ks. Józef pokazał nam swoje trofea, które sam upolował w kraju i za granicą: kaczkę, głowę sarny, świstaka. Bardzo ucieszyło nas to niezwykłe spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
25 listopada – Gościliśmy w naszym przedszkolu dobrze znanych nam artystów z „Baśniowej Kapeli”, którzy tym razem przyjechali z przedstawieniem pt: „Opowieści z Rusinowej Polany”. Dzieci wysłuchały opowieści o owieczkach z Rusinowej Polany i czyhających na nie niebezpieczeństwach przeplatanej piękną góralską muzyką. Twarze małych widzów zmieniały się zgodnie z emocjami towarzyszącymi podczas przedstawienia. Nie zabrakło bowiem podczas spektaklu chwil radości, smutku a także grozy. Przygody owieczek skończyły się jednak szczęśliwie a kolejne spotkanie z „Baśniową Kaeplą” pozostawiło dzieciom wiele miłych wspomnień. 6 grudnia – Dzisiaj odwiedził nas długo oczekiwany gość – Święty Mikołaj! Przybył w asyście swoich pomocników – Aniołków. Święty Mikołaj spotkał się z dziećmi z wszystkich grup. Przedszkolaki zaprezentowały przygotowane na tę okazję piosenki i wierszyki. W zamian za dobre zachowanie w ciągu całego roku dzieci otrzymały piękne prezenty. Radości nie było końca! Żegnając się Święty Mikołaj obiecał, że odwiedzi wszystkie grzeczne dzieci już za rok! 7 – 8 grudnia – W tych dniach grupy „Niedźwiadków” i „Zajączków” gościły wyjątkowego gościa - mamę Zuzi i Jasia, która pracuje w zawodzie lekarza weterynarii. Pani doktor przyniosła ze sobą jednego ze swoich podopiecznych – kotka, który szybko zaprzyjaźnił się z przedszkolakami. Dzięki temu dzieci mogły bliżej poznać wygląd i zwyczaje kotków. Pani Doktor zwróciła również uwagę na to, że o zwierzęta trzeba dbać i dobrze się nimi opiekować żeby były zadowolone i zdrowe. Podczas tego spotkania mogliśmy również zobaczyć przybory potrzebne lekarzowi weterynarii do badania oraz leczenia zwierząt. Wizyta Pani Doktor i małego kotka bardzo podobała się dzieciom, za co serdecznie dziękujemy! 19 - 22 grudnia – W tych dniach odbyły się przedstawienia Jasełkowe przygotowane przez dzieci z wszystkich grup. Jako pierwsze zadebiutowały najmłodsze przedszkolaki „Wiewióreczki”, drugiego dnia występowały „Niedźwiadki”, następnie „Sarenki” i na końcu najstarsi w przedszkolu czyli „Zajączki”. Na występy zostali zaproszeni nasi Kochani Rodzice. Każde spotkanie rozpoczynał występ przedszkolaków, po którym wszyscy dzieliliśmy się opłatkiem. Następnie dzieci wraz z rodzicami przechodzili do jadalni na wspólny poczęstunek i kolędowanie przy akompaniamencie instrumentów muzycznych. Podczas tych dni atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wypełniła całe przedszkole. 11 stycznia - O godzinie 17.30 dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami oraz personelem przedszkola Rodzice zebrały się w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego by adorować przy żłóbku małego Pana Jezusa. Przedszkolaki śpiewały kolędy oraz pięknie powiedziały wierszyki przy żłóbku. Po adoracji Ksiądz Proboszcz Stanisław Parzygnat odprawił w intencji wszystkich przedszkolaków, ich rodzin oraz personelu przedszkola Mszę Świętą. 12 stycznia – Dzisiaj odbył się kolejny koncert edukacyjny agencji „Pro-Arte pt: „Tańce Narodów Europy”. Tym razem przedszkolaki mogły zobaczyć jak wygląda wiolonczela oraz posłuchać utworów zagranych na tym właśnie instrumencie. Niektórzy mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych. Przedszkolakom bardzo podobał się koncert z zaciekawieniem słuchały wszystkich wykonanych przez muzyków utworów. 16-19 stycznia – W tych dniach w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Babci i Dziadka! Wszystkie grupy przedstawiły Jasełka w swoim wykonaniu, po których zaśpiewały radosne piosenki oraz złożyły piękne życzenia dla swoich Babci i Dziadków. Ponadto dzieci wręczyły swoim kochanym Gościom prezenty, które specjalnie dla nich przygotowały w podziękowaniu za opiekę, miłość oraz cierpliwość którymi Babcie i Dziadkowie obdarzają swoje wnuczęta. Po występach, Goście zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek i kolędowanie. Dzieci były szczęśliwe że mogły przyjąć w przedszkolu tak cudownych i wyjątkowych Gości. 20 stycznia – Dzisiaj nasze przedszkole gościło dzieci z klas I Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mszanie Dolnej, które przyszły w odpowiedzi na zaproszenie dzieci z grypy „Sarenki”. Uczniowie obejrzeli przedstawienie Jasełkowe w wykonaniu Grupy „Sarenek”. Po przedstawieniu zostali zaproszeni na poczęstunek i zwiedzanie przedszkola. Spora część naszych gości dobrze zna przedszkole ponieważ są jego absolwentami. Dlatego spotkali oni swoich młodszych kolegów oraz Siostry i Panie, które niedawno opiekowały się nimi. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Mamy nadzieję że pierwszoklasiści odwiedzą nas kolejny raz. 23 stycznia – Przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt: „O niegrzecznym Filipku, zielonym ogonie, czarach i co z tego wynikło” w wykonaniu aktorów z teatru „Pryzmat”. Miały możliwość poznania pouczającej historii małego Filipka, który z łobuziaka niszczącego przyrodę przemienia się w dojrzałego i rozsądnego chłopca. Dzieci dowiedziały się, że należy szanować przyrodę, ponieważ to właśnie od ludzi zależy jak będzie wyglądać ziemia na której żyjemy. 25 stycznia – W naszym przedszkolu odbył się Wielki Bal Karnawałowy! Dlatego też do przedszkola przyszły księżniczki, wróżki, królewiczowie, rycerze, dinozaury i wiele innych postaci bajkowych. W trakcie trwania balu dzieci mogły wykorzystać umiejętności nabyte podczas zajęć tanecznych a także wziąć udział w wielu ciekawych zabawach i konkursach takich jak: taniec z balonem, taniec na gazetach, czy konkurs wiedzy o postaciach z bajek. Był to wyjątkowy bal karnawałowy na którym wszyscy się dobrze bawili.
22 luty – Wszystkie przedszkolaki uczestniczyły we Mszy Świętej, która została odprawiona o godzinie 10.30 w Kaplicy Naszego Przedszkola. Podczas Mszy Świętej modliliśmy się o dobre przeżycie Wielkiego Postu i przygotowanie do Świąt Wielkanocnych.28 luty – Gościliśmy artystów z „Baśniowej Kapeli”, którzy zaprezentowali nam przedstawienie pt: „Radio Smyk SM – bajka o zdrowiu z modlitwą za chorych. Bohaterem historii był mały bocian Piąteczka, który z konieczności musiał opuścić swoją rodzinę. Źle traktowany i niezdrowo karmiony (popcorn, chipsy i coca - cola) bocianek trafił do szpitala. Na szczęście w Leśnej Klinice udało się wyleczyć Piąteczkę. Żywiołowy taniec radości odtańczyły wszystkie przedszkolaki. Przedszkolakom występ bardzo się podobał. Dzieci chętnie włączały się do śpiewu i wspólnej zabawy.8 marca – Przedszkolaki miały okazję obejrzeć teatrzyk pt: „Przygody Misia Szymka” w wykonaniu aktorów z krakowskiej Agencji Artystycznej Kanon. Głowni bohaterowie przedstawienia - miś Szymek i skrzatka Kruszynka przekonali nas o tym, jak ważne jest używanie słów proszę, przepraszam i dziękuję. 12-13 marca – W naszym przedszkolu odbyły się warsztaty teatralne „Teatr przedmiotu – teatr wyobraźni” prowadzone przez panią Katarzynę Pędzimąż z Teatru Lalek „Rabcio”. Dzieci z zaangażowaniem brały udział w zajęciach podczas których mogły wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe oraz dramowe. Ponadto pani Katarzyna pokazała nam maski które znajdują się w teatrze. Mieliśmy okazje je przymierzyć i wcielić się w pewne role. Spotkanie było bardzo udane. Wśród dzieci znalazło się nawet kilka talentów aktorskich.
21 marzec – Dzisiaj dzieci z grupy „Wiewióreczki” miały bardzo słodki dzień. Przyszła do nas mama Ani, która pracuje w zawodzie cukiernika. Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć jak robi się ciasto na pyszne babeczki. Następnie każdy z nas mógł uformować własną babeczkę w foremce. Kiedy babeczki zostały upieczone mama Ani pokazała nam, jak ubija się bitą śmietankę, po czym umieściliśmy nią na naszych przysmakach. Na końcu każdy z nas mógł wybrać owoce jakimi chce ozdobić babeczkę. Poza babeczkami upiekliśmy także ciasteczka w wybranych przez dzieci kształtach np. w kształcie samochodu, gwiazdki, serduszka. Dzieci miały wielką frajdę podczas tworzenia własnych babeczek i ciasteczek. Jednak jeszcze więcej przyjemności sprawiło im próbowanie własnoręcznie przygotowanych słodkości.
23 marzec - Dzieci wzięły udział w programie artystycznym pt: „Wiosna”. Podczas tego programu mogły tańczyć, śpiewać i bawić się w rytm przedszkolnych hitów. A w międzyczasie pozowały do zdjęć z motylkiem J
2 kwietnia – Odbył się teatrzyk pt: „O Karolku – Janie Pawle II”. W kolejnych scenach poznawaliśmy historię życia Karola Wojtyły, aż do momentu w którym został Papieżem. Dowiedzieliśmy się, że był on człowiekiem sprawiedliwym, skromnym, pobożnym, który potrafił pomóc każdej osobie znajdującej się w potrzebie. Dzieci z zaciekawieniem oglądały teatrzyk i dzięki niemu utrwaliły wiadomości na Wielkiego Człowieka jakim był Jan Paweł II.
6 kwietnia - Dzisiaj czyli w Wielki Piątek wszystkie przedszkolaki wraz z Siostrami, Paniami oraz Rodzicami udały się do Kościoła Parafialnego pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej aby adorować Pana Jezusa w Ciemnicy. Recytowaliśmy dla niego wiersze oraz śpiewaliśmy na Jego chwałę…
18 kwietnia – Odbył się w naszym przedszkolu konkurs pt: „O Karolku – Janie Pawle II”. Do rozstrzygnięcia wyników konkursu zostało powołane Jury w składzie: Ks. Mateusz Korpak, p. Maria Świder oraz p. Katarzyna Łotocka. Jako pierwsze udział w konkursie wzięły dzieci z młodszych grup wiekowych tj. Wiewióreczki i Niedźwiadki, których zadaniem było wyrecytować dowolnie wybrany wiersz o Janie Pawle II. Oczywiście przedszkolaki przygotowały się do konkursu wspaniale. Wiersze były przepiękne. Jednak spośród uczestników w tej kategorii zostały wybrane trzy pierwsze miejsca:
Miejsce I zajął Jakub Baniowski
Miejsce II zajęła Gabriela Łabuz
Miejsce III zajęła Kinga Malec
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za uczestnictwo w konkursie oraz nagrody rzeczowe.
Po konkursie wierszy nastąpił Quiz wiedzy o Janie Pawle II w którym wzięły udział dzieci ze starszych grup tj. Sarenki i Zajączki. Dzieci przygotowały się do Quizu bardzo dobrze, dlatego nie obyło się bez dogrywki. Rozstrzygnięcie konkursu było bardzo trudne. Ostatecznie wyłoniono pięć pierwszych miejsc, które zdobyli:
Bartosz Baniowski
Julia Chlipała
Laura Czech
Julia Porębska
Kamil Spórna
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za uczestnictwo w Quizie oraz nagrody rzeczowe.
Na zakończenie konkursu dzieci ze starszych grup wiekowych zaśpiewały piosenkę o Janie Pawle II. Siostra Dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom za wzięcie udziału w konkursie i zaprosiła dzieci do udziału w następnych konkursach. Konkurs przybliżył dzieciom postać Jana Pawła II, przypomniał im jak wielkim był on człowiekiem, Papieżem, Polakiem. Miejmy nadzieję, że pamięć o nim nigdy nie zaginie.
19 kwietnia – Dzisiaj odbył się kolejny koncert edukacyjny agencji „Pro – Arte” pt: „Głosy Natury”. Podczas ostatniego koncertu muzyki poważnej przedszkolaki poznały takie instrumenty jak: flet i fortepian. Wielu przedszkolaków było pod wrażeniem gry na instrumentach i postanowiło, że w przyszłości też zdobędzie tę umiejętność.
27 kwietnia – Dzieci z grupy „Wiewióreczki” i „Niedźwiadki” udały się na wycieczkę do zagrody. Podczas tej wyprawy przedszkolaki mogły zobaczyć gdzie mieszkają zwierzęta takie jak: krowy, kury, kaczki, świnki, kurczęta oraz zobaczyć je na żywo. Ponadto dowiedzieliśmy się od Pani Gospodyni - babi Oli z grupy „Wiewióreczki” co jedzą zwierzęta mieszkające w zagrodzie oraz jakie mają przyzwyczajenia. Wycieczka bardzo podobała się wszystkim przedszkolakom, była świetnym podsumowaniem tego o czym dzieci uczyły się przez cały tydzień.
30 kwietnia – Gościliśmy wolontariuszy ze Służby Maltańskiej, którzy pokazali nam jak wyglądają materiały opatrunkowe oraz jak należy ich używać, kiedy zajdzie taka potrzeba. Ponadto wolontariusze powiedzieli jak należy wezwać pomoc w razie wypadku. Mogliśmy także usłyszeć bicie serduszek naszych kolegów przez specjalne słuchawki w które była wyposażona Służba Maltańska. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem brały udział w zajęciach podczas których zdobyły ważne informacje na temat pierwszej pomocy.
7 maja - Gościliśmy aktorów z Teatru „Bajdurka”, którzy tym razem zaprezentowali nam przedstawienie pt: „Powrót do domu – Opowieść o przyjaźni i poświęceniu”. Poznaliśmy losy przyjaciół z ogrodu zoologicznego – misia polarnego Beniamina i krokodyla Funio. Zwierzęta pokazały jak ważne jest, by mieć prawdziwego przyjaciela oraz pomogły nam zrozumieć, że o każdą przyjaźń trzeba dbać i pielęgnować ją.
14 maja – Odwiedził nas Pan Strażak – tato Julki z Grupy „Niedźwiadki”. W trakcie wizyty dzieci dowiedziały się na czym polega praca Strażaka, zobaczyły jak wygląda mundur oraz wyposażenie prawdziwego strażaka. Ponadto dowiedzieliśmy jakie istnieją niebezpieczeństwa związane z ogniem oraz jak należy reagować w sytuacji zagrożenia. Przeprowadzona została również ewakuacja w celu zapoznania dzieci z prawidłową reakcją i zachowaniem w przypuszczalnie zaistniałej sytuacji zagrożenia. Spotkanie z Panem Strażakiem przebiegło w miłej atmosferze, dzieci z chęcią rozmawiały z gościem. Po spotkaniu większość chłopców powiedziało, że chce w przyszłości zostać Strażakiem.
21 maja - w poniedziałek dzieci z grupy „ Sarenki” i „ Zajączki” wybrały się na autokarową wycieczkę do królewskiego miasta Krakowa. Tam zaplanowane było wejście z przewodnikiem do „Ogrodu Doświadczeń” im. Stanisława Lema gdzie prze około 90 minut mogliśmy eksperymentować i bezpośrednio doświadczać praw przyrody. Najbardziej zaciekawiły nas eksperymenty z wodą, barwami –między innymi mogliśmy zaobserwować jak powstaje tęcza. Doświadczyliśmy jak kręci się piruety i co sprawia, że kręcimy się szybciej a co wolniej. Ogród kryje w sobie wiele ciekawostek zarówno dla małych jak i dużych odkrywców. Po zwiedzaniu „Ogrodu Doświadczeń” wróciliśmy do autokaru by posilić się pysznymi kanapkami i herbatką. Gdy na nowo nabraliśmy sił przejechaliśmy do „ Parku Jordanowskiego” gdzie czekał na nas wspaniale wyposażony plac zabaw. Szaleństwa nie miały końca, tam mogliśmy nacieszyć się wspólnymi zabawami. Po tak intensywnych zabawach nadszedł czas na posiłek. Na obiad zostaliśmy zaproszeni do Domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi na ul. Parkową, tam posililiśmy się, a następnie przejechaliśmy na Stare Miasto, by zwiedzić piękny Kraków. Zaraz po wyjściu z autokaru udaliśmy się na spacer brzegiem Wisły i tak dotarliśmy pod Smoczą Jamę by przywitać się ze Smokiem. Wiele radości sprawiło nam przejście wśród straganów z pamiątkami gdzie kupiliśmy pamiątki jako wspomnienie wspaniałej wycieczki. Następnie przechodząc koło Wawelu, spacerując Krakowskimi uliczkami udaliśmy się na Rynek, by tam pokłonić się w Kościele Mariackim- udało nam się przejść przed piękny ołtarz Wita Stwosza. Po wyjściu z Kościoła wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej. Spacerując po Rynku zachwyciły nas krakowskie kwiaciarki następnie przeszliśmy przez cudowne Sukiennice. W drodze powrotnej Plantami przeszliśmy na ul. Franciszkańską pod okno papieskie, gdzie w modlitwie prosiliśmy błogosławionego Jana Pawła II o opiekę i wstawiennictwo. I tak dotarliśmy do autokaru, tam zjedliśmy podwieczorek i ruszyliśmy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach by oddać się choć na chwilę modlitwie i ucałować relikwie Siostry Faustyny. Zadowoleni z udanej wycieczki i wspaniałej pogody ruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka do Krakowa obfitowała w mnóstwo atrakcji, które pozostaną w naszej pamięci na zawsze.
22 maja – Dzieci z grupy „Wiewióreczki” oraz „Niedźwiadki” wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Krakowie. Piękna pogoda dopisała już od samego rana i tuż po śniadaniu dzieci wraz z Siostrami i Paniami wyruszyły w drogę. Podróż do Krakowa przebiegła w milej atmosferze i szybko dotarliśmy na miejsce. W Ogrodzie Zoologicznym byliśmy pod wrażeniem pięknych zwierząt: małpek, słoni, lwów, tygrysów a także maleńkich ptaszków i myszek. Kiedy już zobaczyliśmy wszystkie zwierzątka, udaliśmy się na pyszny obiad, który w plenerze smakował wyśmienicie. Po obiedzie wróciliśmy do Ogrodu Zoologicznego, aby zobaczyć jak przebiega karmienie fok. Było to świetne widowisko. Następnie udaliśmy się na piknik, na polanę w okolicach Zoo. Tam dzieci zjadły podwieczorek i mogły sobie odpocząć w cieniu drzew a także pobawić się chwilkę. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do autokaru i ruszyliśmy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, by ucałować relikwie Siostry Faustyny i pomodlić się choć na chwilkę, dziękując Dobremu Bogu za wspaniałą wycieczkę i prosząc Go o bezpieczny powrót do domu. Następnie wróciliśmy do autokaru i pełni wrażeń zasnęliśmy by obudzić się już w Mszanie Dolnej w której czekali na nas stęsknieni rodzice. Wszystkim dzieciom wycieczka bardzo się podobała, będą ją na pewno długo i dobrze wspominać.
26 maja – Na przedszkolnym placu zabaw odbyło się Wielkie Święto Rodziny! Uroczystość rozpoczęła Siostra Dyrektor, która powitała wszystkich gości oraz podziękowała rodzicom za całoroczną współpracę z przedszkolem. Następnie została odmówiona Litania do Najświętszej Maryi Panny, po której rozpoczął się występ przedszkolaków. Dzieci zaprezentowały wierszyki oraz piosenki, przygotowane specjalnie na tę okazję. Po licznych i głośnych owacjach, każdy przedszkolak wręczył swoim rodzicom własnoręcznie zrobione prezenty. Następnie odbył się pokaz tańca w którym wzięły udział dzieci, uczęszczające przez cały rok na zajęcia taneczne. Kolejnym punktem spotkania był ciepły poczęstunek, po którym rozpoczął się pokaz Służby Maltańskiej i zorganizowany przez nią konkurs dotyczący pierwszej pomocy. Nie zabrakło także sportowych konkurencji, podczas których rodzice wraz ze swoimi pociechami wytrwale walczyli o zajęcie pierwszego miejsca. Ponadto podczas Święta Rodziny w naszym przedszkolu dzieci miały możliwość zabawy w suchym basenie, malowania twarzy oraz rysowania na papierze razem z całą swoją rodziną. Święto Rodziny zakończył występ zespołu „Flik Family”.
1 czerwiec – Nareszcie nadszedł dzień, na który wszystkie przedszkolaki czekały z niecierpliwością – Dzień Dziecka. Podczas tego święta tradycyjnie, jak co roku odbyło się przedstawienie przygotowane przez s. Marię Król oraz rodziców naszych przedszkolaków. Tym razem rodzice wcielili się w postaci: Króla, Królewny, Pieska, Bociana, Kwiatuszka oraz dziewczynki Helenki. Losy bohaterów udowodniły najmłodszym, że należy pomagać innym ludziom w potrzebie, nie zwracając uwagi na to, czy sami będziemy mieli z tego korzyści. Po przedstawieniu dzieci otrzymały słodkie upominki. Następnie odbyła się zabawa taneczna ze wszystkimi postaciami z bajki. Atmosfera była wspaniała i przedszkolaki z pewnością odczuły że właśnie tego dnia jest ich wielkie święto! :)16 czerwiec – O godzinie 10. 30 w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, odbyła się peregrynacja Obrazu Pana Jezusa Miłosiernego „Jezu ufam Tobie” z Relikwiami Świętej Siostry Faustyny i Błogosławionego Jana Pawła II. W adoracji wzięły udział dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami oraz personelem przedszkola. Śpiewaliśmy pieśni oraz recytowaliśmy piękne wiersze. Następnie o godzinie 11. 00 ksiądz Mateusz Korpak odprawił Mszę Świętą w intencji wszystkich dzieci. Po Mszy Świętej ucałowaliśmy relikwie Świętej Siostry Faustyny oraz Błogosławionego Jana Pawła II. 18 czerwiec - „Sarenki” wybrały się na wycieczkę autokarową do wioski indiańskiej w Szczyrzycu oraz do Stadniny Koni „Apacz” na Mszanie Górnej. Podczas oprowadzania nas po wiosce indiańskiej przez przewodnika, zostaliśmy zapoznani z elementami kultury indiańskiej. Następnie mogliśmy wziąć udział w indiańskich grach i zabawach co przysporzyło nam wiele radości. Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do stadniny koni „Apacz”. Wielką atrakcją w stadninie była indywidualna przejażdżka konna. Mogliśmy tam również obejrzeć stajnię poznać konie różnych ras. Na końcu odbyło się ognisko podczas którego piekliśmy pyszne kiełbaski, którymi następnie z uśmiechami na twarzach zajadaliśmy się. Wycieczka była bardzo udana. Pozwoliła nam przenieść się na jeden dzień do świata Indian i koni.
19 czerwiec – Dzieci z grupy „Wiewióreczki” oraz „Niedźwiadki” wybrały się na wspaniałą wycieczkę do DINOLANDU w Zatorze. Rano wcześniej niż zwykle bo o godzinie 7. 30 zjedliśmy pyszne i pożywne śniadanko w przedszkolu, natomiast o godzinie 8. 00 wyruszyliśmy do Zatoru. Kiedy dotarliśmy na miejsce, od razu ruszyliśmy zobaczyć jak wyglądają wielkie dinozaury znajdujące się w parku. Początkowo dzieci nieśmiało wkraczały na teren na którym znajduje się tyle dinozaurów, jednak po chwili, kiedy okazało się że nie są one prawdziwe, dzieci z ciekawością przyglądały się różnym okazom. Największe wrażenie wywarł na nich dinozaur, który może oblać dzieci wodą oraz dinozaur który płacze, ponieważ kiedyś był księżniczką jednak został zamieniony na zawsze w dinozaura. Kiedy zwiedziliśmy park dinozaurów wybraliśmy się na pyszny obiad w plenerze. Następnie ruszyliśmy do parku owadów, gdzie zobaczyliśmy ogromnej wielkości biedronkę, konika polnego a nawet stonkę ziemniaczaną. Kolejnym punktem naszej wycieczki był plac zabaw, który znajduje się na terenie parku. Dzieci z radością korzystały z karuzeli oraz udały się na przejażdżkę kolorową ciuchcią. Wrażeń i emocji tego dnia nie zabrakło. Kiedy ruszyliśmy w drogę powrotną zaśpiewaliśmy sobie jeszcze kilka przedszkolnych hitów, jednak zmęczenie po pełnym wrażeń dniu było tak wielkie, że większość dzieci zasnęła w autokarze. Obudziliśmy się dopiero w Mszanie Dolnej gdzie powitali nas stęsknieni rodzice, którzy z pewnością będą mieli wiele opowieści do wysłuchania na temat dzisiejszego dnia.
20 czerwiec - Odbył się występ dzieci uczęszczających przez cały rok na kółko teatralne prowadzone przez panią Katarzynę Pędzimąż – aktorkę z Teatru Lalek „Rabcio” w Rabce Zdroju. Dzieci w czterech grupach wiekowych pokazały na scenie cztery żywioły. Występ wywarł na widzach ogromne wrażenie. Dzieci poruszały się po scenie oraz odgrywały swoje role jak profesjonaliści. Oklaskom nie było końca. Po przedstawieniu Pani Katarzyna podziękowała wszystkim małym artystom za owocną współpracę oraz rozdała chętnym rodzicom stroje z teatru, w których mieli się oni zaprezentować na scenie. Zadanie zostało doskonale wykonane przez naszych rodziców oraz przysporzyło wiele radości i uśmiechu na twarzach dzieci i pozostałych widzów.
21 czerwiec – O godzinie 10. 00 odbyło się rozdanie dyplomów „Superprzedszkolaka” oraz pamiątkowych książek dzieciom z młodszych grup w naszym przedszkolu. Siostra Dyrektor podziękowała najmłodszym za cały rok przedszkolny oraz pogratulowała im wytrwałości w uczęszczaniu do przedszkola. Następnie każdy przedszkolak odebrał z rąk Siostry Dyrektor dyplom oraz książkę po czym zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie grupowe.
Po południu o godzinie 15. 00 odbyło się uroczyste pożegnanie dzieci uczęszczających do przedszkolnej zerówki. Jako pierwsze swój występ zaprezentowały „Zajączki”, które odegrały historię życia Świętej Faustyny Kowalskiej. Następnie dzieci z grupy pięciolatków czyli „Sarenek” pożegnały swoich starszych kolegów piosenkami i wierszykami. Ponadto przedszkolaki wręczyły sobie na pamiątkę własnoręcznie wykonane prezenty. Na koniec Siostra Dyrektor wręczyła wszystkim przedszkolakom dyplomy ukończenia przedszkola oraz pamiątkowe książki. Wszystkim „Zajączkom” opuszczającym nasze przedszkole życzymy wielu sukcesów w kolejnym, nowym etapie ich życia oraz błogosławieństwa Bożego na każdy dzień ich szkolnego życia. Prosimy także, aby nie zapominali o przedszkolu i odwiedzili nas od czasu do czasu.
22 czerwiec – Grupa „Zajączków” wybrała się na wycieczkę do Parku Linowego w Osielcu. W parku czekało na nas mnóstwo atrakcji z których mogliśmy korzystać przez cały dzień. Między innymi: graliśmy w piłkarzyki, jeździliśmy na karuzelach oraz na specjalnych trzykołowych rowerach, pływaliśmy ministatkami po oczku wodnym. Największą jednak atrakcją było przechodzenie przez tunele z lin w powietrzu. W przerwie między zabawą zjedliśmy obiad, by nabrać energii do dalszego brykania. Wycieczka przysporzyła dzieciom wiele radości. Wizyta w Parku Linowym pozostanie w pamięci przedszkolaków z pewnością na bardzo długo.
26 czerwiec – Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyło się Wielkie Święto. Swoje imieniny obchodziła Siostra Dyrektor Maria Kiłyk. Dlatego po śniadaniu dzieci z przedszkola zgromadziły się w sali „Wiewióreczek” by złożyć Naszej Kochanej Siostrze gorące życzenia oraz wręczyć laurki. Natomiast Siostra Dyrektor poczęstowała wszystkich pysznymi imieninowymi cukierkami! Popołudniu o godzinie 16.00 odbyła się Msza Święta na zakończenie roku przedszkolnego, którą odprawił ksiądz Mateusz Korpak. W czasie kazania Ksiądz Mateusz przypomniał dzieciom by przeżyć wakacje z Bogiem oraz z modlitwą. Wspólnie dziękowaliśmy Dobremu Bogu za cały rok przedszkolny i prosiliśmy na każdy dzień wakacji.