Z życia przedszkola rok 2023/2024

 


19 maja 2024 – Msza Św. z udziałem przedszkola w Parafii Miłosierdzia Bożego
W niedzielę Zesłania Ducha Świętego cała społeczność przedszkola zebrała się na Mszy Św. o godz. 10:30 w Kościele Miłosierdzia Bożego. Modliliśmy się wspólnie o dary i łaski Ducha Św. Dzięki tym darom kształtujemy siebie na obraz i podobieństwo Boga, a możemy je otrzymać jeżeli swoje serce otworzymy na działanie Ducha Świętego. Niedziela Zesłania Ducha Świętego to koniec okresu wielkanocnego w całym roku liturgicznym. Duch św. radzi nam „żyj teraźniejszością, nie przyszłością, nie przeszłością, ale teraźniejszością”. Teraz jest czas działania Boga, teraz jest czas czynienia dobra, teraz jest czas czynienia miłości. Dzisiejszą Mszę św. celebrował ks. Tomasz, a homilię wygłosił ks. Proboszcz. Rodzice z gr. „Niedźwiadków” uczestniczyli w Liturgii Słowa oraz w Modlitwie Wiernych. W dzisiejszą niedzielę odbyła się również uroczystość I Komunii Św. dla dzieci kl. III.
„Dziś szczególnie zaprośmy Ducha Św., aby na nas zstąpił i odnowił oblicze ziemi, tej ziemi”. Jan Paweł II


17 maja 2024 – Teatrzyk – „Księga Andersena”
Dzisiaj przedszkolaki miały możliwość obejrzenia spektaklu teatralnego pt. „Księga Andersena” w wykonaniu aktorów z Teatru z Uśmiechem. W atmosferze pełnej radości dzieci rozpoznały wśród postaci Księżniczkę, która spała na ziarnku grochu, jej Służącą, Myszkę, Calineczkę, która nie chciała poślubić kreta, Koguta i Brzydkie kaczątko. Podczas oglądania dzieci wspaniale się bawiły, uczestniczyły w interakcji z bohaterami, pomagały Służącej trzepać poduszki, tańczyły z Brzydkim Kaczątkiem i siedziały obok Koguta, który głośno piał. Poznały również samego autora baśni Hansa Christiana Andersena, który opowiadał o bohaterach występujących w jego książkach. Zabawne przedstawienie przybliżyło twórczość wielkiego pisarza, zachęciło dzieci do czytania i było wspaniałą okazją do rozwijania wyobraźni i kreatywności najmłodszych. Baśnie Andersena stanowią wartość poetycką, poznawczą i edukacyjną, znane na całym świecie przekazują bardzo ważne wartości i stanowią o ich uniwersalności i nieprzemijalności.
„Nauka z baśni idzie dalej, bo są uczciwe”.


16 maja 2024 – Zajęcia czytelnicze z Panią z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej – Filia w Mszanie Dolnej.
Dzisiaj po raz kolejny odwiedziła nasze przedszkole p. Urszula Majewska z Biblioteki w Mszanie Dolnej. Tym razem prowadziła zajęcia czytelnicze w grupach „Sarenek” i „Zajączków”. Starsze dzieci miały okazję posłuchać bajki pt. „Dobre maniery ułatwiają życie nie tylko Szympansom” z książki: „Bajki pomagajki na dobry dzień i jeszcze lepsze jutro – poradnik pozytywnego myślenia, działania i odczuwania”. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania o przygodach małego szympansa Tro, buntownika, który przeszedł metamorfozę pod wpływem spotkania z tajemniczym bohaterem. Bajka uczy czytelników zasad kulturalnego zachowania, szacunku do starszych, empatii do słabszych oraz zaradności życiowej. To bajka o dobrym wychowaniu i zachowaniu. Wkrótce zacznie się tydzień dobrych manier, więc temat był bardzo aktualny i na czasie. Przedszkolaki bardzo lubią spotkania z p. Urszulą, aktywnie słuchają i odpowiadają na pytania. Tradycyjna książka nie ma sobie równych w pobudzaniu wyobraźni dziecka, rozwija jego empatię, rozbudowuje słownictwo, poszerza zainteresowania, usprawnia koncentrację oraz pomaga w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
„Do nauczania i uczenia się konieczne są trzy środki pomocnicze: po pierwsze książki, po drugie książki, po trzecie książki”. Stanisław Konarski


15 maja 2024 – „Dzień Niezapominajki i Życzliwości”
„Dzień Niezapominajki” kojarzony jest z wdzięcznym, niebieskim, drobnym kwiatuszkiem, o którym śpiewamy w piosence „Niezapominajki – to są kwiatki z bajki …i szepczą tak skromnie: Nie zapomnij o mnie” Ten dzień był niezapomniany i pełen życzliwości. W każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra, a bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje. „Dzień życzliwości” propaguje takie wartości jak: wzajemny szacunek, tolerancję, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. Przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość lub w innej miłej formie. Nasze przedszkole w dniach od 15 -17 maja zainicjowało akcję, że kwiatkiem dla Maryi będzie dar pieniężny dla absolwentów naszego przedszkola, którzy potrzebują pomocy na odbudowę domu zniszczonego w pożarze. Budynek nie nadaje się do zamieszkania i wymaga kompleksowego remontu. W imieniu poszkodowanej rodziny dziękujemy całej społeczności przedszkola za okazanie życzliwości i każdą ofiarowaną cegiełkę wsparcia finansowego.


13 maja 2024 – „Marchewkowa gimnastyka”
W maju to marchewka była główną bohaterką zajęć w naszym przedszkolu prowadzonych w ramach Projektu Edukacyjnego „Witaminki”. Rano odbyła się gimnastyka do piosenki „Urodziny Marchewki”, przy której w pomarańczowych koszulkach wykonywaliśmy zestaw ćwiczeń sportowych „Łąka”. Ćwiczenia miały na celu kształtowanie koordynacji oko – ręka, poprawę ogólnej sprawności oraz siły mięśni, jak również doskonalenie orientacji w przestrzeni naszych przedszkolaków. Dzieci tego dnia degustowały sok z marchewki, jadły tartą marchew oraz podaną w zupie na obiad gotowaną marchew. Nauczyciele w każdej grupie prowadzili zajęcia dydaktyczne, których tematem była „Ruda Marchewka”. Przedszkolaki dowiedziały się więcej na temat wartości odżywczych marchwi, konieczności jej spożywania oraz poznały urządzenia techniczne wykorzystywane w kuchni np. wyciskarkę do soku. Wykonały także pracę plastyczną pt. „Marchewkowa Królowa” w każdej grupie inną techniką plastyczną w formie wydzieranki, wyklejanki, malowania farbami i kolorowania kredkami. Dzieci utrwalały również słowa i melodię piosenki „Urodziny Marchewki” rozwijając kompetencje muzyczne. Chętne dzieci wraz z rodzicami namówione zostały do podjęcia wyzwania i sfotografowania wykonanego w domu dania marchewkowego. Wszystkim zainteresowanym życzymy powodzenia.
„Każda marchewka służy do tego, aby zrobić z niej coś pysznego”.


 

10 maja 2024 – Spotkanie edukacyjne: Zagórzańskie Dziedziny
Nasze przedszkolaki wspaniale się dzisiaj bawiły uczestnicząc w warsztatach taneczno-muzycznych prowadzonych przez Kapelę Kościelnioki. Pani Dorota Kościelniak wraz z Pania Marianną zaprezentowały dzieciom swoje stroje regionalne oraz nauczyły dzieci kroków tańca korowodowego „Konika” tańczonego przez Górali Zagórzańskich. Dzieci szybko wpadły w rytm muzyki regionalnej, tańczyły w kole, potem w parach tupiąc rytmicznie nóżkami. Uczyły się również „godać” i śpiewać gwarą zagórzańską. Mszana Dolna to centrum regionu Górali Zagórzańskich, więc jakże ważne jest, aby nasze dzieci znały swoją tradycję i obyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wiele z nich, gdy dorośnie będzie tańczyć i śpiewać w zespołach regionalnych oraz uczyć się grać na instrumentach takich jak skrzypce, kontrabas, klarnet czy trąbka. Dostarczając dzieciom wiedzy o najbliższej okolicy, o tradycjach lokalnych i narodowych, zapoznając ich z obrzędowością, zwyczajami, przyśpiewkami, uświadamiamy im poczucie przynależności narodowej. Tradycja spełnia bowiem ważną i pożyteczną rolę w rozwoju dziecka. Nie powinno jej zabraknąć w wychowaniu przedszkolnym w myśl powiedzenia „czym skorupka za młodu nasiąknie ..”. Na zakończenie warsztatów Pani Dorota i Pani Marianna rozdały wszystkim przedszkolakom „Certyfikaty Zagórzańskiego Tancyrza”. Serdecznie dziękujemy za niezwykle ciekawe spotkanie Góralkom Zagórzankom.
„Wychodźcie z tradycji, bo tylko na niej można budować nowe drogi i odnaleźć siebie”. Tadeusz Makowski

10.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Zagorzanskie Dziedziny 1 10.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Zagorzanskie Dziedziny 1 10.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Zagorzanskie Dziedziny 1 10.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Zagorzanskie Dziedziny 1 10.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Zagorzanskie Dziedziny 1 10.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Zagorzanskie Dziedziny 1 10.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Zagorzanskie Dziedziny 1 10.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Zagorzanskie Dziedziny 1


9 maja 2024 – Zajęcia czytelnicze z Panią Urszulą z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej – Filii w Mszanie Dolnej
O 9:30 dzieci z grup Wiewiórek i Niedźwiadków czekały na spotkanie z panią z biblioteki. Tym razem nasze dwie najmłodsze grupy mogły posłuchać bajek czytanych przez p. Urszulę. Pani powitała małe „Wiewiórki” poznała ich imiona i zaczęła czytać opowiadanie pt. „Wielka zmiana w życiu biedronki Kropci” z książeczki „Bajeczne Mikstury”. Postaciami były owady łąkowe, a biedronka Kropcia główna bohaterka pomogła małej, zagubionej mrówce pierwszego dnia w owadzim przedszkolu. Wiemy, że pierwszy dzień w przedszkolu jest dla małego dziecka wielkim przeżyciem. Dlatego rodzice powinni wcześniej z maluchem na ten temat porozmawiać, przedszkole mu przybliżyć i pomóc mu się z nim oswoić. Bajeczka poruszyła więc ważny temat, bo dotyczyła sytuacji dziecka w nowym miejscu i jego relacji z rówieśnikami. Dzieci były zainteresowane i uważnie słuchały. Na koniec mogły pokolorować na kartkach owady, które rozdała dzieciom pani Urszula. Następnie zajęcia czytelnicze przeprowadzone zostały w grupie „Niedźwiadków” gdzie Pani Urszula przeczytała bajkę pt. „Czy trzeba się bać stracha na wróble”. Dzisiejszy świat nie jest dziecku przyjazny i ciągle stwarza sytuacje, które wywołują uczucie zagrożenia, dlatego czytając dzieciom bajki terapeutyczne wspomagamy ich wychowanie i pomagamy im przepracować trudne emocje. Bajka terapeutyczna wspiera przede wszystkim rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Bardzo dziękujemy Pani Urszuli za przeprowadzone zajęcia czytelnicze i zapraszamy ponownie.
„Bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to, co wydaje się trudne i nie do pokonania” Maria Molicka

Spotkanie edukacyjne z Panią Ulą z Biblioteki 6 Spotkanie edukacyjne z Panią Ulą z Biblioteki 6       


8 maja 2024 – Zajęcia edukacyjne – „Mały Ratownik”
Rano o 9:30 rozpoczęły się zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków z Ratownikami Medycznymi. Ratownicy Medyczni z Krakowa w ciekawy sposób zapoznali dzieci z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Prowadzący na początku rozdali wszystkim dzieciom koszulki z emblematem Ratownictwa Medycznego. Następnie Pani Ratownik pokazała swoją torbę ratowniczą, w której znajdowały się przedmioty wykorzystywane podczas udzielania pierwszej pomocy. Były w niej: bandaże opatrunkowe i elastyczne, kołnierze ortopedyczne dla dzieci i dorosłych, szyny do usztywniania kończyn, strzykawki, folie termiczne, rękawiczki jednorazowe i inne. Obok Pani Ratownik siedział na krzesełku duży Miś ubrany w strój Ratownika, któremu Pani zabandażowała i usztywniła nogę, aby pokazać dzieciom jak należy zabezpieczyć złamanie do transportu i pomóc poszkodowanemu. Dzieci dowiedziały się, że bardzo ważne jest wykorzystanie folii termicznej, aby przykryć chorego, by było mu ciepło lub by można było go ochłodzić. Dzieci zapamiętały, która strona folii ogrzewa, a która ochładza. Podczas zajęć każde dziecko dostało swojego misia, któremu mogło zrobić strzykawką zastrzyk w łapkę i ogonek, a potem przykryć go kawałkiem folii termicznej. Przedszkolakom bardzo podobały się zajęcia, bo uważnie słuchały i wykonywały dokładnie wszystkie polecenia Pani Ratownik. Dowiedziały się jak ułożyć rączki do masażu serca, następnie każdy osobiście mógł poćwiczyć uciskanie serca na fantomie pod bacznym okiem Pani Ratownik, która wszystko dokładnie pokazywała i tłumaczyła. Na koniec zajęć uczestnicy otrzymali pamiątkowy dyplom „Małego Ratownika” oraz zrobione zostały zdjęcia. Celem zorganizowania spotkania z wykwalifikowanymi Ratownikami Medycznymi było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu. Dzieci uświadomiły sobie, że nie należy się bać udzielania pomocy i, że będą potrafiły zrobić to w sposób prawidłowy. Zajęcia były przeprowadzone w sposób profesjonalny i zrozumiały dla dzieci łącząc elementy edukacji z zabawą. Bardzo dziękujemy i zapraszamy ponownie do naszego przedszkola.
„Ratując życie, przywracasz wiarę w człowieka” - motto Ratowników Medycznych.

9.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Maly Ratownik 1 9.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Maly Ratownik 1 9.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Maly Ratownik 1 9.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Maly Ratownik 1 9.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Maly Ratownik 1 9.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Maly Ratownik 1 9.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Maly Ratownik 1 9.05.2024 r. Spotkanie edukacyjne Maly Ratownik 1


Maj 2024 - Przedszkolne Majówki
Maj to w Kościele Katolickim czas nabożeństw ku czci Matki Bożej. Najważniejszą modlitwą tworzącą nabożeństwo majowe jest Litania do Matki Bożej tzw. litania loretańska. Słowo "litania" pochodzi z języka greckiego "leitaneia" i oznacza błaganie, prośbę. Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku, dlatego właśnie poświęcony jest Maryi. Na nabożeństwa majowe wierni gromadzą się w kościołach, przy kapliczkach przydrożnych i krzyżach. W naszym przedszkolu przez cały maj śpiewamy Litanię do Matki Bożej spotykając się przed Jej wizerunkiem w głównym korytarzu przedszkola lub przed figurą Maryi w ogrodzie. Przynosimy dla Maryi kwiaty i modlimy się intencjami złożonymi przez rodziców w „Domku Św. Józefa”. Wychowujemy dzieci do modlitwy wychwalając Matkę Bożą i prosząc Ją o wstawiennictwo. Śpiew wezwań litanii i pieśni maryjnych ma być pochwałą dla Niepokalanej, tak, by zgodnie ze słowami popularnej pieśni maryjnej "wszystko co czuje i co żyje, sławiło Maryję".

6.05.2024 r. Wspolna modlitwa do Matki Bozej Majowka 1 6.05.2024 r. Wspolna modlitwa do Matki Bozej Majowka 1 6.05.2024 r. Wspolna modlitwa do Matki Bozej Majowka 1 6.05.2024 r. Wspolna modlitwa do Matki Bozej Majowka 1 6.05.2024 r. Wspolna modlitwa do Matki Bozej Majowka 1    


26 kwietnia 2024 - III MIĘDZYNARODOWY KONKURS HISTORYCZNY
„Śladami historii Polski - skąd nasz ród”

Miło nam poinformować, że nasza wychowanka Maria Polak z grupy Zajączki zdobyła wyróżnienie w III Międzynarodowym Konkursie Historycznym „Śladami Historii Polski – skąd nasz ród” w kategorii – Przedszkole - Praca Plastyczna, organizowanym przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Konkurs skierowany był do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych w Polsce i poza granicami naszej Ojczyzny oraz osadzonych w jednostkach penitencjarnych. Objęty jest Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. 
Konkurs obejmował tematyką historię Polski, poczynając od Chrztu, aż po czasy współczesne. Celem konkursu było przybliżenie historii państwa i narodu polskiego, którego początki sięgają drugiej połowy X wieku, na którą datuje się rządy pierwszego historycznego władcy Polski – Mieszka I.W 966 roku Mieszko I przyjął Chrzest, rozpoczynając tym samym proces chrystianizacji na polskich ziemiach, a wydarzenie to uważane jest za symboliczny początek państwa polskiego. Uroczysta Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek 26 kwietnia 2024r. w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, w której uczestniczyły Marysia wraz z Rodziną i s. Magdaleną.
Prace na konkurs wykonali również: Aleksander Leksander grupa Wiewiórki, Laura Kowalczyk grupa Sarenki, Alicja Toporkiewicz - grupa Sarenki, Helena Homa - grupa Zajączki, Franciszek Toporkiewicz - grupa Zajączki. Wszystkie prace były piękne.
Gratulujemy!!!

Więcej zdj można zobaczyć na https://www.facebook.com/people/Komitet-Pami%C4%99ci-Rotmistrza-Witolda-Pileckiego/100064642811559/

26.05.2024 Konkurs Sladami Historii Polski 1 26.05.2024 Konkurs Sladami Historii Polski 1 26.05.2024 Konkurs Sladami Historii Polski 1 26.05.2024 Konkurs Sladami Historii Polski 1 26.05.2024 Konkurs Sladami Historii Polski 1 26.05.2024 Konkurs Sladami Historii Polski 1 26.05.2024 Konkurs Sladami Historii Polski 1 26.05.2024 Konkurs Sladami Historii Polski 1
26.05.2024 Konkurs Sladami Historii Polski 1 26.05.2024 Konkurs Sladami Historii Polski 1       


 

25 kwietnia 2024 – Wyjazd do Limanowskiego Domu Kultury na spektakl muzyczny pt. „Niezwykłe życie podwodnych zwierząt”
Do Limanowskiego Domu Kultury przyjechał gościnnie Teatr Polski „Kultura” ze spektaklem muzycznym pt. „Niezwykłe życie podwodnych zwierząt”. Dzieci najmłodsze z grupy „Wiewiórek” wraz z nauczycielkami, Siostrą Dyrektor, p. Anią i p. Kasią pojechały na ten spektakl w ramach wycieczki przedszkolnej. Był to pierwszy wyjazd naszych najmłodszych przedszkolaków busem, który oprócz samego przejazdu dostarczył im niezapomnianych wrażeń na widowni w Auli Domu Kultury. Celem wycieczki było umożliwienie dzieciom kontaktu ze sztuką poprzez aktywne uczestnictwo w spektaklu muzycznym, uwrażliwienie na piękno oraz krzewienie kultury i estetyki żywego słowa. Teatr to zaczarowane miejsce, które wraz z rozpoczęciem spektaklu zaczyna odkrywać przed dziećmi niezwykłe i magiczne sekrety. Wciąga małego widza w zadziwiający świat, błyskawicznie uruchamia jego wyobraźnię, pozwalając najmłodszym na doświadczenie niezapomnianych emocji, niecodziennych wrażeń i przeżycie pięknej podróży pełnej niesamowitych przygód. Spektakl pt. „Niezwykłe życie podwodnych zwierząt” to poruszająca opowieść o przyjaźni, czynieniu dobra, które będąc najwyższymi wartościami na świecie są w stanie przezwyciężyć problem samotności. Dzieci zostały wprowadzone w niezwykły świat zwierząt morskich. Poznały Ośmiornicę, Żółwia, Kraba, Rekina oraz tajemnicze dwie Syreny. Okazuje się, że świat podwodny jest podobny do naszego ziemskiego świata. Występuje problem zanieczyszczeń oraz problem „przebywania w sieci”. Poruszony więc został temat samotnych dzieci i młodzieży, którzy większość swojego czasu spędzają na przeglądaniu informacji na tabletach czy smartfonach, a nie na wspólnych spotkaniach i zabawach z rówieśnikami. Dzieci z grupy „Wiewiórek” zapoznane zostały wcześniej z zasadami kulturalnego zachowania się w busie i teatrze tj. z zachowaniem czystości, porządku w grupie oraz posłuszeństwa względem nauczycieli i opiekunów. Przedszkolaki były bardzo zdyscyplinowane, uważnie słuchały poleceń nauczycieli i pomimo głośnej muzyki oglądały przedstawienie z zaciekawieniem. Widowisko miało dynamiczny przebieg, były zabawne dialogi, bajkowe piosenki, piękne kostiumy, a aktorzy zadawali dzieciom zagadki na które wspólnie odpowiadali. Wszystkie te elementy zapewniły dzieciom niezapomniane przeżycia i pozostaną na długo w ich pamięci. Po spektaklu zrobiono kilka zdjęć na pamiątkę, a w busie była okazja do zjedzenia pysznej drożdżówki. Droga powrotna do przedszkola przebiegła spokojnie. Kolejna wycieczka odbędzie się już wkrótce, bo takie było życzenie naszych najmłodszych.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_kwiecien_25.04.2024_r._Wycieczka_gr_._Wiewiórki_-_Teatr_3.JPG


23 kwietnia 2024 – Teatrzyk Eden „Prawdziwy skarb”
Do naszego przedszkola został ponownie zaproszony Teatrzyk Eden z przedstawieniem „Prawdziwy skarb” nawiązujący tematyką do przypowieści „O Synu Marnotrawnym”. W przedstawieniu występowali: Ojciec, Syn i Córka, Kupiec, Farmer oraz zwierzęta z gospodarstwa. Pełen emocji i wzruszeń spektakl to opowieść o córce Amelce, która pewnego dnia postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie w gospodarstwie spędzane z rodzicami oraz bratem i wyruszyć w pełną przygód, niebezpieczną podróż do miasta, by odnaleźć prawdziwy skarb. Amelka bardzo pragnęła zakosztować życia w mieście. Chciała nosić piękne suknie i nauczyć się tańczyć, bo na wsi praca ją męczyła i nudziła. Ojciec przestrzegał córkę, że życie w mieście może być niebezpieczne, bo tam nie ma przyjaciół i nie będzie mogła liczyć na pomoc najbliższych. W mieście Amelka spotkała kupca, który sprytnie wyłudził od dziewczyny wszystkie pieniądze uważając się za jej przyjaciela. Był jednak oszustem a Amelka została sama i bez skarbu o którym marzyła. Musiała ciężko pracować, by wreszcie zrozumieć co jest w życiu najważniejsze. Wróciła do domu na wieś, do rodziców, brata i zrozumiała, że prawdziwym skarbem jest rodzina. Przedstawienie uczy posłuszeństwa wobec rodziców, tłumaczy, że nie szata zdobi człowieka oraz wyjaśnia kim jest prawdziwy przyjaciel. Na długo pozostanie w pamięci dzieci z naszego przedszkola, które zawsze cieszą się na widok aktorów teatru Eden. Aktorzy w sposób atrakcyjny i przystępny dla młodego widza przekazują w swoich spektaklach wartości chrześcijańskie i uczą tego jak być dobrym człowiekiem.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_kwiecien_Teatrzyk_Eden_23.04.2024_r._Teatrzyk_-_Prawdziwy_Skarb_1.JPG


24 kwietnia 2024 – Zajęcia czytelnicze w Bibliotece i Izbie Zagórzańskiej W Mszanie Dolnej
Dzieci z grupy II „Niedźwiadki” wraz z Siostrą Marzeną, panią Moniką, a także z panią Teresą, pojechały na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mszanie Dolnej.
Celem wycieczki było pokazanie dzieciom jak funkcjonuje biblioteka, zapoznanie z zasadami panującymi w bibliotece, z wyglądem poszczególnych pomieszczenia oraz ich przeznaczeniem, poznanie sposobu poruszania się po księgozbiorze, zapoznanie z warunkami jakie trzeba spełnić, aby stać się czytelnikiem biblioteki, poznanie wyglądu karty czytelnika, przypomnienie zasad bezpieczeństwa jakie panują w czasie wycieczki oraz zapoznanie ekspozycją, poświęconej kulturze górali zagórzańskich.Pobyt w bibliotece to niezapomniany czas spędzony na wspaniałej edukacyjnej zabawie. Pani Urszula powitała naszą grupę i oprowadziła po bibliotece, zaprezentowała poszczególne pomieszczenia np. czytelnię, zapoznała z zasadami jakie obowiązują w tym miejscu. Największym zaskoczeniem dla dzieci była ogromna ilość książek na półkach. Wszystkim dzieciom podobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Podczas zajęć pani bibliotekarka opowiedziała o swojej pracy i przeczytała bajkę o biedronce. Dzieci z zachwytem słuchały bajki czytanej przez panią Urszulę. Z chęcią udzielały odpowiedzi na stawiane pytania na temat utworu. Następnie Pani bibliotekarka wręczyła wszystkim kolorowanki z bohaterami z bajki. Dzieci starannie kolorowały rysunki. Podczas tej edukacyjnej i kreatywnej zabawy była przerwa na posiłek i toaletę. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Izby Regionalnej. Pani Tefila Latoś zaprezentowała eksponaty, związane z kulturą Zagórzańską m.in. narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, stroje, palmy, szopki i wieńce dożynkowe. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści Pani Teofili do czego wykorzystywane były w dawnych czasach poszczególne przedmioty. Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci podziękowały pani bibliotekarce za oprowadzenie po świecie książki oraz Pani Teofili za zapoznanie z ekspozycją Izby Zagórzańskiej. Zaśpiewały piosenki religijne, wręczyły dyplomy. Do przedszkola wszyscy powrócili bardzo zadowoleni i uśmiechnięci, pod ogromnym wrażeniem. Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w naszych pamięciach. Dla niektórych dzieci było to pierwsze spotkanie z biblioteką, które z pewnością zaowocuje w przyszłości.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_kwiecien_Biblioteka_Niedzwiadki_IMG_2905.JPG


23 kwietnia 2024 – Zajęcia gimnastyczne w Szkole Podstawowej Nr 1 w Mszanie Dolnej
Dzieci z grupy „Niedźwiadków” wybrały się do szkoły Podstawowej Nr 1 w Mszanie Dolnej, na zajęcia gimnastyki ogólnorozwojowej. Zajęcia poprowadziła pani Katarzyna Mielnikiewicz. Dzieci z radością uczestniczyły w gimnastyce. Pani Kasia przygotowała dla dzieci szereg ciekawych zabaw ruchowych rozwijających sprawność fizyczną, między innymi tor przeszkód, przejście po ławeczce, zawody z wykorzystaniem dużej piłki, krążków itp. Dzieci były zachwycone zabawami ruchowymi oraz ogromną salą gimnastyczną. Wspaniale się bawiły, była to dla nich pewna forma rozrywki, ale przede wszystkim kluczowy element prawidłowego rozwoju fizycznego, emocjonalnego i społecznego. Zabawy ruchowe są jednym z najważniejszych elementów w życiu małych przedszkolaków, więc warto stwarzać okazje właśnie do takich wyjść.


22 kwietnia 2024 – Światowy Dzień Ziemi – Grupa Zajączki z wizytą w Szkole Podstawowej nr 1
Tego dnia dzieci z grupy „Zajączków” udały się na Dni Otwarte do Szkoły Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej. Dzieci miały okazję zwiedzić budynek szkoły i poznać jej funkcjonowanie. Przedszkolaki uczestniczyły w ciekawie zorganizowanych zajęciach edukacyjnych. Zapoznały się z salą gimnastyczną, gdzie uczestniczyły w ćwiczeniach gimnastycznych prowadzonych przez p. Kasię. Poznały pracownią informatyczną, w której p. Mariusz pokazał drukarkę 3D i przekazał wiele ciekawych na jej temat informacji. „Zajączki” miały również możliwość odwiedzić klasy pierwsze, gdzie mogły uczestniczyć w zajęciach o tematyce segregacji śmieci prowadzonych przez p. Małgosię w nawiązaniu do Światowego Dnia Ziemi. Dzieci z zaangażowaniem podejmowały proponowane przez nauczycieli zadania, prezentując tym samym swoją wiedzę, umiejętności i dobrze się bawiąc. Oprócz przygotowanych zajęć przedszkolaki poznawały starszych kolegów i koleżanki oraz nauczycieli uczących w szkole. Na zakończenie odbyło się spotkanie z p. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 po czym nastąpiło rozdanie słodkich upominków. Zafascynowane szkołą nasze przedszkolaki z uśmiechem wróciły do przedszkola.
"Spokojne dzieciństwo pozwoli dzieciom patrzeć z ufnością na życie i na dzień jutrzejszy." (Jan Paweł II)

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_kwiecien_Szkola_Gr._Zajaczki_22.04.2024_-_Zajecia_w_szkole_-_gr._Zajaczki_1.JPG


 21 kwietnia 2024 – Msza Św. z udziałem przedszkola w Parafii Miłosierdzia Bożego
Co miesiąc cała społeczność naszego przedszkola spotyka się w Kościele Miłosierdzia Bożego na wspólnej Mszy Św. To bardzo ważne, aby rodzice wraz z dziećmi uczestniczyli w każdej niedzielnej Mszy Św. Drodzy Rodzice zadbajcie, aby wasze dziecko widziało Boga w Was. Nie chodzi tylko o opowiadanie o Bogu, ale o taki stan, aby od Was dziecko czuło, że Bóg jest dobry i pragnęło spotkania z Nim. Nasze przedszkole kształtuje małe dzieci w wierze katolickiej, ale ważna też rola rodziców, aby swoim postępowaniem dawali dobry przykład. Chcemy czuć się wspólnotą, dlatego Msza Św. raz w miesiącu jest tak ważna. W tą niedzielę, Niedzielę Dobrego Pasterza Mszę Św. celebrował ks. Tomasz, który podczas homilii zachęcał dzieci do aktywnego uczestnictwa w formacjach parafialnych. Dzieci przedszkolne śpiewały pieśni chwaląc Pana Boga, a rodzice uczestniczyli w Liturgii Słowa, czytając czytania i modlitwę wiernych. Modliliśmy się również o powołania kapłańskie i zakonne oraz o to, aby Opatrzność Boża czuwała nad naszymi rodzinami.
Obyśmy zawsze nosili w sobie świadomość i głębokie przekonanie, że Jezus jako Dobry Pasterz, zna nasze potrzeby i wie co jest konieczne, abyśmy wzrastali w wierze i miłości.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_kwiecien_Msza_Sw_21.04.2024_r._Msza_Sw_1.JPG


17 kwietnia 2024 – Imieniny s. Marzeny, s. Izabeli i p. Marka
Świętowanie imienin to piękny zwyczaj, który podtrzymujemy również w naszym przedszkolu. W tym miesiącu mieliśmy dwie solenizantki s. Marzenę, s. Izabelę i jednego solenizanta p. Marka – przedszkolnego konserwatora. Tradycyjnie zebraliśmy się wszyscy w sali gimnastycznej, odśpiewaliśmy piosenkę „Życzymy, życzymy…” i złożyliśmy czcigodnym solenizantom życzenia. Były laurki, kwiaty i piękne „Anioły” malowane na drewnie przez miejscową artystkę p. Józefę P. Anioł daje człowiekowi spokój, nadzieję i poczucie bezpieczeństwa, więc takie dodatkowe wsparcie otrzymali nasi solenizanci. Przedszkolaki zostały poczęstowane cukierkami, a personel przedszkola kawą i ciastem. Bardzo dziękujemy i życzymy zdrowia, zadowolenia z pracy oraz błogosławieństwa Bożego na kolejny rok.
„I wszystkie nasze myśli o Was w modlitwę przemieniamy.
Najserdeczniejsze imieninowe życzenia składamy”

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_kwiecien_Imieniny__17.04.2024_r._Imieniny_s._Marzeny_i_s._Izy_1.JPG


15 kwietnia 2024 – „Szpinakowa Gimnastyka”
W kwietniu w ramach programu „Zdrowo i Sportowo” oraz projektu edukacyjnego „Witaminki” poznawaliśmy w naszym przedszkolu kolejne zielone warzywo, a mianowicie – Szpinak. W poniedziałek w zielonych ubraniach zatańczyliśmy do piosenki „Szpinak Szymon”. Następnie wraz z p. Kasią wykonywaliśmy gimnastykę wzmacniając ogólną siłę i wytrzymałość oraz doskonaląc koordynację oko-ręce. W poszczególnych grupach wiekowych nauczyciele przeprowadzili zajęcia edukacyjne. Dzieci zapoznały się z wyglądem szpinaku oraz jego uprawą, poznały korzyści płynące ze spożywania tego warzywa oraz dowiedziały się o jego wartościach odżywczych. Dla chętnych dzieci i rodziców postawiono „Szpinakowe wyzwanie – Szpinak Szymon serce ma z żelaza, taki rycerz często się nie zdarza”. Zadanie polegało na zrobieniu pomysłowej pracy plastycznej ze szpinakiem w roli głównej. Przedszkolaki wykonywały także prace – malując lub wyklejając na kartkach listki szpinaku. Efekty widoczne są w przedszkolnym korytarzu. Dzieci z naszego przedszkola co miesiąc poznają zdrowe warzywa uczestnicząc w projekcie „Witaminki”, promują w ten sposób zdrowy stylu życia.
„Człowiek jest tym, co je” - Ludwig Feuerbach

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_kwiecien_szpinakowa_gimnastyka_15.04.2024_r._Szpinakowa_Gimnastyka_1.JPG


11 kwietnia 2024 – Spotkanie edukacyjne z Panią z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu – Filia w Mszanie Dolnej
Pani Urszula Majewska z Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu – Filii w Mszanie Dolnej czytała dzieciom w grupach „Zajączków” i „Sarenek” bajkę terapeutyczną pt. „Porządeczek i Bałaganiak”. Przedszkolaki słuchały bajki, w której była mowa o tym, jak powstaje bałagan i jak go „wygonić” ze swojego pokoju. Dla nas dorosłych sens sprzątania jest oczywisty, ale dla małych dzieci – niekoniecznie. Większość z nich nie lubi robienia porządku. Dlatego ważne jest, aby pokazać maluchom, że porządek jest potrzebny. Uporządkowany pokój i dom to uporządkowane myśli, to miejsce wyciszenia i relaksu, to brak rozpraszaczy. Dzieci w przedszkolu uczą się sprzątania po sobie zabawek, bo przyjemnie jest spędzać wspólnie czas w czystym pomieszczeniu. Pani Urszula zachęcała również dzieci do czytania i wypożyczania książeczek oraz zaprosiła osobiście starsze przedszkolaki do odwiedzenia Biblioteki Miejskiej z nauczycielami lub rodzicami.


„Wandzia” - Stanisław Jachowicz
Zamiast kwiatków, zamiast wstążki
Kupowała Wandzia książki;
Ale żadnej nie czytała:
Ot, tak tylko, byle miała.
Na to matka jej powiada:
„Książka w szafie nic nie nada.
Pszczółka z kwiatów miodek chwyta;
Kto ma książkę, niechaj czyta.”


8 kwietnia 2024 – Warsztaty edukacyjne „Legenda o Hejnale Mariackim”
Na rynku w Krakowie znajduje się Kościół Mariacki. To jedno z piękniejszych miejsc, które warto odwiedzić w Polsce. Kościół ma dwie wieże. Jedna z nich jest najwyższą wieżą w Krakowie. Na jej szczycie widoczna jest nawet z daleka złocona korona. Ma ona przypominać podróżnym, że zbliżają się do dawnej stolicy Królów polskich. W tej właśnie wieży co godzinę rozlega się grany na cztery strony świata hejnał. Piękna melodia nagle urywa się, jak gdyby była niedokończona. Urywa się na pamiątkę pewnego zdarzenia, o którym opowiada legenda. Otóż pewnego dnia, gdy Tatarzy zbliżali się do miasta, strażnik trąbił na alarm… Tak zaczynała się opowieść p. Tomasza Skalika, który po raz kolejny odwiedził nasze przedszkole prowadząc warsztaty edukacyjne, tym razem była to „Legenda o Hejnale Mariackim”. Dzieci wysłuchały Hejnału Mariackiego, dowiedziały się na czym polega praca hejnalisty oraz ile razy dziennie jest grany hejnał z wieży Kościoła Mariackiego. Prowadzący przebierał dzieci za wojowników tatarskich i rycerzy polskich. Przedszkolaki chętnie zakładały ciekawe stroje i pięknie się w nich prezentowały. Warsztaty były przeprowadzane w każdej grupie wiekowej. Wykonano także zdjęcia na pamiątkę. Pan Tomasz jest zawsze w naszym przedszkolu mile widziany, ponieważ uczy poprzez zabawę, a dzięki jego warsztatom dzieci poznają historię miasta królewskiego – Krakowa.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_kwiecien_hejnal_mariacki_08.04.2024_r._-_Warsztaty_edukacyjne_Legenda_o_Hejnale_Mariackim_1.JPG


5 kwietnia 2024 – Spotkanie edukacyjne z Panem Myśliwym
Rodzice dzieci uczęszczających do naszego przedszkola wykonują ciekawe zawody, pełnią różne funkcje społeczne i realizują swoje zainteresowania. Dzisiaj odbyło się takie spotkanie edukacyjne z Myśliwymi: p. Michałem Ś. oraz p. Marią K. zrzeszonymi w Polskim Związku Łowieckim – Zarząd Okręgowy Kraków. Myśliwi powitali przedszkolaków i nauczycieli słowami „Darz Bór” co znaczy „Niech cię bór obdarza”. Pan Michał ubrany był w mundur galowy myśliwego w kolorze ciemno-zielonym a p. Maria w zielonej koszuli. Obydwoje mieli na głowach kapelusze z bażancimi piórami. Dzieci podczas spotkania dowiedziały się, że myśliwy to osoba dbająca o właściwą gospodarkę łowiecką dzikich zwierząt leśnych i dba o utrzymanie ich populacji we właściwych ilościach. Praca myśliwego nie ogranicza się jednak tylko do selekcji zwierzyny leśnej. Podczas sezonu jesienno-zimowego myśliwi pomagają także w dokarmianiu zwierząt. Dzieci były zainteresowane opowieściami myśliwego, chętnie słuchały i odpowiadały na pytania. Dowiedziały się również, że patronem wszystkich myśliwych jest Św. Hubert. Pod koniec spotkania zostały zrobione zdjęcia, a przedszkolaki otrzymały drobne upominki od Koła Łowieckiego. Bardzo dziękujemy gościom za przybycie i przeprowadzenie ciekawych zajęć przyrodniczych.
„Od Św. Michała Anioła, trąbka myśliwego do boru woła”

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_kwiecien_mysliwy_05.04.2024_r._-_Spotkanie_z_Mysliwym_1.JPG


4 kwietnia 2024 – „Dzień Szalonych Fryzur” 
Tego dnia w naszym przedszkolu obchodzony był „Dzień Szalonych Fryzur”. Rodzice wykazali się dużą pomysłowością czesząc swoje pociechy inaczej niż zwykle. Dziewczynkom z długich włosów upięto koczki, warkoczyki, kucyki, ozdobiono włosy kwiatami, kokardkami, wstążkami i kolorowymi gumkami. Chłopcom ułożono fryzury na żelu i pomadzie do włosów. Niektórzy zabłyśli włosami zielonymi, czerwonymi i niebieskimi. Było barwnie i wesoło. Chłopcy z uniesionymi włosami wyglądali modnie i nieco poważniej. Z kolei panie nauczycielki i panie pomoce założyły zabawne peruki. Dzieci z dumą prezentowały nowe fryzury, a poczucie humoru i odrobina wyobraźni wystarczyły naszym przedszkolakom, aby wyśmienicie się bawić. Na koniec wykonano także pamiątkowe zdjęcia dzieciom w każdej grupie. Dzisiejszy dzień pozwolił na kształtowanie u dzieci umiejętności wyrażania siebie poprzez swój wygląd zewnętrzny oraz rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia.
Twoje włosy są twoją aureolą, noś je dobrze!” (Stacy Snapp Killian)

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_kwiecien_szalone_fryzury_04.04.2024_r._Dzien_Szalonych_Fryzur_1.JPG


27 marca 2024 – Obiad Wielkanocny w przedszkolu - życzenia świąteczne
W środę, w połowie Wielkiego Tygodnia miał miejsce w przedszkolu uroczysty, wspólny obiad wielkanocny przygotowany dla Sióstr, dzieci i wszystkich osób pracujących w przedszkolu. Oprócz pysznego posiłku były życzenia składane sobie w atmosferze życzliwości i serdeczności. Były także drobne upominki i zabawy z dziećmi w poszczególnych grupach. Przedszkolaki uczestnicząc w wydarzeniach i życiu przedszkola uczą się zwyczajów i obrzędów towarzyszących świętom wielkanocnym, w duchu wiary oraz w oparciu o tradycję naszego regionu. Celem wspólnego świętowania było wywołanie radosnego nastroju w oczekiwaniu na święta.
„Alleluja, Alleluja! Wesoły nam dziś dzień nastał, Chrystus bowiem zmartwychwstał. Radujcie się więc i z ufnością patrzcie w przyszłość. Niech zsyła na Was łaski i wnosi szczęście do Waszych rodzin”.

 c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_marzec_zyczenia_wielkanocne_2_27.03.2024_r._Życzenia_z_okazji_Świąt_Wielkanocnych_1.JPG


26 marca 2024 – Życzenia Świąteczne dla Matki Prowincjalnej Małgorzaty
We wtorek, tuż przed Świętami Wielkanocnymi przybyła do naszego przedszkola Matka Prowincjalna Małgorzata Kapłon. Sprawiła swoją obecnością całej społeczności przedszkola ogromną radość. W imieniu Sióstr, nauczycieli i personelu przedszkola pani Monika Majda złożyła Matce Prowincjalnej życzenia świąteczne:
„Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych, pragniemy złożyć Matce najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, szczęścia, błogosławieństwa Bożego na każdy dzień. Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni serce, miłością, radością i pokojem. Niech utwierdza wiarę w zwycięstwo dobra nad złem. Niech te piękne święta Zmartwychwstania Pańskiego przypomną o zbawieniu i przebaczeniu, jakie niesie miłość Boża. Niech Chrystus Zmartwychwstały oświeca drogi codziennego życia. Szczęść Boże”. 
Na koniec spotkania wszyscy indywidualnie złożyli sobie życzenia świąteczne a dzieci otrzymały słodkie jajeczka czekoladowe od Matki Prowincjalnej.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_marzec_zyczenia_Wielkanocne_26.03.2024_r._Zyczenia_dla_Matki_Prowincjalnej_1.JPG


25 marca 2024 - Rozstrzygnięcie Konkursu: Rodzinny konkurs na Najpiękniejszy Stroik Wielkanocny

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych w naszym przedszkolu zorganizowano Rodzinny konkurs na Najpiękniejszy Stroik Wielkanocny. Chętne przedszkolaki wraz ze swoimi rodzinami mogły wykonać stroik wielkanocny w formie przestrzennej. Celem konkursu było propagowanie tradycji związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych, rozwijanie wyobraźni, pobudzanie aktywności twórczej dzieci, powrót do tradycji wykonywania stroików wielkanocnych, jak i rozwijanie wrażliwości estetycznej. Wśród prac można było znaleźć stroiki zrobione na deskach, w koszyczkach, w kształcie wianków. Większość elementów było wykonanych ręcznie z użyciem bibuły, wstążek, piórek, elementów origami, wydmuszek, a także pojawiły się elementy roślinne - bukszpan, bazie. Dzięki stroikom poczuliśmy klimat wiosny i zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Na konkurs zostało dostarczonych 12 stoików. Wybór był bardzo trudny, gdyż wszystkie prace były wyjątkowe i wykonane z niezwykłą starannością. Komisja wzięła pod uwagę takie kryteria, jak: zgodność tematyczna, pomysłowość, inwencja twórcza, oryginalność oraz różnorodność użytych materiałów. Trudno było wyłonić zwycięzców. Po długich obradach komisja w składzie s. Anna Miśkowiec, Pani Joanna Toporkiewicz i Pani Małgorzata Łabuz - Homa wyłoniła zwycięzców.

I miejsce Sara Łabuz z grupy Niedźwiadki
II miejsce Jakub Mrózek z grupy Niedźwiadki
III miejsce Zofia Lupa z grupy Zajączki

Wyróżnienia otrzymali:
Aleksander i Miłosz Magiera z grupy Zajączki
Tymoteusz Karpierz z grupy Niedźwiadki
Magdalena Aksamit z grupy Wiewiórki

Były również nagrody za udział dla pozostałych uczestników:
Antoni i Franciszek Łabuz z grupy Wiewiórki
Sebastian i Maksymilian Michór z grupy Zajączki
Julia i Igor Kozak z grupy Sarenki
Julian i Nina Kowalczyk z grupy Zajączki
Maria Kubik z grupy Niedźwiadki
Szymon Kołodziej z grupy Wiewiórki

W poniedziałek 25 marca 2024 r. zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody. Był to wyjątkowy konkurs. Dostarczył wielu wrażeń estetycznych. Naprawdę było się czym zachwycać. Wykonane prace to małe arcydzieła, które pięknie ozdobiły nasze przedszkole w okresie przedświątecznym.
Bardzo dziękujemy dzieciom oraz ich rodzicom za udział w konkursie: za zaangażowanie, poświęcony czas oraz wielką kreatywność.  Gratulujemy!

c_150_225_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_marzec_konkurs_stroik_25.03.2024_r._Rozstrzygnięcie_Konkursu_Na_Najpiękniejszą_Ozdobę_Wielkanocną_1.JPG


22 marca 2024 – godz. 9:00 – Droga Krzyżowa z całą Społecznością Przedszkolną w Kaplicy Sióstr
Droga Krzyżowa to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym. Celem Drogi Krzyżowej jest wzbudzenie żalu w sercu i współodczuwanie ostatnich i najboleśniejszych cierpień Pana Jezusa, towarzyszenie mu w drodze na śmierć i złożenia go do grobu. W Przedszkolu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi modlimy się codziennie, a raz w tygodniu spotykamy się wszyscy w Kaplicy, by dziękować za wszelkie łaski i prosić o błogosławieństwo. W czasie Wielkiego Postu jest czas na refleksję i adorację cierpiącego Jezusa. Cały Personel wraz z dziećmi wspólnie rozważał kolejne Stacje Drogi Krzyżowej w skupieniu i ciszy. Dzieci śpiewały także pieśni wielkopostne, których się nauczyły w przedszkolu.
„Rysuję krzyż kropelką krwi i z jedną dużą łzą.
Za krzyżem drzwi, do nieba drzwi, dla mnie otwarte są.
Za ten krzyż i Twoje łzy, za serdeczne krople krwi, Jezu dziękuję Ci.
Za otwarte nieba drzwi, dróżką, którą szedłeś Ty, Jezu dziękuję Ci.”

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_marzec_droga_krzyzowa_22.03.2024_r._Droga_Krzyzowa_3.JPG


21 marca 2024 – godz. 16:30 - Spotkanie edukacyjne dla rodziców i nauczycieli „Żywienie – trudności żywienia i karmienie dzieci. Porady i wskazówki”
Pani Monika P. - dietetyk, została zaproszona do naszego przedszkola, aby podzielić się swoją wiedzą, udzielić porad i wskazówek na temat żywienia i karmienia dzieci. Zdaniem dietetyka - dieta dziecka powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb i apetytu. W żywieniu dziecka bardzo ważne są regularność spożywania posiłków i ich odpowiednia liczba. To rodzic decyduje o tym, co dziecko je, ale dziecko decyduje o tym, ile zje. Pani Monika zapoznała uczestników spotkania z pojęciem „neofobia pokarmowa” - na czym polega, kiedy występuje i czego dotyczy. Odmowa przyjmowania pokarmów, które są dla dziecka nowe to okazuje się, że jest sytuacją normalną, występującą u dziecka między 2 a 5 rokiem życia. Najczęściej dotyczy warzyw, owoców i mięsa, bo często znaczenie ma: smak, zapach i kolor. Jednak odmowa jedzenia danego pokarmu nie jest trwała, stopniowo zanika, gdy systematycznie i wielokrotnie oswajamy dziecko z nieakceptowanym pokarmem. Informacje, które przedstawiła Pani Dietetyk były niezwykle cenne. Spotkanie okazało się bardzo owocne i potrzebne. Serdeczne podziękowanie za profesjonalne przeprowadzenie spotkania edukacyjnego składamy p. Monice P. Dziękujemy.

Króka refleksja o spotkaniu edukacyjnym

"Bardzo dziękuję za zorganizowanie takiego szkolenia. Pani Monika ze starannością przygotowała dla nas ciekawe tematy dotyczące problemów żywieniowych dzieci w wieku przedszkolnym. Było to bardzo ciekawe i na pewno pozwoli postawić pierwsze kroki w lepszym rozuminiu naszych pociech podczas posiłków i w przygotowywaniu im urozmaiconych potraw :) Podoba mi się inicjatywa szkoleń dla rodziców (szkolenie z pozytywnej dyscypliny też rozjaśniło wiele kwestii. Mama Leona

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_marzec_Spotkanie_edukacyjne_-_zywienie_21.03.2024_r._Spotkanie_edukacyjne_-_zywienie_8.JPG


21 marca 2024 – Pierwszy Dzień Wiosny – Światowy Dzień Zespołu Downa” – Dzień Kolorowej Skarpetki
Co roku 21 marca, dzieci z naszego przedszkola przychodzą w kolorowych skarpetkach nie do pary. Jest to symbol solidarności z osobami chorymi na Zespół Downa. Te osoby żyją wśród nas i są radosnymi, pełnymi życia ludźmi. W przedszkolu tłumaczymy dzieciom, że każdy z nas jest inny. Budujemy świadomość oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Nasze przedszkolaki już od rana prezentowały swoje kolorowe skarpetki, robiły sobie zdjęcia, kolorowały i ozdabiały skarpetki z papieru oraz uczestniczyły w zabawach i grach z nauczycielami. 21 marca to także Pierwszy Dzień Wiosny. Świeciło słońce, więc dzieci wyszły na spacer i szukały pierwszych znaków wiosny w przydomowych ogródkach w okolicy przedszkola. Rozwijały w ten sposób swoje zainteresowania otaczającym środowiskiem przyrodniczym i zachodzącymi w nim zmianami. Dzień upływał wszystkim w miłej atmosferze i radości. „Witaj Wiosno”.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_marzec_Dzien_skarpetki_21.03.2024_r._Dzien_Kolorowej_Skarpetki_1.JPG


19 marca 2024 – Teatrzyk Eden „Samotny Bogacz”
Już po raz kolejny zagościł w naszym przedszkolu Ewangelizacyjny Teatrzyk „Eden”. W przedstawieniu pt. „Samotny Bogacz” wystąpili: Łazarz, jego sąsiad, Bogacz, Kucharz i pies. Wzruszająca i pełna humoru historia opowiadała o Bogaczu, dla którego dobra materialne były najwyższą wartością. Organizował on wystawne uczty i zabawy dla wielu gości po to by czuć się ważnym, szanowanym i najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Bogacz gardził biednymi i potrzebującymi pomocy, wyśmiewał ich i nie miał zamiaru im pomagać. Jednak, kiedy sam znalazł się w potrzebie i liczył na pomoc tych którzy z nim się bawili, nikt nie wyciągnął do niego pomocnej dłoni. Z tego teatrzyku dzieci dowiedziały się, że dobrobyt i majętność są niczym, kiedy nie ma się prawdziwych przyjaciół, a bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje, w myśl przysłowia.
„Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_marzec_Eden_-_Bogacz_19.03.2023_r._Tetrzyk_Samotny_Bogacz_1.JPG


17 - 20 marca 2024 – Msza Św. z udziałem Przedszkola w Parafii Miłosierdzia Bożego - Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci
Rekolekcje to szczególny czas, który przygotowuje dzieci już od najmłodszych lat do życia wspólnotowego. Poznają one treści wiary chrześcijańskiej, uczą się modlitwy i wychowania liturgicznego. W rekolekcjach „zbieramy na nowo”, czyli przypominamy sobie co w wierze katolickiej jest najważniejsze - Pan Jezus cierpiący, umierający i zmartwychwstały, który odkupił nas, wszystkich ludzi byśmy mogli cieszyć się życiem wiecznym. Do tego dążymy i tego pragniemy.
Msza Św. z udziałem naszego przedszkola rozpoczęła rekolekcje parafialne, które poprowadził Ksiądz Dariusz Czapnik - na co dzień posługujący jako kapelan w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjno-Rekreacyjnym na Śnieżnicy. Tematem tegorocznych Rekolekcji było – „Wychowanie” na przykładzie Bł. Rodziny Ulmów. W Niedzielnej Liturgii Słowa aktywnie włączyli się rodzice przedszkolaków z Gr. Sarenek.
Natomiast w Poniedziałek i wtorek spotykaliśmy się na naukach rekolekcyjnych wsłuchując się w Boże opowieści Ks. Dariusza. W środę, na zakończenie rekolekcji uczestniczyliśmy w Eucharystii. Podczas rekolekcji z gitarą i śpiewem posługiwała s. Magdalena.
Czas z Bogiem i dla Boga kształtuje nasze sumienie i czyni pięknym nasze serce.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_marzec_rekolekcje_18-20.03.2024r._Rekolekcje_Wielkopostne_1.JPG


14 i 15 marca 2024 – Akcja „O bliskich pamiętamy, kartkę wysyłamy” – I edycja 2024
Akcja trwała do 15 marca tego roku i skierowana była do rodziców oraz dzieci z naszego przedszkola, którzy zechcieli przynieść kartki Wielkanocne zaadresowane do swoich rodzin i przyjaciół z napisanymi życzeniami i przyklejonym znaczkiem. W obecnym czasach, gdzie pokolenie „Sieci” zwane też pokoleniem Y tworzą ludzie młodzi, czyli większość rodziców naszych przedszkolaków, a dla nich Internet jest głównym narzędziem komunikacji, stworzyliśmy tę akcję, by zwrócić ich uwagę na kultywowanie tradycji wysyłania kartek świątecznych. Ważne, by dzieci uczyły się szanowania pamięci o swoich bliskich i utrzymywały z nimi stały kontakt. Kartek przybywało z dnia na dzień. W czwartek 14 marca dzieci z grupy „Niedźwiadki” wraz z wychowawcą poszły na pocztę, by wrzucić listy z życzeniami do skrzynki pocztowej. Podobnie uczyniły dzieci z grupy „Sarenki” następnego dnia w piątek – 15 marca. Do dzieci i nauczycieli wyszła Pani Kierowniczka Poczty a potem wspólnie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Niech wysłane kartki świąteczne będą wyrazem naszej pamięci i wielkich serc, kierując się słowami:
„Podaruj kropelkę nadziei, tym którzy na nią czekają. Spraw by przez łzy się uśmiechnęli, Ci którzy nikogo nie mają. Wtedy i Ty się uśmiechniesz przez łzy, lecz ze wzruszenia. Jak miło pomyśleć, że właśnie Ty pomogłeś spełnić czyjeś marzenia”. Autor nieznany

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_marzec_poczta_14.03.2024_r._Wyjscie_na_poczte_O_bliskich_pamiętamy_kartke_wysylamy_1.JPG


13 marca 2024 – Poznajemy ciekawe zawody – Spotkanie z pielęgniarką
Do grupy „Niedźwiadki” zaproszony został wyjątkowy gość – babcia Igora K. - emerytowana pielęgniarka. Wspaniała i serdeczna osoba, która przez całe swoje życie pomagała innym ludziom wykonując swój zawód. Pani opowiedziała dzieciom na czym polega praca pielęgniarki, pokazała jak zmierzyć ciśnienie krwi, jak wykonać prosty opatrunek na ranę, założyć zimny okład, jak pobiera się krew do badania oraz jak się robi zastrzyk. Zbadała również wszystkim dzieciom puls. Przedszkolaki natomiast słuchały bicia swoich serduszek używając do tego stetoskopu. Babcia Igora miała na sobie założoną specjalną odzież medyczną, którą noszą w szpitalach lekarze i pielęgniarki. Wzbudziła tym u dzieci szacunek i zainteresowanie. Spotkanie edukacyjne było bardzo ciekawe i profesjonalnie przeprowadzone. Celem zorganizowania tego wydarzenia było zapoznanie dzieci przedszkolnych z pracą pielęgniarki, zapoznanie ze sposobami ochrony zdrowia jak również wyrabianie u dzieci nawyków prozdrowotnych.
Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i zapraszamy ponownie.
„Jak ocalisz jedno życie, jesteś bohaterem. Jak ocalisz tysiąc, jesteś pielęgniarką” Stephen King

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_marzec_pielegniarka_13.03.2024_r._Spotkanie_z_Pania_pielegniarka_1.JPG


12 marca 2024 – Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego – „Mój Wymarzony Lizak”
Muzeum Lizaka w Jaśle ogłosiło kolejną edycję 2023/2024 Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Mój Wymarzony Lizak” dla dzieci i młodzieży od 0 do 18 lat. Z naszego przedszkola wzięło w nim udział 24 dzieci z grupy „Wiewiórek”, wykonując piękne prace plastyczne wraz z nauczycielami, różnymi technikami płaskimi. Wysiłek się opłacił, bo każdy uczestnik konkursu za nadesłane prace otrzymał dyplom oraz bezpłatny bilet wstępu do Muzeum Lizaka w Jaśle. Bilety do Muzeum są ważne przez rok, więc w wolnym czasie dzieci będą mogły wraz z rodzicami wybrać się na wycieczkę do Jasła. Gratulacje dla Nauczycieli i Dzieci za piekne zaangażowanie.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_marzec_lizak_Dyplomy_rozdanie_2.JPG


11 marca 2024 – Paprykowa gimnastyka
Realizując roczny plan pracy „Sport to dobra przygoda, wraz z witaminkami urody nam doda”, w tym miesiącu - 11 marca zaczęliśmy „Paprykowy tydzień”. W poniedziałek miała miejsce „Paprykowa gimnastyka” prowadzona przez p. Kasię przy udziale całej społeczności przedszkola. Najmłodsza grupa „Wiewiórki” prezentowała się na czerwono, „Niedźwiadki” na żółto, „Sarenki na zielono, a „Zajączki” na czerwono, żółto i zielono. Wykonywaliśmy ćwiczenia sportowe wzmacniające mięśnie obręczy barkowej, były rzuty do celu, nauka kozłowania czyli ćwiczenia poprawiające ogólną sprawność fizyczną. Tematem zajęć edukacyjnych była „Pyszna i zdrowa papryka kolorowa”. Dzieci poznały korzyści płynące ze spożywania papryki i jej wartości odżywcze. Miała miejsce również degustacja papryki, określanie jej smaku i koloru. W naszej sali gimnastycznej uczyliśmy się także piosenki „Papryka Pola” pokazując i tańcząc w rytm melodii. Dzieci zażyczyły sobie również powtórkę piosenki o „Cebuli Celestynie”, bo przecież melodie góralskie mamy „we krwi”. Ta skoczna piosenka tak rozbawiła przedszkolaki, że śmiały się i gimnastykowały z wielką przyjemnością. Kolorowe papryki w formie prac plastycznych wykonaliśmy dnia następnego. W ramach „Paprykowego wyzwania”, dzieciom i rodzicom zaproponowano wspólne zrobienie pomysłowego, kreatywnego posiłku z papryką w roli głównej, następnie wykonanie zdjęcia gotowej potrawy i przyniesienie go do przedszkola. Wszystkim życzymy powodzenia!

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_marzec_papryka_11.03.2024_r._-_Paprykowa_Gimnastyka_1.JPG


6, 7, 8 marca 2024 – Akcja „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”
W dniach 6, 7 i 8 marca była przeprowadzona w naszym przedszkolu Akcja „WSZYSTKIE DZIECI ZBIERAJĄ ELEKTROŚMIECI”. Celem tego ogólnopolskiego projektu ekologicznego i edukacyjnego jest zachęcenie dzieci i młodzież do promowania zachowań proekologicznych oraz ponoszenia świadomości ekologicznej na temat szkodliwości składowania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Praktyczną stroną jest zbiórka elektrośmieci prowadzona we współpracy z placówkami oświatowymi na terenie całego kraju. W zamian za uzbierane kilogramy szkoły i przedszkola otrzymują bony, które mogą wykorzystać na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych, tuszy lub tonerów. Akcja prowadzona jest w trybie ciągłym, w systemie semestralnym od 2015 r. przez Firmę Green Office Ecologic Sp. z o.o. W naszym przedszkolu po raz pierwszy przeprowadziliśmy taką akcję. Zgromadziliśmy zużyty sprzęt na łączną wagę 750 kg. Mogło być więcej, ale jak na pierwszy raz to też wynik zadowalający. Firma Green Office Ecologic Sp. z o. o. z automatu wpisała nasze przedszkole do projektu „TerazLas” więc istnieje taka szansa, że w zamian za zebrane elektrośmieci otrzymamy min. 50 drzewek do posadzenia. Cieszymy się bardzo. Nasze przedszkolaki przez cały tydzień w ramach zajęć edukacyjnych dowiadywały się jak prawidłowo pozbywać się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, oglądały filmy edukacyjne na ten temat. Dowiedziały się, że baterie i akumulatory to odpady wymagające specjalnego przechowywania i recyklingu. Nie można wyrzucać ich do odpadów zmieszanych! Wykonywały także ciekawe prace plastyczne nawiązujące do segregacji odpadów i ekologii. W regulaminie Akcji czytamy, że firma do 30 dni przekaże nam nagrodę rzeczową.
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim osobom, zwłaszcza rodzicom naszych przedszkolaków za dostarczenie zużytego sprzętu i wsparcie całej Akcji jak również Pani Małgosi P. za zaangażowanie i koordynację całej akcji.
Bóg zapłać


26 lutego 2024 – Dzień Dinozaura – Świętowanie Dni Nietypowych
Dinozaury wyginęły miliony lat temu, ale wciąż fascynują kolejne pokolenia. Do tego stopnia, że w kalendarzu świąt nietypowych poświęcono im specjalne wydarzenie - Dzień Dinozaura. Przedszkolaki w naszym przedszkolu podczas zajęć edukacyjnych oglądały albumy o dinozaurach, wzbogacając wiadomości na temat ich wyglądu i trybu życia, bawiły się figurkami dinozaurów układając je według wielkości i koloru oraz wykonały ciekawe prace plastyczne, które ozdobiły korytarze naszego przedszkola. Uczestniczyły także w zabawie z pokazywaniem do piosenki „Dinozaur Pimpuś”, którą pamiętały z zajęć tanecznych.


21 lutego 2024 – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzimy w Polsce od 2000 r. Został ustanowiony nie tylko po to, by uczcić nasz język ojczysty, czyli naszą umiłowaną polszczyznę, ale też po to, byśmy wszyscy – na całym świecie – uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego podkreśla wartość każdego języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego danego kraju. W naszym przedszkolu co roku obchodzony jest Dzień Języka Ojczystego. Propagowana jest dbałość o poprawność polszczyzny, prezentowana jest dzieciom gwara zagórzańska oraz to jak ważne jest w codziennym życiu używanie zwrotów grzecznościowych. W tym roku została do nas zaproszona młodzież ze szkoły średniej, zrzeszona w Związku Strzeleckim - Mszana Dolna. Paweł z Martyną czytali przedszkolakom opowiadania, a na koniec zaprezentowali elementy swojego umundurowania. Dzieci były wyraźnie zainteresowane obecnością naszych gości, przyglądały im się uważnie, słuchały, a na koniec spotkania w każdej grupie zostały zrobione pamiątkowe zdjęcia.
„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” Mikołaj Rej

c_150_113_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_Luty_21-dzien_jezyka_ojczystego_IMG_20240220_124212.jpg


14 lutego 2024 - Nagrodzeni w Konkursie "Zdrowie"

28 Listopada 2023 - Dzieci z naszego Przedszkola wzięły udział Konkursie Recytatorskim dla Przedszkoli pt.: "Zdrowie", który został zorganizowany w ramach 9. edycji Festiwalu KultURO przy współpracy z Fundacją Urodzeni-Zdrowi. Konkurs miał na celu promować zdrowy styl życia i zachęcać dzieci do dbania o zdrowie swoje i najbliższych. Uczestnicy konkursu otrzymali upominki i dyplomy jak również Przedszkole otrzymało podziękowanie za udział w Konkursie.
Gratulujemy występu Marysi P., Milenie T., Alicji P. 
Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w nauce wierszyków.

c_150_113_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_Luty_14-konkurs_Konkurs_Urodzeni_-_Zdrowi_0.JPG


14 lutego 2024 – Środa Popielcowa – początek Wielkiego Postu
Popielec to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Rozpoczyna on okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych, podczas których wierni wspominają Zmartwychwstanie Chrystusa. Tego dnia w kościołach odbywają się liturgie, w czasie których księża posypują głowy wiernych popiołem. Katolicy mają obowiązek zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz postu ścisłego. W dniu dzisiejszym cała społeczność przedszkola uczestniczyła w uroczystej Mszy Świętej w kościele Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej, podczas której dzieci zapoznały się ze znaczeniem słów Środa Popielcowa oraz symbolem posypania głów popiołem. Kapłan wytłumaczył dzieciom, iż ten gest posypywanie głowy popiołem oznacza pokutę i jest wezwaniem do zmiany życia na lepsze, do jego poprawy. Dla wszystkich zaczął się okres Wielkiego Postu.
„Wszystko ma swój sens w Krzyżu…” bł. kard. Stefan Wyszyński

 c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_Luty_14-popielec_14.02.2024_Środa_Popielcowa_1.jpg


12 lutego 2024 – Nabożeństwo 40 - godzinne
W dniu 12 lutego 2024 r. Gr. Wiewiórki i Sarenki uczestniczyły w krótkiej adoracji przed Najświętszym Sakramentem w kościele Miłosierdzia Bożego. Dzieci wraz z Siostrami i opiekunami modliły się w intencji swoich rodzin oraz całej społeczności przedszkola o dobre przeżycie Wielkiego Postu. Celem wyjścia do świątyni było ukazanie dzieciom Jezusa – Boga jako Tego, który zaprasza je do przyjaźni i pragnie spotykać się z nimi na katechezie i w kościele.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_Luty_12.02.2024_-_Nabożeństwo_40_godzinne_2.JPG


8 lutego 2024 – Tłusty Czwartek – Akcja charytatywna „Pączek dla Afryki”
Do Polski „Tłusty Czwartek” dotarł dopiero w XVI wieku i był obchodzony jedynie w dużych miastach. Do najpopularniejszych potraw spożywanych w tłusty czwartek należą oczywiście pączki i faworki, które w niektórych regionach naszego kraju nazywane są także chrustami. W myśl staropolskiego przysłowia, każdy tego dnia powinien skosztować choćby jednego pączka, na szczęście, dostatek i powodzenie.
7 i 8 lutego w naszym przedszkolu trwała akcja charytatywna „Pączek dla Afryki”. Sprzedawane były smaczne pączki dla rodziców, dzieci, pracowników, którzy swoimi datkami mogli wesprzeć Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi pracujące w placówce misyjnej w RPA. I tym razem akcja przerosła nasze oczekiwania. Wszyscy otworzyliście swoje serca i z wielkim zaangażowaniem włączyliście się w akcję, z której zebrane pieniądze zostały przeznaczone na meble do jednej z Sal edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z De Aar. Dzięki temu posługa Sióstr Misjonarek będzie łatwiejsza i umożliwi objęcie wsparciem szersze grono podopiecznych.
„Jeszcze raz okazało się, że razem możemy więcej, a dobroć dawana innym zawsze do nas powraca”
„Możemy robić rzeczy małe, za to z wielką miłością” Matka Teresa z Kalkuty

c_599_419_16777215_00_images_Aktualności_2023-24_Podziękowanie_-_pączek_dla_Afryki.png


8 lutego 2024 – Imieniny Pani Małgosi, Pani Dorotki i Pani Marty
W tłusty czwartek mieliśmy również okazję do świętowania imienin naszych wspaniałych pań pracujących w przedszkolu tj. p. Małgosi uczącej dzieci języka angielskiego, p. Marty i p. Dorotki, które pomagają w opiece nad dziećmi oraz w zmywaku. Według przyjętej tradycji przedszkolnej solenizantki zostały obdarowane życzeniami i prezentami, uczczono je śpiewem i serdecznościami płynącymi od całej zebranej społeczności przedszkolnej. Pani Małgosia złożyła podziękowania w języku angielskim, co było niemałym zaskoczeniem dla wszystkich uczestników uroczystości. Była również okazja do poczęstowania się kolejnym pączkiem i pysznym chrustem oraz wypicia kawy z solenizantkami. A dzieci otrzymały oczywiście cukierki.
„Przesyłamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i błogosławieństwa Bożego”.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_Luty_8-imieniny_pani_Malgosi_Marty_Dorotki_8.02.2024_-_Imieniny_P._Małgosi_K._P._Marty_p._Dorotki_1.JPG


7 lutego 2024 – Warsztaty „Świat Lajkonika”
Warsztaty dla dzieci „Świat Lajkonika” poprowadził w naszym przedszkolu Pan Tomasz Skalik znany przewodnik po Krakowie i animator. Opowiadał o Lajkoniku, który jest jednym z głównych symboli Krakowa. Dzieci poznały historię Konika Zwierzynieckiego, zobaczyły na własne oczy jak wyglądali flisacy oraz wojownicy tatarscy z tamtej epoki, którzy najechali Kraków. Przedszkolaki były przebierane w kolorowe stroje za flisaków, tatarów, krakowiaków i krakowianki. Pan Tomasz Skalik zademonstrował taniec Lajkonika z buławą oraz przemarsz po sali wszystkich uczestników zabawy w rytmie tradycyjnej piosenki „Lajkoniku, laj, laj…” Dzieciom warsztaty bardzo się podobały, bo Pan Tomasz wspaniale je zachęcał do aktywności i zabawy. To człowiek z powołaniem do pracy z dziećmi. Bardzo dziękujemy za ciekawe przedstawienie nam znanej krakowskiej legendy.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_Luty_7-swiat_lajkonika_7.02.2024_-_Warsztaty_Świat_Lajkonika_1.JPG


Przygoda z Literaturą w I półroczu w roku szkolnym 2023/2024 – PODZIĘKOWANIE

W Przedszkolu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi od lat realizowany jest program własny pod nazwą „Przygoda z Literaturą”. Do udziału w programie co miesiąc zapraszani są rodzice oraz osoby bliskie dzieciom, które chcą poczytać naszym przedszkolakom wybraną przez siebie książeczkę. Każda grupa wiekowa zaprasza swoich rodziców, by zaangażować ich do aktywnego udziału w wydarzeniach organizowanych w przedszkolu. Wszyscy rodzice i nauczyciele wiedzą, że czytanie dziecku dla przyjemności zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny i jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowania. Dziecko, któremu często się czyta czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości, wewnętrzną siłę i wiarę w siebie. Nasze przedszkolaki uwielbiają słuchać, są wtedy skupione i zrelaksowane. Podczas omawiania przeczytanego tekstu samodzielnie myślą, wyciągają wnioski i aktywnie udzielają odpowiedzi poszerzając swój zakres słownictwa i rozwijając mowę. Z głośnego czytania dzieciom płyną same korzyści, dlatego program „Przygoda z Literaturą” jest w naszym przedszkolu nadal kontynuowany.
Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom, Przyjaciołom i Pracownikom przedszkola, którzy wzięli udział w naszej Przygodzie z Literaturą i przeczytali dzieciom bajkę w naszym przedszkolu.

''Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła'' Wisława Szymborska

c_735_524_16777215_00_images_Aktualności_2023-24_Przygoda_z_Literaturą_-_podziekowanie_Rodzicom.png

01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1
01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1
01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1
01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1 01.2024 Przygoda z Literaturą 1  


5 lutego 2024 – Brokułowa gimnastyka
Wszystkie dzieci w naszym przedszkolu wiedzą, że brokuł to starszy brat kalafiora. Jest cały zielony i bogaty w potas, wapń oraz błonnik. To warzywo dzieci poznawały w lutym w ramach realizacji rocznego planu pracy „Sport to dobra przygoda, wraz z witaminkami urody nam doda”. Z rana zaczęła się „Brokułowa gimnastyka” pod fachowym okiem P. Kasi, która prowadziła ćwiczenia wzmacniające poszczególne partie ciała, ćwiczenia wytrzymałości i poprawy ogólnej sprawności fizycznej. Taka poranna gimnastyka znakomicie ożywiła dzieci i dorosłych, którzy wspólnie ćwiczyli w sali gimnastycznej do piosenki „Brokuł Borys”. Podczas zajęć edukacyjnych nauczyciele zapoznawali dzieci z brokułem, opowiadali o jego właściwościach odżywczych, dzieci próbowały gotowanego brokuła i bardzo im to warzywo smakowało. Jak co miesiąc również w lutym rzucone zostało wyzwanie dla dzieci i rodziców, aby ułożyli przepis na zdrową i pyszną sałatkę z brokułem - „Król warzyw – brokuł”.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_Luty_5-brokulowa_gimnastyka_DSC_078905.02.2024_-_BrokulowaGimnastyka_2.JPG


OGÓLNOPOLSKA AKCJA „SERCE ZA ODWAGĘ”
Nasze przedszkole wzięło udział w akcji "Serce za odwagę" zorganizowaną przez Fundację Pamięci Narodów, Miejskie Przedszkole nr 2 w Płocku, Stowarzyszenie Pro Patria – Lokalni Patrioci, Stowarzyszenie Głos Bohatera. Inicjatywa polegała na przygotowaniu kartek świątecznych i życzeń płynących prosto z serca dla weteranów II wojny światowej, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. Każdego roku, kilkaset szkół i przedszkoli w całej Polsce przygotowuje życzenia świąteczne w formie kartek, które następnie z pomocą wolontariuszy trafiają do weteranów. W ten symboliczny sposób, wspólnie z dziećmi z całej Polski oraz Polonii na świecie, składamy podziękowanie za wielką odwagę, jaką odznaczyli się bohaterowie w czasie wojny. 
Z podziękowaniami zadzwonił do naszego Przedszkola Pan Andrzej z Warszawy, który dostał 179 kartek świątecznych, w tym kartki od naszych dzieci z przedszkola od Gr. Zajączków. Pan Andrzej opowiedział w rozmowie z s. Dyrektor o swoim życiu. Urodził się w maju w 1940 roku, miał młodszą siostrę, która urodziła się w 1944 roku w piwnicy. Pan Andrzej wspomniał również jak w 1944 roku w Pruszkowie okupanci niemieccy zorganizowali obóz przejściowy dla polskiej ludności cywilnej, znany pod nazwą Durchgangslager 121 (Dulag 121). W obozie gromadzono mieszkańców Warszawy i okolicznych miejscowości, wypędzanych z domów trakcie oraz po zakończeniu powstania warszawskiego. Pan Andrzej bardzo był wdzięczny za każdą otrzymaną kartkę świąteczną.
Przygotowane kartki przez najmłodszych wzbudzają w kombatantach wiele radości. Za każdym razem podkreślają, jak ważne jest, by najmłodsze pokolenia wychowywały się w duchu poszanowania dla historii Polski i ogromu poświęcenia, jaki musiały ponieść kolejne pokolenia. Cieszymy się, że my również mogliśmy się włączyć do tak cudownej akcji. 

c_150_230_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_IMG-20240206-WA0018.jpg


2 lutego 2024 – Dzień Życia Konsekrowanego – Matki Bożej Gromnicznej
2 lutego to Święto Ofiarowania Pańskiego nazywane także świętem Matki Bożej Gromnicznej. Tego samego dnia w Kościele Powszechnym przypada Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II, który stworzył okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Nasze przedszkole jest prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, dlatego też wszystkim obecnym Siostrom w dniu ich święta dzieci z grupy „Zajączki” oraz wszyscy zebrani w sali gimnastycznej złożyli serdeczne życzenia: zdrowia, pokoju serca, radości z wytrwałego podążania za Jezusem drogą rad ewangelicznych.

Dziękujemy Bogu za dar Waszego powołania i modlimy się, by nie zabrakło powołań w Waszym Zgromadzeniu. Pragniemy, by dobry Bóg napełnił Wasze serca głęboką pewnością, że zostałyście wybrane, aby kochać, wielbić Boga i służyć ludziom.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_Luty_2-zycie_konsekrowane_02.02.2024_-_Dzień_Życia_Konsekrowanego_1.JPG


1 lutego 2024 – Warsztaty czekoladowe dla dzieci. Sesja fotograficzna.
Warsztaty czekoladowe dla dzieci to praktyczne zajęcia pobudzające prawie wszystkie zmysły i wykorzystujące ich zdolności manualne. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się jak i z czego powstaje czekolada, jakie są rodzaje czekolady, poznawały jej smaki i wartości odżywcze oraz zastosowanie. Dzieci wykonywały babeczki z różnych rodzajów czekolady, ozdabiały je żelkami i kolorowymi posypkami. Na zakończenie warsztatów każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom uczestnika zajęć oraz mogło zrobić sobie zdjęcie w białej czapce i fartuszku kucharskim.
„Czekolada to jadalne szczęście” Ursula Kohaupt

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_Luty_1-warsztaty_czekoladowe_01.02.2024_-_Warsztaty_Czekoladowe_1.JPG


1 lutego 2024 – Kolędowanie z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Inż. Józefa Marka w Mszanie Dolnej
Kończy się okres Bożonarodzeniowy i śpiewanie kolęd, dlatego w ramach współpracy pomiędzy lokalnymi instytucjami kolędowali w naszym przedszkolu zdolni uczniowie z kl. 5 Technikum Żywienia oraz z Technikum Logistycznego wraz z nauczycielką p. Mazurkiewicz. Zespół muzyczny w regionalnych strojach zagórzańskich prezentował się wyjątkowo. W sali gimnastycznej zgromadziła się cała społeczność przedszkolna, która chętnie śpiewała razem z młodzieżą. Celem tego radosnego spotkania było podtrzymywanie tradycji Górali Zagórzańskich i wdrażanie młodego pokolenia do ich kontynuowania. Dzieci, Siostry i Panie z przedszkola były zachwycone, a najmłodsze przedszkolaki po raz pierwszy w życiu widziały grupę kolędniczą z turoniem na żywo. Niektóre z nich trochę się go nawet bały, bo tak groźnie wyglądał. Wspólny śpiew przy akompaniamencie akordeonu i skrzypiec zjednoczył tego dnia wszystkich uczestników kolędowania. Bardzo dziękujemy.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_Luty_1-koledowanie_z_mlodzieza_01.02.2024_-_Kolędowanie_z_młodzieżą_z_Zespołu_Szkół_Ponadpodstawowych_1.JPG


31 stycznia 2024 – Teatrzyk Kanon „Przygody Krasnala Pączka”
Pod koniec stycznia przyjechał do naszego przedszkola Teatrzyk Kanon ze spektaklem „Przygody Krasnala Pączka”. Inscenizacja opowiadała o pewnym krasnalu, który był wielkim łakomczuchem i uwielbiał objadać się pączkami, cukierkami i innymi słodyczami. Nie chciał się gimnastykować i zdrowo odżywiać, przez co był bardzo grubiutki i leniwy. Na szczęście Skromnisia jego przyjaciółka oraz czarodziej król Felek pomogli mu zerwać ze złymi nawykami żywieniowymi. Przeszedł na zdrowe odżywianie i zaczął ćwiczyć. Uprawianie sportu i właściwa dieta przyczyniły się do odzyskania przez Krasnala zdrowia i szczupłej sylwetki. Mógł już bez problemu robić przysiady i wesoło się bawić. Wszyscy byli z niego dumni. Przedszkolaki uważnie słuchały, obserwowały grę aktorów, odpowiadały na pytania i głośno klaskały na zakończenie spektaklu. Opowieść o Krasnalu Pączku bardzo się dzieciom podobała i dzięki niej dowiedziały się jak wiele korzyści dla dziecka płynie z aktywnych form spędzania czasu, racjonalnego i higienicznego odżywiania oraz spożywania dobrze zbilansowanych posiłków.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_31-Teatrzyk_krasnal_31.01.2024_Teatr_Kanon_Przygody_Krasnala_Pączka_1.JPG


29 stycznia 2024 – Bal Karnawałowy w przedszkolu
Karnawał to okres zimowych balów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. To czas, gdzie króluje radość i muzyka oraz piękne stroje i maski. W naszym przedszkolu, jak co roku zorganizowany został bal dla wszystkich przedszkolaków. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było spotkać księżniczki, motylki, policjantów, żołnierza, smoka, pirata. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Wodzirejem była p. Kasia, która zapraszała do tańca poszczególne grupy dzieci. O 9:00 zaczęli najmłodsi: Wiewiórki i Niedźwiadki, godzinę później Sarenki i Zajączki. Była wspólna zabawa chustą animacyjną oraz zabawy indywidualne, w parach lub w kole z Siostrami i Paniami. Dzieci tańczyły do znanych przebojów muzyki tanecznej oraz piosenek dziecięcych m.in. „Cebula Celestyna”. Taki bal to integracja całej społeczności przedszkola. To rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej, kształcenie umiejętności wspólnej zabawy oraz tworzenie atmosfery życzliwości, współpracy i pozytywnych relacji w grupie. Dzieciom w bajkowych strojach zrobiono także zdjęcia na tle dekoracji karnawałowej. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych kostiumów. Kolejny bal karnawałowy już za rok.
„Zabawa jest językiem dzieciństwa, a każda zabawa to mały akt odkrywania świata” Astrid Lindgren

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_29-bal_29.01.2024_Bal_karnawałowy_Wiewiórki_i_Niedźwiadki_2.JPG

29.01.2024 Bal karnawalowy Sarenki i Zajaczki 1 29.01.2024 Bal karnawalowy Sarenki i Zajaczki 1 29.01.2024 Bal karnawalowy Sarenki i Zajaczki 1 29.01.2024 Bal karnawalowy Sarenki i Zajaczki 1 29.01.2024 Bal karnawalowy Sarenki i Zajaczki 1 29.01.2024 Bal karnawalowy Sarenki i Zajaczki 1 29.01.2024 Bal karnawalowy Sarenki i Zajaczki 1 29.01.2024 Bal karnawalowy Sarenki i Zajaczki 1


25 stycznia 2024 – Świętowanie imienin S. Agnieszki, P. Tatiany, P. Małgosi P.
Imieniny to zwyczaj świątecznego obchodzenia dnia przypisywanego własnemu imieniu. W naszym przedszkolu również mamy w zwyczaju świętowanie imienin naszych solenizantów. W czwartek składaliśmy życzenia Siostrze Agnieszce, Pani Tatianie oraz Pani Małgosi. Wszystkie solenizantki zostały zaproszone na salę gimnastyczną, gdzie przy licznie zebranej społeczności przedszkola odśpiewano na ich cześć „Życzymy, życzymy…”. Siostra i Panie były bardzo wzruszone. Serdecznie dziękowały za piękne życzenia, laurki, kwiaty i prezenty składane przez dzieci, Siostrę Dyrektor i pracowników przedszkola. Była kawa, ciasto, miłe słowa i piękne zdjęcia. Solenizantki składają wielkie podziękowania za wspaniałe wyróżnienie i moc życzeń.
„Dziś dzień Twego imienia, więc te szczere przyjmij życzenia, niech w Twym sercu zawsze mieszka miłość, wiara i nadzieja”.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_25-zyczenia_aga_tatiana_malgosia_25.01.2024_Imieniny_s._Agusi_p._Malgosi_p._Tatianki_1.JPG


24 stycznia 2024 - Rozstrzygnięcie Konkursu Kolęd i Pastorałek „Kolędujmy Razem” – wręczenie nagród
Dnia 24. O1.2024 r. w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu Kolęd i Pastorałek „Kolędujmy razem”. Koordynatorami konkursu była s. Marzena Kot oraz p. Monika Majda. Celem konkursu było kultywowanie i rozwijanie tradycji wspólnego kolędowania, popularyzacja polskich kolęd i pastorałek, promocja uzdolnionych dzieci oraz ich osiągnięć wokalnych, rozbudzanie w dzieciach zainteresowań wokalno - muzycznych oraz zachęcanie do wspólnego śpiewania i muzykowania. Konkurs był przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat. Lista uczestników podzielona była na dwie kategorie: 3-4 latki oraz 5-6 latki. Dzieci mogły śpiewać solo wybraną jedną kolędę lub pastorałkę, z podkładem muzycznym lub bez podkładu, ewentualnie z akompaniamentem instrumentów, w czasie nie przekraczającym 3 minuty. W konkursie wzięło udział dziesięcioro dzieci z naszego przedszkola. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem występowały na scenie. W jury zasiadali: Siostra Dyrektor Magdalena Białorudzka, Pan Mariusz Klimek oraz Pani Agnieszka Skawska. Komisja konkursu brała pod uwagę umiejętności wokalne, muzykalność, poczucie rytmu, dykcję, dobór repertuaru, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny. Wyłoniono zwycięzców a pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone dyplomami i nagrodami rzeczowymi.
Wyłoniono trzy I miejsca:

W kategorii dzieci młodszych 3-4 latków
I miejsce – Alicja P. – Gr. II Niedźwiadki
II miejsce – Antonina R. - Gr. II Niedźwiadki
III miejsce – Igor K. – Gr. II Niedźwiadki

W kategorii dzieci starszych 5-6 latków
I miejsce – Helena H. – Gr. IV Zajączki
I miejsce – Oliwia K. – Gr. IV Zajączki
II miejsce – Anna M. – Gr. III Sarenki
III miejsce – Julia R. – Gr. III Sarenki

Wyróżnienia otrzymali:
Dominik S. – Gr. I Wiewiórki
Milena T. – Gr. III Sarenki
Franciszek T. – Gr. IV Zajączki

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym dzieciom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych i muzycznych.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_24-koledowanie_24.01.2024_Konkurs_koled_i_pastoralek_koledujmu_razem_6.JPG


23 stycznia 2024 – Adoracja Żłóbka i Msza Św. w Kościele Miłosierdzia Bożego
Adoracja Żłóbka jest spotkaniem ze Świętą Rodziną, a w szczególny sposób z Dzieciątkiem Jezus. Cała społeczność Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi zgromadziła się o godz. 17:30 w Kościele Miłosierdzia Bożego, aby być tego wieczoru przy Żłóbku, śpiewać kolędy, modlić się i wielbić Boga. O godz. 18:00 rozpoczęła się Msza Św. celebrowana przez Ks. Tomasza, która była odprawiona w intencji Dzieci, Rodziców i Pracowników Przedszkola.
„My przyszliśmy, aby podziękować Ci za Twe narodzenie. Przyszliśmy z Pasterzami, aby powiedzieć Ci, jak bardzo Cię kochamy. Przyszliśmy z Aniołami, aby ucieszyć Cię naszym kolędowaniem. Niech nasze gorące serca Cię ogrzewają. Niech nasze śpiewy Cię radują. Prosimy Cię, Boże Dziecię, zostań z nami w kościele, w domu, w przedszkolu i błogosław nam.”

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_23-adoracja_zlobka_23.01.2023_Adoracja_Zlobka_1.JPG


21 stycznia 2024 - Msza Św. z udziałem przedszkola w parafii Miłosierdzia Bożego
Dzisiejsza Msza Św. o godz. 10:30 odbyła się przy licznym udziale całej społeczności przedszkolnej Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, rodziców i wiernych. Mszę Św. poprowadził ks. Tomasz w asyście służby ministranckiej i lektorskiej. Rodzice byli obecni podczas czytania Liturgii Słowa i Modlitwy Wiernych. Siostra Dyrektor wraz z Siostrą Marzeną prowadziły śpiew z dziećmi przedszkolnymi. Homilię wygłosił tym razem Ks. Proboszcz zapraszając dzieci przed stopień komunijny. Tematem kazania były barwy liturgiczne, które w ciągu całego roku wielokrotnie przy ołtarzu się zmieniają. Dzieci odgadywały te kolory i dowiedziały się co oznaczają:
Kolor biały – oznacza czystość, doskonałość, zakładany jest podczas najważniejszych świat i wydarzeń kościelnych.
Kolor zielony – to nadzieja i spokój, jest zakładany w okresie zwykłym.
Kolor fioletowy – to symbol pokuty, żałoby i skruchy, jest używany w czasie Wielkiego Postu i Adwentu.
Kolor czerwony – to symbol krwi, to oznaka nieskończonej miłości Boga i miłosierdzia.
Kolor różowy – to kolor radości i wesołego oczekiwania na nadejście dobra.
Kolor złoty – używany jest w Niedzielę Zmartwychwstania i Boże Narodzenie.
Podczas Mszy Św. modlono się o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla całej społeczności przedszkolnej. Bóg zapłać za wspólną modlitwę.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_21-msza_sw_21.01.2023_Msza_swięta_Parafii_Milosierdzia_Bozego_1.JPG


18 stycznia 2024 – Świętowanie Dni Nietypowych – Dzień Bałwana”
18 stycznia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Światowy Dzień Bałwana. Za oknem leżał śnieg, więc doskonale się złożyło, by podczas zajęć dydaktycznych zapoznać młodsze dzieci, a starszym przypomnieć - zasady bezpiecznej zabawy na śniegu. Dzieci opowiadały, jak można lepić bałwana, jak toczyć kulę śnieżną, co założyć bałwankowi, by nie było mu zimno. Dzieci rozwijały swoje kompetencje matematyczne przeliczając guziki bałwanka, doświadczały wielozmysłowo wykonując w każdej grupie prace plastyczne z różnych materiałów: papieru, waty, pasty do zębów. Najmłodsze przedszkolaki układały na podłodze dużego Bałwana z papierowych elementów, dokładały mu oczy, nos, guziki i miotełkę. Zapozowały również z Siostrą Dyrektor do wspólnego zdjęcia. Przedszkolaki podczas zajęć i zabaw wykazywały się bogatą wyobraźnią i rozwijały twórcze myślenie.

Pięknego bałwana ulepiły dzieci,
ma czarne guziki i biały żakiecik.
W ręku trzyma miotłę, garnek ma na głowie.
Może nam zimową bajeczkę opowie?  „Bałwan” Z. Wroński

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_18-_dzien_balwana_18.01.2023_Dzień_Bałwana_10.JPG


17 stycznia 2024 – Jasełka dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mszanie Dolnej
Uczniowie klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej Nr 1 zostali zaproszeni wraz z wychowawcami do naszego przedszkola, aby tego dnia obejrzeć „Jasełka – Na góralską nutę” wystawiane przez dzieci z Gr. Zajączki. Niektóre z dzieci, które już uczęszczają do szkoły są absolwentami naszego przedszkola, jakże więc miło było ich wszystkich gościć u nas ponownie. Jasełka bardzo się dzieciom oraz paniom ze szkoły podobały i mówiły, że przedszkolaki z Gr. Zajączków są niezwykle uzdolnione recytatorsko, aktorsko i wokalnie. Na koniec przedstawienia słychać było gromkie brawa i wyrazy uznania dla dzieci oraz nauczycielek p. Moniki i p. Kingi, które przygotowywały Jasełka.

c_150_113_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_17-jaselka_dla_szkoly_17.01.2024_-_Jasełka_dla_szkoły_Nr_1_1.jpg


16 stycznia 2024 – Jasełka dla Babci i Dziadka – Gr. Zajączki
17 stycznia 2024 – Jasełka dla Babci i Dziadka – Gr. Sarenki
18 stycznia 2024 – Jasełka dla Babci i Dziadka – Gr. Niedźwiadki
19 stycznia 2024 – Jasełka dla Babci i Dziadka – Gr. Wiewiórki

„Nie zapominajmy o dziadkach i osobach starszych: dzięki ich czułości wielokrotnie zostaliśmy podniesieni na duchu, ponownie wyruszaliśmy w drogę, czuliśmy się kochani, byliśmy uzdrawiani wewnętrznie”

„Wszyscy byliśmy na kolanach naszych dziadków, którzy trzymali nas w objęciach. I dzięki tej miłości staliśmy się dorośli”. Papież Franciszek

W Przedszkolu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi odbyły się wyjątkowe wydarzenia, łączące tradycję wystawiania Jasełek z uroczystym świętowaniem Dnia Babci i Dziadka. Te wydarzenia przygotowane przez Siostry i nauczycielki odbyły się jak co roku w połowie stycznia. Przedszkolaki z każdej grupy wiekowej zaprosiły swoich Dziadków, aby zaprezentować przed nimi swoje zdolności aktorskie, recytatorskie, wokalne oraz taneczne w pięknych strojach i wśród dźwięków kolęd. Dzieci sprawiły swymi występami ogromną radość i wzruszenie, bo widać było na twarzach zacnych gości dumę, zaciekawienie i ogromne emocje. Przedszkolaki przygotowały również upominki, które wraz z uściskami i życzeniami złożyły na ręce swoich Babć i Dziadków. Prezenty przypomną im o tym szczególnym dniu i przeżytych pięknych chwilach. Po występach w sali gimnastycznej wszyscy uczestnicy udali się do jadalni na słodki poczęstunek. Była okazja, aby wspólnie porozmawiać z Siostrami, nauczycielkami, pośpiewać kolędy a dzieci kształtowały nawyki kulturalnego zachowania się przy stole oraz wobec swoich dziadków i osób starszych. Siostra Dyrektor uczestniczyła każdego dnia w uroczystościach jasełkowych, zapraszała czcigodnych gości na występy swoich wnuków, zachęcała do wspólnego śpiewu i składała życzenia. Bóg zapłać wszystkim za udział w uroczystościach.

„Babciom i Dziadkom z okazji ich święta życzymy dużo zdrowia, niech każdy dzień z wnukami przynosi Wam radość i uśmiech”.

Wychowali swoje dzieci,
A czas ciągle leci, leci.
Dzisiaj na pociechę mają
Wnuki, które ich kochają!


12 stycznia 2024 – Życzenia imieninowe dla Matki Prowincjalnej Małgorzaty Kapłon
Matka Prowincjalna zaszczyciła nas dzisiaj swoją obecnością, a cała społeczność naszego przedszkola w przeddzień imienin Matki Małgorzaty pragnęła złożyć Jej serdeczne życzenia. Dzieci z Gr. Zajączki wyrecytowały wspólnie piękne życzenia i wręczyły Matce laurkę. Do obrazka dołączono kwiaty i upominek. Po odśpiewaniu piosenki „Życzymy, życzymy…” był czas na indywidualne składanie życzeń wspaniałej Solenizantce i wspólne kolędowanie. Matka Prowincjalna nigdy nie zapomina o przedszkolakach i zawsze przywozi dla nich coś słodkiego, dlatego wszyscy lubimy obchodzić imieniny.
„Życzymy, życzymy i zdrowia i szczęścia i błogosławieństwa przez ręce Maryi. Przez ręce Maryi i za Jej przyczyną niech strumienie łaski na Ciebie popłyną”.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_12-zyczenia_Matka_12.01.2024_Zyczenia_dla_Matki_Prowincjalnej_1.JPG


11 stycznia 2024 – Baśniowa Kapela – przedstawienie „Serce, Serduszko” – O przyjaźni z psem i działającym św. Mikołajem
Baśniowa Kapela to wspaniały duet wykonawców, którzy zostali zaproszeni do naszego przedszkola, aby zaprezentować dzieciom, siostrom i nauczycielom swoje przedstawienie teatralno-wokalne: „O Królowej Śniegu, przemianie ludzkiego serca, przyjaźni z psem i o św. Mikołaju”. Wszyscy zebrani słuchali uważnie opowiadania o psie „Biczu”, który po uratowaniu człowieka przemienił się w spokojnego „Milusia” i zamieszkał z dobrymi ludźmi. Tym samym wpłynął na przemianę serca swojego poprzedniego właściciela, który był dla niego bardzo surowy. Opowiadanie zakończyło się optymistycznie, co ucieszyło wszystkie dzieci. Wykonawcy śpiewali wraz z przedszkolakami ucząc ich nowych, łatwo wpadających w ucho piosenek np. „ Gdzie jesteś Kaju?, Szarlotka i Gaz, gaz, gaz”. Ta ostatnia spodobała się dzieciom najbardziej, bo dotyczyła jazdy samochodem. Zabawie nie było końca. Dzieci uczestnicząc w przedstawieniu miały możliwość rozwijania swoich zainteresowań teatrem, sztuką a przede wszystkim żywą muzyką wykonywaną przez „Baśniową Kapelę”.
Zapraszamy ponownie – występ był bardzo przyjemny w odbiorze.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_11-Basniowa_kapela_serce_12.02.2023_Teatrzyk_Serce_-serduszko_1.JPG


11 stycznia 2024 – Jasełka „Cicha Noc” dla rodziców, Gr. „Niedźwiadki”
W styczniu nadal czujemy atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Dekoracje i choinki wciąż zdobią nasze domy, kolędujemy przy żłóbku, wystawiamy Jasełka. W naszym przedszkolu dzieci z grupy „Niedźwiadki” tego dnia prezentowały swoje umiejętności artystyczne przed swoimi rodzicami, odczuwały radość ze wspólnie wykonywanego przedstawienia. Tematem Jasełek była „Cicha Noc”. Rodzice licznie przybyli, by zobaczyć dzieci w rolach: Trzech Króli, Świętej Rodziny, Pastuszków i Aniołków. Byli zachwyceni swoimi pociechami i wspaniałym przygotowaniem uroczystości przez Siostrę Marzenę i Panią Monikę. Po obejrzeniu Jasełek rodzice udali się wraz z dziećmi na jadalnię, aby wspólnie się spotkać, pośpiewać kolędy i porozmawiać z Siostrami. Świąteczny nastrój dopełniała muzyka gitarowa i śpiew prowadzony przez Siostrę Dyrektor.
„W ten świąteczny czas, niechaj miłość będzie w nas”.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_11-jaselka_gr.niedziwadki_11.01.2024_Jaselka_gr._Niedzwiadki_3.JPG


8 stycznia 2024 – „Cebulkowa Gimnastyka”
W ramach realizacji rocznego planu pracy „Sport to dobra przygoda, wraz z witaminkami urody nam doda”, również w miesiącu styczniu wchodząc w nowy rok, promowaliśmy zdrowe nawyki żywieniowe. W roli głównej wystąpiła cebula, czyli warzywo o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych. Prawie wszyscy tego dnia założyli stroje w kolorze żółtym, aby o godz. 9:00 rozpocząć „Cebulkową Gimnastykę”. Pani Kasia Mielnikiewicz przygotowała zestaw ćwiczeń, których celem było doskonalenie sprawności ogólnej, koordynacji, siły i sprawności nóg. Uczyliśmy się rytmicznej piosenki „Cebula Celestyna” i do tej melodii gimnastykowaliśmy się. W poszczególnych grupach prowadzone były zajęcia edukacyjne. Dzieci poznawały różne rodzaje cebuli i ich wartości zdrowotne. Rozwijały także swoją twórczość plastyczną, malując farbami cebulki. Dla chętnych postawione zostało dodatkowe wyzwanie, aby dowolną techniką plastyczną formatu A4 przygotować pracę pt. „Cebulka, cebulka okrągła jak kulka”.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_8-cebulowa_gimnastyka_08.01.2023_Cebulowa_gimnastyka_1.JPG


22 grudnia 2023 – „Betlejemskie Światło Pokoju w Przedszkolu”
Ogień – „Światło Pokoju” pochodzi z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. To właśnie od niego, co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów i harcerzy w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Tegoroczna sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju przekazywana jest razem z przesłaniem „Czyńmy pokój”. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Polskie harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji. W Piątek 22 grudnia do naszego przedszkola zawitali harcerze, którzy i naszej społeczności przedszkolnej przekazali „Betlejemskie Światło Pokoju”. Wszystkie dzieci podziękowały harcerzom za ten piękny dar, pamięć oraz zaangażowanie. Złożyły również serdeczne życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym 2024 Roku.
„Ja jestem światłością świata. Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia (J 8, 12-13)

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_22-swiatelko_22.12.2023_-_ŚWIATEŁKO_BETLEJEMSKIE_2.JPG


21 grudnia 2023 – „Wigilia w Przedszkolu”
21 grudnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu uroczystą Wigilię Bożego Narodzenia. Wszyscy o godz. 11:00 zebrali się w sali gimnastycznej przedszkola. Siostra Dyrektor złożyła serdeczne życzenia „Błogosławionych Świąt”: Siostrom, Paniom i dzieciom, potem cała społeczność przedszkola podzieliła się opłatkiem i składano sobie życzenia. Był czas na krótkie rozmowy, przywołanie wspomnień oraz ciepło i radość płynące ze wspólnego kolędowania przy akompaniamencie gitary. Następnie przeszliśmy na jadalnię, aby tam zasiąść do pięknie przystrojonych stołów i zjeść wigilijny obiad. Dzieci, Siostry i Panie chwaliły przygotowane potrawy: barszcz z jajkiem i pierogi. Na parapetach okna świeciły choinki, tylko aura za oknem była bardziej wiosenna niż zimowa. Wigilia w przedszkolu to szczególne wydarzenie, które sprzyja integracji dzieci z dorosłymi. Dzieci poznają polskie tradycje świąteczne, dania podawane na Wigilię oraz uczą się kolęd i pastorałek. Korzyścią dla wszystkich jest wspólne czerpanie przyjemności z bycia razem w tym uroczystym dniu. „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_22-wigilia_21.12.2023_-_WIGILIA_PRZEDSZKOLANA_5.JPG


19 i 20 grudnia 2023 – „Szopki i choinki” – dekorowanie sal w przedszkolu
Szopka bożonarodzeniowa to ważny element Świąt Bożego Narodzenia. Postawiona w widocznym miejscu przypomina o Narodzeniu Pana Jezusa. W naszym przedszkolnym korytarzu również stanęła duża szopka, która wprowadziła całą społeczność przedszkola w atmosferę świąt. Obok szopki postawione zostały choinki oraz inne dekoracje symbolizujące Święta Bożego Narodzenia. W tych dniach przedszkolaki w każdej grupie ubierały choinki: wieszały kolorowe bombki, aniołki a panie zakładały lampki choinkowe. Na parapetach, tuż przy choinkach postawiono szopki a na stolikach rozłożono serwetki i świąteczne stroiki. Czuć było zbliżające się Święta. Wszyscy czekali na wigilię przedszkolną, która miała się odbyć lada dzień.


19 grudnia 2023 – „Paczka dla Seniora”
Podobnie jak w roku ubiegłym, już po raz trzeci dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami uczestniczyli w akcji „Paczka dla Seniora”, która była dedykowana podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej. Do seniorów i tym razem trafiły paczki ze środkami czystości oraz kosmetykami. Mieszkańcy DPS byli bardzo zadowoleni z otrzymanych darów. Pracownicy wraz z podopiecznymi podziękowali za ofiarowane paczki i życzenia oraz za wszelką życzliwość. Dzielimy się dobrocią i radością z innymi ludźmi.
„Cokolwiek dobrego uczynimy naszemu bliźniemu, zyskuje na tym nasza dusza”. Antonio Rosmini-Serbati

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_styczen_18.12._2023_Paczka_dla_seniora_2.JPG


17 grudnia 2023 – Msza Św. w Parafii Miłosierdzia Bożego z udziałem Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi 
W trzecią niedzielę Adwentu, o godz. 10:30 odbyła się Msza Św. z udziałem naszego przedszkola w Kościele Miłosierdzia Bożego. Rodzice i dzieci przybyli na Eucharystię, aby wspólnie dać świadectwo swojej wiary i przynależności do wspólnoty. Z chęcią uczestniczyli w oprawie Liturgicznej. Mszę Św. odprawił Ks. Tomasz, który podczas kazania zaprosił dzieci przed ołtarz i wyjaśnił im symbolikę „Niedzieli Radości”. Mówił, że ma na sobie różowy ornat, a to kolor radości w oczekiwaniu na Narodzenie Pana Jezusa. Rodzina misia Radka także przybyła na niedzielne spotkanie z Panem Jezusem. Ks. Tomasz powiedział dzieciom, że Radek i inne misie robiły w swoim domu generalne porządki przed świętami. My również sprzątamy swoje pomieszczenia w domu, aby było czysto, ale ważniejsze jest abyśmy „posprzątali nasze serca” w sakramencie pokuty, a dzieci poprzez przeproszenie swoich najbliższych. Radość udzieliła się wszystkim zebranym na Mszy Św. bo dzieci odpowiadały na pytania Księdza Tomasza udzielając zabawnych odpowiedzi. Śpiew poprowadziła Siostra Dyrektor Przedszkola wraz z Siostrą Marzeną, Alą K. i p. Asią.
„Przyjdź Panie Jezu, czekamy na Ciebie”

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_17-msza_sw_17.12.2023_-_Msza_Sw._Parafia_Milosiedzia_1.JPG


14 grudnia 2023 – Życzenia dla Matki Prowincjalnej Małgorzaty Kapłon
Matka Prowincjalna Małgorzata Kapłon zaszczyciła nas tego dnia swoją obecnością w przedszkolu. Był to czas przedświąteczny i czas życzeń, więc i my złożyliśmy życzenia od całej społeczności przedszkola naszemu wspaniałemu gościowi:

„Pójdźmy wszyscy do Betlejem, do Groty Narodzenia, do której schodzimy schodami w dół, aby zobaczyć malutkie i ciasne pomieszczenie. Nad głowami pełno lampionów, skromne ołtarze i wreszcie cudowne miejsce oznaczone gwiazdą do której wnętrza można włożyć rękę i dotknąć samego Boga, który się tam narodził. Czy wyobrażacie sobie to miejsce? Miejsce cudu narodzenia małego Jezusa, prawdziwego człowieka i prawdziwego Syna Bożego. Wiemy, że narodził się naprawdę, dlatego dzisiaj możemy to wspominać i dziękować, że ciągle z nami odradza się na nowo. Boże dzieciątko, wychodzimy Ci na spotkanie ofiarowujemy Ci nasz czas, naszą miłość, wdzięczność i nadzieję”.

Kochana Matko Prowincjonalna
W imieniu Siostry Dyrektor, Nauczycieli, Personelu i Dzieci naszego przedszkola składamy na ręce Matki Ciepłe, Świąteczne, Życzenia. Niech te święta będą dla Matki czasem radości, a nowo narodzony Jezus obdarzy Cię zdrowiem i swoim błogosławieństwem. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia - Szczęść Boże.

Po złożeniu życzeń przekazano Matce Prowincjalnej świąteczny upominek, a Siostra obdarowała wszystkie dzieci słodkościami. Bardzo dziękujemy.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_14-zyczenia_dla_matki_14.12.2023_zyczenia_swiateczne_dla_Matki_Prowincjalnej_1.JPG

 


12-14 grudnia 2023 - „Jasełka”
12 grudnia 2023 – godz. 14:30 – Jasełka – „Tak! On jest Królem” - Gr. Wiewiórki
13 grudnia 2023 – godz. 14:30 – Jasełka – „Jasełka na góralską nutę” - Gr. Zajączki
14 grudnia 2023 – godz. 14:30 – Jasełka – „Dzisiaj w Betlejem” - Gr. Sarenki
Jasełka to widowiska opowiadające o świętach Bożego Narodzenia. Nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa „jasło” oznaczającego „żłóbek”. Uznaje się, że twórcą Jasełek był święty Franciszek z Asyżu. Stworzył on pierwszą w historii scenę jasełkową, a miało to miejsce w 1223 roku. Najważniejszym wątkiem w przedstawieniu jasełkowym były narodziny Pana Jezusa. Aktualnie Jasełka bardzo często są organizowane w przedszkolach tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Jak co roku, w naszym przedszkolu każda z grup przedstawiała „Jasełka” dla rodziców. Obecni byli prawie wszyscy, chętni zobaczyć swoje pociechy podczas występów. Przedszkolaki stanęły na wysokości zadania, nauczyły się tekstów swoich ról oraz śpiewu kolęd i pastorałek. Dzieci miały na sobie przepiękne stroje, byli: Józef i Maryja, Trzej Królowie, Pastuszkowie, Aniołki i Narratorzy. Całości dopełniała świąteczna dekoracja w sali gimnastycznej naszego przedszkola. Życzenia Świąteczne składała rodzicom Siostra Dyrektor, a po występach odbył się wspólny poczęstunek w jadalni i wspólne kolędowanie. Dzieci pięknie prezentowały się przed publicznością. Miały możliwość rozwijania swoich zdolności aktorskich i wyrażania emocji. Ważne, że od małego Siostry, nauczycielki i rodzice wdrażają dzieci do podtrzymywania tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Przedszkolaki uczą się jak zachować się podczas występu oraz wzmacniają więzi rodzinne poprzez wspólne przeżywanie uroczystości.

Ktoś mówił coś o niebie.
Kto? Wybacz, ale nie wiem.
O Słowie usłyszałem.
Stało się Ciałem.
Coś w górze zajaśniało
i nagle się wydało.
Bóg we własnej Osobie
rodzi się w żłobie.
Hej, czy wiesz, cuda dzieją się…


Taka mała, taka lichutka
stajeneczka, nic wielkiego,
ale jednak ugościła Boga samego!
Taki mały, taki słabiutki,
nowo narodzone Dziecię,
ale jednak Wszechmogący.
Raduj się, świecie — cuda dzieją się… Oooo…

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_12-14-jaselka_12-14._2023_Jasełka_1.JPG


12 grudnia 2023 – Akcja „ Idą Święta – nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj”
Miło otrzymać kartkę z życzeniami świątecznymi, dlatego i w tym roku nasze przedszkole bierze udział w akcji, której celem jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie. Dlaczego wysyłanie kartek jest ważne? Przede wszystkim jest to szansa by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych. Wysłana kartka przywołuje wspomnienia i pamięć o osobach, które ją nam przysłały za każdym razem, gdy na nią spoglądamy. Dla dzieci jest to dobra okazja, by uwolnić kreatywność i wykonać kartkę wraz z rodzicami lub kupić i napisać życzenia, zaadresować lub na niej coś narysować. W naturalny sposób wzrasta w ten sposób zaangażowanie całych rodzin na rzecz świadomego bycia bliżej siebie. Rodzice naszych przedszkolaków są niezawodni. Przynieśli do przedszkola wiele kartek, zaadresowanych do swoich najbliższych: dziadków, cioć, kuzynostwa, znajomych i tych, o których pamiętają i chcą im tym gestem sprawić miłą niespodziankę. Trzy grupy udały się na pocztę, aby wysłać kartki, natomiast Gr. Wiewiórek uroczyście przekazała swoje listy do grupy najstarszej „Zajączki”, a oni zanieśli je na pocztę i wysłali. Wspaniała akcja – Dziękujemy za zaangażowanie.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_12-poczta_12.12.2023_-_Poczta_1.JPG


11 grudnia 2023 – Roraty w Parafii Miłosierdzia Bożego z udziałem Przedszkola Sióstr Franciskanek Rodziny Maryi
W poniedziałek 11 grudnia cała społeczność Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi zgromadziła się na Mszy Św. Roratniej w Kościele Miłosierdzia Bożego. Roraty rozpoczęły się w ciemności rozświetlonej jedynie przez światło świec i lampiony przyniesione przez dzieci. Obecne były najmłodsze i starsze przedszkolaki wraz z rodzicami oraz Siostry i Personel Przedszkola. W Kościele zrobiło się jaśniej dopiero przy śpiewie hymnu "Chwała na wysokości Bogu". W Liturgię Słowa i Modlitwę wiernych byli zaangażowani nauczyciele i rodzice. Dzieci zgromadzone przed ołtarzem zachęcone przez Ks. Tomasza z radością zaśpiewały piosenkę „Cuda dzieją się”, potem pomagały w śpiewie podczas Komunii Św. W czasie Rorat, patrząc na świecę „roratkę” nasze serca zwracamy ku Maryi, Matce Pana Jezusa, naszego Zbawiciela”.

A gdyby w moim sercu
zbudować stajeneczkę
i gdyby w niej zamieszkał
Bóg na chwileczkę?
A gdyby nie na chwilę,
ale na wieczność całą?
To by dopiero było,
to by się działo!
Hej, czy wiesz, cuda dzieją się…

Zbudujemy stajeneczkę,
jakiej jeszcze tu nie było,
i będziemy śpiewać o tym,
że się rodzi Miłość!
Hej, czy wiesz, cuda dzieją się…

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_11-Roraty_11.12_-_Roraty_w_Parafi_Milosierdzia_1.JPG


11 grudnia 2023 – Teatrzyk Eden „Opowieść Wigilijna”
„Opowieść Wigilijna” z repertuaru Teatrzyku Eden była wspaniałą propozycją przeniesienia dzieci z naszego przedszkola w świat bajkowy ale z przesłaniem jakże wartościowym, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Przedstawienie było adaptacją słynnego opowiadania Karola Dickensa, ukazujące niezwykłą historię Ebenezera Scrooge’a, ponurego skąpca, który nie lubił ludzi tylko kochał swoje pieniądze. Odrzucił on zaproszenie swojego siostrzeńca i postanowił spędzić samotnie Święta Bożego Narodzenia. W noc wigilijną działy się jednak rzeczy niezwykłe, Scrooge’a odwiedzili trzej goście, którzy chcieli przypomnieć mu co jest najważniejsze dla każdego człowieka w czasie świąt. Dzieci i nauczycielki oglądając przedstawienie bardzo spontanicznie reagowały na grę aktorów. Przedszkolaki odpowiadały na pytania, śmiały się, momentami były poważne i uważnie słuchały. Spektakl uświadomił wszystkim jak ważna jest miłość i rodzina w życiu każdego człowieka nie tylko w czasie świąt, ale przez wszystkie lata naszego życia.
„Jaki ty masz powód, żeby być wesołym? Ty, biedaku? […] - A jaki ty masz powód, żeby być ponurym, wuju? Ty, bogaczu?” Karol Dickens

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_11-Teatrzyk_Eden_11.12_Teatrzyk_Opowiesc_Wigilijna_1.JPG


11 grudnia 2023 - „Buraczana gimnastyka”
W ramach realizacji rocznego planu pracy „Sport to dobra przygoda, wraz z witaminkami urody nam doda”, również w tym miesiącu promowaliśmy zdrowe nawyki żywieniowe. Buraczek czerwony zachęcał do gimnastyki, która w naszym przedszkolu odbyła się z rana o godz. 9:00. Przedszkolaki z każdej grupy wiekowej ćwiczyły wraz z Panią Kasią w sali gimnastycznej. Dzieci w rytmie piosenki „Burak Dance” rozwijały motorykę dużą, kształtowały celowość, skoczność i zwinność oraz koordynację wzrokowo – ruchową. Tego dnia dzieci poznały składniki odżywcze buraka, dowiedziały się dlaczego warto go spożywać oraz jakie potrawy można z niego przygotować. Wszystkie wykonały prace plastyczne, których tematem był buraczek czerwony. Dla chętnych dzieci i ich rodziców postawione zostało wyzwanie Nr 4 tj. ułożenie „Rymowanki o buraczku w bordowym kubraczku”.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_11-Buraczana_gimnastyka_11.12_-_Buraczana_gimnastyka_1.jpg


8 grudnia 2023 - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Kościół katolicki obchodzi w dniu 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przypomina ona prawdę, że rodzice Maryi - Joachim i Anna poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego. O godz. 9:00 odbyła się wspólna modlitwa całej społeczności przedszkola w Kaplicy Sióstr, natomiast nabożeństwo zwane “Godziną łaski dla świata” przypadało od godziny 12.00 do 13.00. Każda Siostra, nauczyciele i inni pracownicy przedszkola mogli choć na chwilę w skupieniu pomodlić się w kaplicy i poprosić Maryję Niepokalaną o potrzebne łaski.
„…Całe nasze życie, czy długie czy krótkie, jest własnością Niepokalanej. Pozwólmy tylko dać się Jej prowadzić swobodnie, a Ona w krótkim czasie uświęcić nas może”. Św. Maksymilian Maria Kolbe

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_8-Niepokalanej_8.12_-_Niepokalane_PoczEcie-_modlitwa_w_kaplicy_1.JPG

 


7 grudnia 2023 - Refleksja Adwentowa – „A ja czekam na Ciebie mój Jezu” – prowadzona przez Ks. Józefa Habinę
Ks. Józef Habina – duszpasterz chorych Archidiecezji Krakowskiej, koordynator pracy kapelanów szpitali, na co dzień posługujący dorosłym chorym w Szpitalu w Prokocimiu w Krakowie, został tego dnia zaproszony do naszego przedszkola z misją obdarowania dzieci prezentami, natomiast wieczorem przeprowadził „Refleksję Adwentową” dla Rodziców, Nauczycieli i Personelu Przedszkola. Zachęcał do tego, aby zatrzymać się na chwilę w codziennych obowiązkach, zwolnić tempo pracy, aby pozwolić sobie na to, że nie zawsze musimy danego dnia zrobić wszystko co zaplanowaliśmy. W tym zatrzymaniu i skupieniu pozwólmy, aby dla nas osobiście narodził się Pan Jezus. Niekoniecznie dopiero 24 grudnia, ale nawet wcześniej, kiedy będziemy na to Jego przyjście gotowi. Na zakończenie Ks. Józef opowiedział kilka ciekawych anegdot z jego pracy i złożył wszystkim życzenia. Spotkanie odbyło się w miłej, przedświątecznej atmosferze.
„Adwent to czas na przyjęcie Pana, który przychodzi nam na spotkanie, czas patrzenia w przyszłość i przygotowania się na powrót Chrystusa”. Papież Franciszek

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_11-Refleksja_adwentowa_7.12_-_Refleksja_Adwentowa_ks._Jozef_Habina_1.JPG


7 grudnia 2023 - Spotkanie ze Św. Mikołajem
Św. Mikołaj tego roku miał dużo prezentów do rozwiezienia, więc do naszego przedszkola przyjechał dzień później tj. 7 grudnia. Od samego rana przedszkolaki wyczekiwały jego przyjścia. Ciekawe były, czy przyjedzie saniami czy samochodem. Maluszki „Wiewiórki” nauczyły się nawet na jego powitanie piosenki pt. „Mikołaj jedzie samochodem”. Tak też się stało. Mikołaj rzeczywiście przyjechał samochodem do Mszany Dolnej, aż z Krakowa. Przywiózł dzieciom bardzo dużo prezentów, każdemu dziecku z osobna oraz prezenty wspólne dla każdej z grup w których były nowe zabawki oraz książki. Uroczyste spotkania ze Św. Mikołajem odbyły się w sali gimnastycznej przedszkola. Jako pierwsze zobaczyły Mikołaja „Wiewiórki”, następnie „Niedźwiadki”, potem „Sarenki” i „Zajączki”. Dzieci śpiewały piosenki i recytowały wiersze, których nauczyły się specjalnie na tę okazję. Mikołaj rozdał upominki dzieciom oraz Siostrom i Paniom, które też na prezenty zasłużyły. Wszyscy pięknie wyglądali ubrani na czerwono, a dzieci miały jeszcze na główkach czapki mikołajkowe. Przedszkolaki zapoznały się tego dnia z tradycją obchodzenia „mikołajek” oraz aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Wykonano także wspólne zdjęcia na pamiątkę, a Św. Mikołaj obiecał, że w przyszłym roku też przywiezie prezenty wszystkim grzecznym dzieciom z naszego przedszkola. Trzymamy Cię za słowo Św. Mikołaju. Do zobaczenia za rok.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_7-spotkanie_ze_sw._Mikolajem_7.12.-_Spotkanie_z_Sw._MikoLajem_1.JPG


6 grudnia 2023 - Świętowanie Dni Nietypowych - „Dzień Anioła”
Spójrz przez swoje prawe ramię a może Go dostrzeżesz. Anioł, posłaniec, łącznik świata z Bogiem. Aniołowie strzegą nas każdego dnia przed złem i beznadzieją. Może i Ty kiedyś usłyszysz cichy szelest Jego skrzydeł… 6 grudnia obchodziliśmy w przedszkolu „Dzień Anioła”. Dzieci i personel ubrani byli w białe stroje, które symbolizowały czystość i niewinność oraz odnowę życia duchowego. Wszyscy pozowali do zdęcia w sali gimnastycznej, bo „Aniołków” było tak wiele, a strój zobowiązywał, dlatego tego dnia dzieci były bardzo grzeczne i piękne jak aniołki.
„Otwórz umysł na słuchanie, a oczy na widzenie i pozwól Aniołom poprowadzić cię tam, gdzie powinieneś być”. Mary Jac

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_6-dzien_aniola_Dzien_Aniola_1.JPG


 3 grudnia 2023 – Początek Adwentu – „Czekamy na Ciebie Jezu”
Adwent to czas, oczekiwania na narodzenie Pana Jezusa. To czas przygotowania serc na wyjątkowego Gościa. W naszym przedszkolu również nastał czas Adwentu. Mamy adwentowe dekoracje w korytarzu i w oknach. Na katechezach dzieci dowiadują się czym jest Adwent i jak go przeżywać. Adwent to czas czuwania ale i kształtowania postawy serca. W naszym przedszkolu trwa już 3 edycja akcji charytatywnej "Seniorom na Święta", aby wspomóc i uczynić gest życzliwości i pamięci dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Mszanie Dolnej. W przedszkolu umieszczony został kosz na składane upominki i produkty codziennego użytku, które przed świętami zostaną przekazane mieszkańcom. Nasze przedszkolaki licznie uczestniczą w codziennych „Roratach” przychodząc z lampionami do Kościoła. Wielką radość sprawia dzieciom wylosowanie figurki Matki Bożej Ludźmierskiej, która jest nagrodą dla dzieci za ich wytrwałe chodzenie na „Roraty”. Jednym z symboli adwentowych jest kalendarz adwentowy, który został przygotowany w naszym przedszkolu na głównej dekoracji. Codziennie przedszkolaki odczytują zadania do zrealizowania podczas Adwentu.
Niech to będzie dobry czas, czas miłości i nadziei. Czas upiększania naszego serca.

c_150_225_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_3-adwent_Adwent_1.JPG


Grudzień 2023 - Ogólnopolski Konkurs Plastyczny: „JAKUBOWE ŚWIĘTO. KULTURA BESKIDU”

W dniach od 21.11 do 4.12.2023r. trwał konkurs plastyczny „JAKUBOWE ŚWIĘTO. KULTURA BESKIDU”,realizowanego w ramach projektu “Jakubowe Święto - tradycja współczesności”. Pięcioro naszych przedszkolaków wzięło udział w tymże konkursie. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy plastycznej prezentującej elementy związane z Jakubowym Świętem oraz kulturą Beskidów, a sam konkurs skierowany był do dzieci w wieku 3-9 lat. Dziękujemy dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom za zaangażowanie. Zachęcamy do udziału w następnych konkursach.
Dzieci, które wzięły udział w konkursie:
1. Zofia T. lat 3
2. Jakub K. lat 3
3. Filip A. lat 4
4. Milena M. lat 5
5. Alicja Ł. Lat 6
Jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie i współpracę.

c_150_200_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_11-Jakubowe_Swieto_11.2023_-_Ogolnopolski_Konkurs_-_Jakubowe_Swieto_1.jpg


1 grudzień 2023 – Dzień Piżamy – Dzień Empatii
Dzień Piżamy to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię oraz solidarność z dziećmi ciężko chorymi zorganizowany przez Fundację Gdy liczy się czas. Aby okazać nasze wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom, tego dnia zmieniliśmy nasze codzienne ubranie w piżamę. Wszystkie dzieci z naszego przedszkola od rana chodziły w piżamach, pięknie w nich wyglądały. Siostry i Panie również miały na sobie piżamy i kolorowe szlafroki. Dzieci z grupy „Wiewiórki” przyniosły do swojej sali także poduszki, na których po obiadku odpoczywały.  Kto chciał, mógł wrzucić do skarbonki symboliczne 5 zł na ten cel. Wspólnie zebraliśmy 700 zł dla chorych dzieci. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wspólnie przeżyty dzień Empatii.
„Empatia wymaga skupienia całej uwagi na tym, co mówi drugi człowiek. Ofiarowujemy mu wtedy czas i przestrzeń, których potrzebuje, żeby w pełni wyrazić siebie i nabrać pewności, że został zrozumiany”. Marshall B. Rosenberg

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_grudzien_1-12_dzien_pizamy_1.12.2023_Dzien_Pizamy_1.JPG

Fundacja Gdy liczy się czas wpłata


30 listopada 2023 – „Pasowanie na Przedszkolaka” -  dzieci z Gr. Wiewiórki
Dnia 30 listopada 2023 roku o godz. 10:00 odbyła się w naszym przedszkolu wyjątkowa uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. Na uroczystości obecna była Matka Prowincjalna - Siostra Małgorzata Kapłon oraz Siostra Dyrektor Przedszkola Magdalena Białorudzka. Dzieci z grupy „Wiewiórki” pięknie ubrane na galowo pierwszy raz wystąpiły publicznie w nowej roli. Mali artyści po krótkim wstępie rozpoczęli swoje przedstawienie. Jako pierwszy Dominik pięknie wyrecytował wierszyk „Coś wam powiem w tajemnicy…” potem wszystkie dzieci wspólnie zaprezentowały wiersz Ireny Suchorzewskiej „Mam trzy latka…”. „Wiewióreczki” zaśpiewały również piosenkę „Jestem sobie przedszkolaczek…” Po części artystycznej nastąpiła przysięga. Najważniejszy moment pasowania rozpoczęła Siostra Dyrektor kładąc ogromny ołówek na ramieniu każdego dziecka. Był to znak włączenia maluszków do grona przedszkolaków. Na koniec zostały rozdane dzieciom dyplomy i drobne upominki. Nauczycielki były dumne ze swoich „Wiewióreczek”, a po uroczystości zaprosiły dzieci na poczęstunek.
 
c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_28-pasowanie_28.11.2023_-_Pasowanie_na_Przedszkolaka_1.jpg

28 listopada 2023 – Udział w Konursie recytatorskim "Zdrowie".
Dzieci z naszego Przedszkola wzięły udział Konkursie Recytatorskim dla Przedszkoli pt.: "Zdrowie", który został zorganizowany w ramach 9. edycji festiwalu KultURO. Festiwal. Konkurs miał na celu promować zdrowy styl życia i zachęcać dzieci do dbania o zdrowie swoje i najbliższych.
Gratulujemy występu Marysi P., Milenie T., Alicji P.
Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w nauce wierszyków.
 
 
c_100_150_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_28-wierszyki_Alicja_Puła_1.JPG

27 listopada 2023 – Imieniny Pani Kasi M.
Cała społeczność przedszkola spotkała się w sali gimnastycznej z Panią Kasią Mielnikiewicz. Laurką, upominkiem i życzeniami Siostra Dyrektor oraz dzieci podziękowały solenizantce za wspaniałą współpracę z przedszkolem. Jak wspominała Pani Kasia - to już prawie 15 lat jej obecności w przedszkolu. Dziękowała za okazane serce, modlitwę, za pamięć i dobre słowo. W takich momentach wzruszenie towarzyszy każdemu. Dziękujemy Pani Kasiu i życzymy Błogosławieństwa Bożego.
 
 c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_27-imieniny-kasi_27.11.2023_Imieniny_Pani_Kasi_1.jpg

24 listopada 2023 - Dzień Pluszowego Misia
Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada na 25 listopada i celebrowany jest od 2002 roku. Ustanowiony został w setną rocznicę „narodzin” ukochanej, dziecięcej przytulanki. Sama historia pluszaka dotyczy wydarzeń z listopada 1902 roku. Podczas polowania, w którym uczestniczył prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt, mały niedźwiadek miał być prezydenckim trofeum. Rozczulił jednak Roosevelta, który nakazał puścić niedźwiadka wolno. Wydarzenie uwiecznił rysownik Clifford Berryman. Dziś pluszowa zabawka nosi nazwę „Teddy Bear”. I nasze Przedszkole świętowało i uatrakcyjniło ten dzień fajnymi zabawami z misiem. Dzieci przyniosły na zajęcia swoje misie, opowiadały o nich kolegom i uczestniczyły w ciekawych zabawach. Nauczycielki w każdej grupie robiły dzieciom zdjęcia w Foto Budkach, aby w ten sposób utrwalić piękne i radosne chwile przeżywane tego dnia w przedszkolu.
 
c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_24-mis_27.11.2023_Dzień_Pluszowego_Misia_1.JPG
  
24 listopada 2023 – Zajęcia dydaktyczne Pani Moniki M.
Tematem zajęć dydaktycznych prowadzonych przez panią mgr Monikę M. był „Dzień Pluszowego Misia – Zabawy z Misiem”. Pani Monika na co dzień jest nauczycielem w grupie „Niedźwiadki” i z nimi prowadziła zabawy. W zajęciach uczestniczyła Siostra Dyrektor oraz nauczycielki naszego przedszkola. Celem zajęć było między innymi: rozwijanie sprawności ruchowej dzieci, kształcenie umiejętności uważnego słuchania oraz wypowiadania się, utrwalanie nazw podstawowych kolorów i rozwijanie umiejętności matematycznych. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach muzycznych, śpiewały piosenki, przeliczały i poznały wiersz pt. „Miś”. Przyniosły tego dnia swoje misie, opowiadały o nich jak się nazywają, z czego są wykonane i kiedy się nimi bawią. Pani Monika też miała swojego dużego misia o imieniu „Teddy”. Przedstawiła jego historię związaną z dzisiejszym świętem. Na koniec poprowadziła „Misiową gimnastykę”. Przedszkolaki ćwiczyły wraz z misiami, unosiły je do góry, na dół, przed sobą, za sobą rozwijając orientację w przestrzeni. Zajęcia dydaktyczne prowadzone przez panią Monikę były bardzo interesujące co potwierdziła Siostra Dyrektor, nauczycielki oraz dzieci uczestniczące w zabawie.
c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_24-monique_24.11.2023_Zajęcia_dydaktyczne_-_p._Moniki_1.jpg

23 listopad 2023 – Zajęcia dydaktyczne z Nauczycielami z Centrum Językowego „Summit” – Spotkanie z Pluszowym Misiem
Europejskie Centrum Językowe „Summit” prowadziło w naszym przedszkolu pokazowe zajęcia edukacyjne w języku angielskim. Tematem zajęć było Spotkanie z Pluszowym Misiem. Główny bohater na początku jako mały miś spał sobie w skarpecie, ale potem nagle zamienił się w dużego misia. Duży miś mówił do dzieci po angielsku opowiadał, że jest chory, miał katar, skaleczony palec i bolała go głowa. Panowie, którzy prowadzili zajęcia w zabawny sposób metodą TPR czyli reagowania całym ciałem, opowiedzieli przedszkolakom historię Pluszowego Misia. Atmosfera sprzyjała nauce i rozwijaniu umiejętności językowych u dzieci w wieku przedszkolnym.
 
Grupa Wiewiórki i Niedzwiadki
c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_23-wiew-nied_23.11.2023_Spotkanie_z_przedstawicielami_Szkoły_Summit_z_Rabki-Zdroju_-_Grupa_Wiewiórki_i_Niedzwiadki_1.jpg

Grupa Sarenki i Zajączki
c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_23-zaj-sare_23.11.2023_Spotkanie_z_przedstawicielami_Szkoły_Summit_z_Rabki-Zdroju_Grupa_Sarenki_i_Zajączki_2.jpg
 
 

22 listopada 2023 – Akademia o Patronie Przedszkola - Św. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim
Tego dnia o godz. 10:30 zebraliśmy się wspólnie w sali gimnastycznej naszego przedszkola, aby uczestniczyć w Akademii o Patronie Przedszkola – Św. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim przeżywając jego 201 rocznicę urodzin. Dzieci z grupy „Zajączki” prowadzone przez Panią Monikę i Panią Kingę odegrały scenki z życia Świętego od momentu, kiedy był małym chłopcem, dorosłym człowiekiem, kapłanem a następnie biskupem. Mali aktorzy wcielali się w różne role i mieli na sobie piękne stroje. Wszystkie przedszkolaki uważnie słuchały i z zaciekawieniem przyglądali się swoim starszym kolegom. Dzieci miały okazję dowiedzieć się kim był Zygmunt Szczęsny – Feliński i dlaczego został świętym.
„…najbogatszym nie jest ten, komu więcej dano, lecz ten, co najmniej zmarnował”.
Św. Zygmunt Szczęsny – Feliński
c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_22-akademia_22.11.2023_Akademia_o_Patronie_Przedszkola-_Zygmuncie_Szczęsnym_Felińskim_1.jpg

21 listopada 2023 – Msza Św. w intencji przedszkola w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie
W Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie została odprawiona Msza Św. w intencji całego naszego przedszkola. Msza Św. była zamówiona przez rodziców Ignasia – uczęszczającego do naszego przedszkola. Modliliśmy się prosząc o Boże Błogosławieństwo i dziękując za 20 lat istnienia przedszkola Sióstr Franciszkanek w Mszanie Dolnej. W Dolnym Kościele zgromadzili się licznie dziadkowie, rodzice, dzieci, siostry, nauczyciele oraz pracownicy przedszkola. Wszyscy uczestniczyli w koncelebrowanej Mszy Św. odprawianej przez Ks. Artura. Rodzice chętnie wzięli aktywny udział w Liturgii Słowa. Dzieci wraz z siostrami były zaangażowane w śpiew. Po Mszy Św. została wspólnie odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego wraz z wypominkami za zmarłych. Następnie cała społeczność przedszkola zgromadziła się w Kaplicy Św. Zygmunta Szczęsnego – Felińskiego, aby wysłuchać informacji o powstaniu kaplicy i o Świętym Patronie. Podczas uroczystości prosiliśmy Pana Boga za przyczyną św. Jana Pawła II i Św. Zygmunta Szczęsnego o potrzebne łaski dla całej społeczności przedszkolnej.
Udając się do Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie pragnęliśmy Panu Bogu podziękować za to dzieło, za wszystkich ludzi, którzy je tworzyli i nadal tworzą i prosić o dalsze błogosławieństwo.
Patronem naszego przedszkola jest św. Zygmunt Szczęsny Feliński, którego kaplica i relikwie znajdują się również w tym Sanktuarium. To Św. Zygmunt zaprosił Siostry, aby troszczyły się o dzieci i kształtowały w nich piękne serca i sumienia. Warto wspomnieć, że w 2002 roku, św. Jan Paweł II na Błoniach Krakowskich beatyfikował Św. Zygmunta.

„Nie bójcie się tajemnicy Boga ...” Św. Jan Paweł II

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_21-msza-krakow_21.11.2023_Msza_Św._w_Centrum_Jana_Pawła_II_w_Krakowie_2.jpg

20 listopada 2023 - Wycieczka do Edukacyjnej Sali Zabaw w Myślenicach „AleKlocki”
Dzieci z grupy „Niedźwiadków” wraz z Siostrą Marzeną i panią Moniką, a także z panią Teresą, pojechały na wycieczkę do AleKlocki Edukacyjnej Sali Zabaw w Myślenicach. Celem wycieczki było rozwijanie kreatywności, umiejętności społecznych, zdolności technicznych oraz wzmacnianie więzi w grupie oraz integracja poprzez wspólne zabawy klockami. Pobyt w Edukacyjnej Sali Zabaw to niezapomniany czas spędzony na wspaniałej zabawie. Jest to także miejsce, gdzie rodzice mogą zostawić swoje dzieci pod opieką wykwalifikowanych opiekunów. Sala zabaw AleKlocki to unikalne połączenie bezpieczeństwa i intelektualnego rozwoju przez zabawę oraz miejsce, w którym „nuda” to pojęcie obce. Dzieci były zachwycone ilością i różnorodnością klocków LEGO. W czasie zabawy była idealna ciszy, każdy miał coś dla siebie, wymyślał różne budowle. Dzieci w trakcie zabaw klockami LEGO rozwijały kreatywność, umiejętność współdziałania w grupie i zdolności konstrukcyjne. Dzieci pod okiem animatorów oraz nauczycielek z grupy z radością budowały różnorodne konstrukcje z klocków. Utrwalały nazwy podstawowych kolorów podczas zabaw manipulacyjnych i konstrukcyjnych na matach różnego rodzaju. Podczas tej kreatywnej zabawy była przerwa na posiłek i popcorn oraz wodę. Do przedszkola wszyscy powrócili bardzo zadowoleni i uśmiechnięci, pod ogromnym wrażeniem, z nowymi pomysłami na konstruowanie w sali przedszkolnej i w domu. Ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

c_100_67_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_20-wycieczka_20.11.2023_Wycieczka_do_Mysleni_-SALA_ALEKLOCKI_3.JPG


19 listopada 2023 – Msza Św. z udziałem Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Kościele Miłosierdzia Bożego.
Jak co miesiąc, również w trzecią niedzielę listopada, odbyła się uroczysta Msza Św. z udziałem Sióstr, pracowników przedszkola, dzieci i rodziców w Kościele Miłosierdzia Bożego. Rodzice z grupy „Sarenki” byli zaangażowani do czytania Słowa Bożego oraz do Modlitwy Wiernych. Ks. Tomasz podczas homilii opowiadał o talentach, tłumaczył dzieciom, że talent w dawnych czasach był miarą wartości posiadanego bogactwa lub pieniędzy. Dzisiaj talent to nasze wybitne umiejętności, które czynią nas kimś wyjątkowym. Rodzina misia Radka też uczestniczyła w kazaniu. Misie weszły owinięte szalikami, bo bardzo bolały ich gardła. To dlatego, że rozwijały swoje talenty wokalne i za głośno śpiewały. W oprawie muzycznej Mszy Św. brały udział dzieci, Siostry i dorośli, tego dnia licznie przybyli do Kościoła. Wszyscy wielbili i oddawali cześć Panu Bogu.

c_100_150_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_19-msza_19.11.2023_Msza_Św._przedszkolna_w_Parafii_Miłosierdszia_Bożego_w_Mszanie_Dolnej_2.jpg


13 listopada 2023 – Dyniowa gimnastyka
Dyniową gimnastykę zaczęliśmy o godz. 9:00. Prowadziła ją nasza pani wychowania fizycznego p. Kasia Mielnikiewicz. Dzieci ubrane na pomarańczowo wraz z Paniami i Siostrami chętnie wykonywały ćwiczenia wzmacniające mięśnie postawne oraz siłę i szybkość. Uczyliśmy się też słów piosenki „Dynia Dana” i przy jej rytmach tańczyliśmy naśladując ruchy pani Kasi. Żeby nie zapomnieć, powtórzyliśmy też „Pomidorową gimnastykę” z miesiąca września oraz poznaliśmy po krótce melodię piosenki do „Buraczanej gimnastyki”, która nastąpi w grudniu. Atmosfera w sali gimnastycznej była radosna, momentami zabawna, a ruch podziałał dobroczynnie na naszą ogólną sprawność.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_13-dynia_13.11.2023_Dyniowa_gimnastyka_1.JPG


11 listopad 2023 – Uroczystości pogrzebowe śp. S. Janiny Zygmunt
Dnia 8 listopada 2023 r. odeszła do wieczności śp. S. Janina Zygmunt ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. W uroczystościach pogrzebowych, które rozpoczęły się 11 listopada o godz. 12:00 różańcem w kaplicy przy ul. Leśnej, wzięło udział blisko 100 sióstr zakonnych. Mszy Świętej odprawionej w kościele parafialnym pw. Michała Archanioła, przewodniczył abp Adam Szal - metropolita Archidiecezji Przemyskiej. W koncelebrze obecny był bp Kazimierz Górny - biskup senior Diecezji Rzeszowskiej, bp Jan Zając - biskup pomocniczy senior Archidiecezji Krakowskiej, ks. infułat Jakub Gil oraz ponad 20 księży z terenu trzech diecezji. Wiązankę kwiatów wraz intencją Mszy Św. złożyła Siostra Dyrektor naszego Przedszkola jako dar wdzięczności za rozpoczęcie Dzieła, które wciąż trwa. 

Siostra Janina uczestniczyła w budowie i wyposażeniu domu przy ul. M. Kolbego, w którym w dniu 30.08.2003 r. zostało otwarte Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi im. Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Dziękując Bogu za życie i ofiarną posługę śp. S. Janiny dla Kościoła i Zgromadzenia łączmy się w modlitwie prosząc o dar Nieba dla naszej Drogiej Zmarłej.

c_150_84_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_11-pogrzeb-s-janiny_11.11.2023_-_Pogrzeb_śp._s._Janiny_Zygmunt_1.jpg

https://franciszkankikrakow.pl/?p=3417&fbclid=IwAR2vuknRFho_UJe1qVHMqmN8V-LssMM3xer3D6HhzAQOV23n5maAdYThzns


10 listopad 2023 – Podsumowanie konkursu „Polska - Moje Symbole Narodowe” organizowanego przez Miejską Bibliotekę w Mszanie Dolnej
10 listopada odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „POLSKA MOJE SYMBOLE NARODOWE”, zrealizowanego przez Miejską Bibliotekę w Mszanie Dolnej.
Podczas oceniania prac jury brało pod uwagę samodzielność wykonania pracy, technikę, oryginalność, pomysłowość, a także estetykę.
Do konkursu zgłoszono 68 prac plastycznych wykonanych przez dzieci w różnym wieku. Przyznano I, II, III miejsce w III kategoriach i 6 wyróżnień.
15 dzieci z Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi wzięło udział w konkursie, a prace wykonały pod okiem rodziców, Sióstr i nauczycielek.
Kowalczyk Julian
Puła Alicja
Lupa Zofia
Homa Helena
Grzesiak Zofia
Zapała Antoni
Szelest Maria
Knapczyk Oliwia
Maryniak Franciszek
Skowronek Joanna
Maciejczak Olgierd
Aksamit Magdalena
Pachołek Emilia
Nawara Jan
Polak Maria
Nagrodzone dzieci z naszego przedszkola:
III miejsce w I kategorii otrzymała Zofia Lupa
Wyróżnienie w II kategorii otrzymał Antoni Zapała
Wszystkie prace konkursowe zostały zaprezentowane w jednej z sal budynku biblioteki. Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.


10 listopad 2023 – Szkoła do Hymnu
W piątek 10 listopada o godz. 11:11 wzięliśmy udział w akcji MEiN ,,Szkoła do Hymnu”. Wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski. ,,Mazurek Dąbrowskiego”, który popłynął z naszych serc jako wyraz wdzięczności wszystkim Polakom walczącym o naszą wolność. W ten sposób świętowaliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości i wspólnie wyraziliśmy dumę z naszej polskości. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu, każda grupa zaśpiewała piosenkę patriotyczną a Gr. Zajączki uczciła ten Dzień tańcem.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_10-hymn_10.11.2023_-_Szkoła_do_Hymnu_1.JPG


9 listopada 2023 – Rozstrzygnięcie konkursu „Symbole Narodowe w oczach dzieci”
W naszym przedszkolu został zorganizowany Konkurs patriotyczno-plastyczny „Symbole Narodowe
w oczach dzieci”. Koordynatorkami konkursu była s. Alina Karoń i p. Elżbieta Adamczyk z grupy Sarenki, skierowany był do przedszkoli z Mszany Dolnej i Rabki Zdrój, do dzieci w wielu 3 - 6 lat. Do konkursu zostały zaproszone:
? Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi,
? Przedszkole Samorządowego nr 2,
? Przedszkole Artystyczny Zakątek.
? Przedszkole „Loretto” Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Rabki Zdrój
Głównym celem konkursu było wzbudzanie w dzieciach uczuć patriotycznych oraz stworzenie okazji
do działalności plastycznej związanej z symboliką narodową. W konkursie wzięło udział 14 dzieci a ich prace oceniło trzyosobowe jury. Zgodnie z regulaminem wyłoniono miejsce pierwsze, drugie i trzecie w każdej kategorii wiekowej.

Zwycięzcami konkursu zostali:

W kategorii 3-4 latki:
I miejsce: Olgierd Maciejczak
II miejsce: Rita Kwaśniowska
III miejsce: Jan Pachołek
Wyróżnienia:
Julia Kuczaj
Wiktoria Łabuz
Emilia Pachołek

W kategirii 5-6 latki:
I miejsce: Tymon Ciołkiewicz
II miejsce: Weronika Kuś
III miejsce: Alicja Łabuz
Wyróżnienia:
Sebastian Ligas
Anna Malec
Kacper Spórna
Karolina Trojacka
Emilia Uchacz

W dzień rozstrzygnięcia, po powitaniu wszystkich uczestników konkursu wraz z opiekunami, s. Dyrektor. Magdalena Białorudzka zaprosiła wszystkich do odśpiewania Hymnu Polski. Następnie wraz z organizatorkami wręczyła piękne dyplomy i nagrody. Organizatorki, pani Elżbieta Adamczyk i s. Alina Karoń podziękowały uczestnikom za wykonanie pięknych prac oraz pogratulowały ciekawych interpretacji tematu konkursu. Gorące podziękowania skierowane były również do nauczycielek przygotowujących dzieci. Podziękowania osobiście odebrała Pani Aneta Bartosz z Przedszkola Artystyczny Zakątek. Konkurs dostarczył uczestnikom wiele pozytywnych emocji i pozwolił się zintegrować. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_9-konkurs_09.11.2023_-_Rozstrzygnięcie_Konkursu_Patriot._-_Symbole_Narodowe_1.JPG


8 listopada 2023 - Imieniny pani Eli oraz pani Tereni
W dniu dzisiejszym świętowałyśmy imieniny pani Elżbiety F. i Pani Teresy K. Kochanym Paniom z całego serca dziękujemy za trud ich pracy oraz za to, że są z nami. Dzieci z grupy ,,Niedźwiadki” przygotowały piękne laurki i wręczyły kwiaty. Naszym solenizantkom życzymy z całego serca dobrego zdrowia, uśmiechu i obfitych łask Bożych. „Niech marzenia się spełniają i sił Paniom dodają”.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_8-imieniny_08.11.2023R._Imieniny_pani_Eli_oraz_pani_Tereni_2.jpg


8 listopada 2023 - Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia - Bajka o Księżniczce i Rycerzu Witaminku

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.
„Zdrowe żywienie – dobre myślenie” to motto przyświecało dzisiejszym zajęciom, które prowadziła Siostra Dyrektor Magdalena Białorudzka dla wszystkich dzieci w formie teatrzyku „O Księżniczce Zuzance i Rycerzu Witaminku.
Celem zajęć było: promowanie zdrowego stylu odżywiania się wśród dzieci, spożywanie regularnych posiłków oraz uświadomienie konieczności jedzenia produktów bogatych w witaminy o każdej porze roku. W bajce główna bohaterka Księżniczka Zuzanka odżywiała się wyłącznie czekoladą, dlatego pewnego dnia bardzo rozbolał ją brzuszek. Na prośbę Króla – kto uzdrowi księżniczkę, dostanie pół Królestwa i księżniczkę za żonę - do Królestwa przybiegły rozdarowane Krasnoludki z pobliskiego lasu. Chciały jej pomóc podając syrop, miód i cytrynkę. Księżniczka poczuła się lepiej obecnością Krasnoludków, ale te lekarstwa nie uzdrowiły do końca księżniczki.
Dopiero kiedy zjawił się Rycerz Witaminek i przez siedem dni dawał Zuzance do jedzenia wszystkie produkty, w których były ukryte witaminy A, B, C, D. Księżniczka wreszcie wyzdrowiała i nigdy już nie zjadała tak dużo czekolady. Dzieci uważnie słuchały opowiadania oraz ćwiczyły refleks i spostrzegawczość w czasie zabaw muzyczno – ruchowych podczas Teatrzyku.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_8-rycerz_08.11.2023_-_Bajka_o_Księżniczce_i_Rycerzu_Witaminku_3.jpg


6 listopada 2023 - Gość z  bajki - 
Miedzynarodowy Dzień Postaci z bajek - Spotkanie z Malwinką

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest 5 listopada w dzień urodzin Walta Disneya, najbardziej znanego na świecie twórcy filmów animowanych dla najmłodszych. Święto ma na celu nie tylko przypomnienie postaci z kultowych bajek, ale również zwrócenie uwagi na rolę wychowawczą i edukacyjną dobrych bajek, które uczą rozróżniania dobra od zła oraz prawidłowych postaw, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym czy współczucia. W naszym przedszkolu tego dnia gościła wyjątkowa postać z Disneylandu o imieniu -Malwinka, która wraz z dziećmi była obecna podczas czytania bajki terapeutycznej. W treści bajki była mowa o zwrotach grzecznościowych – „dziękuję, proszę, przepraszam” a słowa te przypomniała przedszkolakom Pani Kasia, która czytała książkę. Po spotkaniu w sali gimnastycznej „Malwinka” odwiedziła dzieci w każdej grupie, wniosła wiele uśmiechu i radości oraz zachęciła najmłodszych do aktywnego słuchania bajek czytanych w domu przez rodziców i tych czytanych w przedszkolu. Dzieci w towarzystwie Malwinki wspaniale się bawiły i zaprosiły, aby jeszcze kiedyś odwiedziła nasze przedszkole. Oczywiście Malwinka nie zapomniała zapytać, kto z dzieci wypełnia książkowy licznik, biorąc udział w akcji „Kącik Spacerującej Książki”. I reakcja dzieci była pozytywna, więc książki spacerują i są czytane…

„Miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo” Kubuś Puchatek

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_listopad_6-mis_06.11._Dzien_Postaci_z_bajek-_Spotkanie_z_Misiem_1.jpg


Październik 2023 - Udział w Ogólnopolskim Konkursie plastycznym „Znaczek baśniowy na przygodę gotowy”

Dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w Ogólnopolskim konkursie plastycznym „Znaczek baśniowy na przygodę gotowy”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Baśni Polskiej w Niedźwiadzie.
Lista dzieci, które uczestniczyły w konkursie
1.GRUPA I - Hudomięt Nina-3l-Bajka „Dziewczynka z zapałkami”
2.GRUPA II - Uchacz Wiktor -4l Bajka „Jaś i Małgosia”
3.GRUPA III - Kowalczyk Nina- 5l-Bajka „Syrenka Warszawska”
4.GRUPA III - Kozak Julia -5l- „Baśń o złotej gęsi”
5.GRUPA IV- Homa Helena -6l „Legenda o rycerzach z pod Giewontu”
6.GRUPA IV- Kowalczyk Julian -6l „Legenda o smaku wawelskim”

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom wraz z rodzicami i Nauczycielami za zaangażowanie.

c_113_150_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_konkurs_GRUPA_I-Hudomięt_Nina-3l-Bajka_Dziewczynka_z_zapałkami.jpg


30 października 2023 - Wyjście na grób Nieznanego Żołnierza - 1 i 2 listopad 2023 – „Wszystkich Świętych” i „Dzień Zaduszny”
1 listopada Kościół katolicki wspomina wszystkich świętych: wyniesionych na ołtarze i otaczanych kultem oraz anonimowych, bezimiennych i nikomu nieznanych. Uroczystość Wszystkich Świętych jest radosnym świętem tych, którzy po ziemskiej wędrówce zaznają radości wiecznego życia z Bogiem. Tego dnia doświadczamy też znaczenia „communnio sanctorum” – tajemnicy wielkiej wspólnoty świętych, na których wstawiennictwo zawsze możemy liczyć. Ten wyjątkowy dzień w roku przypomina przede wszystkim prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z nas, niezależnie od swej drogi życia: małżeństwa czy kapłaństwa, jest powołany do świętości.
2 listopada, czyli Dzień Zaduszny lub Dzień Zmarłych, to dzień, w którym szczególną modlitwą otaczamy bliskich zmarłych. To także okazja do rodzinnych spotkań przy grobach i wspominania najbliższych, którzy odeszli już z tego świata.

1- ego i 2-ego listopada odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych. W tych dniach na grobach zapalamy znicze i składamy kwiaty. Obyczaj nakazuje zapalić światło także na grobach zapomnianych, takich których nie odwiedza już nikt bliski.
W ramach akcji „Szkoła pamięta” dzieci z naszego przedszkola odwiedziły lokalne miejsce pamięci: zapaliły znicze na grobie Nieznanego Żołnierza, który ma swój pomnik przy ul. M. Kolbego. Jak również w przedszkolu została przygotowana gazetka z okazji 20-lecia istnienia przedszkola, tym samym uczczono pamięć o tych, którzy tworzyli i nadal tworzą historię naszego przedszkola.
Dzieci odwiedzając cmentarze ze swoimi rodzicami dowiedziały się, że o groby należy dbać, gdyż w ten sposób wyrażamy szacunek i pamięć w stosunku do tych osób, które już odeszły. Ważna jest przede wszystkim modlitwa za zmarłych, która przybliża ich do Boga, a nas żyjących umacnia w wierze i nadziei.

Również 1 listopada 1822 r. – 201 lat temu – urodził się Św. Zygmunt Szczęsny Feliński – Patron naszego Przedszkola. Św. Zygmunt zostawił nam piękne ślady modlitwy, poświęcenia, miłości do Boga i Ojczyzny. Niech wstawia się za nami i wyprasza nam potrzebne łaski u Dobrego Boga.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_30-nieznany-zolnierz_30.10_-_Wyjście_na_grób_Nieznanego_Zołnierza_2.JPG


26 października 2023 – Imieniny Księdza Proboszcza Tadeusza Mrowca
Po balu, w strojach świętych, cała społeczność przedszkola zebrała się w sali gimnastycznej, aby złożyć życzenia Księdzu Proboszczowi Tadeuszowi M. z okazji imienin. Życzenia dzieci, Personelu przedszkola, śpiew piosenek, laurka i kwiaty zostały złożone na ręce Księdza Proboszcza. Ksiądz solenizant opowiedział dzieciom krótką historię o Św. Judzie Tadeusza i do ręki wziął gitarę śpiewając wraz z dziećmi piosenkę: „Bóg doby jest”. Przekazał również wszystkim coś słodkiego.
„Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest. Nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi”. Jan Paweł II

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_26-proboszcz_DSC_0495.JPG


26 października 2023 – Bal Wszystkich Świętych
„Każdy Święty chodzi uśmiechnięty” - z uśmiechem na ustach i w przebraniu za Świętą lub Świętego, każdy przedszkolak rozpoczął dzisiejszy bal. Jest bowiem taki dzień, w którym w sposób szczególny cieszymy się, że święci są szczęśliwi z Panem Bogiem w niebie. To 1 listopada, uroczystość Wszystkich Świętych. Kościół w tym dniu wspomina wszystkich znanych i nieznanych świętych. Każda z grup przedszkolnych miała swój czas na zabawę i zaprezentowanie pięknych strojów. Była Święta Siostra Faustyna, Święta Cecylia z instrumentem, Święty Franciszek, Święta Anna, Święta Barbara i wiele innych wspaniałych Świętych Kościoła. Dzieci były dumne z tego, że mogły choć na chwilę zostać „Świętymi” - bo „Święci są wśród nas”. Słowa podziękowania należą się również rodzicom za wspaniałe stroje, które dla swoich pociech przygotowali. Bóg zapłać.

Święci to także ci, którzy wędrują z torbą na zakupy wypełnioną po brzegi chlebem i warzywami; to ci, którzy są ubrani jak wszyscy; to ci, którzy wykonują najprostsze prace. Święci zwyczajni, święci powszechni, którzy przędą nitkę drobnych cnót. Święci także popełniają błędy, bo święty to nie ten, który nigdy nie upada, ale ten który się zawsze podnosi. Pino Pellegrino

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_26-bal-swietych_26.10_-_Bal_Świętych_Gr._wiewiórki_niedźwiadki_54.JPG


23 - 29 październik 2023 – Tydzień misyjny „Misje sercem Kościoła”
W dniach 23-29 października Kościół przezywał Tydzień Misyjny. W naszym przedszkolu prowadzona była akcja zbierania funduszy na pomoc w doposażeniu sali plastyczno-rękodzielniczej prowadzonej przez s. Joannę ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Dee Aar na pustyni Karru w Republice Południowej Afryki. Wiele osób zdecydowało, że chce pomóc i dzięki ich dobroduszności zebrano kwotę 710 zł. Za zebraną kwotę zostały zakupione krzesełka. Siostra Joanna z RPA przekazała serdeczne podziękowania na ręce Siostry Dyrektor naszego Przedszkola, za olbrzymie wsparcie oraz zainicjowanie akcji. Wszystkie starania ofiarodawców z Polski, pomogły siostrom w ich codziennej pracy misyjnej w Afryce. „Razem mamy moc pomagania”.

c_296_419_16777215_00_images_Aktualności_2023-24_Tydzień_misyjny.png 

PODZIĘKOWANIE - S. JOANNA - (KLIKNIJ NA LINK)


24 października 2023 – Teatrzyk Eden – „Historia o Talentach”
Teatrzyk „Eden” gościł w naszym przedszkolu, aby w humorystyczny sposób opowiedzieć dzieciom historię o talentach. W opowieści poznaliśmy króla, który opuścił swoje królestwo na jakiś czas. Pozwolił on jednak wykazać się trzem służącym przydzielając im pewne zadania. Ale czy trzej słudzy należycie się z tych zadań wywiązali i nie zawiedli zaufania swojego władcy? Czy pomnożyli talenty? Po obejrzeniu tego spektaklu dzieci zrozumiały co to znaczy mieć talent. Dlaczego ze swoich zdolności powinny korzystać i dzielić się nimi, oraz jak ważna jest rola nauczycieli i wychowawców w rozwijaniu umiejętności dzieci.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_24-teatrzyk_24.10_-_Historia_o_Talentach_-_teatrzyk_1.jpg


Wakacyjne pocztówki - podsumowanie

 wrzesień_2023_-_pocztówka_z_wakacji.JPG

Drodzy Rodzice, 

czas wakacji juz dawno za nami, ale wpomnienia napewno nam towarzyszą. Dlatego też podsumowując akcję „Bijemy rekord! Kto zamęczy listonosza?”, Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi serdecznie dziękuje Rodzicom i Dzieciom za przesłanie kartek z pozdrowieniami z wakacji. "Wakacje Anno Domini 2023”.

Dzieci, które wysłały kartki z wakacji to:

Wiewiórki:
- Ignacy L..

Niedźwiadki:
- Wiktoria Ł.
- Laura P.

Sarenki:
- Zofia G.
- Alicja T.
- Milena M.

Zajączki:
- Alicja Ł.
- Hanna Cz.
- Marta W.
- Franciszek T.
- Zofia L.
- Helena H.

Krystian K.

Nasze Panie/Siostry z przedszkola:
- p. Monika S.
- p. Elżbieta F.
- s. Magdalena


18 października 2023 – „Milion dzieci modli się na Różańcu”
„Każde z nas chce czuć się kochane. Chcemy być częścią jednej wielkiej rodziny. Chcemy zakończenia wojen i walk na całym świecie. Matko Boża prosimy Cię o pokój – módlmy się razem”. 

Międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, już po raz osiemnasty zaprosiło parafie, grupy modlitewne, przedszkola, szkoły, rodziny i każdego chętnego do włączenia się 18 października w coroczną inicjatywę modlitewną „Milion dzieci modli się na Różańcu”. Jej celem jest modlitwa o pokój i jedność na całym świecie. Również w tegorocznej kampanii wzięło udział nasze przedszkole. Dzieci wraz z Personelem Przedszkola wspólnie modlili się na Różańcu przed kapliczką Matki Bożej w ogrodzie przedszkolnym.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_18-miliondzieci_18.10.2023_Milion_Dzieci_modli_się_na_różańcu_1.JPG


18 października 2023 – Modlitwa różańcowa całej wspólnoty przedszkolnej w Kościele Miłosierdzia Bożego
Dzieci z Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi wraz z rodzicami i wiernymi Kościoła spotkali się na nabożeństwie różańcowym, aby pozdrowić Maryję słowami „Zdrowaś Maryjo…”. Siostry czuwały nad tym, by każde dziecko mogło głośno się pomodlić, a rodzice im w tym pomagali. Modlitwie różańcowej przewodził Ks. Proboszcz Tadeusz Mrowiec. Dziękujemy dzieciom i całym rodzinom za wspólną modlitwę.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_18-rozaniec_18.10.2023_-_Różaniec_w_parafii_Miłosierdzia_1.JPG


16 października 2023 – I Bieg Papieski Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
16 października to dzień wyboru Św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Pamiętając o Ojcu Św. Janie Pawle został zorganizowany w przedszkolu „Bieg Papieski”. Pierwotnie bieg miał się odbyć pod gołym niebem i w promieniach słońca. Pogoda jednak spłatała figla i bieganie było możliwe tylko w przedszkolnej sali gimnastycznej. Pani mgr Kasia Mielnikiewicz dopilnowała jednak, żeby dzieciaki z każdej grupy mogły w tym biegu uczestniczyć. „Wiewióreczki” i „Zajączki” były ubrane na biało, „Niedźwiadki” na niebiesko, a „Sarenki” na żółto. Każda z grup zrobiła kilka okrążeni w sali, pokonała pewien dystans, a mimo to wcale się nie zmęczyli. Nasze przedszkolaki mają chyba niewyczerpalny zapas sił i energii. Dzięki bieganiu dzieci rozwijały swoje mięśnie, zwiększały wydolność młodego organizmu i przez to będą rzadziej chorować. Upamiętniając osobę Wielkiego Polaka – Jana Pawła II, ten dzień wpisał się do tradycji przedszkolnych i już za rok zapraszamy na II Bieg Papieski Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Mszanie Dolnej. Dziękujemy Rodzicom za przygotowanie odpowiednich kolorów koszulek dla swoich pociech.
„Św. Jan Paweł II – promotor sportu i turystyki

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_16-biegpapieski_16.10.2023_-_Bieg_Papieski_1.JPG


15 października 2023 – XXXIII Dzień Papieski – Msza Św. z udziałem naszego przedszkola
W Kościele Miłosierdzia Bożego cała wspólnota naszego przedszkola modliła się podczas Mszy Św. o godz. 10:30. Dzisiejsza niedziela była XXXIII Dniem Papieskim. W poniedziałek (16.10) przypada bowiem 45 rocznica wyboru Ks. Kardynała Karola Wojtyły na stolicę Św. Piotra. Mszę Św. odprawił Ks. Tomasz Bochnak i wspólnie za wstawiennictwem św. Jana Pawła II modliliśmy się za Kościół i Ojczyznę. Rodzice i rodzeństwo dzieci najmłodszych uczestniczyli w oprawie Mszy Św. czytając drugie czytanie i modlitwę wiernych oraz śpiewając psalm. Podczas homilii ksiądz zaprosił dzieci, aby podeszły bliżej ołtarza, by aktywniej mogły uczestniczyć we Mszy Św. Głosy dziecięce i dźwięki gitary rozbrzmiewały w Kościele na Chwałę Bożą, ku czci Matki Bożej oraz Św. Jana Pawła II.
„Szukałem was, a teraz wy, przyszliście do mnie i za to wam dziękuję”. Jan Paweł II

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_15-msza_15.10.2023_-_Msza_Św_1.JPG


13 październik 2023 – Dzień Nauczyciela – życzenia dla wszystkich Nauczycieli i Pracowników Przedszkola
Liczne słowa uznania i wdzięczności kierowane były dnia 13 października do Sióstr i Pań Nauczycielek oraz pozostałych wspaniałych i oddanych osób pracujących w Przedszkolu. Z tej okazji o godz. 11:00 wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej przedszkola na uroczystej Akademii. Część artystyczną przygotowały Nauczycielki wraz z dziećmi z grupy „Sarenki”. Były wiersze, piosenki, życzenia i kwiaty dedykowane Gronu Nauczycielskiemu oraz wszystkim Paniom i Panu, którzy na co dzień przyczyniają się do tego, aby zapewnić dzieciom najlepsze warunki podczas pobytu w przedszkolu. Siostra Dyrektor z uznaniem wypowiadała się na temat pracy nauczycieli i pracowników pomocniczych oraz dziękowała za ofiarność i oddanie dla dobra naszego Przedszkola.

Dzień_Nauczyciela_2023_-_życzenia.png 

s. Dyrektor wraz z całym Personelem Przedszkola
składa serdeczne podziękowania Rodzicom i Dzieciom za życzenia,
życzliwe słowa oraz słodkie upominki z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Bóg zapłać.

Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela
Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela Dzień Nauczyciela


12 października 2023 - Spotkanie edukacyjne z Panią Dietetyk – „O zdrowym żywieniu”
W nawiązaniu do projektu edukacyjnego „Witaminki”, zostało zorganizowane w naszym przedszkolu spotkanie z Panią Dietetyk na temat zdrowego odżywiania się. Zajęcia prowadziła mama Mikołaja z grupy „Wiewiórek”. Przedstawiła dzieciom piramidę żywienia do której mogły samodzielnie przyklejać sylwety artykułów spożywczych z grupy warzyw i owoców, produktów zbożowych, nabiału, mięsa i roślin strączkowych oraz tłuszczy. Podkreśliła, jak ważny jest sen, picie wody oraz codzienne ćwiczenia i ruch na świeżym powietrzu dla małych, dziecięcych organizmów. Pani dietetyk zapytała także dzieci, czy pamiętają nazwy niektórych warzyw i owoców oraz, czy poprzez dotyk odgadną jakie to warzywo lub owoc? Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób żywność wpływa na ich zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Na koniec podziękowano Pani Dietetyk za mile spędzony czas i wykonano pamiątkowe zdjęcia.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_12-dietetyk_12.10.2023r._Spotkanie_z_Panią_dietetyk_1.jpg


12 października 2023 – (godz.16:30-17:30) Warsztaty dla Rodziców: „Dobry Rodzic, czyli jaki? Jak być uprzejmym i stanowczym”
Warsztaty prowadziła P. Jolanta Wasilewska – nauczyciel, wieloletni dyrektor, mediator sądowy, certyfikowany tutor Pozytywnej Dyscypliny – autorka programu wychowania przedszkolnego „Planeta dzieci”. Czy dobry rodzic powinien być surowy i nadmiernie kontrolować swoje dziecko czy pobłażliwy i nie stosować żadnych granic? A może musi być uprzejmy i stanowczy jednocześnie? Ta trzecia alternatywa czyli pozytywna dyscyplina (uprzejmość i stanowczość jednocześnie) czyni nas dobrymi rodzicami. Wspólnie ustalamy z dzieckiem zasady dobre dla wszystkich. W przypadku problemów, razem wybieramy rozwiązania. Dajemy dziecku wolność, ale ustalamy też porządek, ograniczamy wybór i traktujemy siebie nawzajem z szacunkiem. Rodzice dowiedzieli się, że trzeba akceptować uczucia swoich dzieci, okazywać im zrozumienie i działać konsekwentnie według ustalonego planu szukając wspólnie rozwiązań. „Kocham cię i mówię nie”.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_12-warsztaty_12.11.2023r._Warsztaty_dla_Rodziców_i_N-li_1.jpg


11 października 2023 – Wycieczka do Limanowej na spektakl muzyczny pt. „Piękna i Bestia”
W dniu dzisiejszym, w przepiękną słoneczną pogodę, grupy: Zajączki, Sarenki i Niedźwiadki uudały się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Limanowej na spektakl muzyczny „Piękna i Bestia”. Celem wyjazdu było wzbogacenie kompetencji kulturowych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, poprzez udział w spektaklu, jak również uwrażliwienie na piękno kultury i estetyki żywego słowa. Historia przedstawiona w spektaklu uczy, że prawdziwe piękno kryje się nie na zewnątrz, ale we wnętrzu każdego człowieka. Dzieci zapamiętały, że wszystkie relacje między ludźmi zaczynają się od zaufania i wzajemnego szacunku. 

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_11-piekna-bestia_11.10.2023r._Piękna_i_Bestia_1.jpg


10 października 2023 – Zajecia edukacyjne „W sadzie i ogrodzie”
Siostra Dyrektor mgr Magdalena Białorudzka prowadziła dzisiaj zajęcia edukacyjne z dziećmi z grupy „Niedźwiadki” w ramach oceny pracy Dyrektora. Podczas zajęć obecna była Pani Wizytator z Kuratorim Oświaty w Krakowi z Delegaturą w Nowym Sączu. Siostra Dyrektor przebrana za Panią Jesień weszła do sali z pełnym koszem i wprowadziła dzieci w temat zajęć który brzmiał: „Co nam niesie Pani Jesień”. Przedszkolaki poznawały dary jesieni z sadu i ogrodu, rozróżniały i nazywały wybrane owoce, warzywa, tańczyły przy muzyce oraz układały rytmy z ogórków, pomidorów oraz jabłek. Zajęcia były przeprowadzone w sposób ciekawy i profesjonalny. Siostra Dyrektor bardzo zaangażowana w swoją pracę zawodową z powołaniem pełni wzorowo swoje obowiązki, a wszystko to na Chwałę Bożą i dla dobra Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_10-wsadzie_10.10.2023_-_Zajęcia_edukacyjne_-_W_sadzie_i_ogrodzie_1.jpg


9 października 2023 - Ogórkowa gimnastyka
W październiku, w ramach projektu edukacyjnego „Witaminki”, przeprowadzonego wyjątkowo w drugim tygodniu miesiąca bohaterem był „Ogórek”. Pamiętając słowa piosenki „Ogórek, ogórek, ogórek, zielony ma garniturek...” ubraliśmy się wszyscy na zielono. Rano o 9:00 „ogórkową gimnastykę” poprowadziła i tym razem Pani mgr Kasia Mielnikiewicz. Zabrzmiała muzyka a słowa nowej piosenki „Inspektor Ogórek” dzieciom bardzo się spodobały i chciały wielokrotnie tego dnia bawić się i pokazywać gesty które zapamiętały podczas gimnastyki. W trakcie zajęć edukacyjnych rozmawiano na temat wyglądu, kształtu oraz właściwości odżywczych ogórka. Dzieci próbowały także jak smakuje ogórek oraz co jest potrzebne do kiszenia ogórków. Rodzicom natomiast postawione zostało wyzwanie, aby napisać wraz z dzieckiem „poezję ogórkową” czyli wiersz o ogórku. Każda grupa wykonała piękne prace plastyczne dowolnymi technikami. Główne cel tj. ożywianie zmysłów oraz twórczej aktywności podczas zabaw edukacyjnych i ruchowych, został tego dnia w pełni zrealizowany.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_9-ogorki_09.10.2023_-_Gimnastyka_Ogórkowa_1.jpg


9 października 2023 – Spotkanie edukacyjne z Żołnierzem
Ważnym wydarzeniem w przedszkolu było spotkanie z Żołnierzem Żandarmerii Wojskowej. Tata Frania z grupy „Wiewiórek” przyjechał samochodem służbowym i wzbudził tym u dzieci duże zainteresowanie. Ubrany w mundur wojskowy prezentował przedszkolakom w każdej grupie ciekawe przedmioty, których używa w swojej pracy. Najciekawsza okazała się zawartość pewnej kamizelki, w której były wielofunkcyjne kleszcze, zapalniczka z krzesiwem, nadmuchiwana butelka na wodę, latarki czołowe, nieprzemakalny notes i specjalny długopis. Dzieci przymierzały ciężki hełm żołnierski i czerwoną czapkę służbową. Za wzorowe zachowanie otrzymały od gościa obrazek do kolorowania i słodką nagrodę. Przedszkolaki mogły tego dnia zaobserwować i dowiedzieć się na czym polega praca żołnierza, że jest to służba czyli obowiązek którego podejmują się nieliczni mężczyźni, aby zapewnić bezpieczeństwo ludziom w kraju w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze narażają bowiem swoje życie i zdrowie, aby bronić wszystkich obywateli.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_9-zolnierz_09.10.2023_-_Spotkanie_z_Żołnierzem_1.jpg


4 października 2023 – Ćwiczenia próbnej ewakuacji z udziałem Państwowej Straży Pożarnej
Również dzisiaj odbyły się ćwiczenia ewakuacjyne ale już z udziałem Państwowej Straży Pożarnej z Limanowej - oddział w Mszanie Dolnej. Tego dnia wszystkie dzieci oraz pracownicy przedszkola na hasło „Czerwony Kapturek” opuścili budynek o godz. 11:00. Zgromadzili się na małym placu zabaw – czyli w miejscu, gdzie nie było bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Akcja przeprowadzenia ewakuacji przebiegła pomyślnie. Po oficjalnej części ewakuacji komendant PSP przekazał dzieciom dodatkowe informacje na temat prawidłowości powziętych działań. Największe zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudził samochód Ratowniczej Straży Pożarnej zaparkowany tuż obok budynku przedszkola. Dzieci z każdej grupy wraz z Siostrami i Paniami były ciekawe, co też znajduje się w środku samochodu ratowniczego. Widziały wiele narzędzi i sprzętu używanego przez strażaków podczas akcji ratowniczych. Były nożyce do przecinania blachy samochodowej, siekiery, młotki oraz ognioodporny kombinezon strażacki wraz z butami i kaskiem. Przedszkolaki zrozumiały, jak trudny a czasem niebezpieczny jest zawód strażaka. Dużą atrakcją dla dzieci była także możliwość założenia kasku na własną główkę i zapozowanie do pamiątkowego zdjęcia. Ewakuacja odbyła się zgodnie z Procedurą Ewakuacji.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_4-ewakuacja_04.10.2023_Próbna_ewakuacja_z_udziałem_Straży_1.jpg

 Grupa Niedżwiadki

Gr. Niedzwiadki Gr. Niedzwiadki Gr. Niedzwiadki Gr. Niedzwiadki Gr. Niedzwiadki Gr. Niedzwiadki Gr. Niedzwiadki Gr. Niedzwiadki

Grupa Sarenki

Gr. Sarenki Gr. Sarenki Gr. Sarenki Gr. Sarenki Gr. Sarenki Gr. Sarenki Gr. Sarenki Gr. Sarenki

Grupa Wiewiórki

Gr. wiewiórki Gr. wiewiórki Gr. wiewiórki Gr. wiewiórki Gr. wiewiórki Gr. wiewiórki Gr. wiewiórki Gr. wiewiórki

Grupa Zajączki

Gr. Zajączki Gr. Zajączki Gr. Zajączki Gr. Zajączki Gr. Zajączki Gr. Zajączki Gr. Zajączki Gr. Zajączki


2 października 2023 - Ćwiczenia próbnej ewakuacji w przedszkolu
Z myślą o bezpieczeństwie dzieci oraz pracowników przedszkola dnia 2 października została przeprowadzona próbna ewakuacja osób znajdujących się w budynku przedszkola. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie obecne przedszkolaki wraz z personelem. Akcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. Na umówiony sygnał ,,Czerwony Kapturek”, zgodnie z procedurą ewakuacji, dzieci bezpiecznie opuściły budynek w ciągu 3 minut. Za przebieg ćwiczeń odpowiadała Siostra Dyrektor. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia oraz zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_pazdziernik_2-ewakuacja_29.09.2023_-_Próbna_Ewakuacja_2.jpg


Październik 2023 - Modlimy się na Różańcu i śpiewamy ,,Święta Maryjo Królowo, naszych codziennych spraw…”
Odmawianie różańca jest patrzeniem na świat przez kolejne etapy życia Pana Jezusa, w obecności i z pomocą Maryi. Październik to szczególny czas tej modlitwy, dlatego dzieci oraz personel naszego Przedszkola, gromadzi się przed wizerunkiem Matki Bożej codziennie na wspólnej modlitwie różańcowej. Modlitwa różańcowa jest jakby liną ratunkową, którą Maryja rzuca nam z Nieba i ma wielką moc, bo o co poprosimy przez odmawianie różańca – wszystko otrzymamy. Przy akompaniamencie dźwięków gitary odśpiewujemy codziennie jedną dziesiątkę różańca.
Modlitwa dzieci jest wszechmogąca. Nic piękniejszego od dziecięcej modlitwy, która wnosi się do Boga.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_29-rozaniec_październik_2023_-_Modlitwa_różańcowa_1.JPG


29 września 2023 – Dzień Głośnego czytania
Celem Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Patronką jest Janina Porazińska, wybitna pisarka która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki. Czytanie książek rozwija wyobraźnię, pamięć, poszerza zasób słownictwa oraz pozwala przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie to z kolei wspaniała okazja do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Dziękujemy Rodzicom z naszego przedszkola, którzy z chęcią poświęcili swój czas i poczytali nam bajki w grupach. Ten właśnie dzień stał się dla nas zaproszeniem do udziału w akcji „Kącik spacerującej książki".

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_29-czytanie_wielkie-czytanie-1.jpg


21 września 2023 – Zajęcia edukacyjne – Pierwsza pomoc
W czwartek 21 września prowadziła w przedszkolu zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy Pani Urszula, mama Ingi z Gr. Niedźiwadków. Opowiadała i prezentowała naszym przedszkolakom jak udzielać poszkodowanemu pierwszej pomocy. Przyniosła ze sobą fantoma na którym dokładnie pokazywała jak zrobić sztuczne oddychanie, masaż serca, jak zabezpieczyć poszkodowanego oraz jak go ułożyć w pozycji bezpiecznej. Dzieci bacznie się przyglądały a najodważniejsi wystawiali rączki do bandażowania. Przedszkolaki zapoznały się ze sprzętem ratującym, apteczką ale przede wszystkim mogli poczuć się jak mali ratownicy.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_21-pomoc_21.09.2023r._Pierwsza_pomoc_1.jpg


20 września 2023 – Teatrzyk Kanon - "Jesienne porządki"
20 września o godz. 9:00 w naszym przedszkolu gościliśmy aktorów z Teatrzyku „Kanon” z przedstawieniem – „Jesienne porządki”. W ten sposób uczciliśmy „Dzień Przedszkolaka”. Dzieciom bardzo podobało się przedstawienie, bo słuchały uważnie, śmiały się głośno i odpowiadały na zadawane przez aktorów pytania. Bohaterowie widowiska: Miś Maciuś, Sójka, Wiewiórka i Bocian opowiadali, jak przygotowują się jesienią na nadejście zimy. Scenografia i kostiumy aktorów były niezwykle pomysłowe i barwne co sprawiało, że dzieci siedziały zapatrzone i skupione, a oklaskom nie było końca.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_20-kanon_20.09.2023r._Teatrzyk_1.jpg


20 września 2023 - Zajęcia edukacyjne - spotkanie z Przedstawicielem Straży Miejskiej
Na dzień 20 września został zaproszony do przedszkola przedstawiciel Straży Miejskiej. We wrześniu bowiem dzieci poznają zasady bezpiecznego zachowania się na ulicy, w przedszkolu i w domu. Pan Strażnik Miejski przypominał dzieciom o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w samochodzie, o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię, o zakładaniu kasków na głowę podczas jazdy na rowerku. Pokazał dzieciom rekwizyty takie jak: tarczę (lizak), kajdanki, czapkę, oraz rozdał wszystkim odblaski, aby kształtować u najmłodszych nawyk ich noszenia.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_20-straz_20.09.2023r._Spotkanie_z_przedstawicielem_straży_miejskiej_1.jpg


20 września 2023 - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
„Dzień przedszkolaka to ważne święto, uczciliśmy go tańcem i piosenką"
Dzień Przedszkolaka jak co roku był wypełniony wieloma atrakcjami i niespodziankami dedykowanymi naszym milusińskim. Dzieci obejrzały teatrzyk pt. „Jesienne porządki” i spotkały się z Panem ze Straży Miejskiej. Natomiast indywidualnie w grupach uczestniczyły w zabawach, śpiewały piosenki, a w foto budce robiły sobie piękne zdjęcia. Siostra Dyrektor wyróżniła ten dzień nagradzając każdego chłopca i dziewczynkę słodką niespodzianką. Życzymy z tej okazji wszystkim przedszkolakom – „Aby każdy dzień wywoływał uśmiech na Waszych twarzach”.

 c_150_71_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_20-dzien-przedszkolaka_20.09.2023r._Dzień_przeszkolaka_1.jpg


19 września 2023 – Dzień Pomidora
W tym dniu przedszkolaki w każdej grupie wiekowej miały okazję dowiedzieć się więcej na temat odmian pomidorów. Poznały czym się różnią tj. wielkością, kolorem, smakiem oraz nazwą. Degustowały pomidorki oraz je plastycznie przedstawiały. Na koniec dnia ciekawą atrakcją okazała się fotografia w pomidorowej ramce.

 c_150_84_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_19-pomidor_19.09.2023_Dzień_pomidora_1.jpg


18 września 2023 - Pomidorowa Gimnastyka
Pomidorowy Tydzień rozpoczął się „Pomidorową Gimnastyką”, którą poprowadziła Pani mgr Katarzyna Mielnikiewicz. Dzieci wraz z nauczycielkami licznie zgromadziły się w przedszkolnej sali gimnastycznej, w czerwonych wygodnych ubrankach i czekały na pierwszy sygnał Pani Kasi, aby zacząć zabawę. Rytmiczna muzyka sprawiła, że wszyscy chętnie ćwiczyli naśladując pokazywane ruchy. Dzieci pełne energii poprzez ćwiczenia doskonaliły orientację w przestrzeni i koordynację wzrokowo – ruchową a wychowawcy ich do tej aktywności bardzo zachęcali.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_18-pomodorowagimnastyka_18.09.2023r._Pomidorowa_gimnastyka_3.jpg


17 września 2023 - Msza św. z udziałem przedszkola - Wdzięczni Bogu za 20 lat istnienia przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
W dniu 17 września 2023 r. w parafii pw. Miłosierdzia Bożego odbyła się Msza Św. odprawiona przez ks. wikariusza Tomasza Bochnaka, podczas której uczczono 20-lecie istnienia Przedszkola Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, którego patronem jest św. Zygmunt Szczęsny Feliński. Rodzice wraz z dziećmi licznie przybyli do Kościoła, aby podziękować Bogu, Siostrom i Św. Patronowi za opiekę przez wszystkie dotychczasowe lata istnienia przedszkola. Oprawę muzyczną do Mszy Świętej przygotowały siostry wraz z dziećmi, a rodzice aktywnie uczestniczyli w Liturgii Słowa. W czasie homilii został zaproszony do Kościoła Miś Radek z rodziną mniejszych misiów. Dzieci uważnie słuchały tego to mówił do nich ksiądz wikary, były uważne i odpowiadały na pytania. Został odśpiewany również Hymn Przedszkola: „Święty Zygmuncie Przedszkola Patronie…” Msza Święta była bardzo uroczysta i wyjątkowa.

c_100_150_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_17-mszaprzedszkolna_17.09.2023r._Msza_sw._przedszkolna_3.jpg


15 września 2023 – Międzynarodowy Dzień Kropki
Tego dnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Międzynarodowy Dzień Kropki”, czyli święto kreatywności. Rodzice dopilnowali, aby ich pociechy miały tego dnia na sobie ubranka w kropeczki. Dzieci były szczególnie zaciekawione robieniem zdjęć w „kropkowej foto budce” oraz zabawami dydaktycznymi i ruchowymi. W każdej grupie zostały wykonane ciekawe prace plastyczne w których dominował motyw – kropki. Cały dzień upłynął wszystkim w miłej atmosferze i z uśmiechem na twarzy.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_15-kropka_15.09.2023R._Dzień_kropki_1.jpg


13 września 2023 - śpiew scholi przedszkolnej "Boże Promyczki"
Boże Promyczki czyli wszystkie dzieci, raz w tygodniu spotykają się wspólnie na śpiewie piosenek i pieśni religijnych z gitarą. Jest to czas, aby przygotować się do różnych uroczystości przedszkolnych i liturgicznych. Nie tylko śpiewamy ale staramy się do każdej piosenki ułożyć piękne gesty.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_13-spiewanie_13.09.2023r._spiewanie_piesni_religijnych_1.jpg


13 września 2023 - Wspólna modlitwa całej społeczności przedszkolnej w środę w kaplicy Sióstr
W każdą środę o godz. 9.00 cała społecznoć przedszkolna spotyka się na wspólnej modlitwie w kaplicy Sióstr. Przed obrazem Św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego modliły się wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola wraz z Siostrami i nauczycielami. Proszono słowami pieśni i modlitwy o Błogosławieństwo Boże na rozpoczynający się rok przedszkolny.

c_150_100_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_13-modlitwa_13.092023r._Modlitwa_w_Kaplicy_1.jpg


8 września 2023 – Msza Św. na rozpoczęcie roku dla przedszkola
Po południu o godzinie 16.00 zebraliśmy się w Kościele Parafialnym Miłosierdzia Bożego, by uczestniczyć w uroczystej Mszy świętej inaugurującej nowy rok szkolny. Podczas wspólnej modlitwy dziękowaliśmy za wakacyjny wypoczynek i prosiliśmy Pana Boga o błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla Dzieci, Rodziców i Personelu Przedszkola w Nowym Roku Przedszkolnym 2023/2024. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Ks. dr Tadeusz Mrowiec, a my wszyscy modlitwą i śpiewem wielbiliśmy Jezusa za Jego niezliczone dobrodziejstwa.

c_150_113_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_04-rozpoczecie_4.09.2023_-_Msza_Sw_na_rozpoczecie_1.jpg


4 września - Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024 - Msza Św. w Parafii Miłosierdzia Bożego
W poniedziałek 4 września o godz. 10:30 w parafii Miłosierdzia Bożego odbyła się uroczysta Msza Św. na rozpoczęcie roku szkolnego, w której uczestniczyły również dzieci z naszego przedszkola z gr. Sarenki i Zajączki wraz z Nauczycielami. Modlono się wspólnie o pomyślny rok szkolny dla uczniów, dzieci przedszkolnych, nauczycieli oraz rodziców.

 c_150_113_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_04-rozpoczecie_4.09.2023_-_Msza_Sw_na_rozpoczecie_8.jpg


Wrzesień 2023. Rozpoczęliśmy Nowy Rok Przedszkolny 2023/2024. Pierwszy tydzień za nami. 
Pierwszy tydzień w przedszkolu okazał się dla wszystkich bardzo przyjazny. Towarzyszyła nam słoneczna pogoda i radosna atmosfera, wypełniona serdecznymi powitaniami. Każdy poranek w naszym przedszkolu zaczynaliśmy od modlitwy oraz zabaw integracyjnych w grupach. Nawet dzieci nowo przyjęte dzielnie znosiły trudne chwile rozstań z rodzicami. To był bardzo ważny czas dla dzieci i ich rodziców. W ciągu dnia dzieci dużo czasu spędzały na placu zabaw, gdzie korzystały ze zjeżdżalni, huśtawek, bujaków oraz bawiły się w ulubione gry i zabawy ruchowe.

W grupie „Wiewiórek” powitaliśmy Siostrę Izabelę Dziedzic, Panią Małgosię Pajdzik, które będą pełnić obowiązki nauczyciela jak również Panią Anię Kaletkę, która będzie pełnić obowiązki pomocy nauczyciela. Witamy serdecznie serdecznie i życzymy radości oraz błogosławieństwa Bożego na cały rok. Najmłodsze dzieci integrowały się w grupie rówieśników i wspólnie poznawały nowe otoczenie. Wykonały również piękne prace plastyczne i dało się zauważyć, że sprawiło im to dużo radości.


W grupie „Niedźwiadków” pracuje Siostra Marzena Kot i Pani Monika Majda a pomocą nauczyciela jest Pani Teresa Kotarba. W pierwsze dni integracja w grupie przebiegała równie pomyślnie. Dzieci poznały swoje znaczki i kąciki tematyczne w sali. Wspaniale spędzali wspólnie czas na zabawie, spacerach i w ogrodzie przedszkolnym.


Dzieci z grupy "Sarenek" cieszą się obecnością s. Aliny Karoń i p. Elżbiety Adamczyk jak również pomocą nauczyciela – p. Martą Liberda. Sarenki ucieszyły się powrotem do przedszkola i integrowały się podczas wspólnych zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zabaw w kącikach tematycznych. Dzieci kształciły wiele umiejętności potrzebnych w codziennym życiu: uczyły się nawiązywania interakcji społecznych, rozwiązywania problemów, budowania poczucia własnej wartości i pewności siebie. Został także ustalony wspólny kontrakt grupy, którego każdy zobowiązał się dzielnie przestrzegać.


Dzieci z grupy "Zajączków" powitały w swojej grupie p. Monikę Stawowy, p. Kingę Popławską i p. Monikę Aksamit – pomoc nauczyciela. Zajączki wróciły do przedszkola po przerwie wakacyjnej wypoczęte i gotowe na nowe wyzwania. W pierwszym dniu uczestniczyły w mszy świętej, modląc się i prosząc Pana Boga o dobry rok szkolny. Z radością przywitały nowe koleżanki i kolegów, uczyły się współpracy oraz przypomniały sobie zasady obowiązujące w grupie. Dzieci chętnie uczestniczyły we wspólnych grach i zabawach integracyjnych. Było dużo rozmów i wakacyjnych wspomnień. Zajączki z dużym zainteresowaniem poznały bohaterów nowych książek w których wykonały już pierwsze zadania oraz ćwiczyły swobodne wypowiadanie się i opowiadały o tym, co najbardziej lubią robić w przedszkolu. Nauczyły się też nowej piosenki pt: „Znowu w przedszkolu" oraz ćwiczyły sprawność ruchową podczas ćwiczeń gimnastycznych i sprawność manualną podczas rysowania i kolorowania. Było bardzo pracowicie. Wrześniowe słonko zapraszało nas często do ogrodu, by tam też mile spędzić czas wspólnie się bawiąc.

c_150_113_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_01-poczatek_09.2023_-_Pierwszy_tydzien_1.jpg


30-31 sierpnia 2023 - Zajęcia adaptacyjne
W dniach 30 i 31 sierpnia 2023 r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia adaptacyjne, które poprowadziły: s. Dyrektor, s. Izabela, pani Monika oraz pani Katarzyna. Zajęcia te ułatwiły dzieciom najmłodszym przekroczenie progu przedszkolnego oraz skrócenie okresu ich adaptacji. Aby proces adaptacji mógł przebiec płynnie w atmosferze spokoju i w poczuciu bezpieczeństwa zostały przeprowadzone zabawy ruchowe, muzyczne, z chustą animacyjną, zabawy plastyczne oraz swobodne zabawy w kącikach zainteresowań. Dzieci chętnie przychodziły do przedszkola, by wziąć udział w zajęciach. Dzieci wyrażały chęć bycia samodzielnym. Rodzice aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zachęcali dzieci do podejmowania różnorodnych działań. Rodzice byli zadowoleni z organizacji Dni Adaptacyjnych w przedszkolu. Wszyscy rodzice przyznali, że zajęcia te są dobre i potrzebne oraz pomocne dla rodzica. Mają świadomość tego, że uczestnictwo dzieci w zajęciach ułatwiły ich adaptację w nowym środowisku. W związku z tym została potwierdzona słuszność przeprowadzania takich zajęć. Dziękujemy Nauczycielom za dobrą zabawę a Rodzicom i Dzieciom za obecność i dobrą współpracę.

 c_150_112_16777215_00_images_z_zycia_przedszkola_2024_wrzesien_01-zajeciaadaptacyjne_30-31.08.2023_Zajecia_adaptacyjne_1.jpg